Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1572 394

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

maryska09
20.04.2021 5 z 5

Výborně napsaná kniha o strašné etapě lidských dějin. Dilema všech lidí, kteří se museli rozhodnout, zda si chránit vlastní kůži nebo pomoct vyššímu cíli muselo být šílené. Stejně jako zoufalství a nátlak všech kolem. Je potřeba tuto minulost znát, aby se už nikdy neopakovala.

jatoprectu
12.04.2021 5 z 5

Prostě síla.

palka452
10.04.2021 5 z 5

Excelentní... Nyní na rádiu dvojka... Zatím neumím posoudit jestli přečtení fyzicky nebylo lepší...

Batigol555
02.04.2021 5 z 5

Moc dobře napsaná kniha. Neškodilo by ji zařadit mezi povinnou školní četbu, abychom nezapomněli na naše hrdiny.

martineden
26.03.2021 5 z 5

Perfektní kniha o období v našich dějinách, ve kterém se obnažije lidská existence až na kost. Samozřejmě držím těm frajerům palce, ale kdo mě dostává do kolen, jsou osudy civilistů, kteří jim pomáhali a krutě na to doplatili.

Rind
09.03.2021 5 z 5

Vsichni ten pribeh zname. Vsichni vime, jak ten pribeh skonci. Presto hltate slovo za slovem. Presto se vam derou slzy do oci. Presto slza skane po tvari. A ja se ptam - co se to s nami, jako s narodem stalo? Kam se podela obetavost, narodni hrdost, sounalezitost? A tim spis je to znat v dnesnich (covidovych) dnech.

adelazelenkova
01.03.2021 5 z 5

Není co dodat. Přečteno jedním dechem. Nemohu jinak než 5*.

MichaelaH
26.02.2021 5 z 5

Čtivě a zajímavě napsáno. I když tento příběh každý zná a ví jak dopadne, stojí za to si tuto knihu přečíst.

girdi
14.02.2021 5 z 5

Neuvěřitelné jak perfektně někdo může sepsat historické události do podoby napínavého thrilleru. Byla to radost číst, i když to trhalo srdce a drásalo nervy. Za mě určitě tip na povinnou četbu. Dokonalý čtenářský zážitek.

LéňaM
13.02.2021 5 z 5

Opravdu skvěle napsaná kniha.

JiMi017
12.02.2021 5 z 5

Hodnocení přesahuje pět hvězd, dávám 120%, prostě skvělě zpracovaný příběh českých parašutistů, kteří se obětovali a položili život za svobodu nás všech ČECHŮ A MORAVANŮ, při likvidaci německého protektora!!! Tento příběh by si měli přečíst všichni, ať si uvědomí, jakou cenu za svobodu zaplatili naši občané. I když jsem příběh znal, tak kniha srozumitelně popisuje přípravu v Anglii, vyšetřování Němců v Protektorátě a jednotlivé osudy vysazených parašutistů na území Čech, jejich spojky, úkryty a příprava na atentát. Silný příběh!

Macek1978
10.02.2021 5 z 5

Excelentní kniha, přistihl jsem se u některých pasáží, že doslova tajím dech. Je třeba si stále připomínat co už nechceme jako lidstvo nikdy zažít. O autorovi jsem se dozvěděl až na databázi knih, takže za mě plný počet.

intueri
30.01.2021 5 z 5

Perfektně zpracované historické údaje, výborně uspořádaný děj, jedno z nejsilnějších témat našich dějin, které jsem si mohla přečíst...
Asi vše už bylo níže v komentářích řečeno, proto "jen" velmi děkuji autorovi, že svými písmeny vystavěl čtivý"pomník" jak účastníkům operace Anthropoid a výsadkářům, tak i jejich blízkým, pomáhajícím a obviněným včetně Lidic a Ležáků, kteří zaplatili životem... Bohužel až po tomhle aktu Velká Británie a Francie přestaly akceptovat mnichovské podpisy a my jsme mohli po válce obnovit naší zemi...

ivana1429
26.01.2021 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila. Třikrát jsem jí otevřela a měla jsem jí přečtenou.

Neměli bychom nikdy zapomenout, co pro nás všichni ti lidé udělali.

Kortez
21.01.2021 5 z 5

Audiokniha. Historická fakta které zná každý kdo něco slyšel o 2. sv. válce převedena do poutavého románu. Můžu všem jenom doporučit, poslech jsem si skvěle užíval a i když znalý konce, bylo to poutavé setkání s národními hrdiny do poslední stránky.

Lejčís
10.01.2021 5 z 5

Dva proti říši je tou nejkrásnější, nejdojemnější a nejsilnější knihou z doby 2. světové války, jakou jsem kdy četla.
Jedná se o poutavé románové čtení o hrdinech Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi a všech, kteří jim pomohli uskutečnit atentát na Reinharda Heydricha, bez kterého by nebyly odvolány podpisy pod Mnichovskou dohodou a naše země by po válce nejenže nebyla obnovena v původních hranicích, ale dost možná by neexistovala vůbec.
V této knize to celé prožijete s nimi, dozvíte se, jak probíhal jejich výcvik ve Velké Británii, seskok do protektorátu, skrývání, přípravy na atentát a jeho samotné provedení. Budete s nimi, když se zamilují, a zažijete jejich poslední chvíle při závěrečné bitvě v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze (vizte fotky focené právě v kostele, kde můžete vidět kamenné úkryty pro rakve, které atentátníkům a dalším parašutistům sloužily v kryptě za postel, dále můžete vidět vstup do krypty pod kobercem a ostřelované venkovní okénko). Mimo jiné se také dozvíte, jak fungovaly ostatní parašutistické skupiny vysazené v ČSR a také druhý československý odboj. Budete smutní, dojatí, ale hlavně budete neskutečně hrdí, pyšní a plní obdivu.
Tuhle knihu jsem četla už minimálně 6x, takže mám vždycky pocit, že ji znám nazpaměť, přesto je každé další čtení jako to první.. a nikdy mě neomrzí.
Šulc vychází z mnohaletého studia této problematiky.. probíral se množstvím archivních pramenů a knihu konzultoval s odborníky. Všechny nepřesnosti či domyšlené nebo pozměněné části jsou Vám v závěru předloženy a osvětleny. Takže se nemusíte bát, že čtete něco smyšleného. Čtete to, co se skutečně stalo, a o to je kniha silnější a důležitější. Jediné co jí místy ubírá na autentičnosti je převažující spisovný jazyk, ale po takovém čtenářském zážitku to autorovi rádi odpustíte.
Dva proti říši je přesně ta kniha, o které bych řekla, že by si ji měl přečíst každý.

TomHagen
10.01.2021 5 z 5

Takhle nějak by se měly psát romány, které jsou inspirované skutečnou historií. Nejeden Tatér by z tého knihy mohl blednout závistí

WaspSalander
08.01.2021 5 z 5

Safra. I když jsem věděla jak to skončí pořád jsem tak nějak klukům držela palce.
Pan Šulc to napsal totiž opravdu skvěle. Bylo to poutavé, čtivé a napínavé.
S čistým svědomím bych ji doporučila naprosto všem.
Když neobohatí vaše srdce, tak rozhodně obohatí aspoň vaší hlavu :)

Metroušek
18.12.2020 5 z 5

Ani jsem nechtěl psát komentář, protože toto je opravdu mistrovské a úctyhodné, dokonce bych snad řekl definitivní románové dílo o atentátu na tu zrůdu. Píšu jenom proto, abych zdůraznil, že zdejší extrémně vysoké hodnocení je zcela zasloužené, což bohužel není pravidlem. Bravo!

Evaho73
06.12.2020 5 z 5

Kniha Dva proti Říši nebola pre mňa ľahkým čítaním, ale bola som zvedavá na Šulcovo spracovanie tohto kontroverzného aktu odvahy, ktorý sa zapísal do dejín udalostí počas druhej svetovej vojny.
Udalostí okolo atentátu na  Reinharda Heydricha, tretieho najmocnejšieho muža nacistického Nemecka s tým, čo všetko mu predchádzalo sú popísané podľa historických faktov a autor ich obohatil aj o domnelé myšlienkové pochody a pocity dvoch hlavných atentátnikov Kubiša s Gabčíkom, ako aj všetkých ostatných účastníkov odboja.
Spracovanie je kvalitné, ale nebudem tu teraz ochkať nad významom tohto atentátu, lebo nie som presvedčená vzhľadom na jeho následky a množstvo nevinných obetí, že bol nevyhnutný.
Kubiš s Gabčíkom preukázali veľkú odvahu, lebo vopred vedeli, že tento čin bude mať pre nich fatálne následky. Ale urobili by to vzhľadom na následky zvovu ? Asi nie a svedčia o tom aj niektoré svedectvá.
Podľa mňa boli iba obeťami politických hier a za to si zaslúžia uznanie, ale ospevovať tento atk sa mne osobne akosi prieči a navyše je zahalený ešte mnohými nevyjasnenými okolnosťami...