Černý kříž

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Můžeme říct, že současné romány na téma 2. světové války jsou především čistě válečné, akční příběhy. Z tohoto stereotypu trochu vybočuje kniha amerického autora Grega Ilese "Černý kříž". Nechci tím říct, že jde o nudný moralizující příběh. Zcela souhlasím s citátem Stephena Kinga na obálce: "V ohni napětí". I když kniha má kolem 500 stran, čte se velmi rychle díky skvěle stavěnému příběhu, autorovu stylu vyprávění a samozřejmě dobrému překladu Pavla Dufka, který se specializuje na překlady thrillerů z angličtiny. A co je tedy v příběhu nadstandardního? Celý příběh se odvíjí kolem koncentračních táborů a osudů Židů za 2. světové války. Už toto samotné téma donutí čtenáře se zamyslet nad hranicemi lidskosti. A když k tomu připočítáte i propracované dialogy hrdinů na téma "smrt menšiny pro záchranu většiny", vyjde z toho příběh, který Vás nutí se zabývat i otázkami lidské bestiality a odplaty. Jste-li slabší nátury jako já, tak Vám zaručuji, že Vás nečeká klidné spaní. Další zajímavou věcí, na kterou se snaží autor upozornit čtenáře, je fakt, že antisemitistická politika nebyla pouze doménou fašistického Německa, ale i Britů a mnoha ostatních evropských národů. Na druhou stranu Iles ale také poukazuje na to, že koncentrační tábory a holocaust vůbec nebyly určeny pouze pro vyvražďování Židů. Hrdiny příběhu jsou Jonas Stern, židovský partyzán z Palestiny a horlivý nepřítel Němců, a americký vědec-chemik Mark McConell, zarytý pacifista, který pracuje na tajném spojeneckém výzkumu v oblasti ochrany před vojenskými plyny. Britským vyzvědačům se dostanou do rukou vzorky prudce jedovatých německých bojových plynů soman a sarin, které vyvíjejí němečtí vědci za podpory Himmlera pro nasazení proti spojeneckým vojskům během očekávané invaze do Francie v roce 1944. Továrna a "praktická" zkušebna se nachází v koncentračním táboře Totenhausen, kde se konají zkoušky na vězních. Britské velení spolu s W.Churchillem se rozhodlo demonstrovat svoji ochotu odpovědět na plynový útok stejnou zbraní a proto tajně nařídí zlikvidovat celý tábor i s osazenstvem narychlo vyrobeným britským plynem. To by mělo Himmlera upozornit na to, že si s těmito zbraněmi nemá raději zahrávat. Jde o smyšlený příběh, ale jak Iles ve svém doslovu připomíná, vycházel ze skutečných záležitostí a dějů, které byly mnohdy mnohem děsivější. Totenhausen i hlavní hrdinové nikdy neexistovali, ale mnoho ostatních postav a míst jsou převzati z reálných dějin této nejděsivější války v historii lidstva. Plyny soman i sarin jsou taky skutečné a dodnes jsou to nejjedovatější bojové plyny na světě. "Černý kříž" je jedna z mála knih, kde se autor ani nesnažil o nějaké vtipné vsuvky. Závěrem bych jen zopakoval větu samotného autora: "... rád bych požádal mladé čtenáře, aby si uvědomili, že padesát let od konce války není dlouhá doba!" zdroj - knihovnice.cz...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28986/big_cerny-kriz-ywi-28986.jpg 4.437
Série:

Druhá světová válka (Talpress) 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Talpress
Originální název:

Black Cross, 1995


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Černý kříž

AlenaF
29.05.2019

Příběh mě zaujal. Občas rozvlekly děj mě neodradil, dočetla jsem, bavilo mě to. Doporučuji.

ThomasRuhe
18.09.2018

Příběh běží celkem solidně, vlastně až do spuštění závěrečné diverzní akce na německém území v táboře smrti Totenhausen. Má to být velké akční finále, jenže je popsáno dlouze a rozvlekle, přitom se jedná jen o několik hodin. Autor tomu věnoval zhruba 250 stránek, čímž docílil i značné nepřehlednosti událostí. Bohužel nakonec bylo mým hlavním cílem abych už to měl za sebou. Přesto si děj zaslouží 60%.


PMR
31.05.2018

Prý: Američané nechtějí bombardovat koncentrační tábory ... proto tam pošleme židovského partyzána - evidentně několikanásobného špióna, aby jeden tábor zničil i se všemi židovskými vězni ... To jistě Němce odradí od použití sarinu proti spojencům.
A proč zastírat a troškařit: je to podepsáno samotným Churchillem.

Já se snad fakt picnu !-)
Sarin je tedy skutečným americkým evergreenem (viz Sýrie).
Ale copak někdo neví, kdo jako jediný v historii ostře použil nukleární bombu?

Je samozřejmě nesmysl kritizovat historii, ale stejně tak by se neměla nesmyslně používat ani v románech.

Killingjoke
29.07.2017

Velice povedený válečný thriller, ve kterém se skutečná fakta mísí s umně vystavěnou fikcí. Britské rozvědce se zde podaří získat důkazy o tom, že nacisté vyvíjejí velmi účinný plyn, který by v budoucnu mohl změnit válečný vývoj na frontě. Tento plyn je vyvíjen a testován na vězních ve fiktivním koncentračním táboře Totenhausen. Proto je povolán partyzánský Žid Jonas Stern, jenž má být po absolvování výsadkářského výcviku ve skotském Achnacarry, strůjcem záškodnické akce, která má za úkol tábor Totenhausen zlikvidovat... Velmi čtivé, občas velmi syrové, ale vždy brilantní vyprávění válečných událostí, které se sice nikdy nestaly, přesto jejich analogii můžeme najít ve skutečných historických událostech. Mistrné dílo válečné fikce!

guru
28.06.2014

Normálne nemám rád vojenskú tematiku, ale túto knihu môžem jedine dopručiť.
Téma je probraná do hĺbky, vynikajúce postavy, dej popísaný tak, že musíte hrozné udalosti prežívať spolu s nimi.