Důsledky subsidiarity nového občanského zákoníku v pracovněprávních vztazích

Důsledky subsidiarity nového občanského zákoníku v pracovněprávních vztazích https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512625/dusledky-subsidiarity-noveho-obcans-AbX-.jpg 3 1 1

Tato publikace si klade za cíl vyjít ze současné podoby právní úpravy a podrobit zkoumání otázky související s podpůrným použitím občanského zákoníku v pracovněprávních vztazích v rovině obecné i zvláštní. Jednotlivé kapitoly budou proto věnovány nejdříve výchozím souvislostem vzájemné vazby mezi zákoníkem práce a občanským zákoníkem a dále pak konkrétním důsledkům aplikace občanského zákoníku ve vybraných výsečích úpravy vztahů vznikajících v souvislosti s výkonem závislé práce mezi zaměstnavateli, zaměstnanci a jejich zástupci.... celý text

Přidat komentář

Set123
14.03.2023 3 z 5

Či jinak řečeno, důsledky zákona č. 89/2012 Sb. v zákoně 262/2006 Sb. Kniha řeší jaké jsou důsledky toho, že se nový OZ stal subsidiárním zákonem generalis k zákoníku práce jako zákonu specialis.

Nedávno jsem se na semináři z pracka nechal zmást. Neposlouchal jsem okamžik co seminarizující říká a hele, najednou slyším o třech polohách subsidiarity. A to mě zmátlo! Co to jsou ty tři polohy? Něco komplikovaného pro můj mozeček? Proč jsem o tom posud neslyšel? O tom si musím něco přečíst!

No... Past to byla. Tyto tři polohy jsou:

- Použije se pouze ZP protože problematiku plně upravuje
- Použije se ZP a kde nedostačuje použije se OZ
- ZP se nepoužije, jelikož postrádá úpravu, použije se jen OZ.

Nepřekvapilo mě to! Nu, ale přečet jsem si to, no... Víte, při původním znění Zákoníku práce nebyl občanský zákoník (starý) používán subsidiárně, ale pouze na základě delegace. Tedy, nepoužil se vždy, když ZP postrádal úpravu, ale pouze tehdy, když se na něj ZP výslovně odkázal. Nyní se použije vždy, krom případné negativní delegace, tedy krom těch případů, kdy to ZP přímo vyloučí.

Autoři tvrdí, že je to vlastně to samé. Opravdu to tam v určitém bodě prvé kapitoly stojí. Sice následně toto tvrzení zmírňují, ale je to tam. To je absurdní. Ale to je asi jedno. První kapitola teoreticko právní je patrně nejzajímavější. Následující kapitoly rozebírají konkrétní dopady tehdy nového občanského zákoníku na parciální oblasti pracovního práva. To bylo jistě zajímavé v roce 2014, tedy roce kdy OZ vstoupil v účinnost, ale nyní už to není příliš poutavé. To co tam autoři popisují totiž v zásadě jasně plyne v teoretických poznatků, které student nabude v rámci prvého ročníku studia práv. Ale na připomenutí dobré. Pro laiky... laikům tahle kniha stejně nepomůže, takže nemá smysl na ně myslet.