Dvě sestry

Uvěřily. A rozhodly se. Opustily rodinu i domov a odešly do Sýrie, aby bojovaly na straně ISIS za svého Boha a svou víru. Dvě sestry, Norky somálského původu – devatenáctiletá Ayan a šestnáctiletá Leila – žijí se svou rodinou v Oslu až do momentu, kdy zmizí v síti teroristické organizace. Norská reportérka a spisovatelka Åsne Seierstad přichází se strhující knihou, ve které se snaží zjistit, proč se dívky zradikalizovaly, jaký to mělo vliv na jejich rodinu a jak vypadala snaha jejich otce přivést své dcery zpět. Dokumentárně-reportážní dílo Dvě sestry je hlubokou sondou pod povrch života dvojice dívek, která v pohodlí domova v jedné z ekonomicky a sociálně nejvyspělejší zemi světa podlehla fanatickému vlivu ISIS. Prostřednictvím rozhovorů s rodiči, přáteli a jejich okolím se autorka snaží porozumět, co vedlo dívky k tak zásadnímu rozhodnutí, jež obrátilo naruby hned několik životů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/379370/dve-sestry-0xW-379370.jpg 4.739

To søstre (2016)

Literatura faktu, Cestopisy a místopisy
Vydáno:, Absynt

musilka
včera

Pre mna osobne velmi tazke citanie. Vyborna kniha - precizna praca autorky, putavy dej, ale ostal mi po nej tazky pocit na dusi.

Adell-ka
07. prosince

Tato kniha je úplně moje „krevní skupina“. Příběh dvou muslimských sester, které se nechaly islámem tak pohltit, až jejich vášeň pro Alláha a studium Koránu vyústilo v jejich radikalizaci a utajovaný odjezd do Sýrie, mě opravdu bavil jednak proto, že mám velmi ráda příběhy založené na skutečnosti, navíc zabývající se aktuálními problematickými tématem, a jednak proto, že starší ze sester je mi blízká věkem. Autorka zpracovala téma opravdu precizně a do detailů. V místech, kde autorka podrobněji popisuje vývoj občanské války v Sýrii a události s ní spojené, jsem se mírně ztrácela ve jménech a souvislostech, nicméně kniha podává srozumitelný obrázek o aktivitách, které jsou jinde na světě na denním pořádku a které si my v naší kultuře nedovedeme představit. Navíc pro mě jako pro křesťanku bylo čtení zajímavé i z hlediska náboženství a chvílemi jsem se jen udiveně pozastavovala nad tím, co všechno někteří „věřící“ vydávají za „boha“. Knihu mohu jen vřele doporučit a rozhodně se nenechte odradit její tloušťkou ;)

jana.hud
12. listopadu

Na knihu jsem narazila náhodou v knihovně a jsem za to velmi ráda.
Autorka dokázala zajímave propojit informace o konfliknu v Sýrii a románový příběh dvou dívek,které se rozhodli dát k IS.

Přála bych si do budoucna,aby autorka napsala pokračování, aby jsme se dozvěděli, jak to nakonec se sestrami dopadlo.

KejmlP

Výborná kniha. Podle mě skvělé propojení příběhu s fakty. Na pozadí hlavní linie je vlastně vysvětleno ledasco okolo problematiky Islámu, radikalizace mládeže, války v Sýrii, tzv. Arabského jara, Islámského státu, a dalších klíčových problémů, trápících dnešní Evropu a svět. Je jasně patrné, jak složitá tato problematika je.
Líbila se mi i dostatečná šíře příběhu, že zahrnuje i vedlejší postavy a jejich osudy. Nejzajímavější mi přišli právě části zabývající se postupnou a plíživou radikalizací obou dívek a jejich okolí. S ubývajícím počtem stránek jsem stále více očekával, jak příběh skončí, a očekával nějaký zvrat. Proto mě neuzavřený konec trochu zaskočil. Bylo by zajímavé dozvědět se, jak hlavní postavy skončili, a, vzhledem k tomu, že situace v Sýrii se nyní konečně stabilizuje, kde většina hlavních postav z řad radikálů leží.

cérka

Dala jsem si čas na napsání komentáře a stejně mi to nepomohlo, pořád to nějak nemohu rozdýchat. Ano, je mi smutno z dnešního světa, z chování lidí. Je mi líto všech uprchlíků které vyhnala válka a nesmyslné spory, rodičů kteří přišli a přicházejí o své děti...
Zároveň se mi potvrdil můj názor, že se má pomáhat lidem v jejich domovině. Bez rodiny, kultury, tradic, historické, národnostní a náboženské sounáležitosti nelze žít.
Kniha je skvěle napsaná, trochu jsem se bála žánru reportážního románu, ale opravdu zbytečně. Konečně jsem pochopila důvody konfliktu v Sýrii, i když střídání moci mezi jednotlivými radikálními, vládními a nevládními skupinami mi dalo pěkně zabrat. Konečně někdo popsal kam vede bezhlavé přijímání uprchlíků, fanatismus a různý výklad Koránu.
Není to zrovna příjemné čtení, život není vždycky jednoduchý, ale díky skupině šílenců se dá proměnit v peklo.
Ps. Netušila jsem jak je norský sociální systém štědrý.

cace

Reportážní román s příjemně čtivým příběhem. Navíc se dozvíte jak informace o konfliktu v Sýrii, tak o životě migrantů v Norsku. Doporučuji všem, kteří se o problematiku zajímají. Vhodné i pro politiky................. Ale to na tyhle stránky nepatří. Lidé chtějí žít plnohodnotný život, což zkrátka nejde ve válečném konfliktu, ale ani jako neplnohodnotný občan v cizí zemi (ať už reálně nebo pocitově). Líbí se mi zpověď o pocitech migrantů a jejich názorech - ačkoli člověk ta témata tuší, takto se stávají reálnějšími.

Jizi

Dvě sestry jsou mrazivou výpovědí o osudech rodinu somálských imigrantů v Norsku. Sadiq a Sara, manželé a rodiče, přišli do Norska, aby unikli před občanskou válkou a mohli v klidu a bezpečí vychovat svých pět dětí. Všechno bylo na nejlepší cestě, děti hodné, chytré, rozumně ambiciózní, obzvláště nejstarší dcera byla dívka s velkým potenciálem. Jenže cestou se něco zvrtlo, něco, co nikdo nedokáže dodnes přesně definovat, ale jak ona, tak posléze i její mladší sestra, se postupně přikláněly k čím dál radikálnějšímu islámu, až nakonec jednoho dne zmizely z domova a rodičům poslaly email až z Turecka, kde se chystaly překročit hranice a v Sýrii se připojit k bojovníkům Islámského státu.

Otec se vzápětí vydal dcery hledat, ale najděte dvě dívky, které nechtějí být nalezeny, uprostřed válečného konfliktu...

Åsne není žádná amatérka a začátečnice, její kniha plyne i díky skvělému překladu Kateřiny Krištůfkové. Autentická emailová a smsková komunikaci děvčat s přáteli a rodinou, jejich statusy na facebooku a zprávy na twitteru doplňují vyprávění tak, jak se Åsne podařilo ze zpráv od všech, s nimiž dívky přišla do kontaktu, sestavit. Děj konkrétních jedinců v přesně uměřeném poměru střídají faktické informace o událostech spojených se vznikem Islámského státu a jeho následnou existencí.

Není to příjemný čtení, je to svíravá výpověď o tom, že jako rodiče můžete udělat všechno správně nebo se o to alespoň snažit a stejně to nemusí vůbec stačit. Je to kniha o tom, že radikálové nejsou jen potomky fanatických radikálů a o tom, že jednoduché odpovědi na složité otázky prostě neexistují.

bookcase

Tak to je sekec mazec. Drsné, syrové, s ničím se nepárající čtení. Máte chuť těm holkám vynadat, stejně tak jako nějak tajně a nenápadně nakouknout do zapovězeného území, abyste viděli, jak tam žijou, jestli se jim neubližuje. Silná kniha, psaná napůl dokumentárním stylem, napůl jako román, takže se čte hodně dobře.

Radka_p

Skvelá, vyčerpávajúca, emotívna, miestami vyvolávajúca nepochopenie, hnev....taká je táto kniha.