Evžen Oněgin

Evžen Oněgin https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489581/bmid_evzen-onegin-ITh-489581.jpg 4 761 761

Tento román ve verších o znuděném, mladíkovi z vyšší společnosti se řadí k základním dílům světové literatury. Evžen Oněgin, přesycený společenským životem v Petrohradě, odjíždí na venkov, kde zdědil po svém strýci statek. Společnost mu dělá jeho věrný přítel, básník Lenský, ale splín Oněgina neopouští ani zde. Díky Lenskému se seznámí s Taťánou a ta je Oněginem okouzlena natolik, že se mu ze své lásky zoufale vyzná v dopise. Oněgin jí však neodpoví a její city odmítá… Poté, co v souboji svého přítele Lenského zabije, vydá se na bezcílnou cestu po světě, ale nenalézá ve svém životě smysl. Když si nakonec uvědomí svou chybu a vrátí se do Petrohradu, už je pro něho a Taťánu pozdě… Puškinovo vrcholné dílo je příběhem plným emocí a zvratů. Jeho hrdina bývá označován za tzv. „zbytečného člověka“ a Puškin v tomto románu, napsaném originální formou (tzv. puškinovským veršem), mistrovsky zobrazuje zmarnění lidského života.... celý text

Literatura světová Romány Poezie
Vydáno: , 1400

Евгений Онегин (Jevgenij Oněgin) , 1833

Malíček
09.05.2017 1 z 5

Knihu jsem četla opět jen kvůli maturitě. A myslím, že jsem byla dost hloupá, když jsem koukala na to, kolik má kniha stran a jak je tlustá, protože kdybych vybírala podle obsahu, možná bych teď neměla v seznamu tolik blbostí, pardon. Každopádně, Evžen Oněgin mi dal fakt zabrat! Půlku knihy jsem vůbec neměla tucha, o co jde. Nechápala jsem, vůbec. Na konci jsem byla fakt ráda, když jsem ji dočetla. Myslím, že tohle opravdu nebyl můj šálek kávy. Pro někoho asi fajn oddechovka, pro mě rozhodně ne, bohužel...

EvikU.
09.04.2017 4 z 5

Na to že je to poezie a tu moc nedávám, tak se mi kniha líbila. Četba k maturitě.

katushah
31.03.2017 5 z 5

Krásný příběh v krásných verších, vřele doporučuji!

MartinaP1984
21.03.2017 5 z 5

Milovala jsem tenhle příběh i zpracování kdysi a nezklamal ani po letech. Pro mě jedna z nejlepších knih vůbec, mám ji ve svém TOP výběru, což jsou knihy, které nesmí chybět v mé knihovně, abych se k nim mohla kdykoliv vrátit.

Shajna
18.03.2017 5 z 5

Tenhle legendární román jsem si chtěla dlouhou dobu přečíst, ale nějak jsem se ho "bála", odrazovalo mne hlavně to, že je psán ve verších. Nedávno jsem se konečně odhodlala se ho chopit a zůstala jsem ohromena. Za mě je to naprosto geniálně zpracované, výborná zápletka a prostě vše tak, jak má být a zároveň úplně jinak. Jsem z tohoto díla naprosto unešená a čtu již poněkolikáté!

Zednář
23.02.2017 4 z 5

Propojení dopisů Nebezpečných známostí a nemystického Doriana Graye, poesie je zajímavá a velice netradiční forma na román. Skvělé lyricko-epické verše s vtipem a jejich dialogičnost je velmi čtivá.

Peťulka8
22.02.2017 5 z 5

Knihu jsem si zamilovala, je skvěle napsaná. Knihu rozhodně doporučuji :-)

dark.ma93
23.01.2017

Z knihy jsem měla strach, že mě nenadchne, ale nakonec jsem ji zamilovala a to hlavně kvůli básničce co píše Táňa.

denydejna
18.12.2016 3 z 5

Přiznávám, že než jsem Evžena Oněgina začala číst. měla jsem z této knížky obavu. Poezie není má nejsilnější stránka, ale tahle knížka je tak krásně napsaná a příběh je natolik zajímavý, že mi to nedělalo žádný problém to přečíst a jsem za to moc ráda!

Lukyn96
23.11.2016 3 z 5

Některé pasáže se mně líbily, ale knihy ve verších mě moc nebaví. Třeba přijdu Evženovi na chuť později.

Adelyna
27.10.2016 5 z 5

Četbu jsem si užila, příběh Taťániny čisté a krásné lásky k Evženovi si nejde neoblíbit.

Davina
26.10.2016 3 z 5

Nebýt povinné četby, po knize bych nesáhla. Přelouskávala jsem ji hodně dlouho. Nemohu říct, že by byla špatná, ale četla jsem lepší. Přesto si myslím, že si ji do povinné četby zařadím.

Prue001
24.09.2016 5 z 5

Knihu jsem před pár lety četla k maturitě a nevěděla jsem, co od ni očekávat, ale ihned jsem se do ni začetla. Příběh nešťastné lásky Taťány a Oněgina mi v mnohém připomínal nešťastný příběh Romea a Julie. Krásná, čistá láska...

Gi-Gi
10.09.2016 4 z 5

jednoznačně klasika, po letech jsem se k ní opět vrátila a super. původně mě k němu přivedla sličná dvojice eva jeníková a václav kopta ve filmu sněženky a machři a musím konstatovat i o dvě desítky let později, pořád super

Kopretina
07.09.2016 5 z 5

Nevěděla jsem co od knihy čekat, po Kapitánské dcerce jsme měla chuť ještě něco od Puškina přečíst. První stránky byly pro mě utrpením, nechápala jsem dějovou linii a nerozuměla ničemu. Pak jakoby přeskočila "jiskra" a kniha mě upoutala. Každý další verš jsem si vychutnávala - jak děj tak autorův popis postav, situací, myšlenek, citů apod. Závěr naprosto uspokojil mou čtenářskou zvědavost - takže u mě za plný počet bodů s tím, že některé verše jsou teď mou srdeční záležitostí.

Antena
05.08.2016 5 z 5

Moje srdcovka :)..

Jeanie
23.06.2016 5 z 5

Jedna mých mála oblíbených ruských klasik. I když veršovaná, přesto čtivá. Doporučuju všem, kdo chce začít číst ruskou literaturu/klasiku.

Hellie
19.05.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších vůbec... a verše "můj život dohasíná, ano, aby se neobrátil v dým, musí mi dávat každé ráno jistotu, že vás uvidím" jsou tak nádherné, že si je (doufám) budu pamatovat navždy

nikikostadinova
14.04.2016 5 z 5

Krásné verše, i díky nim dávám plný počet. Ale celkově krásná kniha, ruská klasika, kterou mám ráda.

DarkLady
05.04.2016 5 z 5

Z celého trojlístku Childe Harold Faust a Oněgin vychází posledně jmenovaný rozhodně nejlépe. Verš je čtivý, autor sice často odbíhá od hlavního děje, ale pořád vím, o čem mluví a ne jako u Byrona, kde jsem musela číst některé verše opakovaně a mnohokrát jsem otáčela stránky, aniž bych byť jen náznakem pochytila, o čem na nich bylo básněno. Jediné, co se mi hodně nelíbilo byly osobní a politické narážky, kterým dnes už nelze porozumět, ani s nejlepším poznámkovým aparátem! Z tohoto důvodu ani nelituji, že dílu chybí desátá hlava, kterou autor zcela moudře hodil do kamen.