Forrest Gump

Forrest Gump https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365329/mid_forrest-gump-Cnv-365329.jpg 4 1367 261

Forrest Gump série

„Byť idiotom neni žiadna sranda,“ vraví Forrest Gump, hrdina skvelého románu, ktorý je dôkazom toho, že životná múdrosť nejde vždy ruka v ruke s vysokým IQ. Na pozadí osobného rozprávania hlavného hrdinu je vtipne vykreslený obraz americkej spoločnosti druhej polovice dvadsiateho storočia. Román je výpoveďou muža, ktorý ako zaostalé dieťa začal školskú dochádzku v pomocnej škole, neskôr však prešiel neuveriteľnými peripetiami: dostal sa na univerzitu, ako vojak bojoval vo Vietname. Živil sa najrôznejšími spôsobmi. Stal sa podnikateľom a milionárom. Svoj život i situácie, do ktorých sa dostal a z ktorých akoby mimochodom šťastne vyviazol, opisuje s neodolateľnou úprimnosťou. Pod povrchom naivného hlupáčika sa však skrýva mimoriadne citlivý, dobrosrdečný človek, ktorý o svojom osude rozpráva s neopakovateľným nadhľadom. Príbeh si prostredníctvom filmového plátna získal srdcia divákov na celom svete. Určite zaujme aj vás.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Forrest Gump , 1986

Pítrs85
05.05.2022 3 z 5

Tak já vám teda něco povim, vono estli tohlencto chcete srovnávat s tím slavným filmem, tak to teda hodně blbě děláte, páč knížka a film zase dvje různý vjeci jsou a nedají se teda jako vůbec srovnávat. Takhle můžete enom přemejšlet, jestli takovej Forrest mohl někdy někde vůbec eksistovat, páč když to byl teda ten idijot, tak jakto, že prožil život ne za dva, ale aspoň za tři lidi? Ono teda tahlencta knížka je jako dost ftipná, ale jako některý ty kapitoly už mi připadaly tak trochu přehnaný, třeba ten vesmír a tak. No a čtu a čtu a koho tam nevidím jako Johna Lennona (kterýho jsem tam, narozdíl od toho filmu, fakt neviděl, což mě teda jako dost naštvalo, a já se na něj tak těšil). No co bych vám k té knížce ještě jako povjeděl... No třeba ta opice, můžete si vsadit, že když se v literatuře objeví orangutan, bude to skoro vždycky ta nejsympatičtější postava. Ale co já můžu vjedět, když jsem ten ;-)

fénix56
08.04.2022 4 z 5

Už několikrát jsem viděla film, ke knize jsem se dostala teprve teď. Film se mi líbil víc, ale i knížka mne zaujala. Ze začátku mi vadila nespisovná řeč, ale vlastně to k příběhu sedělo. Děj byl trošku jiný než ve filmu, ale vyznění bylo stejné. Slovy Forresta Gumpa: " Jsem idiot, ale nejsem blbej".

andrejci
02.04.2022 5 z 5

Byla jsem příjemně překvapena. Moc se mi líbilo sledovat co všechno Forrest zažívá a ani si to neuvědomuje. Film se v některých ohledech hodně liší, ale pořád si zachovává stejnou atmosféru. Líbilo mi, že to není psáno formálně protože tohle k Forrestovi sedělo mnohem líp.

dennydee
21.02.2022 1 z 5

Poprvé co můžu říct, že film byl lepší. Tohle se fakt nedalo číst.

NelushkaM
09.02.2022 4 z 5

Zvláštní, ale přesto poutavé. Člověk se musí odprostit od filmu a pak už se to čte samo.

takana
16.01.2022 4 z 5

Kniha se mi docela líbila, ale film byl lepší.

mstychov
11.01.2022 5 z 5

Tuto audioknížku jsem si koupila s velkým očekáváním, jelikož si nevzpomínám, že bych viděla film. Přitom se podle mě řadí mezi ty, které by člověk měl vidět. :) Příběh mě od začátku dostal. Zamilovala jsem si Foresta i jeho kamarády a rodinu. Jeho dobrodružství mě pokaždé vtáhlo do děje a já napnutě čekala, co přijde dál. Konec mě naprosto rozsekal. I slzička ukápla. Celý příběh je vlastně založený na osudu muže, který byl celý život braný jako hlupák. I přesto byl jedním z nejchytřejších a nejšťastnějších mužů na této planetě. :)

Majdalenka
03.01.2022 5 z 5

Poslechnuto jako audio kniha a jsem nadšená!! Film je natočen na motivy hlavního hrdiny knihy. Nesrovnávejte s filmem ani tam nehledejte rozdíly. Je pravda, že z počátku jsem byla z knihy vcelku rozpačitá, ale ve druhé třetině se to zlomilo a hodně jsem se nasmála. Určitě koupím v papírové podobě - tahle kniha mi v knihovně nesmí chybět!

evineckY
13.10.2021 3 z 5

Z knihy jsem hodně zklamaná, protože film je geniální (díky Tom Henks)
Ze začátku se to vcelku podobalo, no dále mi to připomínalo barona Prášila :-(

Z_a_N
02.09.2021 2 z 5

Obávám se, že někteří, kdo zde knihu hodnotí, ji snad hodnotí jen podle filmového zpracování. To se však razantně liší - nejen některými postavami, ale i příběhem. Forrest Gump je snad jediná kniha, která je mnohem horší než film. Naprosto mě minule linka ve vesmíru, nepochopil jsem, proč tam je a nedávalo mi to smysl. Díky bohu, že ji ve filmu tvůrci vynechali.

PinkBunny
19.08.2021 4 z 5

Kniha jako taková je psaná zajímavým způsobem, překvapilo mně jak moc se od filmu šilila. Např. postava Jenny s ní má společné leda tak jméno. Opravdu mohu doporučit, i když film je mnohem podařenější a chápu, kde a proč to scénáristé změnili. V audioverzi navíc velmi oceňuji i styl přednesu, který se výborně hodí na večerní uspávání.
Čteno jako audiokniha o stopě cca 8,5h.

pige
30.07.2021 odpad!

Nedočteno - bohužel se nedokáži přenést přes nespisovnou češtinu a chybějící interpunkci.

666Jitka
01.07.2021 5 z 5

K přečtení knihy jsem se odhodlala až po třetím nebo čtvrtém shlédnutí vynikajícího filmu v hlavní roli s Tomem Hanksem a tímto jsem také byla při čtení dost ovlivněná. Nicméně kniha se mi také moc líbila, byly v ní situace a příhody, které se ve filmu neobjevily.

bookworm73
02.06.2021 5 z 5

širší než film a v audioverzi nepřekonatelný zážitek s hlasem Honzy Hartla

ArwenAragorn
12.05.2021 5 z 5

81%

Četla jsem už dřív a zapomněla zhodnotit. Knížka se mi moc líbila. Nedokáži říct, jestli je lepší, než film, protože Tom Hanks nasadil laťku hodně vysoko.

Crozz
12.05.2021 4 z 5

Super zábavné čtení, jak kniha tak film opravdu velmi povedené počiny.

ajasin
12.05.2021 5 z 5

Byla jsem od četby Foresta Gumpa odrazována. Prý to zdaleka nedosahuje kvalit filmu. Za mne - není to pravda. Každé má své, každé je trochu jiné a oboje je skvělé.

Jirok
06.04.2021 4 z 5

Třikrát lepší než film. Po přečtení knihy si uvědomuji, že film není až tak světoborný. Krásné čtení

Mi--LADA
29.03.2021 1 z 5

Tyto nadsazené, neuvěřitelné příběhy s prosťáčkem v hlavní roli mi nikdy nebyly sympatické. Obrovskou filmovou popularitu nechápu (za mě je to ve filmové podobě kýč), kniha je trochu lepší, ale podobný druh umění mně prostě nesedí. Satira, karikatura, nadhled a neduhy společnosti jo, ale ne v téhle podobě.

GYROTOURBILLON
24.03.2021 5 z 5

Tak tato kniha mně mile překvapila. Film s T. Hanksem je samozřejmě nádherný, úžasná kamera , dobrá hudba, zkrátka super film se vším . Role , které se zhostil TH. , mu byla šita na tělo, však získal spoustu ocenění.
Knižní děj je trochu jiný , nicméně hlášky Forresta jsou též super. Bylo zajímavé při čtení sledovat , co a jak jinak bylo použito ve filmu. Ano, s tím opičákem Sue , to už bylo trochu moc, ale nakonec proč ne.
Prvenství u filmu se též musí dát českému dabingu , dabéři jako Nela Bourová a Vladimír Dlouhý alias jako Jenny a Forrestr, jsou jedineční.
Knihu doporučuji fanouškům filmu k porovnání , jsou tam pasáže, kde se určitě pobavíte, nejadna knižní hláška vám utkví v hlavě.