Emma

Emma https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/861/bmid_emma-ALV-861.png 4 1534 197

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Daranus , Rozmluvy

Emma , 1815

ivkalia
31.05.2014 5 z 5

Jane Austen je moje oblíbená spisovatelka, její knihy prostě miluji

Linu
21.05.2014

Knihu jsem rozečetla, ale po pár kapitolách jsem ji zavřela, protože mě nebavila. Nechci ji odsuzovat, protože vím, že tuto autorku má rádo hodně lidí. Mě tato kniha prostě nesedla, asi to není můj žánr :-(.

Modrina
20.05.2014 5 z 5

Emma je skvěle napsaná, ale přidávám se k názorům pode mnou, že je jako kdyby ji napsal někdo jiný. Ale čte se stejně jako další autorčiny knihy velmi dobře. :)

Hanka_Bohmova
12.04.2014 4 z 5

Větší než malé množství ironie! A proto mám Austenovou ráda, i když romance není zrovna typ příběhu pro mě. Doporučuji jako užitečnou a názornou pomůcku pro zpytování vlastního svědomí :o))))

Samira
20.02.2014 3 z 5

Miluju tento příběh a film se mi velice líbil, ale přiznám se, že na rozdíl od jiných knih od Jane Austinové, které jsou psané až překvapivě nadčasovou formou. Emmu jako kdyby psal někdo docela jiný. Samozřejmě samotný příběh je skvělý, jemu se nedá nic vytknout, ale těch odboček, kudrnlinek a sebespytů je v této knize až moc. Pro ně samé se člověk skoro ztrácí v příběhu.

Lenny33
07.02.2014 5 z 5

Vypadá to, že u každé knihy Jane Austen mi trvá než se začtu a na začátku hlavní hrdinku nemám moc ráda, ale pak se to otočí o 180 stupňů!
Úžasná kniha opět s velmi charismatickým mužem v hlavní roli.
Vlastním krásné vydání z roku 1982.

AnnaSk
12.11.2013 5 z 5

Emma je úžasná. Podívejte se na čtyřdílné filmové zpracování BBC z roku 2009, nejdřív jsem tomu moc nedůvěřovala, Emmu tam hraje Romola Garai, ale je to naprosto úchvatné a současné, hudba nádherná, Knightley rozkošný, nemám slov!

MiaVanAcid
28.10.2013 5 z 5

Emma je trochu jinak napsaná, než ostatní romány Jane Austen a proto asi pro mne jednička....v tomto románu se opravdu ponoříte do života staré anglie.

Andy.Kshandy
30.09.2013 4 z 5

Jednoduše mám starou anglickou klasiku ráda. Miluji Jane Austinovou. Jsem s Emmou spřízněná :).

Poutnice
29.09.2013 3 z 5

tahle kniha je velmi zajímavá, na druhé straně ale taky velmi zdlouhavá. Což jí ubírá na kouzle. Příběh je skvělý, Ema není ani tak hrdinka v tom dobrém smyslu slova, ale spíš pěkně otravná dívka, která si myslí, že má monopol na moudrost a skvělý úsudek. Naštěstí není jen nepříjemně vlezlá, co se týče záležitostí ostatních lidí, ale je i velkorysá a milá. Vždy to myslí dobře a jedná podle nejlepšího svědomí...a naštěstí je natolik inteligentní, že se dokáže změnit.

Rup
23.08.2013 3 z 5

I když vezmu do úvahy dobu vzniku románu, stále je to jen romantický příběh pro dámy. Mně to, bohužel, nic neříká.

Atuin
09.07.2013 5 z 5

Tady nám autorka předložila opravdu zajímavou hrdinku. Neumlčitelnou, a jen těžko ji lze přesvědčit že pravda může mít mnoho podob a tudíž i povah. i její " samaritánství", vlastnost nadmíru převyšující její kruhy, má povážlivé trhlinky, které si chudák Emma uvědomí až s křížkem po funuse. Protože je to ale děvče srdnaté a přemýšlivé vždy se dobere správného konce. Kniha je barvitá, líčení jsou výpravná, příběh dost vypraví a dost toho musí udržet při životě aby tábor kolem Emmy a napříč Emmou nezchřadl až do poslední stránky.

juckey
27.06.2013 3 z 5

Svěží, vtipné, s napínavou zápletkou a šťastným koncem, co víc si od knížky přát? Karikaturistické umění Austenové je patrné na první pohled a povyšuje obyčejnou červenou knihovnu do kategorie knih, které mají stále co říct..

budíček
08.06.2013 2 z 5

No já tedy na Emmu chválu pět nehodlám, přišla mi totiž z knih od Austenové, které jsem četla nejslabší. Chvílemi jsem myslela, že ji ani nedočtu. Takové sáhodlouhé rozepisování a opisování všeho možného... občas už to vážně bylo únavné a skoro bych řekla až plýtvání papírem... S Pýchou a předsudkem nebo Rozumem a citem se nedá vůbec srovnat...

knihomols.r.o.
07.05.2013 4 z 5

Pýše a Předsudku se nemůže vyrovnat, ale je to velice čtivá a vtipná kniha. Člověk se dobře sžije s postavami a to má u mě velké plus :)

DasaN
21.04.2013 5 z 5

Po knize Pýcha a předsudek zaujímá Emma druhé místo. Je čtivá a veselá.... Moc se mi líbil nápad s dohazováním.

Bookslover
10.04.2013 5 z 5

Četla jsem všechny romány Jane Austen a tahle se mi líbila snad úplně nejvíce. Přispěl k tomu i fakt, že na rozdíl od jejích ostatních knížek nevíte, jak to vlastně všechno dopadne. Emma je opravdu skvělá a četla se mi lépe, než mnohem známější Pýcha a předsudek, či Rozum a cit. Zaujala mě na tolik, že si ji v nejbližší době hodlám přečíst i v angličtině a už se na to moc těším.

malazluta
20.03.2013 5 z 5

Hlavní hrdinka se mi moc líbí, kniha je vtipná, svižná a zábavná.

Doriana.M
11.03.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila, ačkoli souhlasím, že mohla být notně osekaná o řadu nudnějších částí, které s dějem v zásadě nijak výrazně nesouvisely. Nebo je bylo možné určitě zkrátit. Chvíli jsem zvažovala ubrat jednu hvězdičku z hodnocení, ale za zásadovost a spravedlivý pohled pana Knightleyho na chování Emmy jsem ji nechala :-) Pěkná kniha, ale pro mne Pýchu a předsudek nepřekonala.

padajicidvere
11.03.2013 4 z 5

Vtipné, ironické, kniha se moc pěkně čte, a hlavní hrdinka si mě získala svou tvrdohlavostí, asi proto, že sem se s ní rychle ztotožnila. Možná bych knihu osekala tak o 100stran obyčejných nicnedělajících dnů, a přidala tam pár stránek o panu Knighlteym, ale i tak si mě kniha získala:))