Edison

Edison https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15892/edison-15892.jpg 4 576 39

Básně o pěti zpěvech. Skladbu Edison napsal Nezval rozlehlým šestistopým trochejem a osobitým způsobem se tak nechal konfrontovat s konkrétní postavou amerického vynálezce Thomase Alvy Edisona (1847–1931). Jeho osud mu totiž umožnil, aby se i on mohl vyjádřit k otázkám smyslu lidského života, práce a tvůrčího činu. Nezval zde sám sebe také stylizuje do role básníka-tvůrce z rodu Edisonova, který naplňuje svůj život tvůrčí prací a překonává tak chmurnou perspektivu smrti přitakáním nekonečnému proudu života. Celá skladba svou stavbou výrazně upozorňuje na sonátovou konstrukci a nese v sobě přívlastek noční atmosféry.... celý text

Jana283
30.07.2018 5 z 5

"Bylo tu však něco těžkého co drtí
smutek stesk a úzkost z života i smrti"
V podání pana Lukavského.... Navždy!

Nicolka77
17.03.2018 5 z 5

Knížku jsem si vybrala k maturitní zkoušce a musím říct, že knížka se mi četla opravdu velice dobře, mohu jen doporučit.

los
06.02.2018

drtí...

StihOMam
16.04.2017 4 z 5

Nezval je PAN basnik. Svemu remeslu dobre rozumel, protoze si dokazal ziskat i me a to veru nebyl lehky ukol. Edison je inspiraci a ja mu dekuji za to, jak dokaze znevsednit me dny.

dancadragneel
27.03.2017 4 z 5

Překrásná jednoduchá sbírka, která se jednoduše čte a člověk se v ní neztrácí. Rozhodně jsem ráda, že jsem se rozhodla přečíst tuto sbírku k maturitě. Vřele doporučuji

simikhorvathova
19.02.2017

Krásná básnická sbírka, velmi dobře se čte a také je tu malé plus 17 stránek :D.

Zednář
02.10.2016 4 z 5

Typické Nezvalovské antitéze, anafory a kontrasty. Velmi čtivá báseň oslavující člověka se silnou myšlenkou.

Iwíček
09.07.2016 5 z 5

Skvělá básnická sbírka, jejíž čtení bylo bezproblémové a intepretace též. Sbírku jsem si oblíbila a básníka také :).

Litocha
22.06.2016 3 z 5

Když jsem Edisona četla na škole, byla jsem jím nadšena. Nezval se jím (a Manon) pro mě alespoň částečně vykoupil za štvavou kampaň proti Halasovi a za všechny ty Zpěvy míru a Staliny. Dnes mě ale tato básnická skladba zdaleka tolik nezasáhla. Ano, má až hypnotický rytmus, obsahuje nečekané rýmy a hrozny metafor a přirovnání, ale chybí mi něco hlubšího za tím (je ovšem otázka, jestli to u básně řazené k poetismu není nesmyslný požadavek).

Michal1999
29.05.2016 5 z 5

Moc hezké verše, spoustu překrásných rýmů. Moc jiných věcí jsem od Nezvala nečetl, ale Edison se mi líbil rozhodně nejvíc.

Veka01
06.10.2014 5 z 5

Překrásná záležitost, napsaná během několika dnů (!!!). Dostala jsem se k němu jakožto k povinné četbě, avšak nepochybuji, že se setkáme ještě mnohokrát. Jednoznačných pět.

zuza.floderova
20.09.2014 2 z 5

Líbily se mi rýmy, ale kniha ne, ale z lásky k Edisonovi dám dva a ne nula, jak jsem měla v úmyslu.

Fairiella
18.06.2014 5 z 5

"Bylo tu však něco těžkého co drtí
smutek stesk a úzkost z života i smrti"

Dokonalý rytmus a dokonalé sdělení, krásná poetika a hloubka - to vše v jednom balíčku. Můj velmi oblíbený text.

Candide
16.10.2013

Vždy, když čtu Edisona, objeví se znovu něco krásného, co drtí...

macek166
09.04.2013 4 z 5

Neuvřitelně krásné verše plné atmosféry, která unáší a podnětných myšlenek obsažených napříč celou básní.

moonell
03.02.2013 5 z 5

Jeho verše bolí a hřejou zároveň. A sáhla jsem po nich v době, kdy jsem je potřebovala číst. Takže.. Jo.

LilyFair
15.05.2012 5 z 5

Básně nejsou má silná stránka. Většinou mi nic neříkají. Tahle se mi ale moc líbila! Pravděpodobně jsem ji asi úplně nepochopila (něco snad ano) ale měla jsem ji chuť číst dál a nenudila mě. Což už je co říct...
Opravdu, Nezval byl mistr jazyka! Úžasné slovní hříčky, verše, metafory, atd. ...

Snow
20.02.2012 3 z 5

Kniha mě moc nezaujala, což mě docela i překvapilo.

Carrissa
08.01.2012 5 z 5

Pohleď příteli co lidí klidně žije
ne to není práce to je poezie ... Ještě ve třeťáku na gymplu nebyly básničky nic pro mě. Pak jsem v rámci povinné četby sáhla po Edisonovi a bylo vymalováno. Otevřel se mi jiný svět, protože najednou poezie nebyla těžká a nepřístupná. Nezval si u Edisona pěkně pohrál s metaforami, verše jsou lehoučké, milé, úžasně zrýmované.

Vítězslav Nezval
česká, 1900 - 1958