Eugenie: Příběh české hoteliérky

Eugenie: Příběh české hoteliérky https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421919/bmid_eugenie-Gwj-421919.jpg 4 479 154

Podtitul: Příběh české hoteliérky. Román je inspirovaný skutečnými osudy Eugenie Egertové Janečkové a plzeňského hotelu Continental. Eugenii jako většinu žen té doby čeká smluvený sňatek. S manželem se stará o chod hotelu, kde prožijí okupaci i válku. Bombardování Plzně poškodí hotel a připraví ji o otce a manžela. Až osvobození americkou armádou přináší do jejího života nejenom novou naději, ale i lásku…... celý text

Hakrr
07.01.2020 4 z 5

Hotel Continetal znam uz jsou to 3 roky co prijizdim na oslavy osvobozeni
Plzne a jednou jsem mel prilezitost si v hotelu popovidat s veterany a pri te prilezisosti
videt obraz Eugenie ( moc hezka zena ) a jeji zajimavy pohled

Jana Poncarova autorka romanu hezky popsala cast jejiho zivota . Knizka se hezky cte .
Doporucuji k precteni i muzum (romantickym ) ktery se zajimaji o historii hotelu, Plzne a Ceskoslovenska

Preji autorce plno uspechu

eva3992
05.01.2020 4 z 5

Román podle skutečných událostí o Eugenii Egertové Janečkové a plzeňském hotelu Continental. Eugenii čekal domluvený sňatek právě s majitelem hotelu, kde spolu prožili okupaci a válku. Po tragické události a osvobození Československa najde Eugenie snad novou naději i lásku…

Příběhy podle skutečných událostí mám moc ráda. Mám pocit, že s hrdiny více cítím a prožívám více jejich osud. Ani tady to nebylo jiné a příběh se mi líbil. Smutný příběh Eugenie mě zasáhnul.

Kniha se mi moc dobře četla. Líbilo se mi i popisování prostředí a jednotlivých míst, které umocnilo autentický pocit a to nejen v hotelu a v Plzni, ale také v Praze nebo třeba v České Třebové a v Kutné Hoře. A hlavně skvěle popsané pocity hlavní hrdinky, ze kterých Vám bude určitě smutno.

Až se jednou dostanu do Plzně, rozhodně vím, kam se půjdu podívat :-)

Joyce24
04.01.2020 5 z 5

Zase jednou knížka od které jsem se nemohla vůbec odtrhnout a vše ostatní šlo stranou. Příběh mě velice zaujal už i z toho důvodu, že prostředí hotelu Continental znám a samotnou Eugenii Janečkovou jsem měla možnost na sklonku jejího života osobně poznat. Moc hezky napsaný příběh, umně popsány pocity hlavní hrdinky. Doporučuji k přečtení.

Petra21
03.01.2020 4 z 5

Možná je mé hodnocení příliš subjektivní, protože se daná lokace silně dotýká mého srdce. Možná že jsem Eugenii zkrátka četla v pravý čas, tedy v období předvánočního shonu a těžko uvěřitelné lidské bezohlednosti. Možná jsem potřebovala poněkud archaické pohlazení po duši (oproti všemu zlu a šokujícím tragédiím, o nichž lidská duše bohužel tak ráda slýchá), toužila jsem číst milá slova a vnořit se do hlubin té vskutku krásné literatury. A možná jsem prostě snílek, jemuž podobný styl čas od času vůbec neublíží. Tento román rozhodně nepatří k těm nejskvělejším v mém knižním životě, ovšem zanechal ve mně hřejivý pocit sentimentálního úsměvu a nostalgické vzpomínky.

EvaEmma
02.01.2020 4 z 5

Na další knihu Jana Poncarové jsem se moc těšila. Ale ...... Eugenie byla čtivá kniha, krásná kniha. Zřejmě po Podbrdských ženách ( což byl krásný román ) jsem měla větší očekávání...
Toto je můj osobní pocit, nechci nikoho od románu odradit! Knihu určitě doporučuji k přečtení!

iceVS
22.12.2019 5 z 5

Moc krásně napsané. Měla jsem pocit, že jsem s Eugenií její příběh opravdu prožila.

Gigy
14.12.2019 3 z 5

Nakonec dávám 3 hvězdičky, protože jsem se ke čtení musela fakt nutit. Příliš dlouhé popisné pasáže tak nějak o ničem. Pár povedených přirovnání, jinak prapodivná omáčka. Měla jsem pocit, že děj chvílemi navazoval tak nějak zvláštně, ztrácela jsem se v obdobích i životních etapách hlavní hrdinky. Kniha začala být zajímavá až v poslední třetině, hádám ale, že sem většina zklamaných čtenářů ani nedojde. Škoda. Podbrdské ženy byly super.

adriane9
04.12.2019 3 z 5

Mě to tak hrozně mrzí.. Podbrdské ženy byly naprosto úžasné, a hotel Continental je sám o sobě krásný, obraz Eugenie tajemný a vznešený, tak jsem čekala další ránu do čtenářské duše a... A ono nic.. Eugenie byla vskutku obyčejná žena, nešťastná ve své nešťastnosti, odtažitá k manželovi (což chápu), ale i k vlastním dětem (což odsuzuji a nepochopím nikdy). Celý její příběh mě zaujal v novinách, ne však v románu. Tak třeba někdy jindy a v jiné době se k tobě vrátím Eugenie..

Zooey95
28.11.2019 5 z 5

Eugeniin život si zkrátka zasloužil knižní zpracování, které vzniklo rukou Jany Poncarové velmi kvalitně. Je patrné, že autorku příběh hoteliérky skutečně zasáhl a že k němu má citovou vazbu, což je na knize vidět :) Příběh o příběhu na konci mě vážně dostal, stejně tak neuvěřitelný osud Eugenie. Musela to být opravdu noblesní žena. Zejména západočeským čtenářům bude téma velmi blízké, protože v centru Plzně mnoho z nich chodí kolem hotelu Continental denně. Bylo úžasné poznat příběh, který se za hotelem skrývá :)

soukroma
26.11.2019 3 z 5

Zaujala mne anotace, chtěla jsem si přečíst něco autentického o západočeské hoteliérce 30. let minulého století a celé válečné doby. Naneštěstí se mi ale dostalo jen čtení pro ženy, o osudu ničím výjimečné ani zajímavé mladé ženy (jediný její sen byla Amerika), kterou rodiče dobře provdali (ve třetině knihy) za majitele plzeňského hotelu, která se tak stala paní hoteliérovou, ale která se nikdy nestala hoteliérkou (jen z nutnosti - na chvíli s koncem války a smrtí manžela, do opuštění republiky), jinak jí byl dle mého pochopení i slov autorky hotel vcelku ukradený a ani s manželem (možná ani s dětmi) neměla kdovíjaký vztah a spíš utíkala mimo. Poválečné osudy už byly vzaty velmi zkrátka, stačil mi skoro doslov (příběh o příběhu), abych se v tom lépe vztahově zorientovala.
Orientace v čase byla vůbec dost obtížná, roky nejsou zmíněny prakticky nikde, někde příběh z kapitoly do kapitoly přeskakuje bez varování zásadní úseky, a i významné dějinné události, kterých bylo za popisovanou dobu hodně, zůstaly někde na pozadí jako vcelku nedůležité.
Pro mne tedy román nesplnil očekávání - klouzal po povrchu, a to ještě jen po dost neuchopitelném a nepochopitelném charakteru hrdinky. Průměr: 55%

Pozn: shodou okolností jsem o něco málo později četla knihu "Anna Sacher a její hotel" a to je úplně jiné čtení, o skutečné hoteliérce a velkolepém vídeňském hotelu, to vše v bohatém a precizním historickém kontextu. Takže kdo chce něco vědět o opravdové hoteliérce tělem a duší, z doby přelomu 19./20. století, tohle je víc než doporučeníhodná četba.

hesidlo
24.11.2019 5 z 5

Jedna z TOP knih letošního roku. Mám husí kůži nejen ze samotného příběhu hoteliérky Eugenie, ale i z příběhu o příběhu, kde autorka nastiňuje zákulisí psaní románu. Ty nejneuvěřitelnější příběhy prostě píše jedině život.

Měňavka
23.11.2019 5 z 5

Kniha mne pohltila hned od začátku. Ohromně mi sedl styl psaní i samotný obsah. Chválím krásně vystižené detaily doby, událostí a pozvolně jemný vstup do života Eugenie. Příběh mne okouzlil. Avšak na konci jsem byla trochu zklamaná, že se nevysvětlilo, proč se hlavní hrdinka rozhodla tak neobvykle změnit svůj život (to ale jistě není chyba autorky). Velice se mi líbilo, že na konci knihy byla ukázka z knihy druhé a člověk se tak hned mohl naladit, okusit a potěšit další četbou. Velice doporučuji a škoda, že nemohu dát více hvězdiček.

Knihovtipnicus
22.11.2019 5 z 5

Od téhle knihy jsem se neodthl, dokud jsem jí nepřečetl až do konce, stejně jako moje žena přede mnou. Nevěřil jsem, že se to nějaké knize může podařit. Úžasný příběh, skvěle napsaný! Zasloužil by si i filmové zpracování. Knihu mohu jen doporučit.

KAJAMA
21.11.2019

Tak zatím jsem knihu jen prolistovala i když to láká začíst se do dalšího příběhu a potkat se v knize s lidmi, které jsem možná znala...nechám si ji pod stromeček a užiju si ji pěkně v klidu o vánocích...
... Takže jsem ji konečně dočetla..četla jsem Podbrdské ženy...bohužel Eugenie mne zklamala, přišla mi napsaná příliš narychlo, chtělo to víc na ni zapracovat...