Smrt má vůni inkoustu

Smrt má vůni inkoustu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353658/bmid_smrt-ma-vuni-inkoustu-tFW-353658.jpg 4 256 87

Eliáš Sattler série

SHERLOCK HOLMES MÁ BRILANTNÍ MOZEK. ELIÁŠ SATTLER NAVÍC DOKONALÝ ČICH… Praha počátku dvacátého století se může zdát poklidná a idylická, ale pod povrchem vřou ostré spory: mezi Čechy a Němci, bohatými a chudými, podporovateli a odpůrci zbrojení… Tehdy začnou významnému průmyslníkovi Albertu Richterovi chodit výhružné anonymní dopisy a v sázce se ocitne hned několik životů. Netradiční soukromý vyšetřovatel Eliáš Sattler má čich na zločin – a to doslova. Citlivý nos mu umožňuje zachytit i stopy, které jiným uniknou: závan osudného parfému, pot podezřelého na předmětu doličném, stopu sotva zaschlého inkoustu… Sattler se ujímá případu anonymních dopisů, ale zaplétá se do něj hlouběji, než by se mu líbilo. Skandál, smrt, zakázaná láska, série obvinění – podaří se mu spirálu zločinu zastavit?... celý text

jarin58
05.09.2019 3 z 5

Autorova prvotina a není špatná,určitě si přečtu další.Předválečná atmosféra Prahy pěkně popsaná.

Boogie007
04.09.2019 4 z 5

V této detektivce objevíte mnoho zajímavého - téma, historické spojitosti, osobu hlavního hrdiny i autorův styl.

Terez9119
14.08.2019 4 z 5

Na českou detektivku nečekaně dobré. Má to krásnou atmosféru, člověk úplně prochází uličkami spolu s hlavním hrdinou. Za knihou je spousta vyhledávací práce, což je na knize vidět a je to vážně dobře. Jako je tam spousta odkazů na historické události a osobnosti, tak je tam stejné množství záměrných odkazů na Sherlocka Holmese (závěr mě pobavil - aneb každý správný detektiv musí hrát na housle), což mi přišlo velmi příjemné. Zápletka je jednoduchá a alespoň v základních rysech se dá odhalit na prvních pár stranách, ale u tohoto typu příběhu to vůbec nevadí. Bála jsem se detektivovy "superschopnosti", ale autor to zakomponoval velmi dobře a nerušivě. Zajímavý je náhled do děje hned z několika pohledů různých postav. Zvlášť Adele mi opravdu přirostla k srdci. Těším se na druhý díl!

milary
05.08.2019 3 z 5

Se všemi níže uvedenými komentáři, vyzdvihujícími neběžné a četné klady téhle netuctové knížky, určitě souhlasím. (Trudoš zmiňuje autorem místy trochu okatě účelové využívání Sattlerova čichového obdarování k usnadnění dějového posunu. Taky souhlasím. A zas mi to tolik nevadilo). Ale stejně nic z toho nestačilo vyvážit pro mne překvapivě nestravitelnou rozvláčnost, díky které mě knížka, na kterou jsem měla dlouho políčeno, nevtáhla. Takže tři, tři a půl hvězdičky tentokrát jen za můj dojem, což mne ale od dalšího pokračování nikterak neodrazuje.

petunkav
17.07.2019 3 z 5

Po knize jsem sáhla s chutí přesně na nějakou tu "sherlockovskou" detektivku.
Bohužel mě až zase až tak nechytla. Nechci ji vyloženě zavrhovat, ale hodnotím ji spíše průměrně. Těšila jsem se na pěknou a "milou" detektivku ze staré Prahy - ale nějak mě nevtáhla.
Asi ale ještě po jedné z autorových knih časem sáhnu a vyzkouším.
Třeba jsem po této jen sáhla ve špatné době.

OldřichHanton
10.07.2019 4 z 5

Velmi slušná česká detektivka, kterou kdybych měl popsat jedním slovem, řekl bych staromilská. Hlavní hrdina a jeho pomocník jsou zjevně inspirováni Sherlockem a Watsonem, všichni podezřelí jsou gentlemani z vyšší společnosti a atmosféru dotváří stará Praha z počátku 20. století. Reálie studoval autor velmi pečlivě, mnoho postav z knihy skutečně žilo.
Jediné, co bych vytknul je slabší a nepříliš originální rozuzlení, i když i to možná ke starým detektivkám také patří. Rozhodně si přečtu další díl.

alzbeta4340
01.07.2019 4 z 5

Tato česká historická detektivka z Prahy a Vídně začátku dvacátého století má přehledný, i když trochu jednoduchý děj. Kniha se mi četla snadno, autora jsem zatím neznala, ale příjemně mě překvapil. Určitě si přečtu i další díly.

3nitka
30.06.2019 5 z 5

Za mňa výborné čítanie. Podobnosť s Holmesom vôbec nie je na škodu. Vrelo odporúčam každému, kto nepotrebuje masového vraha a šialenca typu Jurek a spol.

Arbenin
17.05.2019 3 z 5

Velmi slusne napsana detektivka s realistickymi prvky. Co me iritovalo byl spatny preklad nazvu Ariadna na Naxu. Duvod vyhruznych dopisu mi byl jasny hned, ale rozuzleni prijemne prekvapilo. Doporucuju jako cetbu na dovolenou

avicha
04.04.2019 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha, z přelomu století s autentickými prvky dané doby. Četla se velmi dobře. Těším se na další knihy autora

knih.sasa
12.03.2019 4 z 5

Příjená staropražská detektivka bez potoků krve a s chytrým vyšetřujícím, jež má své vrtochy. Nápadná podoba se Sherlockem a dr. Watsonem ale podle mě nevadí, přece jen je děj zasažen do Prahy, i kavárny jsou ryze pražské a pod. Satler má vynikající čich, na němž staví svou detektivní kariéru i odlišnost a ačkoliv je mu často na obtíž, dokáže ho vcelku dobře uživit. Chvilkami příliš dlouhé popisné pasáže a děj by se mohl odvíjet svižnějí, ale u tohoto typu detektivky jsem tento způsob vypravování vcelku očekávala.

Gustik5
21.01.2019 4 z 5

Nejsem velký čtenář detektivek. Zvláště proto, že se s nimi roztrhl pytel a v záplavě všech severských thrillerů, brutálních vražd a zatrpklých detektivů jeden o cokoli jiného, než je Hartl a Třeštíková skoro nezavadí. Samozřejmě s nadsázkou řečeno, vychází toho obecně dost a dost. Každopádně pokud detektivku, tak nejlépe takovou, jaké psal Doyle či Christie. A Křížkův Eliáš Sattler si s jejich výtvory dle mého skromného názoru rozhodně nezadá.

Je to dobová detektivka se zajímavým hlavním hrdinou, který je ve všech významech toho slova prostě "čmuchal," což zajímavě obohacuje onen "holmesovský" archetyp. Přičtěme k tomu dobové reálie a eastereggy (Kafka v kavárně), fakt, že se to odehrává v Praze, plus určitou mystifikaci (Sattler prý žil) a máme zaděláno na výbornou detektivní sérii s ohromným potenciálem.

Upřímně se těším na další díly. Smrt má vůni inkoustu sice není dokonalá, ale je tu patrný prostor pro lepší vykreslení hlavních postav a já mohu říci, že jsem nadmíru spokojen. Krásná obálka je pak už jen oku lahodící třešničkou na dortu.

Ramiel
20.01.2019 2 z 5

Český Sherlock Holmes, který doslova do všeho strká svůj nos, spolu s doktorem Watsonem řeší případ vydírání a následné vraždy úspěšného továrníka.
Pomalejší tempo děje, který se v podstatě ani příliš nerozjede. Poklidná detektivka, na které oceňuji zasazení do rakousko-uherské předválečné Prahy a Vídně.

katy87
28.12.2018 5 z 5

S tak rozporuplnými pocity jsem knihu už dlouho nečetla! Místy mě opravdu štvala do očí bijící podobnost s Sherlockem a hlavně podivínství hlavního hrdiny, které se u mě zasloužilo i o pár wtf momentů (např. Sattlerův čichový experiment s ženami lehkých mravů). Nicméně vše pak bylo vyváženo čtivostí, dobovým vykreslením Prahy a jejích obyvatel, krásného literárního jazyka. Zápletka mohla být o trochu vyšperkovanější, ale autorovi opravdu fandím, uvidím, zda v pokračování svůj talent ještě rozvine. Oceňuji také historický kontext v závěru knihy, jde vidět, že si dal autor práci se studiem dobové literatury.

Jiparis
26.11.2018 3 z 5

První polovinou jsem se dost prokousávala, druhá byla lepší,průměrná detektivka.

Alma-Nacida
11.11.2018 2 z 5

Komentář obsahuje případný spoiler!
Trochu zklamání, homo zápletku jsem odhadla hned po přečtení prvního anonymního dopisu, rozjezd mi pak připadal dost dlouhý a spíš nudný. Teprve v závěru se děj víc rozběhl, ale pro mě už to mnoho nezachránilo. Asi jsem měla i velká očekávání.

surikata246
25.10.2018 4 z 5

Ze začátku trochu trvalo se začíst,ale postupně začal děj gradovat a nebyl hned předvídatelný.Celkový dojem byl nakonec dobrý.Uvidíme co ukáže pokračování.

soukroma
23.10.2018 5 z 5

Skvělé počtení: od všeho trochu - historie do roku 1912, místopisu pražského a vídeňského, kulturního života a obchodu, národnostních vztahů mezi Němci a Čechy. Ale zejména všemu vévodí hlavní hrdina, originál každým coulem, který doslova vyčenichá vše. První půle se nese ve starosvětském poklidném duchu, ale rázem je vše jinak a krvežíznivost ruku v ruce s pomstychtivostí nabývá vrchu.
Konečně je na světě český Holmes (a má i svého Watsona), který je dokonce historicky doložen. Jen víc jeho případů, pane Křížku!

dzahradnik
18.10.2018 5 z 5

Výborná detektivka se skvělou retro atmosférou a excentrickým vyšetřovatelem. Tak to má být! Těším se na případnou další knihu tohoto autora.

Kikty
07.10.2018 5 z 5

Podoba s Sherlockem opravdu veliká. Nicméně velmi pěkně a poutavě napsáno a musela jsem si dělit kapitoly na dny, abych to nepřečetla tak rychle :)