Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301/bmid_dvacet-tisic-mil-pod-morem-bgw-301.png 4 1660 218

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Josef R. Vilímek

Vingt mille lieues sous les mers , 1870

aetos
14.12.2020

Nechci hodnotit, abych nesnižoval oněch 87%, které kniha má.
Za mě mohu jen říci, že to je velké zklamání. Kniha, zdá se mi, má přímočarou dějovou linku protkanou encyklopedickými znalostmi pana Verneho. Škoda, že Verne nepropracoval psychologie postav do uvěřitelné podoby. Zejména kapitán Nemo, by mohl být velmi zajímavý. Po přečtení komentářů zde jsem se dovtípil, že i kdybych knihu dočetl, nebudu spokojen. Tedy jsem knihu odložil na 135 stránce.

Vesmich
13.12.2020 5 z 5

Kapitán Nemo, můj pradávný vzor a Verne jako učitel fyziky a biologie. Když jsem se k textu po mnoha letech vrátila, zjistila jsem, že mi vadí stejně jako v dětství to, že zatímco útoky spojených světových sil na Nautilus byly v pořádku, tak když Nautilus sem tam někoho potopil, hned kolem toho bylo tolik povyku!

Jack Bauer
30.08.2020 5 z 5

Dnes už verneovky nečtu pro jejich naivitu, ale v dětství dokázaly krásně probouzet moji fantasii a díky nim jsem se naučil číst a stal se vášnivým čtenářem. Ale snad se k nějaké verneovce ještě někdy vrátím zavzpomínat si na krásné zážitky z dětství při čtení těchto nádherných dobrodružných příběhů.

Monika1717
13.08.2020 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát, máme i příběh na kazetách , koupila jsem kdysi klukům k Vánocům, poslouchali vždycky před spaním. Přála bych si projet moře v ponorce.

Bája89
07.08.2020 3 z 5

Kdo by nemiloval Nautilus a kapitána Nema? Snad každé dítě sní o takovém dobrodruství. Nebo aspoň já. Když se k příběhu vrátíme očima dospělého, tak je nám svým způsobem Nema líto a částečně i profesora Arronaxe. Tolik objevů, dobrodružství a divů, které nestihli spatřit. Kéž bych se mohla vydat aspoň na jednu plavbu, zkoumat mořské dno a útroby Nautilu.
Na druhé straně jsou Verneovo futuristické vize, kterými předběhl svou dobu. Až člověk začne debatovat se svým červíčkem v hlavě, jestli náhodou necestoval v čase.

MAVIS66
24.07.2020 5 z 5

"Verneovky" mě provázely celé dětství, ale tato patří bezesporu k mým nejoblíbenějším.

Mantikocka
23.07.2020 2 z 5

Musel jsem hvězdičky ubrat, nějak jsem jako mladý nevnímal otravné líčení toho co všechno pozorovali z okna, je tam toho prostě moc a moc, chvílemi mi to přišlo jako popis akvária :)

Kniha2006
19.07.2020 4 z 5

Nádherný příběh, styl psaní se mi líbil. Verne naprosto předběhl svoji dobu a o to je tento příběh fantastičtější. Kapitán Nemo a jeho posádka jsou po celou dobu příběhu záhadní. Zajmalo by mě co se stalo s Nautilem. Hlavní hrdina je přírodovědec a je podle toho napsaná. Z tohoto pohledu je kniha obohacena o zajímavá fakta, což by z pohledu Neda Landa asi nešlo a třetí člen skupinky je velice zamlklý a naprosto oddaný profesorovi. Během plavby se přihodilo množství zajímavích věcí jako výbuch sopky, zápas s chobotnicemi, setkání s Papuánci, uvěznění pod vodou a s tím souvisejcí nedostatek vzduchu, lov perel...a podobně. Doporučuji

Metroušek
01.07.2020 5 z 5

Neznám lepší chválu na knihy o kapitánu Nemovi, než píseň Nautilus, kterou nazpíval Václav Neckář. Doporučuji jak knihy, tak písničku.

Atak
29.06.2020 5 z 5

Co dodat prostě se vracím do dětských let :D

B4LU
19.06.2020 4 z 5

Proslulá kniha, ke které jsem se konečně taky dostal, se ukazuje jako velmi příjemné čtení. Verne byl vizionář, a přestože jeho představa už dnes přepadá spíš do steampunku než do SF, stále je to pěkná dobrodružná jízda, i když místy až přespříliš popisná.

m_martina
02.06.2020 4 z 5

Tato verneovka by nebyla zase až tak špatná, kdyby se tak trochu nevlekla. Tolik popisných pasáží jsem v žádné jiné autorově knize nenašla. Ale i přesto se jedná o výborný dobrodružný román, který by si měli přečíst i mladší čtenáři. Pokud je tedy kniha ještě osloví.

AnselmaAlois
12.05.2020 5 z 5

Můj nejoblíbenější román od tohoto autora. Svět v hlubinách oceánů vás pohltí a vy nepřestanete číst, dokud nedojdete na konec kdy zjistíte, že se vám ale moc nechce knihu zaklapnout a odložit...

666Jitka
28.04.2020 4 z 5

Jules Verne je opravdový gejzír chrlící jednu lepší dobrodružnou knihu za druhou. Takovou fantazií oplývá opravdu málokdo. Román neuvěřitelně krásně popisuje krásy moří a oceánů. Autor dokazuje, že má také velké technické znalosti a že velmi dobře ovládá fyziku. Další předností mistra fantazie je fakt, že dokázal předpovědět desítky vynálezů, které jsou pro nás dnes samozřejmostí. Čtenář té doby musel jeho fantastické knihy doslova hltat ...

JKDelaney
19.04.2020 4 z 5

Knihu určenou pro děti a mládež jsem četl až nyní, kdy je mé dceři 13 let a ona by klidně mohla být onen čtenář tohoto úžasného příběhu. Příběhu o objevování mořských hlubin. Až mě mrzí že tato fantastická cesta skončila jaksi "nijak".. konec pro mě hodně otevřený. Čekal jsem že se dozvím více o majiteli ponorky Nautilus. Jinak kniha funguje také jako dokonalý průvodce světem, oceány, rostlinstvem a zvířenou. Jistě zkusím i další "verneovky".

Radka1911
03.04.2020 4 z 5

Jako dítě jsem verneovky hltala jednu za druhou, toto je jedna z mých více oblíbených. Krásná vzpomínka. Krásný příběh.

jan14s
12.03.2020 4 z 5

Po několika letech jsem přečetl znovu a musím trochu své hodnocení zmírnit. Kniha je skvělá, to jistě, ale několik věcí mi jako náctiletému unikali. Možná to bude tím, že jsem toho neměl ještě tolik načteno.
Děj mi pořád přijde stejně chytlavý a napínavý jako dříve, ale na můj vkus je až moc pasáží věnováno výčtu živočichů a určování jejich druhů, poddruhů atd. Což by nebylo na škodu, pokud by se ti živočichové, až na pár výjimek, neopakovali. I to by se dalo přejít pokud by člověk věděl co je to za živočichy, spoustu názvů jsem vůbec neznal a když jsem se pokusil některé vyhledat, tak jsem zjistil, že třeba ani neexistují.
Je to jenom nepatrná výtka, musíme přihlédnout k tomu v jaké době tyto knihy vznikaly. Tenkrát o moři a hlavně o tom co je v jeho hlubinách, věděli minimum věcí a my o něm stále víme velmi málo. Stejně tak bych mohl spisovateli vyčítat, že pod suezským průplavem není žádný přírodní tunel a že Atlantida neexistovala. Nebo snad ano? Možná že to pravda je, stejně jako spousta dalších věcí, které tenkrát nevěděli, ale v této knize se již objevili. A to je možná to co mně na románech Julese Verna baví nejvíce, možná je to pravda.

jan37
10.02.2020 5 z 5

Klasika

JancaMia
30.01.2020 5 z 5

nález z knihobudky a překvapení pro manžela :) a pro mě další poklad do knihovny :)

xxtom
24.01.2020 4 z 5

S ohledem na datum vzniku je úžasné, jak dokázal autor psát o technice budoucnosti.