Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29632/bmid_farma-zvirat-rbR-29632.jpg 5 10086 1166

Farmu zvířat, své nejcenější beletristické dílo, napsal George Orwell v letech 1943 a 1944, ale poprvé vyšla až v roce 1945, a to po značných peripetiích. Důvodů obrovského úspěchu knihy je hned několik: vedle nezpochybnitelných literárních kvalit a estetické působivosti to byla kritika stalinského režimu, ve své době velmi řídká. Navíc realitu tehdejšího Sovětského svazu představila způsobem veskrze komickým a důvěrně známým, takže banalita zla vyvstala v celé své hrozivosti. Alegorie Farmy zvířat je zřejmá na první pohled - na velice malém prostoru tu Orwell ve vynikající zkratce zachytil dějiny Sovětského svazu, a to od šíření leninské ideologie (vystavená lebka "prasečího Lenina" Majora jako parodie mauzolea), přes říjnovou revoluci až po střet Stalina s Trockým (Kuliš) a následné vyštvání Trockého. Příběh revoluce je jasně tragický. Dílo je umělecky pozoruhodnou bajkou, jež je svědectvím o jasnozřivém vhledu do dějin revoluce a zároveň o naivním chápání jejích ideálů.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Hathor89
08.10.2016 5 z 5

Knížku jsem nemohla (a ani nechtěla) odložit. Při četbě jsem si neustále vybavovala historické události a postavy, které jakoby z oka vypadly některým postavám v knize a současným osobnostem veřejného dění. Jednoznačně doporučuji k přečtení všem lidem (kteří se bohužel nikdy nepoučí). Žel platil, platí a bude platit závěrečný zákon: „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější.“ Je děsivé, jak jsme zmanipulovatelní.

Jana09
29.09.2016 5 z 5

Úplně mě z toho mrazí :-(
Důkaz toho, že vzory lidského chování jsou stále stejné, bez ohledu na čas, nebo na "pokrok".
Vše už tu jednou bylo a bude ....

yenda1
28.09.2016 5 z 5

Příběh začíná idylicky. Zvířata svrhnou alkoholem nasáklého tyrana. Utvoří společnost, která chce býti soběstačnou, pracující pro sebe a nikoliv pro člověka, pro tvora, který konzumuje, aniž by produkoval.
Ono se to plíží pomalu, pomaloučku, skorem neslyšně že? Farma zvířat se proměnila v totalitní tábor strachu a smrti po třiceti stranách. Napoleon si stoupne na vyvýšené místo a pronese neblahou větu, která změní vše: DISKUTOVAT SE VŠAK JIŽ NEBUDE.
Napoleon je chytrý a dává návod všem mocichtivým. Odebral matce štěňata a potají je vychovával. Chápete? Vcelku snadný návod na vytvoření armády otroků. Oddělit děti od svých rodičů, indoktrinovat, proškolit, nalejt jim do hlavy ty "správné" postoje a názory.
Napoleon je chytrý, poněvadž umí číst a psát. Dává mu to jistou moc nad těmi, kteří se v abecedě dostali ne dále než k prvním písmenům.
Napoleon je velmi chytrý, drží si při sobě důležitý pilíř své absolutní moci – Pištíka. Geniálního řečníka, on je tím, který komunikuje, ohýbá, přepisuje, upravuje jak se to vládnoucím hodí a to dokonce do té míry, že v průběhu několika okamžiků je schopen tvrdit cosi, co vzápětí popírá. Ne nadarmo se již staletí říká, že vládnout znamená především vládnout slovem, řečí.
U Pištíka bych zůstal, nesmírně zajímavá postava. Jak je možné jeho mistrné žonglování, jeho výklady a různé interpretace? V textu se opakuje jedno důležité slovo v různých variantách: PAMĚŤ.
Jakmile začnou zvířátka brblat, odvolávat se na cosi řečeného v minulosti přicupitá kouzelníček Pištík a spustí: Ne, ne, ne, soudruzi, tak to není paměť vás klame. Špatně si pamatujete, Kuliš byl přeci nepřítel od počátku. Že jste ho viděli bojovat po našem boku? Ale kdež, co vás nemá! Ta vaše paměť děravá. Dokonce tak děravá, že si vepříci klidně vytřou věneček postupně se všemi přikázáními.

Nejhorší na tom všem je, že oni Majorové a Napoleoni mají v mnohém a v počátcích pravdu. Ano mají, jinak by nemohli vůbec fungovat, nemohli by se vůbec etablovat. Major měl pravdu, že trpí pod knutou krutých lidí. Napoleon měl pravdu, že nemusí trpět hladem. Tragicky smutné, že zvířata byla v tomto "ráji" hladovější a trpěla víc než kdy dřív.

Příběh o tom, jak se z Panské farmy stane Farma Zvířat, aby se vše ošklivě vrátilo k Panské farmě, brutálního to místa strachu, kde páchne krev a zrada, sliby křivé, kde zvířata otročí se strachem v očích a s hraným úsměvem na tváři. Farma, kde ti, co pracují každý den lépe a radostněji nakonec končí v rukou řezníků.

ManželéMannovi
15.09.2016 5 z 5

Výborný. Všichni jsme si rovný, ale někdo je si rovnější. To vždy bylo a vždy bude a kdo říká opak je utopista.

bakjo95
12.09.2016 5 z 5

Jakožto dlouho plánovaná kniha k přečtení a nakonec i kniha zapojena do Čtenářské výzvy coby: Kniha přečtená za jediný den mě probudila. Pomalé, ale postupné a inteligentní proplouvání prasat na vrchol a časem přibližování chování k lidské rase bylo hodně založené na hlouposti ostatních zvířat a postupné ztráty dlouhodobé paměti důsledkem extrémních prací, ale přesto dokazovalo nesmírnou inteligenci prasat. Skoro půlku příběhu jsem zvířata litoval, hlavně tedy dříče boxera, ale po dočtení jsem si uvědomil, že bych tím pádem musel litovat i celou generaci živočichů laicky nazývaných: LIDÉ... Doporučuji - 100%

brosofa
10.09.2016 5 z 5

Je neuvěřitelné, jak snadné je někým takhle manipulovat. Přečteno během jednoho dopoledne.

anetka.repova
01.09.2016 5 z 5

Krásný alegorický příběh o tom jak se snadno necháme zvyklat a oblbnout. Měl by si to přečíst každý. Nečekala jsem, že mě příběh až natolik pohltí. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

zili
31.08.2016 5 z 5

Povinná četba, jak v dnešní době, tak v letech minulých. A bohužel to asi bude platit i v budoucnu.

Ivka2
12.08.2016 5 z 5

Knihu Farmu zvířat jsem četla jako jednu z posledních v povinné četbě a jsem moc ráda, že jsem si ji vybrala. Orwell skvěle vystihl mentalitu totalitních režimů za každé situace. Je zde skvěle vylíčené, jak z krásného nápadů "všechno patří všem" lze udělat sobeckou záležitost. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Vřele doporučuji si jí přečíst. Stojí to za to!

marcelzb
11.08.2016 5 z 5

poslední věta hovorý za vše....

Qiero
09.08.2016 5 z 5

Úžasná kniha, která nám říká, jak snadno se necháme zmanipulovat.

Wolfinéria
04.08.2016 5 z 5

Knihu jsem četla anglicky a bavila mě.

Devil-Ivet
30.07.2016 5 z 5

Ve Farmu zvířat jsem nevěřila, ale byla jsem mile překvapena. Přečetla jsem ji během chvíle, jak mě pohltila.

Torgal
29.07.2016 5 z 5

Alegória, ktorá hravou formou vysvetľuje ako moc ničí charakter a že aj tie najvznešenejšie ideály neobstoja proti ľudskej nenažranosti. Mnoho tu načrtnutých myšlienok autor dotiahol v 1984 do dokonalosti, nič to ale neznižuje na jej pôsobivosti a poučnosti. Nečudujem sa súdruhom, že ju zakázali, to spodobenie vtedajšieho režimu bolo dokonalé. 9-/10

Luipenox
26.07.2016 5 z 5

Nešetřil bych superlativy, jen kdyby mi z toho nebylo tak smutno. Skutečně velké dílo.

Kniha je skutečně vizionářským dílem, jejíž proroctví se bohužel skutečně naplnilo. Pro mě, čtenáře z dnešní doby, je to smutná retrospektiva, která upozorňuje, jak ohebná je lidská paměť a lidský hřbet.

Kniha je jakýmsi předskokanem díla 1984, myšlenky z Farmy zvířat slouží jako jakýsi základ pro antiutopistické prostředí. Vždyť i Farma zvířat postupně utápí svá zvířata v antiutopistickém proudu.

Netopyr07
24.07.2016 5 z 5

Tož tato kniha, jako "klasika", to tedy byl zážitek :-) Orwell je zkrátka machr! Ještě přelousknout 1984 a budu v obraze.

Petrue
24.07.2016 5 z 5

Smutná, ale naprosto trefná bajka o tom, jak snadné je dobře mířenými slovy ostatním vymýt mozek, ovládnout je a udělat z nich otroky žijící v iluzi svobody. Prasata v hlavní roli mi perfektně sedí nejen kvůli vysoké inteligenci, ale hlavně proto, že toto přirovnání odpovídá i našim otrokářům. Výstižné bylo i přepisování oněch sedmi přikázání. Orwell opět nezklamal, pecka!

Jaymay
20.07.2016 5 z 5

"Všechna zvířata si jsou rovna, některá si jsou rovnější". Kniha, která ve mně znechala hluboky dojem. Obdivuji Orwella za odvahu, tohle ve své době napsat. 1984 byla povedená, ale Farma zviřat je dokonalá. Na 100str. vystihuje hrůzy totalitního režimu, odporné manipulace a zastrašování. Nadčasové dílo. Je mi smutno z toho, že se nic nezměnilo.

Gandalff007
19.07.2016 4 z 5

Přiznám se, že jsem tuto knihu pouze poslouchal jako audioknihu v podaní pana Vinkláře. Z mého pohledu to nejde co do hloubky srovnat s fenomenálním 1984, ale přesto si zde může přemýšlivý čtenář (posluchač) vzít své

RudýOnkel
15.07.2016 5 z 5

Aneb jak říkal: "Každá revoluce končí tím, že se ke korytům dostanou nové prasata" (nebo nějak tak). Pro mě to bylo ponaučení, že i když se do vedení dostane můj druh či přítel, lépe se mít nemusím...