Případ lidumilné levačky

od:


KoupitKoupit eknihu

Enola, jejíž jméno čtené pozpátku znamená anglicky "sama", je skutečně sama v největším, nejtemnějším a nejšpinavějším městě světa. A pronásleduje ji nejslavnější detektiv světa - její vlastní bratr Sherlock Holmes. Potřebuje zůstat na svobodě, a tak se před ním musí skrývat. Ale ta věčná samota ji začíná tížit... Když náhodou objeví desky s nádhernými kresbami, připadá jí, že musí být s jejich autorkou duševně spřízněná, natolik ji oslovily. Dívka, která je vytvořila, však zmizela beze stopy. Enola se tedy odváží vyjít do půlnočních ulic, v nichž řádí vrahové, a pokouší se najít levorukou dámu, aby zachránila mladou malířku před všemocným padouchem. Záhy zjistí, že by toho mohla odhalit více, než je v jejím zájmu. Zradí ji její vlastní osamělé srdce? V druhém dílu Záhad pro Enolu Holmesovou, napínavé řady příběhů z ponuré a zrádné viktoriánské Anglie, představuje autorka, Nancy Springerová, jednu z nejbystřejších a nejodvážnějších hrdinek dětských knížek poslední doby. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33162/pripad-lidumilne-levacky-enola-holmesova-opet-zasahuje-33162.jpg 3.932
Série:

Enola Holmesová (2.)

Orig. název:

The Case of the Left-Handed Lady (2007)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
jaja1989
17.04.2015

1.díl mě nebavil ,ale tenhle je super,konečně nějaká holka, co srazila hřebínek arogantnímu Holmesovi.

Jjala1
06.07.2014

Velice povedená kniha, dost jsem se pobavila.

zlovlk
09.05.2012

Slabší než první díl. Ne nějak dramaticky, ale znatelně. Fascinace z toho, že Sherlock Holmes má mladší a bystřejší sestřičku, již pomalu vyprchává - a kromě tohoto faktu se v druhém případu neobjevilo nic, čím by se milovník bizarností mohl opájet.

Dokonce mám dojem, že jsem stál - ó milosrdná hrůzo! - tváří v tvář autorské lenosti. Víte, neměl bych naprosto nic proti tomu, kdyby Enola své slavnější bratry přelstila díky nějakým hodně promyšleným a důvtipným trikům. Naopak, byl bych tomu rád, dokonce bych se určitě smál, až bych se za srst na břiše tlamou popadal, a cizopasníky z oněch míst si tak vybíral. Autorka si naneštěstí rozhodlat ulehčit práci a místo vymýšlení nějakých skutečně brilantních nápadů, který by se v hlavě slečny Enoly mohly vylíhnout, prostě udělala z Velkého detektiva strašlivého prosťáčka. Ani nemůžu říci "prosťáčka od koz", protože kozy by pod takovým vedením odmítaly žrát trávu. Ano, uvědomuji si, že Případ lidumilné levačky je kniha pro mládež. Ale i děti bychom měli spíše přeceňovat než podceňovat. Je to myslím nejlepší způsob, jak z nich vychovat budoucí génie (jiný způsob je nacpat je do lahví, ale o tom si povíme jindy).

Příběh knihy se celou dobu pohybuje přesně na hraně mezi vcelku přijatelnou logikou a za kadeře přitaženými konstrukcemi. Dost pozoruhodný kejklířský kousek, že? Inu, provazochodectví. Každopádně musím ocenit, že zde nejde o vraždu, jak tomu bývá ve většině detektivek. Obor mordýřství je už natolik literárně vymačkán, že by vyžadoval skutečného umělce, aby ze sebe vydal několik dalších kapek oné mystické šťávičky, kterou my čtenářové tak rádi mlsáme.

Snad i proto držel Případ lidumilné levačky víceméně celou dobu moji pozornost, i když jsem nad ním občas trochu kroutil hlavou. Čtivost každopádně upřít nemohu, i kdybych byl ten nejkrutější démon z pekelných sfér literární kritiky. Pobavily mě občasné Enoliny úvahy nad demokracií nebo Kapitálem. Roztomilost sama. Škoda jen, že těchhle momentů se v knize našlo tak málo. Kdyby jich bylo víc, možná bych místo silných dvou hvězdiček hodnotil slabými třemi. Tak třeba u příštího případu, pokud u nás vyjde.

Lusa
05.04.2011

Velice krásné pokračování, druhý díl nijak nezaostává za druhým a velice dobře se čte
Přišlo mi, že Enola jaksi dospěla, možná to bylo tím, že se vydávala za starší ženy.
Tahle holka se mi moc líbí, její láskyplná povaha a smysl pro dobrodružství.

SPOILER

A stejně nejlepší scéna byla jak šla za Sherlockem a poté jak se s ním setkaka podruhé a ukryla se u něj doma XD u toho jsem se dost bavila.
Nejvíce mě však dostal vzkaz, kterou adresovala svým brarům "Trhňete si"

Autor a jeho další knihy

Nancy Springer

Nancy Springer
americká, 1948

Uživatelé mají knihu

v Přečtených51x
v Doporučených7x
v Knihotéce19x
v Chystám se číst6x
v Chci si koupit2x