Smrt má vůni inkoustu

Smrt má vůni inkoustu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353658/bmid_smrt-ma-vuni-inkoustu-tFW-353658.jpg 4 256 87

Eliáš Sattler série

SHERLOCK HOLMES MÁ BRILANTNÍ MOZEK. ELIÁŠ SATTLER NAVÍC DOKONALÝ ČICH… Praha počátku dvacátého století se může zdát poklidná a idylická, ale pod povrchem vřou ostré spory: mezi Čechy a Němci, bohatými a chudými, podporovateli a odpůrci zbrojení… Tehdy začnou významnému průmyslníkovi Albertu Richterovi chodit výhružné anonymní dopisy a v sázce se ocitne hned několik životů. Netradiční soukromý vyšetřovatel Eliáš Sattler má čich na zločin – a to doslova. Citlivý nos mu umožňuje zachytit i stopy, které jiným uniknou: závan osudného parfému, pot podezřelého na předmětu doličném, stopu sotva zaschlého inkoustu… Sattler se ujímá případu anonymních dopisů, ale zaplétá se do něj hlouběji, než by se mu líbilo. Skandál, smrt, zakázaná láska, série obvinění – podaří se mu spirálu zločinu zastavit?... celý text

jaroiva
28.03.2021 4 z 5

Sattler mě baví. Je to další vyšetřovatel podobného ranku jako Sherlock nebo Poirot.
Samotný případ nebyl pro mě tak zajímavý, jako všechny ty věci kolem. Příjemná knížka, další díly už mám taky koupené.

Corso
10.03.2021 4 z 5

Mam z toho taky nejaky rozporuplny citatelsky zazitok. Na jednej strane dobre remeselne zvladnuty text, na druhej ma to cely cas nejak nudilo. Chvalim dobove realie, moje oblubene historicke obdobie, zaujimavo prebleskujuce textom. A zase, zapletka taka ze v polke knihy som si povedal, ze co ja viem... trebars Doyle by to, co sa tu deje, stlacil do 15 strankovej poviedky a malo by to tempo. Pretoze schemou to velmi pripomina napriklad poviedky s Sherlockom. (napr. aj Sattler popri vysetrovani vykonava svoje vedecke studie, v tom sa autor inspiroval urcite. Aj ked s usmevom vravim, radsej budem so Sherlockom skumat hlinu alebo popol tabaku, ako so Sattlerom analyzovat vone prostitutok v ich menstruacnom obdobi. Hadam mu to v nejako dalsom pribehu pomoze odhalit vraha :) Plusom je ze autor sa snazi vytvorit originaleho vysterovatela s jedinecnym rysom, ale zase, je to nieco uzasne? Ze ma dobry cuch a na tom postavit cely charakter? Je vyzvou vymysliet zapletku, ku ktorej rozlusteniu ma dopomoct zapach, vona. Aby to este davalo logiku a bolo to uveritelne a nesilene. Zaciatok bol taky pozvolny, jak sa nadava ze "dlhsia expozicia" kym sa zacne naozaj nieco riadne diat. Na nejakej 140 strane som sa pristihol pri myslienkach, ze ci by ten motiv dopisov v realnom zivote, nechcem spoilerovat, (cim vlastne vysetrovanie zacina), dalo podnet aby sa niekto co i len zaujimal o v podstate neexistujuci zlocin?? Jasne ze Sattler dostane zaplatene takze vysetruje. Okej aby som bol spravodlivy, potom dojde aj na vrazdy, a uz je to tak ako to ma byt. Sme zvyknuti, ze detektivka nejak proste je vzdy o vrazde, co ja osobne nemusim silou mocou dostat. To je uz take obohrate ze akykolvek iny zlocin vitam.
Celkovo je to take pokojne vysetrovanie, a niekedy aj dost jednoduche. Ked si skoro hned na zaciatku, z nejakej poznamky, vety, detailu, sami pre seba tipnete vraha, motiv. A ono je to naozaj tak, potom si poviete, bud aj ja mozem byt vysetrovatel a som tak dobry po stovke detektivok? Alebo si poviete, "no nedal si s tou hrou s citatelom autor tolko prace". Ked si uz Sattler 15-ty krat pricuchol ku krabicke s namletou kavou, a osobu nakoniec vystopuje tak ze mu ju aj tak bonzne casnik pri bare, alebo poslicek hotela... daco tu nie je vyuzite naplno. Ale ako som spomenul, jak dojde konecne na umrtia, uz je to v spravnych kolajach. Vo vysledku sa nebranim myslienke, ze ked bude zlava na dalsi diel na alze, ze si to neprihodim do kosika a neprecitam. Po troch dnoch ako sa mi to rozlezalo, upravujem o jednu hviezdicku nahor a upravujem aj tento komentar bo bol by som trosku nespravodlivy.

Durancie
04.02.2021 5 z 5

Jaké nečekané a příjemné překvapení! Moc se mi líbí styl příběhu, nenásilné seznamování s osobnostmi doby i jakýsi aristokratický duch, který se celou knihou prolíná. Není to thriller, případ není žádný krvák, ale spíše komorní drama, které dává prostor podružným liniím příběhu a vztahům mezi postavami. A detektiv čmuchal je prostě dokonalý.
Díky němu jsem opět začala pít pu-erh.

Alíša236
24.01.2021 3 z 5

Jsem velmi překvapená, jak vysoké má tato kniha hodnocení. Pro mě je to velice průměrná detektivka. Snad jen prostředí mě bavilo... a doslov.

Jaruš7
15.01.2021 4 z 5

Celkem zajímavý příběh s jistými opravdovými pikantními skutečnostmi, které autor inspirativně čerpal z tehdejšího tisku a vzpomínek příbuzenstva, jak se sám přiznal.
Svou fantazii zde dokonale přikrášlil vlastností vyjímečných - ( v parfémové branži ctěný ) - titulem zvaný pan Nos.
Jaksi těžko uvěřit, ale jistá závist tu přes ty zážitky z představivosti vonných esencí květinových variant, v tak širokém spektru je. (Notino je excelentní informátor, jen se z toho nedostat do rauše.)
Příběh, kde čtenář v logice musí pokulhávat za vyšetřovatelem, neboť jeho vzpomínky na odéry jsou náhlé a překvapivé.
Takže, přijmout a nechat se unášet oblakem, raději tím provoněným.

Citace z "Historických perliček" :" Takže vidíte, že i když si spisovatel především vymýšlí, musí také umět krást z dobrých zdrojů."

Čtivé, slibné,

Hotovson
21.12.2020 5 z 5

Tohle mi chybělo. Pěkná detektivka z doby, kdy nikdo nikam nespěchal a vše plynulo trochu jinak, než dnes, vlastně celej svět byl úplně jinej. Rád si přečtu detektivku, kde se netlačí tolik na pilu a děj prostě plyne svým vlastním tempem.

Eliáš Sattler je sympatická postava, i když docela výstřední, ale obyčejnej detektiv by byl nudnej. Navíc tahle "čichací metoda", to tu asi ještě nebylo a mně se styl vyšetřování líbil. K tomu jsem byl vtažen do děje skvěle popsanou atmosférou Prahy na začátku 20. století, kde nešlo jen o popis města a věcí tý doby, ale i o zmínkách a zasazení skutečných událostí do děje, ale i lidí, co tehdy skutečně žili, což bylo naprosto geniální.

Že mi to jako asi víc lidem přišlo, že Eliáš Sattler a Adam Křížek jsou jako Holmes a Watson? Přišlo a vůbec mi to nevadilo, autor to stejně nakonec přiznal, ať už houslema nebo narážkou na sepsání příběhu Křížkem :)

Na konci vše vysvětleno, pro lidi jako já, co by v tehdejších reálných postavách trochu plavali. Perfektní práce!

Annannas
06.12.2020 4 z 5

Velmi milé počtení. Žádné hrůzy, ale takové příjemné napětí.

tittanie
22.11.2020

Taková příjemná, lehká, oddechová detektivka. Nevím, jestli mě to potěšilo, ale uhodla jsem pachatele.

Kočičáci
17.11.2020 5 z 5

Mám ráda detektivky, ráda čtu české autory, užívám si příběhy, které mají reálnou předlohu a velmi oceňuji, když si dá autor práci a dobové události a reálie jsou čtenáři předloženy věrohodně. Smrt má vůni inkoustu všechna tato kritéria naplňuje a navíc je detektivka napsána velmi poutavě a čtivě. První případ Eliáše Sattlera mě tudíž nadchnul a já se velmi těším na další případy tohoto soukromého vyšetřovatele s nadmíru vyvinutým čichem.
Ráda doporučuji!

Bargud
16.11.2020 2 z 5

Druhá půlka knihy lepší a záživnější než první, ale už toho moc nezachránila. Lehce podprůměrná detektivka kvůli dostavení nudy, a až zbytečně románového čtení v první půlce. Autor má však mé uznání za studium archívů.
Doporučil bych spíš mladším/začínajícím čtenářům krimi. Sattlera bych zařadil někde vedle Jackabyho. Ten taky využíval postavu Sherlocka. A byl určen spíš mladšímu publiku.
Že bych dalšímu dílu časem šanci nedal však neříkám.

Aleh
10.08.2020 4 z 5

Na knize Smrt má vůni inkoustu mě zaujal právě ten návrat do doby minulé, do počátku 20. století, do doby vzdálené více než 100 let. Bavila mě atmosféra staré Prahy a Vídně, dobové reálie, zločin té doby a tomu všemu odpovídající vyšetřovací metody, pomalu plynoucí čas.
Když vezmeme v úvahu dobu, v jaké době Albert Richter žije, tak v tom případě se ocitá v opravdu nezáviděníhodné situaci Soukromý vyšetřovatel Eliáš Sattler je osloven znepokojenou Albertovou manželkou a pouští se do vyšetřování , při němž vsadí i na svůj silně vyvinutý čich, který mu nejednou pomůže.

soupik2012
20.06.2020 4 z 5

Zápletka tohoto příběhu je velmi poplatná dané době. A tak bylo velmi důležité, že pan Křížek dokázal opravdu mistrovsky popsat atmosféru Prahy na začátku 20. století. Díky tomu mohu příběh prohlásit za věrohodný. Eliáš Sattler mi byl velmi sympatický. Podivín, který díky své schopnosti zachytávat pachy, může vyšetřovat zločiny zcela netradičním způsobem. Inspirace Sherlockem Holmesem je opravdu obrovská. A sám autor si toho je vědom. Ale když pan Sattlet na konci příběhu obdrží housle darem, aniž na tento nástroj vůbec umí hrát, tak jsem pochopila vzkaz který nám pan Křížek vyslal. Říká: „ No a co . Funguje to, tak proč bych vymýšlel něco nového “. A má pravdu. Trochu mi neseděl samotný závěr příběhu. Nějak si neumím představit, že by celou noc nezachytil pan Sattler pach, či vůni kterou musela vdova Richterová vydávat. Ale nebudu hnidopiška. Audiokniha je načtena opravu velmi dobře a umocnila mi celkový zážitek z toho příběhu. Čte pan Zdeněk Kupka.

orson
20.05.2020 4 z 5

Zajímavá detektivka, určitě si přečtu další knihy autora.

nero 13
10.05.2020 5 z 5

Jak píší komentující předemnou tak nejlepší na knize je ta retro atmosféra Prahy i Vídně začátku 20. století kdy spělo Habsburské mocnářství ke svému konci.
Vyšetřování pomocí abnormálně vyvinutému čichu bylo velmi zajímavé, myslím že nedávno běžel nějaký krimiseriál kde měl vyšetřovatel stejné nadání, já osobně bych to nechtěl, představte si co za zážitek musí třeba být, letní návštěva špatně udržovaných veřejných záchodků.

miloslav0399
28.04.2020 4 z 5

Jednoduchá kriminální zápletka obalená do atraktivních dobových reálií. Přiznám se, že zhruba do poloviny knihy jsem měl problém se do děje dostat. Připomínala mi spíš kostrbatý společenský román. Pak se to zlepšilo. Časem se možná k Sattlerovi vrátím, nyní 3.5 hvězdy.

rohlajda
02.04.2020 4 z 5

Bavil mě příběh i reálie Prahy počátku 20. století. Oblíbila jsem si postavu Eliáše... co mě ale skutečně dostalo, byl přesah ke skutečným historickým postavám. Autor nutí čtenáře, aby byl pozorný a dával si věci do souvislostí a spoléhal i na své vědomosti a znalosti. Těším se na další knihy tohoto autora.

alekis
31.03.2020 5 z 5

Ach ano, tato detektivka má pravou vůni starých časů, vůni mocnářství, a Prahy a Vídně začátku 20. století, kdy ještě svět žil podle jiných pravidel...
Detektivní zápletka podle mého soudu není až tak světoborná a jen těžko ohromí. Za vším hledej skoro vždy peníze, nebo vztahy, nebo zastydlou nenávist. Ale dokonalý popis prostředí, provedený trochu starosvětským způsobem, a neobvyklý hlavní hrdina - co víc si čtenářka může přát?
Miluji historické detektivky a tato je prostě kouzelná. A Eliáš Sattler... Pokud by šlo o knihu žánru fantasy, mohli bychom usuzovat, že v řadě jeho předků byl nejspíš nějaký pes... Má totiž, kromě jiných vlastností, pro soukromého vyšetřovatele užitečných, navíc nesmírně vyvinutý čich. Ano, Holmes má brilantní mozek, Poirot malé šedé buňky... ale čichnout k předmětu doličnému, jít po stopě a odkrýt pachatele... na to má jen Eliáš Sattler. Nezapomeňme zmínit jeho mladého přítele a pomocníka, novináře Adama Křížka...
Těším se na další příběhy :-).

qydko
19.02.2020 4 z 5

Atmosféra knihy je super, i když mi detektivní zápletka přišla dost slabá, knihu jsem si užila pro její "dobovost". Určitě vyzkouším i další z této série.

Rade
12.02.2020 4 z 5

Největším plusem je pro mě ta úžasná retro atmosféra Prahy roku 1912. Poklona autorovi, jakou práci si dal s dobovými dokumenty a vytvořil nám skvělou ilustraci tehdejších časů.
I ta zápletka s dopisy je taková staromilská, pro nás možná nic překvapivého, ale na počátku 20. století něco, co tragicky hýbalo lidskými osudy (viz autentická postava básníka Jiřího Karáska ze Lvovic).
No a svérázný soukromý vyšetřovatel Eliáš Sattler nemá chybu a jeho výtečný čich - a hlavně, co všechno s ním vyčenichal! - je taková třešnička na dortu, která moc bavila, možná i proto, že z pěti smyslů mám tento asi taky nejvíc vyvinutý (dodnes si pamatuju, jak která knížka v dětství voněla), a naprosto souhlasím s tím, že vůně vyvolá intenzivní vzpomínku i po mnoha letech…
Líbí se mi, že ač je příběh veden v souladu s dobovým nátěrem ve vážném duchu, autorův smysl pro humor je občas zřejmý (holmesovské housle v závěru).
Čtyři plus.

babystar
27.10.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem objevila náhodou a nelituji. Eliáš Suttler je takový Sherlock Holmes (i housle se zde mihnou) přesazený do Prahy na začátku 20. století. Navštívíme s ním pražské a vídeňské kavárničky, pocítíme národnostní nesnášenlivost v poněmčené Praze, narazíme na prudérní myšlení tehdejší pražské společnosti. V příběhu nechybí ani krásná emancipovaná dáma a zapšklý padouch, podivínský vyšetřovatel se svým pomocníkem a neschopná policie. V podstatě jde o příběh skoro dokonané pomsty.