Egypťan Sinuhet

Egypťan Sinuhet https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145715/bmid_egyptan-sinuhet-ga6-145715.jpg 5 5086 707

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

crazyslunicko
21.06.2016 5 z 5

Egypťana Sinuheta jsem četla dvakrát. Poprvé někdy v 11 letech, ale v té době mě kniha tolik nezaujala, ale přesto jsem ji přečetla. Nyní jsem ji po letech znova přečetla a přišla mi úžasná. Bohatý příběh, je napínavá a hlavně knihy s historickým příběhem miluji. Opravdu jsem ráda, že jsem ji znova po letech otevřela a ponořila se znova do hloubek této knihy.

zbynek4453
19.06.2016 5 z 5

Krásná a poutaví kniha! Jsem rád že byla v povinné četbě. Určitě přečtu od Waltariho i něco jiného :))
Doporučuji

MasterTroodon
11.06.2016 5 z 5

Tys Sinuhete, syne Senmuta a jeho ženy Kipy, mi přinesl čas porozumění v době, kdy jsem to nejvíce potřeboval. Zapůsobil jsi na mě tolik, ježto jsi v jádru přesně takový, jako já. Proto ti děkuji, že jsem s tebou mohl putovat na tvé životní cestě stejně, jako ty budeš se mnou na té mé. Protože jistota je jistota...

kolodze
02.06.2016 3 z 5

Určitě velká kniha s mnoha životníma pravdama ale hlavní hrdina mě po většinu knížky hrozně štval ...tak moc že sem několikrát myslel že knihu asi ani nedočtu,ještě že to vždycky zachránil Kaptah ...takže nemůžu dát víc než ty 3 hvězdy

regulax
23.05.2016 5 z 5

Smutný příběh lékaře celoživotně putujícího egyptsko-babylónskou oblastí. Ukázka jak náboženství, společenské postavení a moc ovlivňují život v každé době. Slabý nádech lásky zpříjemňuje všudypřítomnou vypočítavost, podplácení, kšeftování, smrt, nemoc, válečné tažení, bezmoc a nesmyslné až smrtelné uctívání bohů. Postupný vzestup k moci, ale i její pád a zatracení.
Dobový text je okořeněn slogany typu:
...o zítřku předem nikdo nic neví...
...tvá slova jsou jako bzučení protivné mouchy v mých uších...
...zlato je jako prach u mých nohou...
...tak tomu bylo a tak tomu vždy bude...

marek9481
20.05.2016 5 z 5

Mé srdce je znaveno vším mým vypravováním a mé údy jsou znaveny a touží již po věčném odpočinku. Snad nejsem šťasten, ale nejsem také příliš nešťasten svou osamělostí, vždyť čím jsem byl osamělejší a vzdálenější lidem, tím jasněji jsem lidi viděl, a tím jasněji jsem viděl i jejich činy, i marnost jejich činů.
Toto napsal Sinuhet, Egypťan, ten, jež žil osamělý po všecky dny svého života,,

Bajadera
10.05.2016 5 z 5

První kniha o starověkém Egyptě, kterou jsem četla, hodně na mě zapůsobila. Fascinovaly mě popisy tehdejšího lékařství, třeba trepanace lebky podle skutečných archeologických nálezů. Některé scény jsem nechápala - třeba jak se může muž, byť mladý a nezkušený, natolik zbláznit do ženy, či spíše lepší prostitutky, aby kvůli ní zničil svou rodinu. Fascinoval mě příběh Haremheba, který se z generála stal faraónem a jeho divoké manželství s pyšnou sestrou faraóna. Kniha je velmi obsáhlá a je tam vícero příběhů, které stojí za přečtení.

joona
23.04.2016 5 z 5

Velkolepý román nás zavede do starovekého Egypta za vlády faraona Achnatona a jeho reforem. Sinuhet připluje v košíku po Nilu, ujme se ho lékař a jeho žena. Sinuhet se vyučí lékařem a má před sebou velké výzvy, bohužel podlehne kouzlu kurtizány Nefer, která ho o vše připraví, dokonce i o posmrtný dům jeho adoptivních rodičů. Sinuhet se nechá najmout mezi balzamovače mrtvých, aby svou chybu napravil. Pak vyrazí na cesty po Sýrii, Babylonii, dostane se i na Krétu. Sinuhet zažívá vzestupy i pady na dno

kocourjulie
22.04.2016 5 z 5

Mě na téhle knize nejvíc fascovala lehkost, s jakou může člověk celý život sahat po nejvyšších postech ať už soukromého nebo veřejného života ... a stačí krok a všechno po čem užuž sahal je pryč. Nenávratně. A on musí s důsledky svých rozhodnutí žít. Jako všichni.
Naprosto jedinečná kniha.

zuzanka2352
14.04.2016

Najlepšia kniha akú som kedy zatiaľ čítala. Aj keď mám občas problém spomenúť si na dej knihy, ktorú som čítala dávno, mám pocit že dej tejto knihy si zapamätám navždy :-)

Adelyna
10.04.2016 5 z 5

Nadčasové Waltariho dílo v němž se nachází vše o životě, pro mě je Egypťan Sinuhet jednou z nejlepších knih.

NoelHudson
06.04.2016 5 z 5

Strhující! Chvílemi pláčete, chvílemi se smějete a někdy ani nemžete popadnout dech! Jako by autor Starověký Egypt a ostatní popisované země opravdu zažil... Plno zajímavých informací o tehdejší době a nadčasové myšlenky, které jsou poplatné nejen ve Starověku ale také v dnešní době a budou vždy a u kterých jsem musela kývat hlavou na souhlas.

Janaho4
26.03.2016 5 z 5

Úžasná kniha psaná krásným jazykem. Uvítala bych mapku s vyznačenými místy, kde se příběh odehrává.

Emetiore
16.03.2016 4 z 5

Je to dobré, ale... místy to působí, jako kdyby Sinuhet, vypravěč, který knihou coby svým životem provází, doopravdy psal své paměti až s velkým odstupem, se kterým se nevytratila jediná informace, zato však veškeré emoce. Nejsem si jistý, zda to byl autorův záměr, aby nám přiblížil Sinuhetovo rozpoložení, nebo jestli je takový prostě jeho styl, ale u knihy tohoto rozsahu působí ta okatá odtažitost po několika kapitolách lehce únavně. Obzvlášť když přijdou scény, kterým by slušela pořádná gradace – ta ale chybí.
Na druhou stranu je fajn, že dílo může sloužit jako popularizující, lehce (místy více) zkreslené okénko do amarnského období Nové říše a do starověku 14. století př. n. l. vůbec.
3 a 3/4 *

Eldar80
15.03.2016 4 z 5

Pro mě monumentální dílo. Opus magnum náboženského idealismu. Jakou cenu musí společnost zaplatit za pokus o nastolení dokonalého náboženství? Ó Egypte, zde přichází Achnaton syn slunečního boha Atona, který se pokouší zavést první monoteismus na světě. A do této nestabilní doby se narodí hlavní hrdina knihy, který se stane lékařem. Jako lékař pak procestuje část tehdejšího starověkého světa. Poté se vrací a stává se královským lékařem na dvoře faraona Achnatona. Kniha je dokonalým výletem do starověké historie. Waltari velmi obratně spojil některá historická fakta a jiná pokřivil s fiktivní postavou lékaře Sinuheta. Po této stránce je kniha perfektní. Bohužel musím říct, že jsem prvních 120 stran vyloženě přetrpěl. To co se dělo jsem nedokázal překousnout. Naštěstí jakmile začíná cestování, tak se to velmi zlepší. Bohužel zhruba od poloviny jsem se těšil až knihu dočtu. Oproti Tajemnému Etruskovi jsem se do toho nedokázal pořádně začíst. Naštěstí mne velmi bavil Sinuhetův sluha, který do knihy vnášel osobitý humor. Nemůžu upřít velkolepost příběhu, ale zdá se mi, že se zde projevuje vliv dlouhého románu. Když čtete něco ne zrovna záživného, tak pokud je to dlouhé, zkrátka nutně tomu postupně více podlehnete. A taky psychologie, protože lidé mají tendence pozitivněji hodnotit věci, které je stály jisté úsilí. I na mě to mělo značný vliv, ale ikdyž je kniha po stránce dění, příběhu, exkurze do historie mistrovská, tak kvůli nezáživnosti tomu nemohu dát 5 hvězd. (Vzhledem k tomu, že kniha řeší hlavně společenskou morálku ve vztahu k náboženskému idealismu, není kniha vhodná pro náctileté a už vůbec ne pro děti. Proto asi ta některá negativní hodnocení.) Zaslouženě 90%

Andy74
07.03.2016 5 z 5

Kniha je krásná, velice obsáhlá a to hlavně z hlediska historie. V dějepisu dosti pokulhávám,takže jsem některé záležitosti prostě nevstřebala. Co jsem si ale užila byly nádherné kostýmy, líčení, jídlo, zábava a v neposlední řadě láska, nenávist, hrdost, vzdor, vypočítavost, intriky. Pro mne dosti těžká četba, takže snad později znovu, s odstupem, s větší moudrostí .......

Netopyr07
04.03.2016 5 z 5

Četla jsem ji na základní škole a prvních 100 stran mi šlo jak psovi pastva. A najednou fíííííí... a nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Vážně skvělá kniha!

atibi
01.03.2016

Nádherná kniha, doporučuji

Evan28
20.02.2016

NEJ kniha.

Klásek007
16.02.2016 5 z 5

Opravdu KNIHA s velkým K.Patří mezi mé oblíbené a nejlepší.