Kalibánova válka

Kalibánova válka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184991/bmid_kalibanova-valka-4h5-184991.jpg 4 280 40

Expanze série

Na Ganymedu, obilnici vnějších planet, je příslušnice Marťanské vesmírné pěchoty svědkem zmasakrování své čety nestvůrným supervojákem. Na Zemi se vlivná politička zoufale snaží zabránit meziplanetárnímu válečnému konfliktu. Venuši zabrala mimozemská protomolekula, způsobila na ní obrovské, záhadné změny a hrozí, že se rozšíří do celé sluneční soustavy. V nesmírné pustině vesmíru, na lodi jménem Rosinante, James Holden a jeho posádka ve službách Spolku vnějších planet udržují klid a mír. Když se ujmou prohledávání válkou zničeného Ganymedu, aby pomohli najít unesené dítě, vychází najevo, že budoucnost lidstva závisí na tom, zda jediná loď dokáže zabránit mimozemské invazi, která už možná začala...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton

Caliban's War , 2012

Karcoolka2210
17.07.2020 5 z 5

Nemôžem sa vyhnúť porovnávaniu so seriálom. Ten som videla doteraz 2-krát (a plánujem pozerať zas ;) Čiže som vedela, čo sa stane, len mnohé veci sa udiali celkom inak. No som rada, že sa konečne ukázala Chrisjen Avasarala :) Čo mne osobne chýbalo v knihe a seriál to dolpnil bolo viac informácií o postavách ako Errinwright, Mao, Dr.Strickland, Nguyen či Souther- celá situácia okolo Erosu a Ganymede z pohľadu predstaviteľov Zeme a UN a Marsu v prvej knihe jednoducho chýbala a v druhej to zachránil pohľad Avasaraly. Ale celkovo hodnotím túto knihu výborne, lebo sa to veľmi dobre číta a ako som už spomenula pri prvej knihe, tento svet ma úplne pohltil. Som zvedavá ako naložili autori s niektorými udalosťami, ktoré boli v seráli veľmi dôležité, ale doteraz sa v knihách vôbec neobjavili alebo sa v knihe udiali úplne opačne. Takže sa ide ďalej :) AJ

Lenka.Vílka
11.07.2020 4 z 5

"This is War - Caliban"

Vzhledem k prvnímu dílu jsem z dvojky měla strach. Ono je ve vesmíru ještě něco ho Holden nestihl dodrbat, aby to dál drbal ve dvojce? (Pardon, ale tuhle větu jsem si nemohla odpustit.)

Autoři tentokrát rozjeli víc linií postav a za mě to bylo dobře. Přestože bych teorericky mohla začít prskat, že je to stejné jako první díl (kdo četl chápe). Opět zde máme víc linií, kde se cosi děje každému z nich a oni neví, o co jde v celku, zatímco čtenář si to v hlavě skládá, a potom se všichni (postupně) sejdou. Problém je v tom, že je to opět pekelně dobře napsané! Jenom mě moc nebavila linka Avasaralily. (Ale zase je to doplnění informací z první knihy z jiného úhlu a poměrně brzo se její linka spojí s linkou Bobbie, která jí v podstatě dělá osobní asistenku místo "bum bum" poměrně dlouho...od které jsem čekala trochu něco jiného vzhledem k úvodu...příště?) Všichni ostatní jsou v pohodě, jenom tahle baba mě prudila. Jasně, politikaření tam musí být, ale ona byla zároveň strašně nesympatická. Pokud to byl záměr, povedlo se na jedničku s hvězdičkou.

Přesto musím smutně zkonstatovat, že mi zde chyběl ten prvek "poměřování pindíku", protože jedny koule z těch původních z prvního dílu zde chyběly. (Prostě je dali až moc brzo dohromady, no, to jde většinou všechno hned brzo do kopru, když plánujete sérii o hodně dílech, protože teď bych Naomi nejraději jednu vrazila, aby se probrala. A celá její postava najednou byla značně rušivý prvek.)

Něco mi k blaženosti chybělo v jedničce a tady též. No, uvidíme, čím mě borci spisovatelští překvapí příště...
(Jinak opět to samé, co minule. Posledních sto stran bylo zbytečně ukecaných a nevadilo by mi jemně osekaní.)

PS: četla jsem správně a jediný, kdo v tomhle díle mluvilsprostě byla důchodka? :D :O

PS2: poslední stránka knihy je nejlepší, ale...nebuďme předem zbytečně nadšení. Pád na držku té stromu bolí víc, než když na něj nevylezete vůbec...

Finn69
26.05.2020 4 z 5

Oproti prvnímu dílu možná trochu natahované, to vám ale vynahradí našlapaný konec. Pořád se to moc pěkně čte, je to prostě dobrá scifi.
Trochu mi chyběl detektiv Miller, a jelikož Holden mi tu a tam už leze na nervy, vypadalo to chvilku jako problém. Zdá se ale, že i tohle se v dalších dílech vyřeší :) Víc říkat nebudu, nechci moc spoilovat.

Terva
28.10.2019 4 z 5

Našemu zdraví moc neprospívá,
když nám tady spí Bůh
a my všichni můžeme sledovat,
jak při tom sní.
K smrti nás to děsí.

Tady jsem byl lehce rozladěn. Tento příběh je sice akční, dobrodružný a není nouze o tajemno ohledně Protomolekulárního mimozemského „viru“, ale na můj vkus příběh obsahuje až moc politiky. Vlastně se mi skoro vůbec nelíbily části příběhu ve kterých figuruje Avasarala. Jejím opakem je Prax, doktůrek, profesor na Ganymedu. Dokáže pobavit, (pojídáním kytek) překvapit (už mu zase dali zbraň) a je hnán touhou najít svojí dceru a udělá pro to vše.

Malá ochutnávka:
Běž si prosím umýt ruce a potom se vrať uklidit své místo. Tvoji práci sundám a můžeš ji dát mamince. To má být pejsek?
To je vesmírná příšera.
Moc hezká vesmírná příšera.

Opět je tu posádka lodi Rosinante: Holden, Naomi, Amos a Alex, plus jedna velká holka z Marsu zvaná Bobbie (Bum, ty čuráku!) a když se toto vše smíchá, bude mela. Sice jim dýchá na záda Avasarala se svými politickými hrami, ale je to neodradí a každý si jde za svým cílem nehledě na následky. Navíc mě velmi překvapil a vlastně zároveň i nadchnul konec v tomto příběhu. A tak nevím, zda to bylo mrazivé nebo jsem se otřásl uvědoměním, že jsem to tak vlastně i očekával. Nechci spoilerovat a tak raději již zmlknu.....ale musíme si promluvit..........

Citát: Bylo po všem, až na to, že nebylo. Nikdy není po všem.

PS – Tuto knihu a vlastně celou sérii Expanze píšou dva spisovatelé – Daniel Abraham a Tyler Franck a oba používají jeden pseudonym James S. A. Corey.

buster21
18.01.2019 4 z 5

čítam to po videní prvých 3 serii serialu Expanze .. serial ma uchvatil svojou cyberpunkovostou .. a kedze su natocene len 3 serie .. 1 seria 1 kniha , preto som sa rozhodol ze si to musim precitat cele .. takze momentalne zamna 4* a mam doma vsetkych 8 knih a to este bude 9 ta (: .. ked to budem mat preluskane tak to tu aktualizujem .. ale zatial kniha je este o 2 triedy lepsia ako serial a to je co povedat :)

Metla
13.11.2018 4 z 5

Zatímco se po Venuši rozlézá znepokojivě záhadná protomolekula a dělá vrásky nejen politikům na Zemi, vletí lejno do větráku na Ganymedu. Co rozhodilo křehkou rovnováhu Země - Mars a způsobilo zdecimování strategicky důležité kolonie na největším měsíci Sluneční soustavy? Kam se poděla skupina vážně nemocných dětí? Odpovědi hledá idealista James Holden s posádkou lodi Rosinante a také několik nových postav: pozemská politička Avasarala - stará dáma znalá "hry", přímočará mariňačka z Marsu Bobbie Drapperová a Prax Meng, otec jednoho z pohřešovaných dětí. Zpočátku rozdělené linie se jako vždy postupně sbíhají.
Děj je tentokrát malinko komplikovanější, méně zaměřený na napětí a akci, více na politiku. Seděla mi hororová atmosféra "Leviatana" a její úbytek v "Kalibánovi" je důvodem pro ubírání procent. A hned vytasím další: rozpory mezi cynikem Millerem a chronickým správňákem Holdenem byly osvěžující, naproti tomu Holdenův skřípající vztah s Naomi prostě neměl šťávu. A občas se holt logika místo reality podřizuje spisovatelskému záměru: tenhle, tenhle a tahle jsou hlavní hrdinové a proto musí vyřešit veškeré problémy.
Druhý díl "Expanze" mě tedy neuchvátil jako jeho předchůdce, stále se však jedná o velmi čtivou, moderní space operu, která rozhodně stojí za pozornost příznivců žánru. "Abaddonova brána" už mě čeká v polici a s ohledem na (poněkud očekávaný) hák v závěru jsem hodně zvědavá, co si na čtenáře spisovatelské duo přichystalo za překvapení do třetí části.

ly237
27.06.2018 3 z 5

Skoro jako by autorům docházel dech. Pár postav navíc na okořenění plus nějaká nová senzace, do mixéru a výsledek nechat zatuhnout na víc stránkách, než je třeba. Přiznám se, že už mě to tolik nebavilo a ke třetímu dílu se uplně nehrnu. Nicméně potenciál tu je, tak tomu nejspíš dám šanci.

Mikino00
11.06.2018 4 z 5

V podstatě platí totéž, co pro první díl. Kniha je čtivá, neustále směřuje dějově bez zbytečných odboček kupředu a nabízí snad po každých 50 stranách zásadní zvrat. Avšak vše tak nějak až moc ideálně do sebe zapadá a jde hlavním hrdinům na ruku až příliš okatě. Trochu tomu chybí takového pozadí, přiblížení postav, které oněm zvratům a jednání postav dodá smysl a pozadí. V tomto ohledu je seriálová adaptace napřed a změny televizními tvůrci provedené jsou pak povětšinou k lepšímu.

TomoCZ
28.04.2018 5 z 5

O něco méně strhující než první část, ovšem stále čtivé, napínavé a setsakramentsky promyšlené.

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Nebudu zastírat jisté zklamání. Kalibán se podobně jako Leviatan dobře čte, ale nějak mi připadalo, že se poněkud vytratilo to napětí a tah prvního dílu. Možná je to tím, že Leviatan musel všechno budovat od začátku - celou situaci mezi jednotlivými mocnostmi, jejich záměry a protomolekulu - zatímco zde máme všechny karty už od začátku vyložené na stole a v hrubých obrysech už tušíme, jak se věci mají. Připadá mi, že i ty akční pasáže jsou nyní vzaty nějak stručněji než v Leviatanovi. Ovšem nechápejte mě špatně - Kalibán není špatná kniha, to vůbec ne. Je to dobrá kniha, ale je 'jen' dobrá oproti vynikajícímu Leviatanovi.

Däniken
19.09.2017 2 z 5

VELKE ZKLAMANI, BOHUZEL!
Pryc je Miller a prebytek je jenom ridka hollywúdska gulasova polivka!
Ten pomatenec co porad hledal svoji malou dcerku, me opravdu iritoval.
Jeste ze ty zenske postavy to tak trochu zachrani od uplne katastrofy.

Alvari
18.05.2017 4 z 5

Čtivostí se druhý díl podobal prvnímu. Sice mi v příběhu chyběl detektiv Miller nebo postava alespoň jemu podobná, ale nakonec to šlo i bez ní. Posádka Rosinante se znovu musela vypořádávat s množstvím problémů na své cestě Sluneční soustavou, to vše na pozadí válečného konfliktu protkaném politickými konflikty a machinacemi a v neposlední řadě i už všudypřítomnou Protomolekulou. Byl jsem sám sebou překvapený, jak jsem si užíval dějovou linii Avasaraly a Bobbie. Nejspíš k tomu velkou měrou přispívaly jejich naprosto rozdílné povahy. Větší zásluhy však nakonec musím připsat "babičce", jejíž postava se mi v tomto díle líbila asi nejvíc.

Chmur
24.02.2017 4 z 5

Myslím, že se jedná o nadprůměrnou space operu. Osobně mě asi díky postavě detektiva Millera bavil více první díl, ale ani tohle pokračování rozhodně není k zahození.

Fox83
20.09.2016 4 z 5

Příjemné pokračování prvního dílu.

Flexi
09.01.2016 4 z 5

bavila jsem se jako u prvního dílu,

Eslem
19.12.2015 4 z 5

Pro mě o něco chytlavější než jednička, i když zápletky si byly dost podobné - zase vypukne válka, hledá se děvče, ochranné autorské ruce nedovolí odrovnat žádného z hlavních hrdinů a jako utopický bonus tu opět máme potrestání vlivných a prachatých hajzlíků. Hodně se mi líbí sekvence názvů jednotlivých dílů Expanze...

SONP
16.09.2015 3 z 5

Po Leviatanovi další technicky velmi pěkně zpracovaná space opera, kde platí fyzikální zákony a kde to tudíž cestovatelé vesmírem vůbec nemají lehké, neboť v důsledku setrvačnosti úpí ve svých zátěžových křeslech s žilami plnými drog, zatímco obyvatelé Pásu planetek mají vzhledem ke své tělesné konstituci zapovězenou silnou gravitaci Země (což trochu narušuje rodinné vztahy). Zapomeňte na umělou gravitaci, světelné meče a hyperprostor: tady i ta nejluxusnější jachta podléhá stejným pravidlům, jako funkcionalistické vojenské plavidlo. Technicky je to skutečně výtečné a člověk jen žasne, jak to mají autoři všechno pěkně vymyšlené. Podobnou práci odvedli i po politické stránce - stvořili totiž bezskrupulozní zřízení budoucnosti, u níž lze velmi dobře věřit, že k němu jednou naše společnost dojde.
Přes to všechno se mi Kalibán četl o něco hůře než Leviatan, snad proto že mi zde chyběla detektivní "Marlowovská" linie z prvního dílu, ze které jsem byl nadšen, a na místo ní se zde objevili dnes tolik populární vesmírní mariňáci a s nimi i knižní akční přestřelky, které obvykle přeskakuji. Navíc některé scény mi snad až příliš evokovaly filmové Vetřelce (až si to přečtete, pochopíte, více spoilovat nechci). Dal bych 7/10, ale nemám zde půlhvězdičku. Takže ***

trudoš
11.08.2015 4 z 5

Druhý díl série Expanze úspěšně navazuje tam, kde skončil předchozí román. Opět je zde vyprávěn rámcově uzavřený příběh, kdy na pozadí konfliktu většího, sledujeme jednotlivé dílčí zápletky, které se postupně spojují, aby v závěru eskalovaly. Překvapivě se autoři vyhnuli nejzajímavějšímu tématu, což je evidentně zapříčiněno tím, že si jej schovávají na později. Za mě asi největší slabina, protože je znát nastavovaná kaše. Přesto nepodlehla Kalibánova válka prokletí druhých dílů a naopak je v některých bodech lepší než Leviatan se probouzí. Nepřipomíná už tolik scénář k počítačové hře, koncepce by spíše šla přirovnat k promyšlenému seriálu a to jak díky vývoji zápletky, tak především kvůli postavám v románu účinkujícím. Těch je zde o poznání více, díky čemuž tentokrát děj sledujeme hned ze čtyř stran, tedy rovnou dvojnásobek oproti minulé knize. Zde pak exceluje politička Avasarala, která by si rozhodně zasloužila knižního Oscara za nejlepší vedlejší postavu roku 2014.

Ládja
28.02.2015 3 z 5

Popravdě mi to přišlo o dost slabší než první díl. Tentokrát už možná až moc rozkouskované a protahované. Kdyby se škrtlo tak 50-100 stran, moc by to nevadilo. Ale pořád zůstává pravdou, že je to ještě z těch lepších Space oper, které jsem za poslední dobu četl. A z těch novějších je to ta skutečně lepší. Ale nějak mi v tom pořád chybí moment překvapení. Něco závratného. V prvním díle jsem byl překvapen zvraty, ale teď mi to vše přišlo už hrozně umělé. Tak snad třetí díl bude lepší, nebo aspoň podobný tomuto.

Slartibarkfast
17.03.2014 5 z 5

Možná o něco slabší, než první díl, když se některé postavy doslova proměnily ve svém chování a cílech, ale nakonec to bylo ku prospěchu příběhu, který není o méně čtivý než Leviatan, ač sem přibylo více segmentů, a zatímco byl první díl rozdělen do pohledu dvou postav, zde se dělí více. Strašlivá protomolekula se vrací v nové podobě a my se opět vracíme na loď Rosinante a prožíváme strastiplné dobrodružství s celou posádkou. 90%

space opera intriky kosmické lodě

2013  86%Leviatan se probouzí
2014  84%Abaddonova brána