Muž bez tváře

Muž bez tváře https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412826/bmid_muz-bez-tvare-UKA-412826.jpg 4 100 39

Dublinská trilogie série

Paul Mulchrone je průměrný, ničím nevynikající mladý muž z irského Dublinu, jenž se – částečně v důsledku těžkého dětství – prokousává životem doslova ze dne na den. Nemá pořádnou práci, partnerku ani světlou budoucnost. Jen tuctovou tvář, díky níž si vydělává (dá-li se to tak nazvat) na nuzné živobytí. Když se ho kdosi pokusí zabít poprvé, jedná se víceméně o náhodu. Podruhé to už však je záměr. Paul se zničehonic ocitá na útěku, přičemž s hrůzou zjišťuje, že jediní lidé, kteří mu můžou pomoci, jsou zdravotní sestra se zálibou (hraničící se závislostí) v krimi románech a velmi nekonvenční policista se sklonem k násilí. Spolu musí vyřešit jeden z nejzáhadnějších zločinů v historii Irska, jinak se stanou další obětí. A to velmi brzy.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Jota

A Man With One of Those Faces , 2016

marlowe
24.05.2021 5 z 5

Nekontrolovanou spisovatelskou žvanivost považuji obecně za osmý smrtelný hřích, a Caimh McDonnell se jí, zvláště ve druhé polovině románu, oddává poměrně často, přesto knížku hodnotím jako výjimečně nadprůměrnou, zábavnou a v rámci žánru doporučeníhodnou. Tak neváhejte. 4,5*

Honey19
20.05.2021 4 z 5

Tohle mě bavilo, připomínalo mi to styl psaná Bena Aaronoviche - Řeky Londýna. Už se těším na další díly.

kap66
04.05.2021 5 z 5

Možná jsem Muži bez tváře půlhvězdičku šoupla navíc, ale co, mám slabost pro stand-up komiky. Ne, vážně: hlavní důvod mých pěti hvězdiček je humor spojený s detektivní zápletkou, čemuž já těžko někdy odolám, natož když mě vtipnost nutí smát se nahlas a zápletka není vůbec špatná. A vůbec, tu půlhvězdu sázím zpátky za dialogy vyšetřovatelů, předdůchodového a začínajícího, založené na generační propasti:

„Vám opravdu nic neříká Locika?“ pokračoval detektiv inspektor Stewart.
„Ta pohádka?“
„Ne po…“ Stewart cítil, jak mu začíná cukat víčko. „Ten případ! Jeden z nejproslulejších případů v kriminální historii Irska.“
Wilson se na něho nechápavě podíval, čímž Stewartovi připomněl, jaké to je, když má člověk doma děti v pubertě.
Stewart si povzdychl a pak nasadil svůj záměrně nejpovýšenější tón. „Bylo to v roce 1985 – Bono se zajímal o Ježíše, Bob Geldof o Afriku a sošky Panny Marie se pohybovaly tolik, že měl člověk co dělat, aby narazil na nějakou, co stála bez hnutí. A uprostřed toho všeho přišel ten gigantický průser jménem Locika.“
„Víte, já v té době ještě nebyl na světě.“
„Druhou světovou válku jste taky nezažil, ale jméno Hitler vám něco říká, ne? Co jste dělal v té škole? Jenom seděl a pořád dokola sledoval Mlčení jehňátek?“
„Ten film jsem neviděl ani jednou.“
„No do pr… jak to že… vždyť to je naprostá klasika! Vylíhnul jste se snad před šesti týdny z vajíčka nebo co?“

Nejen tihle dva, všichni byli skvělí, tedy každý svým způsobem. Bavilo mě to moc.
(Jenom poznámka na okraj – muži, nelekejte se, mimino v břiše nekope svou hodně těhotnou matku do vagíny, to by už byla velká divočina. Jako bránu si vybírá močový měchýř a spíš než kopy - hlavičky.)

veruptackova
01.04.2021 3 z 5

3,5*
audiokniha
Pokud máte rádi sarkasmus a černý humor, tohle bude něco pro vás. Tohle je opravdu humorná kniha s detektivní zápletkou, která mě opravdu pobavila. Jediné, co bych jí vytkla je množství postav a hlavně podobných jmen, díky čemuž jsem se občas trochu ztrácela v ději.

Ciarra
14.02.2021 5 z 5

Trochu jiné, než jsem podle anotace čekala, ale výborně jsem se u ní bavila :) na rande s Mabel bych rozhodně nešla :D

Alma-Nacida
23.11.2020 4 z 5

Tohle jsem si užila, zápletku, srandu, napětí i rozluštění, i když musím přiznat, že mi občas ke konci připadala snaha o vtipnost už trochu násilná. Do dalšího dílu půjdu taky, jsem zvědavá, jak to bude fungovat dál.

HansVonDement
12.10.2020 4 z 5

Solidni zabava, ale nektere dialogy trpi prekladem a v cestine zni, jako pokus o vtip za kazdou cenu.

jmn7053
21.08.2020 4 z 5

Sympatické postavy. Vcelku originální a chvílemi humorné, nic z čeho byste se potrhali smíchy, ale i tak dobré. Příběh ubíhá poměrně rychle; jako letní čtení k lenošení je to ideální.
Nejsem si jistá, zda se někdy pustím do pokračování..., leda by se mi kniha připletla do cesty. :)

Katania
27.05.2020 5 z 5

Moc pěkné čtení! Pokud máte rádi suchý humor a lehčí detektivní zápletku, tak mohu jen doporučit!

katerina5544
05.04.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Postavy krásně vykresleny, úžasný humor a vulgarity které tam naprosto sedly :D v Irsku jsem žila, znám místa zmíněná v knize a o to mě to bavilo ještě víc. Zápletka Vás ani náhodou nenapadne, tleskám autorovi. Naprosto nechápu slabé hodnocení, v knize byl správný poměr všeho, originální příběh, dobře popsané charektery, sarkasmus, napětí. Nedejte na kritická hodnocení a zkuste posoudit sami!

Pampalini
21.02.2020 4 z 5

Po několika stranách mně štvalo téměř všechno - prostředí, postavy, jazyk a pak ...si to sedlo a užíval jsem si každou stranu. Ke konci korektor přestával vidět, škoda. Jota je tím známá. O hvězdu méně, pokračování musí být lepší.

Zara
26.01.2020 3 z 5

Po letech intenzivní četby zjišťuju s podivem, kolik úsilí stojí prodrat se beletrií, kde v každé, ale opravdu v KAŽDÉ větě textu je obsažen bonmot.
Bohužel i tady platí, že méně je (povětšinou) více, dominantní vtipnost je tady masivní překážkou plynulosti děje a výsledkem je poněkud rozpačitý polotovar ,

Lucila
23.01.2020 4 z 5

Po dlouhé době jsem byla při čtení překvapená. Kniha je velmi příjemná a příběh nečekaný. Kniha je zajímavá, sice neuvěřitelná, ale situace na sebe logicky navazují. Hodně jsem přemýšlela o hrdinově "zaměstnání", bylo be skvělé, kdyby něco takového fungovalo.

cori
24.12.2019 3 z 5

Crazy příběh plný nečekaných náhod a absurdit mě docela pobavil. Autor nabízí zajímavý pohled do dublinského podsvětí a policejního sboru. Hrdinové trousí hlášky, přežívají střílečky i atentáty. Jen mě zarazilo, že celkem snadno šlo získat tajné slovo, které nesměli zasvěcení nikdy vyslovit. Závěrečné "podzemní" odhalení jsem tedy nečekala.

Stewart vyrazil směrem k jezírku. Snažil se zpomalit svůj dech. Rozhodně nechtěl, aby si ho ostatní pamatovali tak, že poslední týden v práci ho skolil infarkt a našli ho ležet tváří v jeleních hovnech.

"Jo, Nora, chci říct slečna Stokesová, si teď akorát dává šlofíka."
"Vytáhl jste z ní dítě, Wilsone, tak bych řekl, že si s ní teď můžete tykat."

mgeisselreiter
30.11.2019 3 z 5

Není to ani thriller, ani pořádná "klasická" detektivka, na což jsem byl nalákán. Je to rozvláčné, chvílemi autor snad zapomíná na hlavní linii a věnuje se tlachání, které by tam vůbec být nemuselo. Samotnému příběhu chybí solidní nápad, děj obsahuje jednak díry, jednak naivní situace, které působí občas až hodně brakově. Celá kniha je prodchnuta sprosťárnami hrubého zrna, které by tam vůbec být nemusely a i tak by román neztrácel na autentičnosti (možná je to jen nevhodné výrazivo překladatele).
Knihu nemohu doporučit, takže pokud máte co jiného číst, o nic nepřijdete. 55%, 30. 11. 2019.

trudoš
27.11.2019 5 z 5

Třebaže mi chvilku trvalo, než jsem si zvykl na maličko hrubší styl humoru, už na straně padesát mě měl stand-up komik Caimh McDonnell na lopatě. Dost za to může drsná irská nátura, protože v ději se toho míchá hodně - střelené situace, černočerná ironie, dublinský svéráz, cynický nadhled. Zkrátka samé dobré věci. Celá ta bláznivá kriminálka pak začíná v duchu románů Chucka Palahniuka, kdy se seznamujete s hrdinou, jehož životní existence je přímo závislá na parazitování. Ne že by rovnou okrádal kavky, ale je v tom něco hodně podobného. Dlužno říct že i originálního. Vzápětí se dotyčnému začne všechno sypat a plejáda tragikomických momentů nebere konce až do posledních stran. Přitom si stihnete zamilovat stárnoucího detektiva, optimistického doktora, špinavého poldu, gangsterského bosse, vlasatého záletníka a další asi tucet postav, které se v průběhu vyprávění ocitnou na scéně. Možná to není nejtřeskutější komedie desetiletí, ale do první desítky bych ji zařadil bez výčitek svědomí.

soukroma
21.11.2019 3 z 5

Je poznat, že knihu napsal stand-up komik - ukecaná, až hanba, snaha o humor, až příliš zřejmá, a vulgaritky, bez těch to asi z dnešních prken směrem k divákům prostě nejde (jak se asi aktéři veměs mylně domnívají, neb o inteligentní humor už dávno nejde).
Pobavila bych se možná podstatně víc, pokud by to bylo natočené a vešlo by se to do hodiny a půl, takto nemohu hodnotit nad 60% (a o krimi zápletce ani nemluvím).

Pozn.: do očí "zabijáka" hledím každou chvíli (aspoň podle téhle knihy - ve skutečnosti je to vždy roztomilá chlupatá šelmička, aby bylo i nečtenářům jasno) ;-)

Costanzo
15.09.2019 4 z 5

Tři naprosto odlišné postavy příběhu – outsider, dívka posedlá krimi a nekonvenční policista se sklony k násilí, to znělo jako exotická směs ingrediencí, která nám namíchá omamný koktejl zábavy. A tato kniha mě fakt bavila. Obsahovala takový ten typický anglický humor, který byl v některých částech knihy ostrý jako břitva. Celá tato dějová linka se odehrává během pár dní a je vyprávěna v er-formě. Jen chci upozornit čtenáře, aby nečekali klasickou detektivku s hromadami mrtvol a spoustou krve. Jedná se o velmi oddechové humoristické čtení, u kterého si odpočinete a zároveň se i pobavíte. Zápletka byla sice předvídatelná, nicméně byla velmi zábavná a celý příběh byl podán poutavě s dobře vykreslenými postavami.

Awča
13.09.2019 4 z 5

Dobrá oddechovka. Hlavní zápletka mě až tak neoslovila, což vůbec nevadilo, sloužila jen jako podklad sledu vtipných, někdy až bizardních událostí.
Hlavní hrdina je outsider, vláčený událostmi, ale má prostě kliku.
Kniha mě pobavila a ukrátila dlouhou chvíli (čteno v nemocnici), ovšem za pár týdnů si ji asi nevybavím.

Rusko irská literatura 20.-21. století Vladimir Putin

Caimh McDonnell