Druhé království

Druhé království https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452029/bmid_druhe-kralovstvi-auE-452029.jpg 5 90 30

Druhé království série

Anglie roku 1064. Přepadení dánských pirátů znamená předčasný konec bezstarostného dětství mladého Cadmona z Helmsby. Jejich šíp ho těžce zraní a udělá z něj mrzáka. Aby se ho otec zbavil, pošle ho jako tlumočníka do normanské vlasti jeho matky. O dva roky později se vyléčený Cadmon vrací zpět i s vítězným vojskem Viléma Dobyvatele. Po bitvě u Hastingsu a korunovaci Viléma za anglického krále se Cadmon ocitne v nevděčném postavení prostředníka mezi uchvatiteli a poraženými. V této roli si získá mnohé zapřisáhlé nepřátele, ale despotický a mnohdy krutý král dá nejednou na jeho úsudek. Ovšem jen do chvíle, než se Vilém dozví, kdo je normanská dáma, kterou Cadmon miluje…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Brána

Das zweite Königreich , 2000

Slůník
03.04.2021 5 z 5

Vracet se ke čtení této knihy bylo jako vstupovat do osvěžujícího říčního proudu. Kromě velmi živého příblížení doby Viléma Dobyvatele nadčasově vypovídá o síle lásky a tolerance.

Elapheg
02.04.2021 5 z 5

Kniha Druhé království od Rebeccy Gablé je věrnou historickou popisnou knihou o Vilému Dobyvateli a jeho životě, je ale také naštěstí i fikcí, která je také velmi úchvatná. Kniha popisuje události z roku 1064 - 1087 v Anglii, především na anglickém dvoře, ale rovněž i život Caedmona z Helmsby v těchto letech. Caedmon je jako mladý chlapec raněn šípem do nohy a kulhá. Naštěstí je jeho ženou matkou Normanka, takže Caedmon ovládá svou rodnou angličtinu i normanštinu, což se mu bude velmi hodit. Anglický šlechtic, který je povolán ke dvoru Viléma Dobyvatele poprosí Caedmonova otce, aby jej Caedmon mohl následovat ke dvoru Viléma jako překladatel, kde se mluví normansky. Caedmona si jako překladatele oblíbí i Vilém a tak Caedmon zůstane ve službách Viléma u jeho dvora. Sledujeme příběh Caedmona překladatele a rádce Viléma, stejně jako sledujeme Vilémovy skutky a dozvídáme se mnohé o životě hlavních postav. Jsem paní autorce vděčný, že jsem si značně osvěžil znalosti o Vilémovi, ale s ještě větším zájmem jsem sledoval, vývoj Caedmonova života a všech na královském dvoře. Je to věrohodná kniha o reáliích té doby, o všech Vilémových a Caedmonových blízkých, ale i jejích nepřátelích, úkladech všech, kteří se chtějí zmocnit koruny, drancování, velkých bitvách, útrapách té doby, smrti, ale i o lásce a přátelství, ale hlavně taky církevních sporech. Místy toho dějepisu na mne bylo dost, ale je to opravdu krásná a věrohodná kniha. I když mám rád spíše historické fikce, založené na reáliích a u této knihy je tomu spíše opačně, četl jsem ji s velkým zájmem. Tímto jsem se dozvěděl, že kniha Druhé království, Brána 2021 je první i druhý díl dohromady. Dávám pět hvězd a doporučuji.

Ladiva
22.03.2021 4 z 5

Mám veľmi rada historické romány tejto autorky. Nejako som na začiatku príbehu nevedela "prísť na chuť" hlavnej postave, ale postupne ma príbeh vtiahol do deja a rozhodne sa chystám aj na ďalší diel.

nero 13
18.03.2021 5 z 5

Moc zajímavé, už jsem jednu knihu o Vilému Dobyvateli četl, ale ta nebyla tak dobrá ani tak podrobná jako Druhé království. Král Vilém zřejmě už kvůli svému původu, jeho matka byla dcera koželuha, byl nemilosrdný vládce, což poznal i hlavní hrdina této knihy Cædmon z Helsmby, který díky tomu že byl napůl Anglosas a napůl Norman sloužil Vilémovi jako prostředník mezi těmito národy, což nebyla moc závidihodná role, Cædmon také proto strávil docela dost času zavřený v různých kobkách.
V příběhu o ovládnutí Anglie má velkou roli i vzbouřenec Hereward Bdělý jehož postava se nejspíše stala základem vzniku legendy o Robinu Hoodovi.
Musím Rebeccu Gablé pochválit že jako Němka se nebála takhle pustit do Anglických dějin.

hambra1
13.01.2021 5 z 5

Moc se mi líbila.

haWranka
23.06.2020 5 z 5

Část historie, o kterou jsem se nikdy blíže nezajímala, je tady popsaná tak záživně, zajímavě, že jsem si i vedle začala vyhledávat další informace o době Viléma Dobyvatele. Autorka popisuje politiku a intrikaření čtivě, takže vše pochopí i člověk, který se jindy v podobných tématech ztrácí. Do toho spousta přátelství, trocha té romantiky, skvělé a uvěřitelné popisy tehdejších způsobů. Moc se těším na druhý díl a trnu, jak to všechno dopadne s našimi hrdiny.

broskev28
08.10.2019 5 z 5

Historie, kterou si ze školních let pamatuju pouze takto:
1066 - bitva u Hastingsu, zvítězil Vilém Dobyvatel, Anglii si podrobili Normané,
je v románu německé (!) autorky podána tak plasticky, přitažlivě a věrohodně, že jsem se nemohla odtrhnout. Hlavní hrdina příběhu, Caedmon z Helmsby, skvostné vylíčení celé jeho rodiny a příbuzenstva - počínaje matkou Marií, bratry Dunstanem a Guthrikem a také sestrou Hyld. Celoživotní láska k ženě, která mu nikdy nebyla souzena a se kterou prožíval neuvěřitelné souznění mysli i těla. Jeho oddanost levobočkovi Vilému, panovníkovi, pro něhož beze zbytku platilo "účel světí prostředky".
Naprosto úžasné čtení, velmi doporučuju!

Hyld pokrčila rameny. "Má matka je Normanka, monseigneur."
"A to znamená co?"
"Zločin sám v jejích očích neznamená nic. Teprve veřejná hanba jej dělá odpudivým."
"Pokládáte nás tedy za národ pokrytců?"
"Ano."
"To je smutné, madame. Avšak etiketa a upřímnost se nemusí navzájem vylučovat," řekl tiše.

Ebeca
10.08.2018 5 z 5

Skvělá knížka, čtená nesčetněkrát. A k bitvě u Hastingsu: Autorka na konci druhého dílu uvádí, že ke zranění krále Harolda do oka nedošlo a výšivka na tapisérii byla vykládána chybně. Takže tak :o)

Richie1
12.12.2017 3 z 5

Vcelku zdařilý román z období těsně před a po bitvě u Hastingsu, kdy normanský vévoda Vilém Levoboček porazil anglického krále Harolda a získal tak pro sebe anglické království. Celý příběh se točí okolo anglického šlechtice Caedmona, který je nucen přijmout fakt anglické poroby Normany a zkusí najít své místo v nových poměrech.
Z historického hlediska je román víceméně bez větších chyb, všechny hlavní události odpovídají doložené historii. Pouze v samotné bitvě u Hastingsu (která byla mimochodem v románu trochu odbytá) není nijak zmíněno zranění anglického krále normanským šípem (podle tapisérie z Bayeux byl trefen do oka).
Na celém příběhu mi trochu vadilo, že mě nezaujal natolik, abych se od něj nemohl odtrhnout (byť jde o velmi zajímavou historii) - z toho důvodu ho ani nehodnotím moc vysoko. Např. romány Bernarda Cornwella z podobného období jsou o dost čtivější. 65%

Bezantina
26.11.2014 5 z 5

Skvělá kniha o období v Anglii po jejím dobytí Vilémem Dobyvatelem.. Vynikající děj postavený na reálných základech.