Evropské duchovní dějiny

Průřez vývojem evropského náboženského a filosofického myšlení od konce antiky do XIX. století. Kniha rakouského historika, autora řady monografií a zejména velkých syntéz, je právě takovou širokou syntézou myšlenkových dějin západní Evropy. Od starověkých počátků a klasické antiky přes patristiku, raný a vrcholný středověk, reformaci a renesanci až po hlavní myšlenky 19. století ukazuje souvislost a sepjatost západoevropského myšlení, jehož hlavní osou je křesťanství. Heer si všímá nejen myslitelů teoretických, ale také umění, literatury a hlavně těch širokých a často přehlížených proudů „ducha doby“, které se v Evropě vždy šířily bez ohledu na hranice a utvářely její podobu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57054/big_evropske-duchovni-dejiny-Tlk-57054.jpg 3.619
Náboženství, Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Vyšehrad

Europaische Geistegeschichte, 1953

Kniha Evropské duchovní dějiny

M.H.
26.05.2019

Rozsiahla a informačne veľmi hutná kniha. Čitateľny značne náročná, až neprívetivá. Trpezlivosť je však odmenená obohacujúcim pohľadom na dejiny (nie iba filozofického) myslenia v Európe.

Škoda, že sa Heer nevenoval podrobnejšie aj pravoslávnej časti Európy (hoci zmieňuje Nila Sorského a text o Maximovi Grékovi je vcelku obsiahly).

Ďalšia škoda, že pri českom vydaní nebola bibliografia spracovaná nejako súhrnnejšie. Citácií je samozrejme v texte mnoho - bibliografia má 70 strán (a to vo veľmi zhustenej podobe, až by som povedal, že ťažko dekódovatelnej), citeľne však chýba abecedne/tématicky zoradená bibliografia, kde by boli jednotlivé články a knihy uvedené podrobejšie a podľa nejakého kritéria.

Kniha rozhodne nie je iba súhrn nejakého vedenia, ide o značne netradičný a smelý pohľad vychádzajúci z tvrdenia o dvoch prúdoch, ktoré formovali myslenie Európy. Prvý Heer volá „horný“ a myslí tým kresťanské, humanistické a racionalistické myslenie. Druhý označuje ako „podzemný“, ktorý je prejavom ľudového, nespútaného, niekedy až blúznivého či deštruktívneho. Veľa sympatií preň nemá.

Sajdeman
08.02.2015

Nedeočetl jsem. Po nějaké době jsem se začal v textu naprosto ztrácet.

Filios dVekerec
13.11.2014

Nakladatelství Vyšehrad tuto knihu vydalo v roce 2014 ke svému 80. výročí. Bohužel musím konstatovat, že vydat ke svému výročí 61 let staré dílo je poněkud výsměchem (především čtenářům). Je to podobné jako vydat v současnosti Tomáše Akvinského a vydávat ho za vrchol teologie. Dílo je velice hodnotné, to ano, a jeho 1. vydání mělo jistě význam, protože v době, kdy bylo "aktuální", u nás vládla totalita a přesně takové knihy zde chyběly.
Ale vydat to k takovému výročí? Nechal jsem se bohužel nachytat a vzal jsem to jako doporučení od samotného nakladatelství, knihu jsem musel po prvé kapitole odložit.
Kniha se čte špatně, protože autor se utápí v detailech, pokládá jedno dobové jméno vedle druhého aniž by se zaobíral blíže jejich vztahem. Chybí mi u něho především komplexní, holistické nadhledy na celou problematiku! Což je škoda, protože autor jistě takové nadhledy svých znalostí musel mít, jen je bohužel pro čtenáře schovává mezi faktografickými daty a rádoby honosnými, vzletnými větami.
Co ale čekat od díla které bylo sepsáno před více jak 60 lety? Není se čemu divit, že ještě nedisponuje jazykem, který se snaží zachytit téměř neviditelný duchovní vývoj typický nejenom pro člověka, ale též i pro archetyp Evropy. Je příliš uzavřen ve světě akademického chápání historie. Škoda, že si toho nevšimli v nakladatelství, mohl jsem ušetřit spoustu peněz na jinou knihu...