Dva tisíce světelných let

Dva tisíce světelných let https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18864/bmid_dva-tisice-svetelnych-let-hqC-18864.jpg 4 36 6

Rukopis románu získal v roce 1975 první cenu v literární soutěži ministerstva kultury. Jde o tzv. „vojenský román“, jehož děj se odehrává během vojenské služby hlavního hrdiny Tomáše Bayera a rok po ní. Na motivy romány byl natočen film Kariéra (režie Július Matula).

ludek.n
01.08.2022 5 z 5

„Láska, milování, naděje a čekání, ale také nuda, strach, napětí, smutek, bezvýznamné větičky, lhostejnost i hádky… Dva tisíce světelných let… nedefinovatelný násobek těžké veličiny osamění.“ Jiří Švejda si pro svůj „milostný“ román vybral pětadvacetiletého domýšlivého Tomáše Bayera a křehkou Ivonu Grešlovou, kterým dal poznat osudovou lásku, jež je nicméně už od první chvíle poznamenána rozdílností povah, společenského postavení a především životních očekávání. Je to trýznivá sonda do psychologie mladých lidí, kterým je dáno bojovat doslova proti celému světu, včetně sebe samých. Jiří Švejda ji podává beze všech příkras, drásá a odhaluje, křičí a znepokojuje, aby pak rozbouřenou vlnu emocí tišil, laskal, chápal a uklidňoval. Dělá to vše s přirozenou elegancí, poučeně a s opravdovým zápalem. Jeho hrdinové jsou živí a skuteční, zamilovaní, frustrovaní, rozzlobení, smutní i veselí, osamělí jeden vedle druhého, hledající jistotu i naději, ale nalézající rozčarování a ztrácející ideály. Jiří Švejda mě dokázal do svého světa vtáhnout a nechal mě nějakou dobu pobýt s Tomášem, Ivonou, Jirkou, Pavlem, Miluškou, Evou, Pepou a dalšími. Maximální ocenění je rozhodně na místě.

georginaa
03.07.2020 4 z 5

Od Švejdy jsem četla snad všechny knihy a tenhle román jsem si též nemohla ujít. Jelikož pan spisovatel bydlí ve stejném rodišti jako já, jsou mi jeho knihy dost blízké.

Petrstik
14.08.2019 5 z 5

Dobře a čtivě zpracovaný román o vztahu dvou mladých lidí s asi jedinou chybou na kráse, a to že se v jeho ději autor trochu politicky angažoval době jeho napsání.

Pavelpi
11.08.2018 5 z 5

Četl jsem knihu již několikrát a musím říct,že se mi líbila.Je napsána normální mluvou a nemusí se přemýšlet,co tím chtěl autor říci a co tím myslel.Příběh Tomáše a Ivony,kteří se do sebe zamilovali,vzali se a nakonec se rozešli.Ivona byla holka z venkova a vyznávala trochu jiné hodnoty než Tomáš,který byl z Prahy.Román získal první cenu v literární soutěži v roce 1975.

gersie
07.04.2014 5 z 5

Nevím jak důležité bylo pro autora napsat knihu politicky angažovanou a tudíž ceněnou tehdejšími komunistickými kádry.
Spíš mi to připadá , že to tak schválně sepsal , aby měl jistotu , že jeho dílo neodmítnou.
Takže na politicky zidealizovaném pozadí děje (mladý vojín čestně si plnící svou vlasteneckou povinnost v armádě) se
rozvíjí vztah dvou mladých lidí.
Naprosto přesně a trefně sepsané myšlenkové pochody a jednání mladých lidí netušících jak se bude dál vyvíjet jejich život,
jsou tím nejcennějším na téhle knize. Autor dokáže proniknout do myšlení svého hrdiny a perfektně jej umí předložit svým
čtenářům. Dle mého názoru dokonalá práce, má moje uznání.

WEIL
16.08.2011

Vojna. Velké téma. Zde se ale nejedná o válku, nýbž o přípravu k případnému boji, tedy o vojenskou službu pro obranu socialismu. Jak už víme, tak většina vojáků, co skládala slib za obranu socialismu, tak ho zradili.

zfilmováno

Jiří Švejda
česká, 1949
1986  80%Havárie
1989  67%Ve vrcholu pyramidy
1987  79%Požáry a spáleniště
1988  86%Moloch
1991  82%Přejezd

Kniha Dva tisíce světelných let je v