Kacířská léta

Kacířská léta https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3594/bmid_kacirska-leta-GYk-3594.jpg 4 50 7

Egyptian Mysteries série

Král Amenhotep III. se právem honosil přízviskem Skvělý. Za jeho vlády egyptská říše vzkvétala, na obou stranách Nilu rostly velebné chrámy i nádherné paláce a faraon sám žil způsobem hodným vtěleného boha: obklopen přepychem a harémem půvabných dívek pořádal bohatýrské hostiny. Se svou hlavní manželkou zplodil dva syny, z nichž mu však dělal radost pouze jeden. Prvorozeného Thutmose připravoval faraon k následnictví, zatímco neduživého Amenhotepa vykázal do ústraní. Osud však kráčí podivnými stezkami. Když jedné noci udeřila smrt, odstrkovaný kralevic se chopil příležitosti a vstoupil do dějin jako kacířský faraon Achnaton. Na všechny události čtenář nazírá prostřednictvím Achnatonova důvěrníka a ochránce jménem Mahu, jenž se stal nelítostným vykonavatelem vládcovy vůle. Právě Mahuovýma očima sledujeme osudy dříve přezíraného prince, poznáváme překrásnou Nefertiti i přední egyptské velmože. Nezůstanou nám utajeny nástrany panovnického dvora, kde se nevídaná krása snoubí s nevýslovnou krutostí. Chladnokrevný Mahu svého pána věrně následuje na strmé cestě k moci, neochvějně stojí po jeho boku, když se rozhodne svrhnout zástup prastarých bohů, zvrátit odvěký řád a nastolit vládu jediného božstva, Atona. Pak ovšem jeho dobrodinec znenadání zmizí, a tak Mahuovi nezbývá, než bez ohledu na nebezpečí rozplétat husté předivo palácových intrik, ať už na jejich konci číhá cokoliv.... celý text

Literatura světová Záhady Historické romány
Vydáno: , Domino

An Evil Spirit Out of the West , 2006

Babo
02.11.2022 5 z 5

O Achnatonovi a jeho nové víře v jediného boha jsem už četla,ale myslím,že se autorovi
podařilo zachytit mnohem složitější poměry v Egyptě . Samozřejmě intriky kam se podíváš,boj mezi církví a novým faraonem,mezi jednotlivými členy vládnoucí rodiny.
Krásná Nefertiti je vylíčená jako citlivá manželka,ale i tvrdá vládkyně .
Nechce se mi hledat,co je skutečnost a co jen autorova fantazie. V každém případě kniha se čte dobře a kdo má rád Egypt,nebude zklamaný.

Ramiel
23.05.2021 3 z 5

Úplně mi nesedl styl autora. Autor je historik, takže na informace je to velmi bohaté dílo, které bohužel je více popisné než výpravné. A to je škoda.

hanzmb
22.10.2020 5 z 5

Po dobrých zkušenostech se sérii Amerotke a totálního znechucení z Jacqua jsem se vrátil do Egypta znovu s Dohertym a znovu to je vynikající. Má to příběh, napětí a spoustu dobových zajímavostí. Částečně to je i o popisu práce staré egyptské policie :-). Jen nevím, proč nejlepší knihy o Egyptě jsou soustředěny převážně do doby vlády Achnatona. A co ta ostatní staletí?

achilles
23.09.2017 5 z 5

Výborné dílo! Historicky bravurně zvládnutý život a vláda Achnatona a Nefertiti. Trochu možná autor příliš květnatě popisuje osoby a místa, ale jinak je to věrohodné dílo. Tedy kromě popisu Nefertiti, to je óda na krásu. Postava inteligentního vypravěče Mahua se moc líbila. Téměř od píky se vypracoval na velmi vlivnou a nápaditou osobu.

Lucik666
26.01.2015 4 z 5

Mě se kniha velice líbila a dobře se četla. Líbilo se mi líčení života u dvora, všech těch intrik.

Honey0105
13.04.2012 5 z 5

Po přečtení několika detektivek od autora jsem sáhla i po této knize. Čekala jsem, že to bude něco podobného jako jeho ostatní díla, ale velice jsem se pletla. Celá kniha je strukturována úplně jinak a čtenáře také okouzlí úplně jinak.
Já jsem ze začátku tedy byla docela zklamaná, vlastně i po přečtení, ale teď s ohledem na čas a také na to, že jsem knihu prolistovala po druhé, tak musím uznat, že se jedná snad o nejlepší román z Egyptského prostředí, který jsem zatím četla.

akina
05.06.2011 5 z 5

Moje první a asi nejlepší setkání s knihami Dohertyho. Jednoznačně doporučuji přečíst a udělat si obraz o době Achnatona i o trochu jiném stylu psaní Paula Doherty. Jeho tradiční knihy jsou spíš starověké detektivky, ale tato kniha mě k nim přivedla. Pokračováním jsou Čas hyeny a Rok kobry, které podle mého názoru již tak čtivé nejsou, ale to jim rozhodně neubírá na zajímavosti.