Diamantový trůn

Diamantový trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31354/bmid_elenium-diamantovy-trun-hTC-31354.JPG 4 257 35

Elenium série

Rytíř Sparhawk, člen řádu Pandionských, se vrací do Elenie, která se ocitla na pokraji katastrofy. Mladá královna Ehlana se stala obětí intrik a magie, které zosnovaly síly, jež se chtějí zmocnit neomezené vlády nad zemí. Pandionským se sice podařilo zachránit královnin život, nikoli však vědomí. Princ Regent je slaboch a loutka v rukou intrikánů. Na hranicích se zatím šikují síly nevypočitatelných Zemochů. Podaří se Sparhawkovi, jen za pomocí meče, odvahy a čisté duše vrátit věcem řád? Podaří se mu to, i když nitky spiknutí sahají daleko, dál než běžné dvorské intriky. Ba sahají až k samým temným základům světa? Eddingsova klasická fantasy Elenium je psaná skvěle. Ne neprávem je přirovnávána k proslulému Pánu prstenů. Svět Elenia je však více podoben světu pozemskému. Menší roli hraje magie, větší síla a důmysl hrdinů. Věčný konflikt dobra a zla má přesně rozvržené hranice. Příběh je naprosto věrohodný a je tak napínavý, že jen málokomu dovolí odložit ságu před dočtením. Hrdinové jsou opravdu dobří, opravdu sebeobětaví rytíři, kteří ve jménu služby pohrdají vlastním životem. Zároveň to však nejsou kouzelníci ani divocí supermani jako Conan. Jsou to lidé, podléhající náhodě i smrti. Vládnou skvěle mečem, ale ne tak, aby bylo ihned čtenáři jasné, že z každé půtky vyjdou vítězně, takže se o nic nejedná. Eddings dokázal fantasticky vykreslit obraz svého světa, jehož středověké kulisy při čtení ožívají, podobně jako ponurý klášter v Ecově superrománu Jméno růže. A dodáme-li, že rychlé a obsažné dialogy oplývají humorem a vtipem, je jasné, že před námi leži jedna z nejlepších fantasy moderní doby.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Classic And

The Diamond Throne , 1989

Elerrina
09.07.2017 3 z 5

Tato první kniha je jen úvod a začátek road movie. Zápletka s mladičkou zakletou královnou a nutností pomoci jí navnadí svou pohádkovou osudovostí, zbytek je ovšem jen putováním a hledáním odpovědí. Více v komentáři k celému Eléniu.

Jinak nemohu souhlasit s hodnocením, které napsala marcela6183 o hlavním hrdinovi. Sparehawk je prostě běžný fantasy hrdina a navíc se časem začne chovat spíš otravně.

LWALKER
04.06.2017 5 z 5

Četl jsem když mi bylo -náct....tehdá jsem snil, že místo přípravy na písemku se teleportuju do Eddingsova světa a bude mi fajn :-)....jj, to už je let:-)....Děkuji pane Eddingsi!!!

kedlubajz
18.05.2017 2 z 5

Poněkud prostodušší zástupce klasických fantasy paperbackovek. Nic moc dialogy, nic moc zápletka, nic moc postavy. Místy až úsměvně přihlouplé, ale jako oddechovka pro fanoušky žánru to celkem funguje.

Mantikocka
03.02.2016 5 z 5

Jedna z nej sérií, má oblíbená.
Brilantně napsáno!!!
Přečteno už asi 15krát :)

To woodward: Kecy, kecy, kecy!!!

woodward
07.01.2016 3 z 5

Není to špatné (myslím celé Elenium, nebudu komentovat každý díl zvlášť), některé postavy jsou sympatické, ale všechny ty spletité konstrukce týkající se náboženství jednotlivých národů jsou jakoby odfláknuté, nedotažené, autorovi očividně scházela základní erudice o takových věcech. Když už se pokusil o takové vyprávění, v jehož středu jsou bohové, vztahy mezi nimi a náboženské spory mezi lidmi, měl si o takových věcech něco přečíst.

Benjiki
01.01.2016 3 z 5

Příjemná oddychovka se kterou sem prakticky neměl problém. Nebylo to tupý a bylo to dobře napsaný, vlastně hodně dobře. Můžu doporučit, klasická epická fantasy se všemi zápory, ale na nic si nehraje a je v některých ohledech vážně příjemná. Navíc příběh je uzavřený dostatečně brzy, než začnou být klišé otravný. 6.5/10

Terva
28.10.2015 4 z 5

Není to, dle mého, dokonalé, ale příběh Sparhawka jsem si velmi zamiloval. Někdy mi vadilo prostředí ve kterém se tento člen řádu Pandionských pohybuje, ale když jsem to dokázal překonat já, nebude to vadit ostatním. Napínavá dobrodružství a černá magie tu jde ruku v ruce cti, lásce a přátelství. Legitimita či nelegimita jsou civilní záležitosti, ale v tom má rytíř jasno. Mohu vřele doporučit všem, kteří touží po cizokrajných zemích, princeznách a v neposlední řadě i velké odvaze, ale pozor, církev je úskočná a má uši všude.

elfos
22.08.2015 5 z 5

Čte se to samo.. přesněji, ono se to nečte, prostě tam jste s nimi. Píšťalka mě od prvního okamžiku naprosto okouzlila. A je tam překrásná krajina. Ty cedry!

Doporučuji. Nádherný příběh, místo, lidi i jiná stvoření, a nálada.

marcela6183
07.07.2015 4 z 5

Já nevím, co to ten Eddings s těmi road story má:-) A už vůbec netuším, proč jsem se rozhodla napsat recenze i na Elenium. Asi proto, že jsem přelouskala Belgariad. A přišlo mi to nedospělé, rozvleklé a připomnělo mi to, že pohádkovo příběhové ságy vlastně miluju.
Takže je to jedno velké klišé za druhým (motivy putování, oběti, utrpení, hledání). Sparehawk je tak česný, že kdybych ho použila jako houbu na auto, podrala bych si kapotu jeho diamantovým charakterem. Ale dost už narážek k názvu!
Tak nějak to plyne v putování a kecání pokojně vpřed. A strašně mě to baví. A nemůžu se dočkat, až místní lidová knihovna konečně vydá ze svých útrob beznadějně vypůjčený druhý díl (flashback, tohle bylo fakt utrpení).
Čtyři spokojené hvězdy. I po letech, kdy mám PDFko, a beznadějně sháním poslední vydání.

Viky.L
26.11.2014 5 z 5

Úžasné. Nádherné počtení. Tento díl i další patří do každé knihovny! Sparhawk si mě doslova omotal kolem prstu!

Aaron Lewis
10.11.2014 3 z 5

Docela dobrá oddechovka. Vůbec není problém přestat číst uprostřed odstavce a za pár dní zase začít číst. Na můj vkus je to moc jednoduché a vyskytuje se tam až moc dialogů na úkor popisu situace a myšlenek hrdinů (ty tam bohužel nejsou vůbec a ty já ráda:)). Všechno frčí, nikde se to nezastaví, žádné komplikace. Humor výborný, ale já jsem na vážnější věci. Další díly přečtu jen z toho důvodu, že už je mám doma. EDIT: Tak nepřečtu, přece jen to není můj styl.

kurcatovium
29.04.2014 5 z 5

Jedním slevem: "Vynikající." Příběh možná trochu klišovitý, ale co na tom, když se to skvěle čte, nechybí napětí, humor, propracované prostředí a hlavně Sparhawk je správňák každým coulem?

Finskej
11.02.2014 5 z 5

Z vypravěčského hlediska skvělá dobrodružná sága. Čte se to ještě o stupínek lépe, než jak "literárně hodnotné" to doopravdy je - a to JE autorské umění. A hlavní hrdina, sir Sparhawk, je ukázkovým prototypem ostříleného cynického mazáka s fixním smyslem pro čest a spravedlnost, který se, vcelku zdravě, se zádrhely a darebáky nemaže víc, než je nezbytně nutné. + je třeba k dobru připočíst kvalitně vykreslený svět koexistujících odlišných kultur a náboženství, mezi nimiž dochází k přirozenému tření a zádrhelům. + je to velkolepě epické a člověk má málem dojem, jako kdyby četl "skutečný" historický román. A tak dále. Snad jediné mínus je postupný rozvoj do snad až příliš všeobjímající one-big-happy-family, ovšem trilogie skončí právě tak akorát včas. (Tato trilogie, nejsem si jist, že totéž lze říci i o dalších ságách autora.)

Chemiczka
07.04.2013 4 z 5

Pro mne velký objev dalšího výborně propracovaného fantasy světa a taky dobrého spisovatele. Kniha se čte velmi dobře - fantasy svět je přehledný, nenašla jsem místo, ve kterém bych se ztrácela ve změti postav a míst. Vřele doporučuji.

kivera
04.04.2012 5 z 5

První díl trilogie Elenium. Vtipné, skvělá atmosféra, výborně prokreslené charaktery. Na ni navazuje další fantasy trilogie Tamuli. Jedna z mých nejoblíbenějších fantasy ság. To si prostě nesmíte nechat ujít.

magie rytíři intriky meč a magie čest hrdinská fantasy

David Eddings
americká, 1931 - 2009