Etika a život: Pokus o praktickou filosofii

Svou novou knihou se známý český filosof Jan Sokol znovu obrací k člověku, tentokrát proto, aby se pokusil rozkrýt a zhodnotit sféru lidské intimity, spjaté s nejhlubšími otázkami smyslu života a podobě života dobrého. Podle vlastních autorových slov chce kniha „přispět ke zřetelnějšímu rozlišování mravně významných fenoménů, aby se o nich dalo přesněji uvažovat a smysluplně hovořit; připomenout změněnou situaci, v níž se jako jednající lidé dnes pohybujeme: situaci ,globalizovaného‘ světa, kde hrají stále významnější roli instituce; a vyjít vstříc naléhavé potřebě společných východisek či základů univerzální a ,všelidské‘ mravnosti, jak ji tyto proměny vyvolávají“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49394/etika-a-zivot-pokus-o-praktickou-filosofii-49394.jpg 4.218
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Vyšehrad

Kniha Etika a život: Pokus o praktickou filosofii

anna0480
22.11.2018

Jestli je na na naší fakultě někdo, koho si opravdu vážím a uznávám, tak je to právě pan Sokol. Se svojí pokorou a schopností říkat věci jednoduše a tak, aby je pochopil každý, je opravdu obdivuhodný. Jedna z prvních filozofických knih (ač se za to stydím a do budoucna to určitě musím napravit), kterou jsem přečetla a jak říkám, byla jsem příjemně překvapená - už jen z toho důvodu, že zde pan Sokol podává věci jednoduše a co je lepší, aplikuje je na každodenní život.

MilujuV.Huga
08.05.2016

Ukázka humoru v knize:
- ... negativní utilitarismus: místo maximalizace štěstí snaha o minimalizaci utrpení. Důsledná aplikace tohoto principu by ale vyžadovala radikální řešení: (lidské) utrpení lze úplně vymýtit jen tak, že by se všichni (lidé) bezbolestně vyhubili.
- "K tomu, aby člověk vyhověl všem pravidlům spravedlnosti, často stačí jen tiše sedět a nic nedělat."
- Nejlepší nepřítel je mrtvý nepřítel.
- ... ať děláš, co děláš, stejně umřeš!

Misericordia
19.10.2015

V tejto knihe pán profesor zúročil svoje celoživotné skúsenosti a široké vzdelanie do podania kritickej reflexie najvýznamnejších etických teórií. Predstavil možno tradičnú, ale na rozdiel mnohých súčasných diel morálnej filozofie a metaetiky, praktickú a "životaschopnú" etiku. Etiku dediča a správcu, človeka, ktorý si je vedomí, čo všetko dostal a preto si to nemôže nechať pre seba. Ide o etiku zodpovednosti, ktorú nesie človek, ktorý sa snaží porozumieť svojej komplikovanej životnej situácii v modernej spoločnosti, kde je jeho život časovo rozdelený na súkromný a pracovný. A zároveň si aj v dnešnej dobe položí otázku: Ako čo najlepšie žiť? ... pretože život som si nedal sám, ale dostal som ho.