Forrest Gump

Forrest Gump https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365329/mid_forrest-gump-Cnv-365329.jpg 4 1367 261

Forrest Gump série

„Byť idiotom neni žiadna sranda,“ vraví Forrest Gump, hrdina skvelého románu, ktorý je dôkazom toho, že životná múdrosť nejde vždy ruka v ruke s vysokým IQ. Na pozadí osobného rozprávania hlavného hrdinu je vtipne vykreslený obraz americkej spoločnosti druhej polovice dvadsiateho storočia. Román je výpoveďou muža, ktorý ako zaostalé dieťa začal školskú dochádzku v pomocnej škole, neskôr však prešiel neuveriteľnými peripetiami: dostal sa na univerzitu, ako vojak bojoval vo Vietname. Živil sa najrôznejšími spôsobmi. Stal sa podnikateľom a milionárom. Svoj život i situácie, do ktorých sa dostal a z ktorých akoby mimochodom šťastne vyviazol, opisuje s neodolateľnou úprimnosťou. Pod povrchom naivného hlupáčika sa však skrýva mimoriadne citlivý, dobrosrdečný človek, ktorý o svojom osude rozpráva s neopakovateľným nadhľadom. Príbeh si prostredníctvom filmového plátna získal srdcia divákov na celom svete. Určite zaujme aj vás.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Forrest Gump , 1986

Shimargh
10.08.2012 5 z 5

Úchvatná kniha plná životních pravd a mouder, srdcovka.

ne0k
19.05.2012

1. Nesmíte od knihy čekat, že si přečtete to, co jste viděli ve filmu.
2. Kniha je psána tak, jako by to psal sám Forrest Gump. A ten byl lehce řečeno slabomyslný. Sám to popsal: "Idijot jsem vod narození. IQ mi zjistili pod sedumdesát..."
Následek toho je fakt, že text je hodně surový a třeba s takovými čárkami mezi větami si nikdo hlavu nelámal. (A já sám jsem si na to zpočátku musel celkem těžce zvykat.)
Ale když tyto věci překousnete, čeká vás fajnový příběh.

loudalouda
16.04.2012

Film je opravdu pěkný, ale my knížku čteme ve škole v angličtině, ale jako teda děs běs. I když si to přeložím, celkově se to čte hrozně špatně, moc se tam přeskakuje. Knížka se mi ani na začátku nelíbí.

Misak17
13.04.2012 3 z 5

Film je opravdu skvělý a lze se na něj dívat stále dokola, to ovšem nelze říct o této knize. Myslím, že určitě není na škodu si jí přečíst, ale jednou to stačí. V některých kapitolách jsem si vůbec nebyla jistá zda čtu Forresta Gumpa. Jinak je kniha pěkná, chvílemi vtipná i smutná. I přesto, že není tak dokonalá jako film, je v ní určité kouzlo.

lennyd
25.01.2012 3 z 5

Knihu rozhodně nejde nesrovnávat s filmem (zvlášť, když v novém vydání, které mám, je i Tom Hanks na lavičce na titulku). A z tohoto srovnání (překvapivě!!) nevychází kniha nijak slavně (to je možná jediný případ o kterém vím, kdy film s přehledem kvalitativně převálcoval svoji předlohu). Možná je to i tím, že Robert Zemeckis si z předlohy vzal jen ty (plus/mínus) reálné Gumpovy zážitky, a ty ostatní nechal být (výlet do vesmíru, kanibalové, ...). Na druhé straně i kniha má své kouzlo - a hodně na tom dělá i český překlad, skvěle se čte a na konci mi bylo skoro líto, že toho Forrest nezvládl ještě víc. Ale jak říkám, film vede...

THERISA
10.01.2012 2 z 5

Pan Winston Groom by měl upřímně poděkovat hollywoodským scénáristům za to, co přenesli na filmové plátno. Za to, že z téhle "splácaniny " udělali tak skvělý film. Osobně si myslím, že srovnání s filmem se kniha nevyhne, už jen proto, že film bude povětšinou ten důvod, proč si knihu přečíst, načež vaše následné zklamání z ní bude nedozírné...takže pokud si chcete ponechat obraz Forresta Gumpa takový jaký ho máte z filmu, knihu doporučuji nečíst (a už vůbec nebuďte tak strašně hloupí, jako jsem byla já, a nevkládejte větší naděje do jejího pokračování...).

barca4.4
05.01.2012 5 z 5

Několik dní po přečtení jsem měla pocit, že mě nemůže nic rozházet:-). I když mi na knize už vadilo, že Forrest vyniká ve všem nač sáhne a už mi to přišlo stále dokola.

Hrefna
27.11.2011 5 z 5

Kniha i film jsou skvělé, každé jinak, takže je hodnotím jako dvě nezávislá díla. Musím říct ,že i když jsem jako první viděla film a knihu četla až potom, tak mě vůbec nezklamala, naopak! Je to neskutečně milé čtení, které mě dokázalo jak rozesmát, tak rozbrečet. Forrestův jazyk se mi četl dobře a pomohl mi lépe se přiblížit jeho vidění a chápání světa.

JohnCZ
10.11.2011 3 z 5

Nakonec uděluji 3*, ale během čtení jsem často váhal. Jednak je kniha psaná hodně "idijotsky" a rozhodně není tak milá jako film. Nerad to říkám, ale film s Tomem Hanksem je prostě o dost lepší. Knížka je taková spíš jednodušší a místy hodně přehnaná (souhlasím s uživatelem pe3czech). Rozhodně jsem rád, že se tyto pasáže do filmu nedostaly. Vlastně on si film bere z knihy jen to nejlepší a k tomu ještě přidává zajímavou dramatickou notu. Ale neříkám, že se to četlo špatně. Zábava to byla, ale mnohé věci mi neseděly. Tahle knížka má prostě tu smůlu, že má dokonalou filmovou adaptaci. Chyběly mi tu ty emoce a i samotný (sry, musím to prostě srovnávat) závěr mě oproti filmu zanechal chladným. Proto jen 3*

Lenka Žofka
20.10.2011 5 z 5

Film miluju a proto jsem tu knížku ve výloze nemohla nechat. Chvilku mi trvalo se prokousat "forestovstinou" ale stalo za to vydrzet a odměnou mi byl naprosto rozdílný příběh než je film. Je to k dobru oběma verzím :)

Ereniss
01.10.2011 4 z 5

Kniha plná kouzla, které vás srdečně rozesměje a pobaví. Překvapí i pasáže, které ve filmu nebyly.

Miru
28.06.2011 3 z 5

Ve většině případů u mne na misce pomyslných vah vítězí kniha nad filmem. Tentokrát je to však, k mému vlastnímu překvapení, naopak. Film - geniální. Kniha - průměrná? Pro mne velice těžko čitelná vzhledem k použitému "negramotnému" stylu.

-Lenicka-
22.06.2011 3 z 5

Film jsem viděla a ten je naprosto úžasný! Na knihu jsem se opravdu těšila, bohužel mne celkem zklamala, vůbec mne neoslovila! A špatně se mi četla - ten "idijotskej" styl, kterým to bylo schválně napsané, mi vůbec nešel číst .. film jednoznačně lepší, kniha mne zklamala, bohužel!

Vendiii1
16.04.2011 5 z 5

Úžasná knížka! :) Film a knížka se tady podle mě nedají srovnat ve filmu jsou okamžiky, které nebyly v knize a naopak ! :) ..

yelcin
20.03.2011 5 z 5

Možno záleží na tom v akom poradí sme sa zoznámili s týmto dielom, či sme si pozreli film a potom prečítali knihu , alebo naopak. Ja som si prečítal geniálnu knihu a potom som si pozrel film a musím povedať , že ma sklamal. Viem , že sa do filmu nevmestia všetky humorné príbehy Forresta ,ale záchrana topiaceho sa predsedu Číny Mao C´tunga či let do vesmíru mi tam chýbali.
,,VERTE MY,BYŤ IDIOTOM NENÍ ŽIADNA SRANDA !,,

Boboking
14.01.2011 5 z 5

Souhlasím s jethro.tull , kniha je skvělá, film je skvělý, a přitom jsou to jakoby dva rozdílné příběhy. Film sice neobsahuje snad ani polovinu příběhu knihy (a jedinou výtku mám Zemeckisovi k tomu typicky americkému "sladkobolnému" závěru o smrti z AIDS), ale je to věru jeden z nejlepších filmů v dějinách..

jethro.tull
13.01.2011 5 z 5

Nemá smysl srovnávat knihu s filmem. Film je geniální, ale úplně jiný než kniha. Naštěstí. A tak jsem četl úplně (nebo trochu) jiný příběh Forresta Gumpa a úžasně se bavil a občas se zasmál a už dlouho mi nebylo tak smutno po dočtení knihy.

Lucieeeee
13.01.2011 5 z 5

Mne osobne sa táto veľmi páčila. Tak dlho som sa na knihe nenasmiala ako pri tejto.

pe3czech
30.11.-0001 2 z 5

Film je dokonalost sama. A to protože z knižní předlohy vytáhla to důležité a zábavné. Forrest Gump se v knize s postupem kapitol mění v někoho úplně jiného, než jak jej známe z úžasného filmu. Holt kapitoly s lidojedy na ostrově či s ženou a opicí ve vesmíru mě přijdou příliš křečovité a nezábavné, zkrátka nic pro mě.

astarte
30.11.-0001 5 z 5

Báječná kniha, která mě pobavila a místy naopak skoro "dohnala k slzám". Forrestova dobrodružství jsou neskutečná, ale o to víc má člověk tenenci věřit, že by se to mohlo někomu jako Forrest Gump doopravdy přihodit :-).
Film jsem viděla před lety, oproti knize prožívá Forrest trošku jiná dobrodružství, ale i tak byl film skvělý a určitě si ho znovu osvěžím.