Eleanor a Park

Eleanor a Park https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234078/bmid_eleanor-a-park-234078.jpg 4 1733 381

Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Eleanor and Park , 2014

Nynuska86
27.01.2015 4 z 5

Velmi hezká knížka nejen o první lásce. Doporučuji.

pink_ivy
27.01.2015 4 z 5

Zajímavý styl psaní. Jak se z antipatie stalo přátelství, které přerostlo v něco víc. Líbilo se mi, že to bylo psané z obou pohledů, takže jsme mohli víc poznat obě hlavní postavy. Sice jsem to v průběhu vyloženě nehltala jednu kapitolu za druhou, ale konec mi to vynahradil, od toho jsem se prostě nemohla odtrhnout. 4*

alwaysbelieve
26.01.2015 3 z 5

Začnu tím, že knížka se neuvěřitelně dobře a rychle čte. Ze začátku mi tam docela vadila ta sprostá slova, ale zvykla jsem si. Eleanor se mi stala neskutečně nesympatickou, v něčem bych se chovala stejně, ale většinu času mě strašně štvala. Park byl docela normální, na začátku působil jako že ho nic nezajímá a najednou se z něj stal nejzamilovanější teenager. Od téhle knížky jsem nic nečekala, což bylo dobře, ale bohužel mě ničím nepřekvapila. Příběh mi nepřijde nijak výjimečný a ani mě nějak nevzal za srdce. Tři hvězdičky dávám za skvělý styl psaní, za vtipy a za tu roztomilou první lásku, kterou Eleanor & Park prožívají.

LilianaFalcon
22.01.2015 2 z 5

První čtvrtina byla úžasná. Vtáhla do děje, četlo se to jedna báseň, několikrát jsem se přistihla, jak se uculuju, pak mě to začalo lehce nudit. Styl vyprávění, který mi připadal tak originální, bohužel omrzel a až do konce tomu prostě chyběla šťáva.
Když už je to bez děje, byla bych ráda za vtipné chytré průpovídky, poznámky, cokoliv, co by příběh ozvláštnilo; prostě přesně to, co bylo na začátku.

PS: A Park je fešák, kde všichni vzali, že je tomu naopak?

Shinju
18.01.2015

U knížky jsem nepřekousla, že je napsaná v er-formě. Takže nedočteno. Třeba se ke knize někdy vrátím. Je hezké, že autorka neřeší jen lásku, ale i jiné závažnější problémy.

sisi koblizc!
17.01.2015 5 z 5

Od téhle knihy jsem nic moc nečekala i přes to jak si ji většina lidí vychvaluje. Kdybych ji nedostala k Vánocům nejspíš bych si ji nekoupila. Teď vím že bych přišla o hodně. Kniha mě naprosto dostala. Dokonce mi nevadili ani sprostá slova. Ty bych v takové knize nečekala, ale nakonec tam pasovala. Autorka píše velmi dobře a těším se až si od ní zase něco přečtu.

LadyCotton
14.01.2015 4 z 5

Patřím k těm, kteří moc nechápou spojitost mezi touto knihou a Hvězdy nám nepřály. Tyto příběhy totiž mají tak maximálně společné jedno téma: mladou a hlubokou lásku. Eleanor a Park ovšem nekončí tragicky... no i když...
Navíc EaP jsou psány daleko "lépe" - čtivěji a to i přesto, že nejpozději v půlce knihy si říkáte: "A co jako? To je všechno?". On totiž příběh spadne do kolejí typu: do tlusté a extravagantní holky, která žije se svými sourozenci v malém pokojíčku, malém domě s koupelnou v kuchyni, s nevlastním otcem - alkoholikem a násilníkem, se zamiluje asijský kluk, který je ve škole poměrně oblíbený...
Knížka se čte skutečně rychle, místy máte pocit, že samou romantikou a dojetím roztečete... ale to je tak asi všechno... Pořád jsem čekala, kdy se konečně NĚCO pořádného stane... Vždyť i ten konec je takový... "a to je jako všechno????"
Eleanor je někdy "na facku", ale asi bude patřit spíše mezi sympatické literární postavy. Není to "malá" Bridget Jones, je to prostě Eleanor - tlustá, protivná, drzá a zrzavá...
Myslím, že ani nikomu nebude vadit fakt, že se příběh odehrává v 80.letech (poznáte to prakticky jen díky tomu, že hlavní hrdinové poslouchají walkmana a pořád shánějí baterky :-D)
V e-booku jsem nenašla žádné překlepy ani chyby, což se mi už dlouho nestalo :-)
Proč si knížku přečíst? Kdo by se nechtěl vzpomenout na první velkou lásku? (je mi 28 tak už mám na co vzpomínat :-D)

Allka
11.01.2015 5 z 5

Tahle kniha mi lámala srdce od první do poslední stránky. Už dlouho se mi nestalo, že bych nějakým příběhem tak moc žila. A možná ještě žádná kniha nedokázala tak perfektně popsat... lásku.
Nádhera, prostě nádhera, co víc říct :)

IvcaK98
10.01.2015 3 z 5

Možná, že kdybych předtím nečetla anotaci, která mě k této knížce tolik nalákala, líbilo by se mi to víc. Čekala jsem něco reálného, nepřeslazeného, čemu bych mohla věřit a odpočinout si tak od "normálních" školních romancí. Cha. První polovinu mě knížka bavila, to zas ne, že ne. Líbilo se mi, jak se se svým vztahem hlavní hrdinové potýkají a rozhodně plus za to, že to nebyla láska na první pohled :-) Jenomže. Děj se jaksi zasekl v mrtvém bodě, kdy se z tichého poloasiata stává ten nejsladší milášek, jakého by si holka mohla přát. Navíc se v téhle části knížky nějak moc brečí. Kdybych se alespoň dočkala nějakého dechberoucího konce, asi bych to autorce odpustila. Ale ono nic, žádné drama, žádné napětí, jenom dvojnásobný příval slz. Na můj vkus tu autorka až moc tlačí na pilu, jak je tenhle příběh "jiný". To je škoda, protože její styl mi jinak úžasně sedí. Ty tři hvězdičky jsou čistě jenom za začátek knihy a za humor, díky kterému se mi kniha celkově docela líbila :-)

Mikejla1308
09.01.2015 4 z 5

No. :) Knížka je hezky čtivá, rozděenla na část Eleanor a Parka. Je to svým způsobem hrozně romantické, hrozně jiné a vlastně i pěkné. Knížka mě pohltila ale až někdy za polovinou. Knížku bych dala do ruky podobným typům jako Eleanor :) Ke konci trošku detektivka :D a nebyla jsem si teda stoprocentně jistá, jak to vlastně vše dopadne. Dávám čtyři, hlavně kvůli té druhé polovině. :)

Adris
07.01.2015 3 z 5

Hořkosladká láska dvou lidí, kteří se už nemohou lišit více. Eleanor je prostorově výraznější a s hippiesáckým stylem oblečení z rozvrácené rodiny, kde je otec alkoholik a násilník, žije v jednou pokoji se čtyřmi dalšími sourozenci a jejich koupelna nemá dveře. Park je americko-korejský kluk, z velmi spořádané a milující se rodiny. Tyto dva spojí velká teenagerská láska, kde Park s ní chce zůstat už napořád a vzít si ji (jako to udělali předtím jeho rodiče) ale ona svět vidí reálněji. Nečekejte happy end jako u klasické romanťárny ale osvěžující a zároveň bolavou četbu, stylisticky srovnatelnou s Hvězdy nám nepřály

Sussane
06.01.2015 5 z 5

Miestami prisladké, dosť idealizovaná láska, proste neuverím, že existuje na svete taký skvelý chalan ako Park.Ukameňujte ma, do toho! :-D Ale aj tak sa mi to veľmi páčilo. Ich prvé dotyky, pusa,... ma dosť chytili za srdce. Je to proste prvá, nevinná láska. Autorka vymyslela peknú dvojicu čo sa týka výzoru aj pováh, neboli dokonalí, ako to váčšinou býva v takýchto knihách a aj preto si ma získali... takže prínosom je tam aj trochu realizmu :-D
Koniec bol taký aký bol, čo už (realizmus) :-D

A ďakujem za pieseň Love Will Tear Us Apart od Joy Division.

tweed
03.01.2015 1 z 5

Eleanor není hubená, protože to by bylo klišé, ale ani není moc tlustá, protože to by nebylo dostatečně cool. Eleanor byla hloupá a nudná postava. Bylo mi líto "nicmoc" Parka, že si to musí prožívat s ní. Knížka měla pár roztomilých momentů, ale bylo mi slibováno úplně něco jiného, než jsem dostala. Těšila jsem se na příběh o dvou outsiderech (ale až tak outsideři to nebyli, to by se asi nehodilo), příběh o punk rocku (který měl v příběhu nulovou roli, kdyby poslouchali hlavní hrdinové Britney Spears vůbec nic by se nezmělo, kromě písniček na kazetách).

mstep
02.01.2015 5 z 5

Nádherně něžnej příběh, kterej vás chytí za srdce a připomene vaši první lásku. Tohle se musí dotknout každýho...Miluju Parka...je krásnej...až to bere dech. A závidím Eleanor toho božího superhrdinu, kterej kvůli ní překoná celej vesmír. Právě jsem dočetla a mám velkou chuť začít znovu od začátku a vychutnávat si tuhle nádheru slovo od slova, znova se ponořit do toho úžasnýho příběhu a přát si, ať nikdy neskončí...

Kat9
02.01.2015 5 z 5

Knížka byla fakt pěkná,ani jsem nečekala,že mě bude tak bavit.Láska Eleanor a Parka je krásná,i když to bylo občas trochu moc "drsné".Strašně mě ale naštval ten neuzavřený konec!

Lauralex
02.01.2015 5 z 5

Věděla jsem, že tuhle knížku budu milovat ještě předtím, než se mi dostala do rukou, ba ještě dřív než vůbec vyšla. A moje nadšení je na místě. Je to přesně ono. Tahle knížka ve mně žije a já v ní.

Miloučký, přesto pozoruhodný příběh. Možná vypadá jako to největší klišé, ale právě, že vůbec není. Je to docela jiné... nezkažené. Tak to mám ráda. Sice už mi není dvanáct, patnáct, nicméně když je to kvalitně a smysluplně napsané, neodolám. To Eleanor a Park je. A ano, když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře. Je tam humor, láska, je to milé, příjemné a vtipné. A já jsem se zamilovala. Do Eleanor, do Parka, do příběhu, do stylu Rainbow Rowell. Nechtěla jsem, aby to skončilo. Chtěla jsem se s nimi dál potkávat a prožívat jejich všechna poprvé.

Kdo má rád hloubavé a náročné příběhy o osudové lásce, asi to pro něj zrovna nebude, rozhodně to má ale co nabídnout i vybíravějším čtenářům. Já si nemyslím, že k tomu, aby to byla hodnotná romantika, musí nutně z nebe padat oheň a někdo trpět nevyléčitelnou nemocí či umřít. Někdy stačí jen normální, běžný život dvou zprvu tak odlišných a k sobě se nehodících lidí. Nechci říkat, že to vámi otřese, že je to srdcervoucí, osudové a nezapomenutelné. Není. Je to nenáročné, ale krásné, nevinné, něžné, dojemné, roztomilé a svým způsobem reálné. Má to kouzlo první, jedinečné lásky. A o to tu šlo.

Největší výhrou pro mě byly asi postavy, přišly mi naprosto odlišné než v ostatních knihách. A co se konce týče, ani nevím, jestli jsem byla spíš zklamaná, nebo ohromená. Asi od obojího trochu. Na jednu stranu zklamaná, že takhle to přece nemůže skončit, na druhou stranu ohromená, že jsem si říkala jo, tímhle jsi mě dostala.

Byla to pro mě jedna z nejočekávanějších knih. A vůbec mě to nezklamalo. Nečekala jsem ani víc ani míň, dostala jsem vše, co jsem si přála. Neříkám, že je to absolutně to nejlepší, co jsem za minulý rok četla, ale jedna z těch nejlepších určitě ano. A hrdě může nést označení více než kvalitní YA.

kanitsuj
01.01.2015 4 z 5

Eleanor a Park je nádherný čtivý příběh o kouzlu první lásky, které si každý rád i s odstupem let připomíná. Atmosférou mi trochu připomínal seriál mého mládí "Báječná léta". A otevřený závěr mi vůbec nevadil, naopak díky němu věřím ve šťastné pokračování:-)

bookshelf
01.01.2015 3 z 5

Trvalo to asi rok, co jsem na tuhle knihu čekala. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že mé nadšení nebylo úplně na místě. Nevím, co přesně jsem očekávala, ale s jistotou můžu říct, že mě to zklamalo.

Ve většině knih je hlavní hrdina ten nejhezčí a nejoblíbenější kluk z okolí, kterého prostě musíte mít rádi už jen za to, jak je úžasný, a jeho holka stále nedokáže uvěřit, že právě ona měla takové štěstí, že si vybral zrovna ji. Tahle kniha je jiná, nenutí vás úplně vyloženě, abyste Eleanor nebo Parka měli rádi. Nevím kdy ani jak, ale oblíbila jsem si je oba. Parka víc. Klidně byste mohli říct, že místo neuvěřitelně dokonalých postav jsou tu dvě tak trochu podivínské, které svým způsobem představují jen další otřepané klišé. Dovolím si namítnout, že autorka bravurně balancuje na pomyslné hranici toho, co klišé je a není.

Kniha pomalu popisuje vyvíjející se vztah dvou mladých lidí, kteří se k sobě vzájemně chovají velmi nesměle až byste odhadovali, že jsou svému opravdovému věku tak po ramena. Celý příběh se trochu táhne, protože mimo vztahu Eleanor a Parka popisuje jen vztah Eleanor a Parka. A někde daleko v závěsu je jejich rodinný život.

Konec mi nepřišel smutný. Spíš politováníhodný. A co se týče úplného konce. Myslím, že autorka prostě nechala na čtenáři, kterou z těch dvou možností si vybere. Což bylo nejlepší východisko. Zaručeně lepší než jasný verdikt.

Tuto knihu bych doporučila těm, kteří hledají milou a hřejivou knihu, která ale není vyloženě přemýšlivá ani překvapivá. Pokud také chcete číst něco v angličtině, Rainbow Rowell nabízí jednoduše napsané knihy, kterým budete rozumět, i když ze sebe angličtinu nevalíte zrovna rychlostí rodilého mluvčí.

Tento komentář je pro mě něco jako obhajoba. Nezastávám se té knihy před vámi ani před vaším hloubavým psem, ale obhajuji ji sama před sebou, protože si sama ohledně této knihy stále protiřečím.

sofinka4264
30.12.2014 3 z 5

Kniha se mi moc líbila, ale konec ne. Bylo fajn, že Eleanor nebyla jenom další chodící dokonalost, a Park taky. Jediná věc, co bych autorce vyčetla je to, jak byla kniha napsaná - ve 3. osobě. Každopádně myslím, že to není jedna z knih, ke kterým se ještě vrátím.

asanita
29.12.2014 4 z 5

Upřímně jsem nevěděla, co od téhle knihy čekat, abych pravdu řekla pověstné Hvězdy nám nepřály (ke kterým je tato kniha často přirovnávána) jsem zatím nečetla, takže nemůžu srovnávat. Byla jsem ale velmi mile překvapena kniha byla pěkná, plynula rychle a byla celkově hodně realistická. Za to z velké části může hlavně autorka díky svému velice osobitému stylu psaní (na který jsem si mimochodem musela delší dobu zvykat). Mohla bych také pochválit promyšlené charaktery postav Park mi od začátku připadal zajímavý a čím víc se kniha chýlila ke konci, tím víc se mé sympatie vůči němu prohlubovaly. Tina byla také hodně promyšlená a ke konci knihy mě docela mile překvapila, zajímavé byly také Eleanořiny kamarádky DeNice a Beebi, které mi byly od začátku sympatické. Asi se teď divíte proč jsem mezi těmi postavami nezmínila také Eleanor (o které celá ta kniha vlastně je). Sice nevím čím to je, ale k srdci mi prostě nepřirostla.

Jak už jsem psala kniha byla příjemná a čtivá, ale nějaké výtky bych k ní přeci jen měla. V knize se (jak to u romantických knih bývá) nic moc nedělo, chápu že s tím u "románku" musím počítat, ale tady se (kromě milostných pokroků ve vztahu Eleanor a Parka) opravdu nic nedělo, o to víc mě ale dostalo vyvrcholení událostí v samotném závěru knihy, kde se toho naopak dělo až moc... Zajímavé je to, že jsem v závěru knihy nebrečela, zajímalo by mě o čem to vypovídá. Román mi nepřirostl tak úplně k srdci, a proto mi bylo "jedno" jak to dopadne? Autorka ten konec nedodělala do takových podrobností, aby nějaká slza ukápla? Nevím, nevím.

Každopádně... Na "románek" to bylo povedené, autorka má rozhodně zajímavé myšlenky a styl psaní, ale nějaké výtky by se ke knize přeci jen našly (to je ale spíše věc názoru). Pokud tedy hledáte nějakou pohodovější zamilovanou knihu, měli byste sáhnout právě po téhle.