Fabrika

Fabrika https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232491/bmid_fabrika-pribeh-textilnich-baronu-z--232491.jpg 4 523 143

Příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů. Kniha Kateřiny Tučkové Fabrika vypráví příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776 jako chudý vlnařský odborník. Zanedlouho však založil manufakturu a stal se jedním z nejvýznamnějších textilních baronů. Ve strhujícím vylíčení rodinné historie se odráží i celá 250 let trvající minulost moravského Manchesteru. Kniha je doplněna odbornými hesly a fotografickým materiálem z brněnských archivů, a je tak dokonalým průvodcem po dnes již zaniklém textilním Brně. Publikace vychází u příležitosti výstavy Brno – moravský Manchester, uspořádané na přelomu let 2014 a 2015 v Moravské galerii v Brně.... celý text

Magdalena5
16.01.2018 5 z 5

Tak jsem se skoro po roce opět vrátila k paní Tučkové kvůli čtenářské výzvě, ale vůbec nelituji. Není na škodu si znovu připomenout zašlou slávu Moravského Manchesteru a prohrabat se třeba v historických mapách.

Petass
16.01.2018 4 z 5

Nevěděla jsem "do čeho jdu" a na konci jsem byla plná pocitů. Po přečtení už prostě procházka Brnem nikdy nebude stejná. Skoro při každé návštěvě si vzpomenu na nějaký detail z knihy. Kniha nabízí mnoho informací a vyžaduje pozornost čtenáře. Nečte se úplně lehce, kvůli prolínání "příběhu" s chystáním výstavy, autorčinými domněnkami... V tomto je styl dost podobný jako u Žítkovských bohyň, navíc ho však komplikuje velké množství faktických informací. Až dočtete budete naštvaní, zklamaní, rozpolcení a nebudete se chtít smířit s tím, jak se to všechno mohlo stát a hlavně "proč!!". Pokud jste Brňák, nebo zde třeba studujete, určitě si knihu přečtěte.

LBZ
25.12.2017 5 z 5

Hodně se mi líbilo prolínání faktů, příběhu a přípravy výstavy. Knížka pro čtenáře z Brna skvělá. Pro mimobrněnské asi ne tak úžasná. :-)

dagmar7365
19.11.2017 3 z 5

Fabrika od Kateřiny Tučkové je beze sporu zajímavou knihou, která stojí za přečtení. Je informačně bohatá, až do jejícho přečtení jsem netušila, že Brno bylo takovým textilním centrem. Co mi úplně nesedlo je forma zpracování, kdy se historická fakta mísí s autorčinými představami, dramatizací událostí a popisem příprav výstavy. Toto střídání dokumentarního popisu s historickým románem mi úplně nevyhovovalo, rušilo mé soutředění na dějovou linku, byť každé zvlášť by bylo zajímavým čtením. Takže sice jen 3 hvězdy, ale rozhodně jsem ráda, že jsem ji četla.

Jessica007
01.10.2017 3 z 5

Moc jsem od této knihy neočekávala - vzhledem ke komentářům atd. - a no.. Prostě to vyšlo, moc jsem neočekávala a ta knížka se mi líbila tak napůl, zase zrovna moc ne. Místy byla zajímavá a líbila se mi, něco jsem se dozvěděla, nějaká fakta, nelíbilo se mi třeba, že autorka si svojí fantazií některá fakta poupravila a třeba i více. Hodně souhlasím s komentářem od Lenka4.

HanaMalina
26.09.2017 3 z 5

Od knihy Fabrika jsem asi čekala víc. Abych ale nezačínala negativně, tak bych chtěla pochválit staré fotky Brna a významných osobností textilního průmyslu. Jelikož jsem z Brna, tak pro mě bylo super si představovat místa které znám dnes a jak jsou popsány v knize. Jinak děj malinko drhnul. Po více než měsíci mám dočteno a vracet se ke knize asi nebudu.

hs777
11.09.2017 4 z 5

Čekala jsem další Žítkovské bohyně nebo Gertu, proto jsem ze začátku byla trochu rozpačitá. Když jsem se ale zaposlouchala do příběhu, který je hodně dokumentární, nadupaný historií a postavami několika generací, zjistila jsem, že mě neskutečně baví. Kateřina Tučková opravdu umí psát a zaujmout. Poslechem audioknihy jsem byla ochuzená o obrazovou dokumentaci v knize, ale i tak to byl krásný zážitek.

Radul
28.08.2017

Ze začátku mi dělal problémy text, kdy se střídá minulost, současnost a text z archívních materiálů. Také jsem se trochu ztrácela v linii rodiny, která je předmětem knihy (byť je přiložen hned na první straně rodokmen). Nicméně zhruba od poloviny jsem si na styl textu zvykla - kdo četl Žítkovské bohyně, tak se jedná o stejný styl. Knihu bych doporučila hlavně těm, kdo mají vztah k Brnu a okolí nebo zájemcům o historii obecně.

Měňavka
24.08.2017

Knihu jsem se pokoušela číst,ale marně. Je výborně sepsaná, plná faktů a zajímavých věcí,ale nechytla mne.

JanLibosvár
22.07.2017 5 z 5

Kateřina je prostě moje krevní skupina! :-)

Lenka4
19.06.2017 3 z 5

Autorka čtenáře přivádí přímo do své kuchyně a ukazuje, jak je svůdné, ale zároveň zrádné pro spisovatele nechávat se unášet fantazií v případě, že nepíše o smyšlených osobách, ale lidech, kteří skutečně žili. Jako románoví hrdinové mají v obecném povědomí větší příležitost k "druhému životu", ovšem často na úkor jejich vlastního opravdového osudu. Osobně bych se v těchto případech držela spíše jen zjištěných faktů. I tak by čtení o rozvoji textilního průmyslu v Brně a podmínkách, ve kterých žili jeho protagonisté z řad podnikatelů i dělníků, bylo poutavé, poučné a zajímavé.

Danago
11.06.2017 5 z 5

Další výborná knížka autorky. Takto napsanou historickou knížku přečte opravdu každý. Je napsána zajímavě a velmi čtivě. Myslím , že se bude líbit i čtenářům, kteří z Brna nejsou jako jsem i já. Knížka je docela krátká, klidně bych četla dál..... I jako audiokniha je velice krásně načtená.

milan2310
05.06.2017 5 z 5

Velmi čtivé.

misssicccka
29.04.2017 3 z 5

Opet je to plne nadseni a vasne pro praci. Pravda, toto autorcino dilo oceni asi spise obyvatele Brna, ale i ja ocenuji pribeh "uvareny z vody", nebo spise utkany z kratkych nitek v obrovskem klubku a snahu z toho mala utkat luxus. Trosku jsem se obcas ztratila v postavach, ale to je moje chyba.

Magdalena5
22.04.2017 5 z 5

po třech nocích dočteno a paní Tučková je pro mě hvězda, opět díky za její mravenčí práci a plně sdílím předchozí komentář Lectora
Jo, a už otvírám mapy a jdu sledovat uličky od jihu na východ od centra.

Evišťátko
25.03.2017 4 z 5

I když se nejedná o román v pravém slova smyslu , není to špatné počtení.

Luca84
21.03.2017 3 z 5

Začátek slibný, ale od půlky mě to nějak nudilo.. Přesto zajímavé téma.

keksik4
24.02.2017

Úžasná, báječná, dokonalá atakdále.... Literatura faktu napsána románovým stylem ,a to velmi čtivým a poutavým způsobem. Četla jsem ji pro jistotu hned 2x, aby mi nic neuniklo, dopodrobna prostudovala fotografie, prostě jsem nad ní strávila pěkné chvíle. Bohužel, také nutí k zamyšlení nad osudy lidí a vlastně celé naší země, a já se při jejím čtení dokonce i rozčilovala a nadávala. Knihu opravdu doporučuji a klidně i těm, co čtou běžně jen romány a detektivky. Jo, a v Brně jsem nikdy nebyla a přesto se mi kniha líbila.

Driftersoul
26.01.2017 5 z 5

Výborně napsané. Standardní kvalita a precisnost úžasné K.T. Ale též moc smutné čtení o osudech Brna a Střední Evropy.
Nabízí se otázka. Kdyby nebyla rozbita velká, mnohonárodní, (ač jistě nedokonalá), Monarchie, možná by po pár letech nenásledovaly dvě zničující diktatury, jedna horší než druhá. Nenásledovaly by nacionalistické excesy, jeden černý, druhý rudý. Brno/Brünn by pak vypadalo zřejmě jinak. Poučíme se konečně z historie?

Ranuncul
19.01.2017 3 z 5

Velice zajímavá kniha z historie Brna a o budovách,které člověk žíjící v Brně zná minimálně z doslechu.
Bohužel mi hodně vadilo přeskakování v časové ose,působilo to poněkud zmateně.
Taky rozpor v datu narození v ději a v rodokmenu Offermanových u jedné z hlavních postav. Mapka Brna mohla být poněkud větší a přehlednější.A proto jen 3*