Dvě sestry

Dvě sestry https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379370/bmid_dve-sestry-0xW-379370.jpg 5 199 39

Uvěřily. A rozhodly se. Opustily rodinu i domov a odešly do Sýrie, aby bojovaly na straně ISIS za svého Boha a svou víru. Dvě sestry, Norky somálského původu – devatenáctiletá Ayan a šestnáctiletá Leila – žijí se svou rodinou v Oslu až do momentu, kdy zmizí v síti teroristické organizace. Norská reportérka a spisovatelka Åsne Seierstad přichází se strhující knihou, ve které se snaží zjistit, proč se dívky zradikalizovaly, jaký to mělo vliv na jejich rodinu a jak vypadala snaha jejich otce přivést své dcery zpět. Dokumentárně-reportážní dílo Dvě sestry je hlubokou sondou pod povrch života dvojice dívek, která v pohodlí domova v jedné z ekonomicky a sociálně nejvyspělejší zemi světa podlehla fanatickému vlivu ISIS. Prostřednictvím rozhovorů s rodiči, přáteli a jejich okolím se autorka snaží porozumět, co vedlo dívky k tak zásadnímu rozhodnutí, jež obrátilo naruby hned několik životů.... celý text

Literatura faktu Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Absynt

To søstre , 2016

plejtvák
28.01.2020 5 z 5

Reportážní román, jak je tato kniha nazvána, je žánr, s nímž jsem se setkal poprvé. Domnívám se, že od vzniku internetu a sociálních sítí se budou podobné publikace objevovat čím dál tím častěji. Neboť kdy dřív bylo možné sledovat každou naši provedenou komunikaci?

K samotnému dílu. Proč se dvě talentované dospívající sestry, černošky, původem z muslimského Somálska, ale vyrůstající v Norsku, rozhodly všeho nechat a odjet do Sýrie sužované válkou? Na to se snaží odpovědět tato kniha. Některé kapitoly jsou jako vystřižené z akčního filmu, jiné popisují nudu spojenou s čekáním a nejistotou. Příběh je napsaný velmi čtivě. Osoby, skuteční lidé, v nich používají anglické výrazy spolu s některými arabskými frázemi, k čemuž je užitečný slovníček na konči knihy. Vedle rodiny sester jsou tu vysvětleny události vedoucí k válce v Sýrii a vytvoření samozvaného Islámského státu.

Pro mě toto bylo obohacující čtení, které mě přimělo přemýšlet o mnoha aktuálních tématech. O válce a o míru, o životě, smrti a posmrtném životě, o náboženství a hledání identity v dnešním světě, o dospívání, o liberalismu a konzervatismu, o vlivu západu a jednotlivých mocností, o možnostech internetu a globalizaci, o médiích. Dvě sestry doporučuji zejména těm, kdo se zajímá o radikalizaci a o Blízký východ.

Petula009
19.08.2019 4 z 5

Přečteno v podstatě na tři zátahy. Neskutečný příběh o tom, co se stane lidem kolem Vás, když se rozhodnete být fanatikem. Ještě pořád si uspořádávám myšlenky a emoce, nicméně je to kniha, která ukazuje i na to, že integrace jde a zároveň i nejde - že vždy záleží na mnoha faktorech a nejen na jednom.

vekune
14.07.2019 5 z 5

Naprosto výjimečná kniha. Tleskám autorce za neuvěřitelnou práci. Pro mě hodně zajímavé téma a naprosto neuvěřitelný příběh. Neuvěřitelný proto, ze jsem porad nemohla uvěřit, ze to takhle fakt funguje. Ano, vím, ze se to opravdu děje, ale doteď mi to nějak nedocházelo ( podobne to mám se změnou klimatu ????‍♀️). Rozhodne mě ale kniha nedovedla k tomu, ze bych pochybovali o tom, zda spolu dvě odlišné kulturní mohou žít, jak tu bylo několikrát naznačeno. Na knize jde prave krasne vidět, ze to jde. Ale to je asi do jiné diskuze :)

adorjas
30.06.2019 5 z 5

Autorku môžem a o svojich kvalitách presvedčila už pri knihe o Breivikovi. A aké kvality? Schopnosť písať pútavo a dramaticky, aj v prípade reportážnej literatúry, kde sa snaží o čo najväčšiu objektivitu. Nehodnotí, len sa snaží zo všetkých informácií poskladať príbeh, ako to najpravdepodobnejšie mohlo prebiehať. A prečo vôbec knihu čítať? Pretože ide o to, aby sme poznali každú stranu, ktorá proti sebe niečo má a snažili aspoň sčasti pochopiť hnutie extrémistických skupín...Pretože najväčší nepriateľ je strach.

-Pečivo-
15.05.2019 5 z 5

Zásadní informace pro mne byla, že kufr znamená arabsky bezvěrectví. To znamená že Čmaňa byl po deseti letech na obrazovce stažen z provozu, aby ho někdo nezterorizoval! Nebo možná naopak! Jak by asi dopadl díl, kde by Pavel Zedníček představoval předmět, který zaslal Abdul z Kábulu!! Svatá prostoto! Vokamuro, ještě žes to všechno zatrhnul! Tolik vykřičníků v prvním odstavci!

Tak se zase uklidníme pečivko. Dvě sestry jsou pokračování Sestry od Topola a prequel ke Třem sestrám od Lou Fanánka Čechova a popisují, jak se dvě sestry somálského původu, žijící v Norsku, dostanou na zcestí a zběhnou k Islámskýmu státu.

Absynt i tentokrát přesvědčil víc než jakákoli písnička o Kovárně v Bráníku a i tady servíruje pěkně orosenou desítku z deseti. Kniha je reportáž o celé sedmičlené rodině a mapuje dospívání dívek, jejich sociální okolí a vlivy na jejich názory. Autorka strávila hodně času s rodiči, sourozenci, přáteli a tak dále pana krále, aby seslala velmi čtivé svědectví toho co se v naši společnosti děje a co bohužel není černobílé a na co neexistuje jednoduché řešení. Pokud teda člověk má v hlavě kousek mozku a nevolí Tomia.

Jana283
13.03.2019 4 z 5

„ Dokumentární“ román. Úsporný styl bez emocí a přece tolik emocí vyvolávající. Nabitý informacemi (klobouk dolů před pečlivostí autorky). Norsko je popisováno jako velmi demokratická a vůči imigrantům vstřícná země. Proč tedy dochází k takové radikalizaci druhé generace, která se v Norsku narodila a byla zde vychována? Kniha se poctivě snaží najít odpověď. Myslím, že problém je přes veškerou snahu o vstřícnost a inkluzi ve společnosti v tom, že tito mladí lidé se cítí vykořenění, hledají svou identitu a stávají se snadným cílem a kořistí radikálů. Jsem přesvědčená o tom, že lidem postiženým válkou je třeba pomoci, ale tato kniha mne utvrdila v názoru o neslučitelnosti kultur a náboženství, která přináší oběma stranám více problémů a bolesti než vzájemného obohacení.

„Snaha někam patřit se vinula jednotlivými tweety jako červená nit. Mnohé dívky psaly o sesterském vztahu, který v Sýrii nalezly, na rozdíl od falešných a povrchních přátelství na Západě.“

„Rodina, kterou dostaneš výměnou za tu, cos doma opustila, je jako perla v porovnání se škeblí, kterou jsi zahodila.“

petaSk
09.02.2019 4 z 5

Dvě sestry jsou silná kniha, zbavená melodramatu a senzačnosti. Události v ní popsané se odehrávaly před pár lety a my si jednotlivé události můžeme ještě vybavit. O to je příběh děsivější.

Kniha je rekonstrukcí rozhovorů s lidmi z okolí obou dívek. Autorka také točila rozhovory s radikály i muslimy v mešitě, které dívky navštěvovaly, nebo navštěvovala vězení, kde byli někteří z islamistů zavření. Obsahuje i reálné zprávy, které si dívky vyměňovaly přes sociální média s rodinou.

Knihu moc doporučuji, protože bez příkras nahlíží na jeden z ožehavých problémů dnešní doby - radikalizaci mládeže.

zluk
28.01.2019 4 z 5

Velmi zajímavá výpověď a dobře zpracovaná kniha. Člověk díky ní zjistí, jak to chodí uvnitř rodin, jejichž člen se rozhodne pro něco takhle šíleného. Zároveň je tam i poměrně věrohodně zobrazený způsob války v Sýrii. Rozhodně zajímavé čtení. Navíc napsané svěžím, čtivým stylem, takže ačkoliv je kniha poměrně tlustá, člověk ji zdolá poměrně záhy.

Elenkaaa
14.01.2019 5 z 5

Dve sestry muzu vrele doporucit kazdemu, kdo se zajima o islamistickou radikalizaci v Evrope. Ackoliv je to literatura faktu a kazda popisovana udalost v knize se skutecne stala, je velmi ctive napsana.

Somalska rodina utekla pred valkou do Norska, aby zajistila detem lepsi zivot. Dve sestry, Aisha a Leila, proziji v Norsku pekne detstvi. O to vic je pro me i po docteni nepochopitelne, jak je mozne, ze si dve inteligentni studentky nechaji vymyt mozek a vydavaji se na cestu do syrie, aby pomahaly IS. Do valky, ze ktere jejich rodice pred mnoha lety utekli, aby jim zajistili normalni zivot.

Jejich otec se je opakovane pokousi najit a privezt zpet. Ale nejde zachranovat nekoho, kdo nechce byt nalezen a zachranen.

Moje prvni prectena kniha od Prokletych autoru a urcite ne posledni.

Raszkulce
13.01.2019 5 z 5

No ... co dodat.. existují knihy, které dokáži přesně popsat danou etapu v dějinách a myslím, že tato je jedna z nich ... nejde jen o příběh dvou sester, které se rozhodly odjet do Sýrie... jde také příběh o radikalizaci ( vtíravé, nekonečné .. těžce proti ni bojující) .. zároveň autorka popisuje situaci v Sýrii, příčiny války, pohled na válku jak ze stran islamistů a obyvatel této země. Jde o poměrně dobrou sociologickou-psychologickou studii a jsem velmi ráda, že jsem si tuto knížku mohla přečíst.

musilka
13.12.2018 5 z 5

Pre mna osobne velmi tazke citanie. Vyborna kniha - precizna praca autorky, putavy dej, ale ostal mi po nej tazky pocit na dusi.

Adell-ka
07.12.2018 5 z 5

Tato kniha je úplně moje „krevní skupina“. Příběh dvou muslimských sester, které se nechaly islámem tak pohltit, až jejich vášeň pro Alláha a studium Koránu vyústilo v jejich radikalizaci a utajovaný odjezd do Sýrie, mě opravdu bavil jednak proto, že mám velmi ráda příběhy založené na skutečnosti, navíc zabývající se aktuálními problematickými tématem, a jednak proto, že starší ze sester je mi blízká věkem. Autorka zpracovala téma opravdu precizně a do detailů. V místech, kde autorka podrobněji popisuje vývoj občanské války v Sýrii a události s ní spojené, jsem se mírně ztrácela ve jménech a souvislostech, nicméně kniha podává srozumitelný obrázek o aktivitách, které jsou jinde na světě na denním pořádku a které si my v naší kultuře nedovedeme představit. Navíc pro mě jako pro křesťanku bylo čtení zajímavé i z hlediska náboženství a chvílemi jsem se jen udiveně pozastavovala nad tím, co všechno někteří „věřící“ vydávají za „boha“. Knihu mohu jen vřele doporučit a rozhodně se nenechte odradit její tloušťkou ;)

jana.hud
12.11.2018 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně a jsem za to velmi ráda.
Autorka dokázala zajímave propojit informace o konfliknu v Sýrii a románový příběh dvou dívek,které se rozhodli dát k IS.

Přála bych si do budoucna,aby autorka napsala pokračování, aby jsme se dozvěděli, jak to nakonec se sestrami dopadlo.

KejmlP
17.09.2018 4 z 5

Výborná kniha. Podle mě skvělé propojení příběhu s fakty. Na pozadí hlavní linie je vlastně vysvětleno ledasco okolo problematiky Islámu, radikalizace mládeže, války v Sýrii, tzv. Arabského jara, Islámského státu, a dalších klíčových problémů, trápících dnešní Evropu a svět. Je jasně patrné, jak složitá tato problematika je.
Líbila se mi i dostatečná šíře příběhu, že zahrnuje i vedlejší postavy a jejich osudy. Nejzajímavější mi přišli právě části zabývající se postupnou a plíživou radikalizací obou dívek a jejich okolí. S ubývajícím počtem stránek jsem stále více očekával, jak příběh skončí, a očekával nějaký zvrat. Proto mě neuzavřený konec trochu zaskočil. Bylo by zajímavé dozvědět se, jak hlavní postavy skončili, a, vzhledem k tomu, že situace v Sýrii se nyní konečně stabilizuje, kde většina hlavních postav z řad radikálů leží.

cérka
06.09.2018 5 z 5

Dala jsem si čas na napsání komentáře a stejně mi to nepomohlo, pořád to nějak nemohu rozdýchat. Ano, je mi smutno z dnešního světa, z chování lidí. Je mi líto všech uprchlíků které vyhnala válka a nesmyslné spory, rodičů kteří přišli a přicházejí o své děti...
Zároveň se mi potvrdil můj názor, že se má pomáhat lidem v jejich domovině. Bez rodiny, kultury, tradic, historické, národnostní a náboženské sounáležitosti nelze žít.
Kniha je skvěle napsaná, trochu jsem se bála žánru reportážního románu, ale opravdu zbytečně. Konečně jsem pochopila důvody konfliktu v Sýrii, i když střídání moci mezi jednotlivými radikálními, vládními a nevládními skupinami mi dalo pěkně zabrat. Konečně někdo popsal kam vede bezhlavé přijímání uprchlíků, fanatismus a různý výklad Koránu.
Není to zrovna příjemné čtení, život není vždycky jednoduchý, ale díky skupině šílenců se dá proměnit v peklo.
Ps. Netušila jsem jak je norský sociální systém štědrý.

cace
23.07.2018 4 z 5

Reportážní román s příjemně čtivým příběhem. Navíc se dozvíte jak informace o konfliktu v Sýrii, tak o životě migrantů v Norsku. Doporučuji všem, kteří se o problematiku zajímají. Vhodné i pro politiky................. Ale to na tyhle stránky nepatří. Lidé chtějí žít plnohodnotný život, což zkrátka nejde ve válečném konfliktu, ale ani jako neplnohodnotný občan v cizí zemi (ať už reálně nebo pocitově). Líbí se mi zpověď o pocitech migrantů a jejich názorech - ačkoli člověk ta témata tuší, takto se stávají reálnějšími.

Jizi
14.06.2018 5 z 5

Dvě sestry jsou mrazivou výpovědí o osudech rodinu somálských imigrantů v Norsku. Sadiq a Sara, manželé a rodiče, přišli do Norska, aby unikli před občanskou válkou a mohli v klidu a bezpečí vychovat svých pět dětí. Všechno bylo na nejlepší cestě, děti hodné, chytré, rozumně ambiciózní, obzvláště nejstarší dcera byla dívka s velkým potenciálem. Jenže cestou se něco zvrtlo, něco, co nikdo nedokáže dodnes přesně definovat, ale jak ona, tak posléze i její mladší sestra, se postupně přikláněly k čím dál radikálnějšímu islámu, až nakonec jednoho dne zmizely z domova a rodičům poslaly email až z Turecka, kde se chystaly překročit hranice a v Sýrii se připojit k bojovníkům Islámského státu.

Otec se vzápětí vydal dcery hledat, ale najděte dvě dívky, které nechtějí být nalezeny, uprostřed válečného konfliktu...

Åsne není žádná amatérka a začátečnice, její kniha plyne i díky skvělému překladu Kateřiny Krištůfkové. Autentická emailová a smsková komunikaci děvčat s přáteli a rodinou, jejich statusy na facebooku a zprávy na twitteru doplňují vyprávění tak, jak se Åsne podařilo ze zpráv od všech, s nimiž dívky přišla do kontaktu, sestavit. Děj konkrétních jedinců v přesně uměřeném poměru střídají faktické informace o událostech spojených se vznikem Islámského státu a jeho následnou existencí.

Není to příjemný čtení, je to svíravá výpověď o tom, že jako rodiče můžete udělat všechno správně nebo se o to alespoň snažit a stejně to nemusí vůbec stačit. Je to kniha o tom, že radikálové nejsou jen potomky fanatických radikálů a o tom, že jednoduché odpovědi na složité otázky prostě neexistují.

bookcase
04.06.2018 5 z 5

Tak to je sekec mazec. Drsné, syrové, s ničím se nepárající čtení. Máte chuť těm holkám vynadat, stejně tak jako nějak tajně a nenápadně nakouknout do zapovězeného území, abyste viděli, jak tam žijou, jestli se jim neubližuje. Silná kniha, psaná napůl dokumentárním stylem, napůl jako román, takže se čte hodně dobře.

Radka_p
20.02.2018 5 z 5

Skvelá, vyčerpávajúca, emotívna, miestami vyvolávajúca nepochopenie, hnev....taká je táto kniha.