Džungle před tabulí

Džungle před tabulí https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347777/mid_dzungle-pred-tabuli-SDz-347777.png 4 331 48

Učitel Rick Dadier začíná svou kariéru na chlapecké střední škole a hned po prvních dramatických dnech zjišťuje, že se jeho představy o povolání značně liší od reality. Je připraven vyzkoušet vše, aby pronikl ke svým žákům, od kterých se nakonec překvapivě dočká mnohem opravdějších lidských reakcí, než od lhostejného učitelského sboru.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tiberone

The Blackboard Jungle , 1954

Kuža007
01.01.2020 5 z 5

Je to velice zajímavá kniha. Založená nejspíše na skutečných událostech. Naštěstí, i přesto mám pořád chuť stát se jednou učitelem.

Ava365
11.12.2019 5 z 5

Dnes již klasická kniha popisující těžký život kantorů na ne zrovna prestižní škole. Autor ji napsal pod jiným jménem, než pod jakým píše své světově známé detektivky.

Hzjena
11.08.2019 4 z 5

Musím uznat, že tato kniha byla jedna z prvních knih co jsem četl a byla také důvodem proč se četba stala součástí mého života. Nenápadně vypadající knížečka, kterou mi doporučila (světe div se) má učitelka na střední škole a budu jí za to nadosmrti vděčný. Nejen že se nevtíravým způsobem zaryla do mého podvědomí, ale také jsem dokázal nahlédnou na druhou stranu katedry. Realismus přímo odkapává a ,,obyčejný,, příběh vás pohltí a nepustí do konce knihy. Doporučuju hlavně studentům :D

Ametymka
12.07.2019 4 z 5

Musím říct, knížka mě bavila, i když si nejsem jistá, jestli mě toto téma dosti zaujalo. Každopádně stránky ubíhaly rychle, jazyk velmi čtivý.

Hotovson
27.06.2019 5 z 5

Nikdy bych nečekal, že mě bude kniha z učitelkskýho prostředí tak bavit, ale povedlo se. McBaina mam rád, ale nevěděl jsem, že psal i něco jinýho než detektivky. Tohle se každopádně povedlo a my tak můžeme nahlídnout pod pokličku americkýho učňovskýho školství, který je opravdu džugle. Ke všemu hodně drsná.

Člověk hned kouká na učitele trochu jinak, zvlášť na tutěch speciálních školách. Asi to fakt neni povolání, ale poslání, já bych to každopádně dělat nemoh a ani nechtěl a musí to bejt fakt těžký neupadnout do toho stavu, že je mi všechno fuk a hlavně to nějak vydržet do vejplaty a takhle furt dokola a udržet si tu víru a nadšení, že ty lidi něco naučim.

Pavelpi
15.05.2019 5 z 5

Na dobu,kdy to bylo napsáno je to velmi dobré.Měl jsem kdysi takové nutkání jít také učit.Ještě,že jsem to neudělal.Doba o které autor píše se už u nás nebezpečně blíží.Je tragické,že žáci toho moc neumí a ani nechtějí umět.A když vidím středoškoláka strojaře,který neumí nakreslit třeba šroub od ruky.Je to tragedie,co když vypnou elektriku,to se asi nebude nic dělat.

Messilina
27.03.2019 5 z 5

Výborná kniha, ale po dočtení jsem si říkala, že jsem ráda, že nejsem učitelka.

jfialova
18.03.2019 4 z 5

Na to, že kniha vznikla v 50. letech, je čím dál aktuálnější (bohužel). Četla jsem dávno, cca 15 let zpátky, a přišlo mi to tehdy za vlasy přitažené. Teď už ne. Blížíme se k těm západním normám se vším všudy. Věřím, že osvícených kantorů se ale vždycky pár najde a budou i dobré konce.

Alex_Jura
08.12.2018 4 z 5

Když jsem to začínala číst, vzpomněla jsem si na Updikeova Kentaura. Pak jsem na něj šťastně zapomněla. To s vámi EH tak nějak udělá... skvěle vyprávěný příběh, sarkasmus, osobitý pohled na věc...

MortRainey
01.08.2018 4 z 5

Z dílny slavného detektivkáře a duchovního otce Steva Carelly Ed McBaina ještě coby Evan Hunter (mimochodem také scénáristy slavných Hitchockových Ptáků z pera Daphne du Maurier). Čtenáři se nechce věřit, že novela byla napsána už v první polovině padesátých let, kam se pak hrabe nějaká fimová "džungle" v Nebezpečných myšlenkách s Michelle Pfeiffer!;-)

Jaruš7
09.07.2018 5 z 5

Až tak, by to nebyla lákavá četba, nebýt renomé autora, to pak jsem objevila opět tu preciznost udržet napětí na hraně a nedala si oddech. Tolik zkrytých drsných záludností proti vizi - poslání kantořiny,
Citát : "Jediný rozdíl na dívčí škole je to, že do žumpy je nalito trochu parfému."
"A co teď, teď se z té žumpy stane hrob."
Marná snaha ? Jen vzácně ne.
(Alternativa - Robotizace)
Strhující audiočetba.

Péťa1950
20.06.2018 4 z 5

Když jsem knihu četla, tak mě ani nenapadlo, že za 25_30 let to bude problém i našeho školství.

jerisno
25.02.2018 5 z 5

Tímto velmi poutavým příběhem jsem si, v hloubi 80. let, krátil čas na vojenském cvičení (což je situace sama o sobě slušně deprimující). Netvrdím, že jsem to přežil jenom díky této knize, ale svůj podíl určitě měla. Po přečtení za mnou přišel můj tehdejší nadřízený s prosbou o zapůjčení. To bylo naposledy, kdy jsem ji spatřil (tu knihu). Asi se mu líbila ještě víc, než mě. Vše nakonec dobře dopadlo, cvičení skončilo (asi jsme, jako vždycky, vyhráli) a knížku jsem si koupil novou. Nezapomenutelné dílo.

TinaBookBlog
11.02.2018 5 z 5

Výborná kniha! Velice čtivá a zajímavá. Knihu jsem přečetla jedním dechem a mohu jí jenom doporučit.
Od tohoto autora to byla moje první kniha a určitě si od něho ráda přečtu více.

Chesterton
13.12.2017 5 z 5

Moje první a možná určující setkání s americkou společností:)) kniha je rozhodně nadčasová!! McBain zkrátka umí. Teprve po letech jsem otevřela jeho stejně skvělé detektivky.

ddkk
08.11.2017 5 z 5

Neuvěřitelné, jak kniha stará víc než 60 (!) let může být stále aktuální. Výborné čtení, lepší než stejnojmenný film s mladým Sidneym Poitierem z r. 1955.

doktorking
14.09.2017 5 z 5

Tak tohle byla paráda.Nikdy sem Eda McBaina nemusel nebo spíš ten jeho styl psaní mi přišel jak přes kopírák.Ale tohle je zřejmě jeho nejlepší dílo alespon pro mě.Krásný pohled do Ameriky kde na středních školách všechno šlape podle Amerického snu ale tak nák se zapomnělo na manuálky(učnáky) a tady je skutečnost trošku jiná.Je smutné že je téma i po tolika letech stále aktuální.Cílevědomý učitel Rick Dadier a jeho snaha dělat svou práci naplno proti totálnímu nihilismu zdejší sebranky učnů a lhostejného učitelského sboru.Ve své době kultovní dílo které se dočkalo i skvělého filmového zpracování (1955) a hlavně obrovského hitu Rock Around The Clock Billa Haleyho který fungoval pro tehdejší mládež jako rokenrolová hymna.Pro mě jedna z kultovních knížek.

helusa2
14.08.2017 4 z 5

Čtení této knížky jsem dlouho odkládala - knížku o škole čte o prázdninách jen magor... Ale zase kdy jindy, že... Navíc jsem se bála, že dopadne zle a budu to mít v září pořád ještě v hlavě...
Nakonec jsem se rozhoupala a rozhodně nelituji. Velmi nadčasová a dobře napsaná kniha!!! Ty úvahy nad sestavením systému školství a nad tím, na co nás připravuje či nepřipravuje ped. fakulta, snad nemohou být staré 60 let... Několik myšlenek rozhodně stálo za zaznamenání hluboko do paměti. Třeba ta, že "dysfunkční dítě ve třídě máme zaměstnat třeba praním houby na tabuli. No jo, ale co když jich je ve třídě 35??? Tolik hub na tabuli, aby je mohli prát všichni dysfunkční žáci, snad ani v New Yorku není... A chceme z nich vychovat jen pradleny hub na tabuli???" :-)

MikeDV3
28.07.2017 5 z 5

Kniha, která popisuje bez jakýkoli servítek náročnost učitelské profese. Moc se mi líbilo jak na začátku Rick působil tak odhodlaně a na učení se těšil protože věřil, že dokáže předat svým žákům nějaké nové vědomosti a dokáže je namotivovat k lepším výkonům a poté jsme byli svědky jeho proměny a naprosté změny jeho postoje ke své práci. Tento příběh i přes jeho stáří považuji za velice užitečný a všem bych ho doporučil, protože si myslím, že jeho znalost se může hodit každému učiteli, protože dané téma je podle mého názoru stále velmi aktuální.

DickBach
17.03.2017 4 z 5

Na můj vkus byla kniha psána příliš "mentorským" stylem. Připadala jsem si jako malý žáček, jemuž pan učitel vysvětluje tíhu svého břemene.... Nicméně tento styl nebyl na škodu. Kniha se mi líbila, dějově gradovala a linie z posledních 15-20 stránek brala dech.... Děkuji.