Dům u jezera

Dům u jezera https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20653/bmid_dum-u-jezera-OiG-20653.jpg 4 388 111

Když Grace ve čtrnácti letech poprvé vchází do impozantního šlechtického sídla Riverton, netuší, že její život se v příštích několika málo letech obrátí naruby. Rozlehlý dům, v němž jako čerstvá služka nastupuje do služby, ukrývá záhady předchozích generací, které tudy prošly v minulém století. Spletité předivo vztahů mezi panstvem a služebnictvem, tradiční šlechtou a novodobými zbohatlíky i napětí mezi jednotlivými členy šlechtické rodiny vytváří barvitou mozaiku osudů, které ožívají v Graceiných vzpomínkách. Její příběh, nerozlučně spjatý s životem nadané okouzlující Hannah, dědičky rivertonského panství, se odehrává na pozadí převratných bouřlivých časů po první světové válce, kdy světem otřásala společenská revoluce a rodila se nová, moderní společnost. Jen Grace ví, jaké tajemství si její matka vzala s sebou do hrobu, jen ona byla svědkem tragédie, která se roku 1924 odehrála na břehu rivertonského jezera a znamenala zánik starobylého rodu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The House at Riverton / The Shifting Fog , 2006

intelektuálka
28.07.2017 4 z 5

Další krásný životní příběh z Anglie v začátku 1. světové války. Kniha mi nepřipadá rozvláčná, děj postupuje pomalu. A styl vyprávění této autorky se mi líbí, moc toho o té době nevím. Tak doporučím a autorku dávám do oblíbených.

vlkcz
04.07.2017 4 z 5

Čekal jsem červenou knihovnu a nakonec se z toho vyklubal velice zajímavý zážitek.
Vzpomínky téměř stoleté dámy na její mládí, kdy působila jako služebná a později komorná v jednom šlechtickém rodě, její přirozená loajalita k panstvu, změny, které přinesla 1. sv. válka nejen do života, ale i do vztahů v konzervativní Británii, proložené příběhem z konce 20. stol., který ukazuje hloubku proměny, které 20. století přineslo, spolu s překvapivým závěrem, to všechno je koktejl, který knihu v mých očích katapultoval téměř ke 100% hodnocení (a možná se tam s odstupem i dostane - zatím tak 90 %).
Jen poznámka k adriane9: Královna Viktorie zemřela v r. 1901, v roce 1914 už byl po smrti i její následník Edward VII., a i když viktoriánské pokrytectví ještě bylo ve vyšších kruzích přítomné, Anglie Jiřího V. byla podstatně jiná.

adriane9
30.04.2017 2 z 5

Velice zdlouhavá a zkraje nezáživná kniha. Oproti Zapomenuté zahradě se to nedá srovnat. Kdyby byla kniha psaná z pohledu Hannah užila bych si ji více, ale Grace mi nijak neprirostla k srdci, to její špízování a chování před panstvem mě iritovalo. Naopak ale chválím popis budovy, dobového oblečení a chování panstva, miluji viktorianskou éru. Víc než děj vás zaujmou právě tyto popisky. Zkuste se začíst se a vydržet rozuzlení na konci.

Miška.Miška
28.04.2017 4 z 5

Kniha není lehká na čtení. Příběh je velice zajímaví a chytlaví.

minimonisek
26.02.2017 3 z 5

Kniha byla trochu zdlouhavá, hodně se popisoval život služebnictva, i když se v něm v podstatě nic nedělo. K závěru se kniha sice četla dobře - bylo tam víc akce, ale pokud by autorka opravdu vybrala jen to nejdůležitější, tak je kniha poloviční.

Dousabel
14.02.2017 4 z 5

Mám ráda knihy Kate Mortonové a moc. Ale než se dohrabu alespoň doprostřed knihy, je to trochu boj :) Ono se to čte strašně pěkně, je to hezky, mile napsané, opravdu výborně jsou tady vykresleny 20. léta, sympatické hlavní postavy, ale během čtení jsem se několikrát přistihla, že se na knihu moc nesoustředím, nebo při ní večer až moc rychle usínám. Zase na druhou stranu, to mrazení a naskakování husí kůže v závěru, kdy se pospojují všechny dílky příběhu, za to opravdu stojí. A to Kate opravdu umí! Chtěla jsem dát během čtení za 3, ale za druhou půlku a závěr 4 zaslouženě :)

Calibra
13.02.2017 3 z 5

Mám ráda Kate Mortonovou, ale Dům u jezera se mi četl špatně. Rozčilovala mě Grace, jak se vůbec nevyjadřovala, jen to její: "ano, paní" a "ne, paní" a když se konečně jednou vyžvejkla, tak to byl průšvih.

EvaEmma
27.01.2017 4 z 5

Velmi čtivá kniha, napínavá až do konce :)

mariva
02.01.2017 3 z 5

Na můj vkus trochu moc zdlouhavé vyprávění, hodně popisné. Příběh byl docela zajímavý, ale víc mě zaujal teprve v závěru, takže mě kniha spíš zklamala.

mschmidtova
27.12.2016 5 z 5

Nádherná kniha!

Liduka
10.12.2016 5 z 5

Opět skvělá kniha. Sice byla až dost popisná, co se týkalo života na panství, ale ani to jí neubralo na kvalitě a nikde jsem se nenudila. Líbilo se mi jak se autorka zaměřila jak na milostný život jak Hannah, tak Grace. Konec mě dost překvapil. Vůbec by mě nenapadlo, že Graceiina neznalost těsnopisu bude v tomto příběhu tak důležitá.

Gibis
25.09.2016 5 z 5

Kate Mortonová je úžasná vypravěčka. Ani na chvíli jsem se nenudila a i její zdlouhavější popisy se mi zdály malebné, hladící po duši...jako bych vše viděla Graceinýma očima. A i když se některé události daly předvídat, knize to na přitažlivosti určitě neubralo. Právem si zaslouží to nejvyšší hodnocení.

wajcmanka
21.09.2016 5 z 5

Úžasná kniha, napínavé od začátku až do konce. Konec je nečekaný a hodně k zamyšlení. Ještě teď mám husinu..:)

raty
20.09.2016 4 z 5

Moje první kniha od této autorky a určitě zkusím další. Dobře se četla, ale myslím si, že se až nápadně veze na vlně popularity Panství Downton a podobných televizních seriálů.

Tiama
18.05.2016 4 z 5

Příběh se mi opět líbil. I tady bylo do samého konce několik možných variant, jak by se mohl děj do finále ubírat a na tu správnou možnost si čtenář počká do poslední chvíle. Autorka v knížce pěkně vystihla myšlenku, která mi hodně uvízla v hlavě: "Když se tak ohlížím, všechno do sebe zapadá: první rok jejich manželství se přihodily jisté události, které položily základ pro věci příští. Tenkrát jsem je nepostřehla. V běžném životě se mezníky přikrádají potichu. Procházejí bez označení a bez povšimnutí."
Člověk si ani neuvědomí, jaká drobná událost může věci v životě vychýlit na úplně jinou dráhu....

pavlinkaa
15.04.2016 5 z 5

Mám z knihy dobrý pocit. Je pravda, že některé části v knize jsou zbytečné, ale nějakým způsobem mi tam patří. Asi je to tím, že jsem si zvykla na styl psaní paní Mortonové. Je to takové .....
Čtu a říkám si proč to vlastně čtu, takové nijaké, co se z toho může vyklubat? Jenže čím déle čtu, zjišťuji, že se mi postavy v knize pomalým způsobem dostávají pod kůži a já s nimi ráda trávím večer, že se z toho nudného děje stává něco opravdu zajímavého.
Dům u jezera je hodně romantická kniha ale napsaná tak, že si to člověk snad ani neuvědomí. :)
Jak jsem se podle recenzí knihy bála, musím říct, že jsem spokojená. Za sebe mohu říct, že je to přesně to, co jsem tak čekala.

Licie84
14.04.2016 4 z 5

Tak... Dlouho mi trvalo než jsem se do knihy pořádné začetla. Ale od půlky jsem nedokázala knihu odložit. Zapomenutá zahrada mě dostala daleko víc, ale i tak mám opět o čem přemýšlet.. zajímavý a pro mě velice překvapivý konec.

vegal
07.04.2016 3 z 5

Asi jsem byla namlsaná z předchozích knih, ale tahle mě moc nenadchla. Vůbec jsem nebyla napnutá, abych se dozvěděla co a jak se stalo. Určitě to nebylo špatné, ale čekala jsem víc.

Gabetka
18.03.2016 4 z 5

Začátek je opravdu náročný pro začtení, občas mi kniha přišla až moc rozvláčná a popisná, ale poslední část změnila tempo a v závěru každá relativně zbytečná pasáž zapadla na své místo. Jako v každé z autorčiných knih jsem byla osudem hlavních postav dojatá.

zdehan
02.02.2016 4 z 5

Kniha nebyla špatná chvíli mě to trvalo než jsem se začetla,