Fáma

Fáma https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426942/bmid_fama-8Av-426942.jpg 4 1139 381

Svobodná matka Joanna se z Londýna přestěhovala do přímořského městečka, kde chce začít nanovo. Aby se lépe seznámila s místními, rozhodne se přihlásit do čtenářského kroužku. A právě zde bez nějakého rozmyslu vypustí, co se doslechla: že prý zde žije žena, která jako mladá zabila malého chlapce. Pro ospalé městečko je to velké sousto a jeho obyvatelé začnou okamžitě spekulovat, o koho se jedná. A brzy se také začnou navzájem obviňovat… Mimořádně vyzrálý a do poslední stránky napínavý debut plný falešných stop pro všechny fanoušky Liane Moriarty, Paula Hawkins a Shari Lapeny.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Rumour , 2019

ivca84
11.01.2021 5 z 5

hodně zajimavě pojaty pribeh od zacatkuaz dokonce

ReaVan
06.01.2021 5 z 5

Přečetla jsem již velké množství knih tohoto žánru a od této jsem si upřímně příliš neslibovala, ale přečetla jsem ji jedním dechem a hodnotím ji jako velice povedenou.

Skvěle popsaná atmosféra z níž paranoia doslova sálá, čtenář se do děje snadno vžije a stejně jako hlavní hrdinka podezírá každého, kdo je v knize zmíněn :-)

Velké množství postav mi v tomto případě nevadí, k příběhu a jeho atmosféře všeobecné podezíravosti se hodí. Rovněž pomalejší tempo děje zde není na škodu.

Odhalení poměrně překvapivé a závěr skvělý. Ráda si od autorky přečtu další knihu.

Čoklitka
06.01.2021

Za mě super, sice pomalejší rozjezd, ale pak to nabere dobrý spád :) stojí za přečtení

kopretitinka
03.01.2021 5 z 5

Zpočátku jsem měla trochu zmatek ve jménech jednotlivých postav, ale nic to nezmění na tom, že kniha byla až do poslední věty překvapením. Doporučuji.

Madi
02.01.2021 3 z 5

Tak jsem se nechala zlákat pozitivními komentáři a zase se mi to nevyplatilo. Ono to není úplně špatné, ale takové nemastné neslané.
Ze začátku jsem hrdinčino chování i dokázala pochopit. Plácne něco,aby se vlichotila - to dělá dost lidí. Ale pak se chová zmateně, paranoidně a hloupě.
Taky tam bylo zbytečně postav, co nijak nepomohly k zajímavějšímu ději.
Chtěla jsem dát dvě hvězdy o jednu navíc se zasloužila poslední věta.

Petraxxx
26.12.2020 4 z 5

Za mě moc pěkná, čtivá.

veriszv
22.12.2020 4 z 5

Fáma pro mě byla příjemným překvapením!
Asi v tom hrálo roli i to, že jsem neměla skoro žádná očekávání, ale fakt se mi to líbilo.
Je to přesně ten typ thrilleru, který já mám ráda. Malé město, každý se zná s každým a každý má nějaké tajemství. Do toho někdo vypustí fámu a ta se městem nese jako požár a netrvá dlouho a padají první vzájemná obvinění...
Ten děj plyne trochu pomaleji než by se na thriller slušelo, ale o to víc je prostor pro seznámení se s postavami a navíc autorka píše opravdu čtivě, takže mi to ani nevadilo. I když atmosférou mi kniha připomínala třeba Jeden z nás od Shari Lapeny nebo Cizince od Harlana Cobena, tak námětem to bylo originální a moc mě to bavilo. Ale chápu, že pokud někdo vyhledává akční, drsné a trochu krvavější thrillery, může pro něj být Fáma zklamání. Za mě ale jo!

aamy
21.12.2020

Nedočetla jsem, nezaujala mně.

milan3696
17.12.2020 3 z 5

Četl jsem, že je to super kniha. Ale asi to byla spíš fáma. Přišla mi jen lehce nadprůměrná. Hlavní zápletka je naštěstí dostatečně silná, že sama o sobě utáhne celou knihu. Vše kolem ale na mě působilo jen jako Potěmkinova vesnice. Za mě tak 65%, ale za poslední řádek musím ještě 5% přihodit. Takže celkově 70%.

ddkk
13.12.2020 3 z 5

O pomluvách a fámách vím své. I když většinou nemají s pravdou moc společného a často jsou výplodem choré a ponejvíce závistivé mysli, těžko se s nimi dá něco dělat... O to hůř, když jde o život a ještě jsou do toho zatahovány malé děti...

Příběh Joanny začíná nenápadně, má malého chlapce a jen chce, aby líp zapadl mezi děti v novém bydlišti. A tak jen aby řeč nestála, plácne jakousi domněnku, o jejíž pravdivosti ani ona sama není přesvědčená. A věci se dají do pohybu...

Fáma je zajímavé (a poučné) čtení, navíc s koncem, který přijde až s posledními větami.

Dobře, takže za tři a doporučuji.

Dandy1
09.12.2020 3 z 5

Číst se to dalo. I když pochybuji, že za měsíc si ještě vzpomenu o čem to bylo. Poselství je, že někdo dělá drby, aby se zdál pro ostatní zajímavý.

ivdol
06.12.2020 5 z 5

Za mě pecka, určitě stojí za to si knihu přečíst.

kotatkoz
05.12.2020 3 z 5

Kniha není úplně zlá, ale nechápu, co z ní udělalo bestseller (že by dobrý marketing?), protože nijak oslnivá rozhodně není. Během čtení jsem se nemohla vyhnout myšlenkám na Sedmilhářky - něčím velmi podobné a přesto dle mého o mnoho lepší. Tato změť postav, kdy většina neměla větší charakter a v ději naprosto žádný význam (jen se někde mihly), hlavní hrdinka podivínka a ničím zajímavá a děj sice jako by měl dobrou kostru, ale to je tak vše - provedení vázlo a nedokázalo ve mě vyvolávat napětí, strach, hltat stránky pro rozuzlení... dokonce možná poprvé se mi u thrilleru stalo, že jsem při čtení ani nepřemýšlela nad tím, "kdo je vrah", jako by na to nikdo neseděl, k nikomu knížka nesváděla - měla jsem pocit, že autorka sama rovnou přiznává, že zrovna jen vede na špatnou stopu... Vše se rozmotalo tak nějak vláčně samo a myslím, že zítra už na tuto knížku ani nevzpomenu. Ale autorce dám ještě šanci a až od ní něco dalšího v knihovně objevím, zkusím to :)

hey123
27.11.2020 5 z 5

Poklidný začátek, který se změní v dobrý závěr. nápad na knihu hodnotím velmi kladně. C vše může způsobit jeden nepodložený drb. musím říct, že jsem se nejdříve ztrácela ve všech těch jménech a tentokrát jsem si úplně neoblíbila žádnou z postav. Kniha mě moc bavila, myslím si, že by bylo dobré i filmové zpracování.

martin3554
25.11.2020 4 z 5

Napínavá kniha z pohledu hlavní hrdinky Joanny a bývalé dětské vražedkyně Sally McGowen nyní už ve starším věku. Aneb jak jedná nevinná fáma vypuštěná nevědomky z úst hlavní hrdinky, spustí řetězec událostí, které povedou až k tragickému konci.

hledaseniki
24.11.2020 1 z 5

Jak nejlépe popsat Fámu... jedna velká ztráta času.
Anotace knihy vypadala vcelku zajímavě, co jeden jediný drb dovede rozpoutat. Je jasné, že všechno se hned nestane na začátku, takže jsem knize pořád dávala šanci a to i přesto, že tam bylo strašně moc postav a dost dlouho vám trvá, než je od sebe rozeznáte, protože autorka se nesnažila o nějaké hlubší zkoumání, všechno je to na takové povrchní bázi, takže to vám k identifikaci postav moc nepomůže. Je to strašně zdlouhavé a dlouho trvá než se tam začne něco dít, protože je to vlastně jen tlachání okolo. Když jsem byla za polovinou, tak jsem už uvažovala o tom, že to vzdám a odložím to. Knihou jsem se prokousávala 14 dní, což je na necelých 300 stránek příšerné.
Hlavní hrdinka se chovala jak malá holka, která řešila neskutečné ptákoviny, které si myslím a doufám, že by dospělá žena a navíc matka vůbec nikdy neřešila, mnohdy mi přišla jak puberťačka. Jedna fáma o vražedkyni a vypadalo, že na malém anglickém městečku tuto skutečnost řeší jen hrstka lidí a posléze to už snad řešila jen hlavní hrdinka.
Tohle bylo jedním slovem utrpení, na posledních x stránkách se konečně začalo něco dít, ale to nestačilo, podle zařazení do žánru jde o thriller....pardon, ten si představuju úplně jinak.
Možná někdy zkusím další autorčinu knihu, ale leda bych se uhodila do hlavy a měla amnézii a zapomněla na to nic, co se v téhle knize dělo.

jasmína
24.11.2020 5 z 5

Skvělá a napínavá kniha.

Jsem zvědavá na tu další od autorky.

mazlak
23.11.2020 4 z 5

Asi se názorově přikloním k radus. I mne ta záplava žen úplně zamotala. A to tak, že i v té druhé (lepší) polovině, jsem tápal o kterou to vlastně ženu jde. Zločin v dětství je hrozný, ale nemyslím si, že by i po takové době byla veřejnost takto rozhořčena a mstivá. Osobní zášť sestry oběti chápu. Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu to nebylo vůbec špatné.

RadimWiniarski
20.11.2020 2 z 5

Tato kniha byla opravdu o nervy. Dokázala mi totiž ukázat, jak se nejspíš cítí učitel první školní den, když mu ve třídě najednou sedí třicet úplně nových děcek, a on se během chvilky musí co nejrychleji pokusit naučit alespoň částečně zorientovat v tom, kdo je kdo. To samé totiž platí u této knihy. Během prvních stránek na nás je vypálena početná plejáda jmen, které se střídají jak na běžícím páse. Během čtení pak přibývají další a další jména a Vám začíná být jasné, že tu nejspíš hrozí jeden velkej knižní průser.
Početná plejáda postav by nevadila za předpokladu, že by každá měla alespoň nějaký nástin osobnosti a vývoj, který by nějak posouval příběh kupředu. A to je problém. Minimálně polovina postav nic takového nemá, a tak jsou pro příběh naprosto postradatelní a zbyteční.
Druhým problémem je postava naší hlavní aktérky Joanny. Postavy, která svým chováním a jednáním opravdu perlí. Hysterka, která si neumí dát do pořádku vlastní život, ale velmi ráda by se vměšovala do života jiných lidí. Tomu prostě chceš fandit!
Závěr víceméně lze vytušit už cca od poloviny knihy, takže nějaký twist, který by Vám mozek po tom učení jmen kompletně odboural fakticky nečekejte.
Hvězdu navíc dávám za to, že ač je kniha sebevíc plytká, a co se příběhových zvratů týče nudná, tak je relativně čtivá a nestrávíte nad ní tedy zbytečně mnoho času. 40%

radus
17.11.2020 4 z 5

Začátek se mi trochu vlekl, bylo tam docela hodně ženských jmen, takže jsem v nich měla zmatek. Pak se kniha pěkně rozjela, dostala spád. Nelze se divit dítěti, které spáchá násilí, když za celý život nic pěkného nepoznalo. Závěrečných pár vět nemělo chybu...