Leviatan se probouzí

Leviatan se probouzí https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175637/bmid_leviatan-se-probouzi-hl5-175637.jpg 4 461 96

Expanze série

Vítejte v budoucnosti. Lidstvo osídlilo sluneční soustavu, ale ke hvězdám stále nedosáhne. Rádo ale sahá po násilí a křehká rovnováha mezi pozemskou vládou, revolucionáři z vnějších planet a paranoidními korporacemi se může kdykoliv změnit ve válečné peklo. Jim Holden těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to stáli, spadne jim do klína tajemství, pro které je kdosi ochoten zabíjet – nemilosrdně a v nepředstavitelném měřítku. Detektiv Miller hledá mezi miliardami dalších lidí jednu jedinou dívku, která má to štěstí, že její rodiče jsou dost bohatí na to, aby si to mohli dovolit. Když ho stopa zavede k Jimovi Holdenovi a Scopuli, začínají zdánlivě nesouvisející dílky skládanky zapadat do sebe. Venku v Pásu vládnou odlišná pravidla a jedna malá loď může změnit vesmír.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Leviathan Wakes , 2011

farys_books
22.04.2020 4 z 5

Nějakou pořádnou sci-fi už jsem nečetla hodně dlouho, takže to pro mě bylo jako znovuobjevování tohohle žánru.
Knížka celkově se příjemně a rychle četla, jen musím podotknout, že po akčním začátku se pak docela dlouhou dobu nic nedělo. Jak jsem ale již říkala, knížka se četla dobře i tak, takže ta nudnější část byla brzy za mnou.
Knížka žánrem sci-fi, obsahuje ale taky prvky detektivky a hororu. První zmíněné tedy moc nemusím, ale zjistila jsem, že ty hororové prvky mi tam docela sedly.
Dost se mi líbilo, jak se tady všeobecně řešily technické věci kolem vesmírných lodí a tak podobně, hlavně pak to, že autor (autoři) nikdy nezapomněl zmínit účinky různých gravitací a zrychlení.
Z postav mi nejvíce sedl asi Holden, druhou hlavní postavu - Millera - jsem zase až tolik nemusela. Největší zlatíčko však byl Amos.
Konec jsem sice čekala trochu jiný, ale s tímhle se taky dokážu spokojit, a doufám, že si někdy v budoucnu najdu čas i na další díly.

Boby17
22.04.2020 5 z 5

Tak za mě hlásím velikou spokojenost. Sice jsem se nakonec trošku zratil ve způsobu přesunu Julie na asteroid, ale to je malá drobnost, protože děj byl napínavý a strhující. Holdenova posádka i Miller jsou sympaťáci a stojí si za svými názory. A z cynických činů protistrany mě mrazilo. Dávám 4,6 hvězdy, takže zaokrouhluji na 5 a DOPORUČUJI.

NarcisSamec
03.12.2019 5 z 5

VYNIKAJÍCÍ! Jedna z nejlepších space oper co jsem, kdy četl. Postavy jsou různorodé od pana detektiva Millera s jeho otřesným kloboukem, půvabnou Naomi, skvěle diplomatického Amose, dobráka kapitána Jamese Holdena až po nabubřelého pilota Alexe Kamala. Doporučuji všem milovníkům sci-fi a space opery. Nemohl jsem se od knížky odtrhnout, neboť děj je složitý napínavý a nutně musíte dál číst následující kapitolu. Děj je rozdělen mezi postavou Holdena a Millera až se nakonec tyto dvě dějové linky spojí tak vást strhne kulevroucí příběh až dokonce a nejlepší na tom je, že tohle je jen začátek!

Michal.C
29.10.2019 5 z 5

Napínavý príbeh pre všetkých ktorý majú radi Sci-fi žáner.

Terva
24.10.2019 4 z 5

Useknout ještě
další stovku hlav,
pak ještě tisíc,
a deset tisíc,
a pak budeme svobodní.

Zpočátku jsem byl trochu zklamán. Veškeré války, které probíhají po celé naší planetě se přesunuly do Vesmíru. Než jsem si zvykl, byl jsem v pokušení přestat číst. Nakonec mi asi u sté strany došlo, že jsme prostě lidé a inteligenci si už asi nezvýšíme. A tak i když expandujem do Kosmu, myšlení nám zůstane stejné. Jen hamtat, závidět, vraždit a nepřizpůsobit se čemukoliv.

Citát: Ve vesmíru vládlo ticho. Hvězdám je líp bez nás.

Když se přizpůsobíte stylu psaní spisovatele Coreyho, zjistíte, že je to vlastně plnoobsáhlé sci-fi plné smrti, mocenských korporací, záhadných virů a boje o nadvládu. V příběhu se zjevují neznámí mimozemšťané, zombíci, duchové a spousta létajících kosmických lodí, jedna hezčí než druhá. Také je zde plno mrtvol, a to nemyslím v desítkách nebo snad stovkách – ne, nebuďme troškaři, tady jde o miliony mrtvol.

Malá ochutnávka:
Zákony Sluneční soustavy hovoří jednoznačně. V prostředí tak nehostinném, jako je vesmír, nemůže být pomoc jiným lidem v nouzi nepovinná. Nouzový signál už pouhou svou existencí zavazuje nejbližší loď zastavit a poskytnout pomoc – což ovšem neznamená, že zákon dodržují všichni bez výjimky.

V příběhu sledujeme dvě linie. Dva rozdílní muži jejichž osud se možná střetne. Osobně mám raději Millera, je akčnější, moc nepřemýšlí a hned pálí a pak se teprve ptá. Jeho protějšek Jim Holden je zase muž činu. Taky moc nepřemýšlí, ale nejdříve mluví a pak možná lituje, že nestřílel. Pasáže se střídají, o nudu zde nezavadíte, stále se něco děje. Pár neznámých výrazů by vás nemělo odradit, jedná se o dalekou budoucnost a kdo ví, co se jak bude za pár desítek let jmenovat.

Citát: Každý může zničit planetu z oběžné dráhy. Stačí vyhazovat přechodovou komorou šutry.

Nakonec jsem se nemohl od příběhu odtrhnout. Zajímal mě osud jak detektiva Millera i pilota Holdena. Spisovatel umě zvyšoval napětí a i když se ke konci dopustil dvou třech, řekl bych, kiksů v logice, jedná se o povedený dobrodružný příběh. Vybral jsem šestnáct citátů a vložil je Jamesu S. A. Coreymu do profilu na Erosu. A pokud se vám to líbilo, věřte, že už je na světě celkem sedm knih z tohoto univerza. Mohu jen doporučit.

Citát: Nesmíme zapomínat na mimozemšťany.

PS – Tuto knihu a vlastně celou sérii Expanze píšou dva spisovatelé – Daniel Abraham a Tyler Franck a oba používají jeden pseudonym James S. A. Corey.

martin6849
23.08.2019 5 z 5

První dvě třetiny čistých 5*, od Erosu to trošku ztrácí dech, ale závěr je zase super. Takže jsem spokojený, jdu si objednat druhý díl.

EDIT: Byl jsem namlsaný z recenzí a pustil si i seriál a ten je teda odpad (proti knize)!

olle3
02.07.2019 4 z 5

Dobrovolně bych se do space opery nepustil. Tento subžánr jsem mohl odhadnout už pohledem na obálku, ale dobře, že mě odhadování ani nenapadlo. Přišel bych tak o povedený román, kde lodě, vesmír a planety hrají pouze kulisy. I když "pouze" v tomto případě nevymezuje kvalitu, spíš roli. Svůj svět si autor promyslel a přesvědčoval mě o tom s každým dalším detailem ze života v mimozemském prostředí. I když politické a vojenské manévry v popisech nechyběly, sám jsem celek vnímal spíš jako akčnější detektivku.

Akční scény ovšem mohly být živější a napínavější. Pocit "ať je to za námi a můžeme se věnovat tomu, co nás opravdu baví" jako by pak čtenář s autorem sdílel.

Leviatan se probouzí je oddechovka, které je sice možné něco vyčíst, ale určitou úroveň kvality jí nikdo upřít nemůže.

Samotného by mě zajímalo, jaká bude ta velká pointa na konci, ale zřejmě ne natolik, abych pro další díl běžel do knihkupectví. Na vinně budou asi postavy, z kterých žádná nijak nezaujala. Něco jim chybělo a to hlavně Fredovi, který byl plochý až hanba.

Takže budu čekat, jestli mi dvojku osud přihraje do ruky, a pokud ano, rád se do ní pustím. Ale pokud ne, taky nevadí.

Hodnocení: 3,6/5
Verdikt: Bavit mě to jen o málo víc, tak už mě to opravdu baví.

Daisy67
23.04.2019 5 z 5

Sérii jsem začal číst až po zhlédnuti seriálu a vůbec to nevadí ba naopak spoustu věcí objasní.

McKashi
22.03.2019 4 z 5

Na základě pár dílu serialu jsem si řekl,že si nejdřív přečtu knížku. Jenže to jsem ještě netušil,že se nejedná jen o jednu a vzhledem k tomu,jak skvěle se mi četl první díl,tak se už těšim,až se začtu i do těch ostatních. Pro ty,co mají rádi sci-fi říznutou trochou detektivky,sem tak něco málo politikaření,tak ideální volba..neni to na stejné téma,ale trochu mi to připomnělo wing commander.

Jack Bauer
16.03.2019 1 z 5

Opět jsem se nechal zlákat pochvalnými komentáři, ale od samého začátku jsem se nemohl nějak začíst. Ikdyž se tam pořád něco děje , akce, střílení, tak mě to ani trochu nebavilo. Detektivní příběh z vesmíru se spoustou hloupých a zbytečných keců., v 16 kapitole jsem to vzdal. Postavy mě vůbec nepřirostli k srdci, děj bez nějakého většího napětí jen plný válek mě nebavil. Navíc mě nesedí autorův styl psaní a ani seriál mě nějak nenadchl, v polovině třetí řady jsem to vzdal.

vlcka
08.02.2019 4 z 5

Dobré čtení. Lehké, zábavné, akční... sci-fi ve stylu space opery mám prostě ráda. Zpracování rasismu na vesmírné úrovni, detektiv Miller a originální detaily života v Pásu body přidávají. A tak i Holdena, který mi jako literární postava přišel tak nějak plochý a nesnesitelný, jsem přestála a knihu si opravdu užila.

mata57
03.02.2019 5 z 5

Přestože sci-fi žánr programově nevyhledávám, byl jsem jím osloven v podobě vánočního dárku. A jak tato exkurze dopadla? Početl jsem si. Hodně akčního děje, detektivní zápletka, dobře vystavěný poutavý příběh s meziplanetárním společenským pozadím a nechybějící love-story linie.

buster21
18.01.2019 5 z 5

napísal som komentár k druhému dielu (Kalibanova vojna) , ktorý mám momentálne rozčítaný .. myslím, že to isté platí aj o prvej knihe :)

Janadvorackova
01.01.2019 5 z 5

Po dlouhé době výborná sci-fi.
A seriál dle předlohy též stojí za pozornost.

cetriolo
25.12.2018 3 z 5

Tak jako nebylo to špatné, ale zaboha jsem se do toho nemohl začíst a po chvilce čtení jsem knihu odkládal, či si od ní dal pár dní pauzu... Vlastně vůbec nevím zda chci v dané sérii pokračovat...

Belisima
27.11.2018 4 z 5

Knížka dočtená a já jsem spokojená. Ovšem, ještě před dočtením jsem se vrhla na seriál a ten byl v tomto případě lepší, nebo spíše v seriálu je to perfektně zpracované, ani moje fantazie neumí v hlavě vyčarovat takový vesmír. Za to ale kniha nemůže. Dávám 4 * ale knížka by si s klidem zasloužila 5, ale po přečtení cyklu Algor nemůžu hodnotit stejně.

Baiba
25.11.2018 4 z 5

Četla jsem po zhlédnutí vydařeného seriálu a musím uznat, že i kniha je velmi čtivá. Je to napínavé, vesmírný svět je konzistentní funguje i bez zbytečného vysvětlování, hlavní hrdinové jsou sympatičtí, dobře prokreslení. Asi to není žádné přelomové sci-fi, ale výborné oddechové čtení, které není hloupé a občas člověka donutí se i zamyslet.

Phorbo
02.11.2018 4 z 5

Dlouhé série začínám číst, teprve až jsem třeba viděl seriál. Nebo na ně dostanu solidní doporučení. U expanze to byla první možnost i když zrovna v podání SYFY a některých herců jsem to po první serii vzdal.
Upřímně řečeno, neívm, jestli se odhodlám na druhou sérii i když mě to dost láká. Rád si protiřečím, neumím si pomoct.
Kniha je sice poctivě dlouhoá, ale je příjemně napsaná a rychle ubíhá. Omáčky je tam víc než dost, ale je chutná, dobře kořeněná a ve výsledku jsem docela spoko.
Trochu mě zarazil konec, který Miller tak hezky vyřešil s Julií AKA hlavní antagonistkou a původkyní Phoebe viru protomolekuly. Proč zrovna vir měl jí dovolit, aby ho ovládala? Že by ji považoval za mámu? A vůbec, jaktože se Eros tak rychle hýbal, aniž by to Miller na jeho povrchu pocítil?
Mám hodně otázek, které je třeba zodpovědět. Budoucnost venuše infikované protomolekulou? Zní to zajímavě, co si budem...

DavidKeller
07.10.2018 4 z 5

Moje snad první přečtené sci-fi , a musím hodnotit velice kladně . Je zde vidět, že ať už se vydáme i na sluneční soustavu , tak politické problémy (ale i jiné sociální apod) si prostě bereme sebou..:) Dobře se kniha četla , nečekané zvraty a o "kosení" oblíbených postav taky není nouze :)

Metla
07.10.2018 5 z 5

Sci-fi přesně podle mého gusta, napínavé, atmosférické, říznuté hororem. Autorské duo, skrývající se pod pseudonymem James S.A. Corey, popadlo mé vědomí a vyslalo mě do pár set let vzdálené budoucnosti, podané stylem "tak nějak by to možná mohlo být". Po stránce technologií není čtenář zahlcen podrobnostmi, nemusí mít doktorát z (astro)fyziky, aby vše pochopil, přesto popsané jevy působí přiměřeně věrohodně. Politické uspořádání lidského vesmíru je načrtnuto dostatečně, aniž by nudilo. Lidstvo je rozdělené: hlavní sféru vlivu si udržuje přelidněná matička Země, spřízněný ne tak docela spojenec Mars se snaží udržet na špičce v technickém vývoji. A pak jsou tady obyvatelé Pásu, žijící či živořící na vesmírných stanicích. Díky odlišné gravitaci fyzicky rozdílní, vysocí, jinak uvažující, vyznávající jiné hodnoty, názorově poněkud vymezení proti lidem z planet. Status quo může být snadno narušen a ke konfliktu samozřejmě dojde.
Příběhem nás provázejí dvě hlavní postavy. Tou zajímavější, charakterově bohatší a rozporuplnější je detektiv Miller, stárnoucí dlouhán ze stanice Cerera. Vyhořelý policista jde po stopě ztracené dívky s úporností ohaře a na své cestě poznává, že není vše takové, jak se zdá. Problémy řeší prakticky, tedy ne vždy v souladu s všeobecně uznávanou morálkou. A pak tady máme kapitána Holdena, naivního klaďase, co velí své malé posádce, vždy se snaží věci dělat správně a následkem jeho idealismu občas vletí exkrement do větráku. Snad není velkým spoilerem prozradit, že se tito dva hrdinové setkají a jejich rozdílná životní filozofie a přístup k překonávání překážek dodá knize další rovinu, proto Holdenův naivní charakter nekritizuji. Jeho trubkovitost má své opodstatnění a není tak přemrštěná, aby si čtenář nechápavě ťukal prstem o čelo. Millerova linie byla ovšem výrazně přitažlivější.
Děj románu mi příjemně připomněl hry "Dead Space" nebo "System Shock 2", se špetkou "Mass Effectu", cítím i seriál "Firefly", vlastně nic nového ve vesmíru... leč v tomto případě na originalitu dlabu, četbu jsem si perfektně užila. Trochu lesku páté hvězdičce ubírám za mírné opadnutí tempa ve třetí čvrtině a kvůli určitým výhradám k závěru. 90%

vesmír space opera kosmické lodě zfilmováno – TV seriál

2013  86%Leviatan se probouzí
2014  84%Abaddonova brána
2014  88%Kalibánova válka
2017  88%Hry Nemesis
2015  82%O poklad Ciboly

Kniha Leviatan se probouzí je v