Drákula

Drákula https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391674/bmid_dracula-pU6-391674.jpg 4 3398 581

Nejslavnější hororový příběh popisuje formou dopisů, deníkových záznamů a novinových výstřižků děsivé věci, které se odehrávají v blízkosti tajemného maďarského hraběte. Jak odhalí právník Jonathan Harker, s hrabětem není vše v pořádku.

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Dracula , 1897

Morgaine07
20.11.2021 5 z 5

Kdo by nemiloval nesmrtelný příběh o hraběti Drákulovi. Kniha je velice čtivá a poutavá. Samotný děj plyne rychle a ani chvilku jsem se nenudila. Postavy mi přišly propracované, ale je škoda, že jsme se nedozvěděli o Drákulovi více.

Gibis
14.11.2021 5 z 5

Horory nevyhledávám, ale této hororové klasice jsem nemohla odolat. Pořídila jsem si ji do knihovny v krásném, sametově černém vydání a v těchto pochmurných listopadových dnech přišel správný čas k přečtení :)
Zkraje jsem si musela trochu zvykat na jazyk konce 19. století, ale za chvíli už jsem si užívala tento temný příběh nejslavnějšího upíra všech dob. Líbila se mi odvaha a odhodlání mužů gentlemanů, ochránit slabé, leč také odvážné ženy, před osudem horším než smrt, kdyby se staly nemrtvými. Nádherná klasika!

Kateřina259
10.11.2021 4 z 5

První část knihy se mi strašně líbila. Bylo to temné, strašidelné a napínavé. Potom děj tak trošku upadl. Oceňuji formu deníku, ve které je knížka napsaná. Samotný příběh byl velice zajímavý, ale čekala jsem poněkud dramatičtější konec.

Lajtwing
10.11.2021 5 z 5

Snad jedinou překážkou pro současného čtenáře by mohl být dialog postav, který je místy opravdu zdlouhavý a dle mého názoru místy repetitivní… přeplněný slušností. Jinak se jedná o mistrovské dílo překypující atmosférou. Postavy mají velký úkol - zbavit svět nepochopitelného zla. Začátek v Transilvánii byl ohromující!

rilajaan
10.11.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Vracím se k ní opakovaně.

Stefan63
30.10.2021 5 z 5

Veľké, nadčasové dielo. Čítal som to veľakrát a stále to malo koule. To, čo je na tejto knihe také fascinujúce, nieje ani tak samotný strach - sú aj strašidelnejšie príbehy - ale to, ako sa Stokerovi podarilo dokonale, podľa mňa dodnes neprekonane, vystihnúť stretnutie človeka so Zlom.

mskamila
29.10.2021 4 z 5

Jsem rada ze jsem si knihu přečetla mela dobrou atmosféru a příjemně me překvapila zajímavá forma psaní ( Deníkové zaznamy). Trošku mi přišlo zvláštní jak jsou všichni na sebe stále hodní a ikdyz se znají treba jen den tak chtějí byt nejlepšími přáteli ale to se dalo přejít. I tak kniha stala za přečtení byla zajímavá, napínavá a ikdyz neopsahovala tzv krvave popsané pasáže tak byla nasycena strasidelnou atmosférou.

Disinka
19.10.2021 5 z 5

Konecne jsem se timto dilem prokousala. Pribeh o Drakulovi miluju, ale styl jakym je kniha napsana me bohuzel co tri stranky uspaval. Mozna to taky bylo tim, ze pri cteni se mi prijemne dej spojoval s filmem a tim padem jsem vedela co bude dal :-) no at to bylo jak to bylo Drakula je naprosty top v pribezich o upirech...

monushka
28.09.2021 5 z 5

Díky za Čtenářskou výzvu! Draculu mám ve své knihovně už déle než deset let, ale teprve ve svých 33 letech jsem ho četla, já ostuda, poprvé. A rozhodně ne naposledy. Bravurní kniha s parádním příběhem! Líbí se mi deníková a dopisová forma psaní.

Alenka_pokorna
01.09.2021 4 z 5

Konečně jsem se dostala k téhle nesmrtelné klasice, díky které je pro nás dnes jméno Dracula synonymem pro upíra. Úžasná kniha.

ElikaS
01.09.2021 4 z 5

Knížku Drákula jsem si vybrala kvůli Čtenářské výzvě a jsem ráda, že jsem si díky ní opět rozšířila obzory. Asi jo každý si Drákulu spojí s upírem, ale jeho knižní příběh jsem vlastně vůbec neznala.
Líbil se mi styl, jakým je knížka napsaná. Forma dopisů a deníkových záznamů pro mě byla vcelku atraktivní.
Celý příběh byl rozhodně napínavý a byla jsem zvědavá, jak to vše dopadne. I když úplně jako horor mi knížka nepřišla. Napínavá byla, ale že by vyloženě děsila, to zase ne. Každopádně za to asi může těch více než 100 let. :-)

Zahonek
24.08.2021 5 z 5

Moderní fantasmagorie o upírech mě moc neberou, takže k přečtení tohoto románu mě vedl spíše poznávací zájezd mých rodičů do Rumunska. Hned první stránky mě ale přesvědčily, že jde o výjimečné dílo. Román je psán formou deníkových záznamů a dopisů, občas skoro vědecky, což mu přidává na autentičnosti. Tu podtrhují i historická fakta ze života hraběte Drákuly. Krajina Karpat je popsána velmi barvitě a dramaticky, jakoby v ní autor sám někdy byl. Příběh je plný napětí a hutné hororové atmosféry, přitom je v něm minimum krve a násilí. Kniha o hraběti Drákulovi by se dala vnímat jako vstupní brána do světa upírů a jde vidět, že z ní čerpadlo mnoho generací literárních i filmových tvůrců. Jména některých hlavních hrdinů z knihy i schopnosti a jejich hranice u upírů se dodnes objevují v knihách a akčních filmech.

rozina351
24.08.2021 5 z 5

Stejně jako u Frankesteina mě bavilo odhalovat původní literární předlohu notoricky známých strašidel. Uznávám, že se jedná spíše o oldschool pro fajnšmekry, ale kvalita je kvalita i po 100 letech!

mataaskorice
10.08.2021 5 z 5

Mně přijde kniha skvělá, napínavá, dobrodružná. Odstup více než sta let od jejího vzniku knize vůbec neubírá na atraktivitě. K napětí nepotřebuji přehlídku vnitřností a vypreparované jedince. O Draculovi se mi po dobu čtení knihy i zdálo. Atmosféra díla je trochu staromilská, voní starými časy Anglie 19. století, romantikou anglických sídel, viktoriánského odění i mravů. Za mě super počtení.

Deena_
09.08.2021 5 z 5

Když mi bylo asi tak 12 tak jsem četla zkrácenou knihu pro děti a už v té době jsem si Drákulu zamilovala. Překvapilo mě jak lehce se četla. Děj mě uchvátil tak, že jsem napětí cítila až do konce. Tuto klasiku by si měl přečíst každý!

ArkAngel
24.07.2021 5 z 5

Kdo by čekal, že se původní Drákula bude číst tak dobře. Výpravnost by mu mohly závidět i mnohé akční blockbustery, které denně plive Hollywood, ale přitom Drákulovi nesahají ani po kotníky. Počátek Renfieldova případu mi přišel obzvláště humorný a musel jsem si jej přečíst třikrát. Pousmál jsem se i u poznámek o Slovácích. Byť je kniha dobře napsaná, musím jí vytknout, že hrdinové mnohdy všechno vyřeší strašně jednoduše, protože mají všechno po ruce, všechno umí a všechno ví. A to kolikrát ty jejich znalosti člověk ani nečeká viz. kompletní znalost jízdního řádu vlaku, kterou má nejmenovaná osoba v hlavě.

Dares
19.07.2021 4 z 5

Vyslovene strašidelne na mňa zapôsobilo len pár momentov, avšak to stačilo, keďže vo mne príbeh udržal napätie až do svojho konca. Bol by som to ohodnotil všetkými piatimi, ale rušila ma občasná nevšímavosť inak sympatických postáv voči očividným, zásadným a zároveň podozrivým veciam, ktoré sa vôkol nich diali, a nedokázali ich zahrnúť do mozaiky javov odkrývajúcich tajomno vôkol Draculy, kedy sa to priam ponúkalo.

(SPOILER a príklad: Prečo dr. Sewarda nenapadlo, že Renfield možno už mal čo dočinenie s grófom, keďže sa už skôr po útoku na doktora snažil piť z jeho krvi? Sewardovi to v podstate musel jeho pacient nakoniec sám povedať, keď už by sa bez tohto zistenia príbeh ďalej nepohol. Apod.)

Johny_H.
17.07.2021 5 z 5

Čteno po druhé po 13 letech a je poměrně pro mně překvapením, jak mé 15 leté já bylo touto knihou unešeno. Jen na okraj nebyl jsem v té době vášnivý čtenář a Drácula byla má první nebo druhá opravdu dospělácká kniha. Dnes bych tam pár drobností, které se mi nelíbí našel. Přeci jen četl jsem vydání z roku 2018 a je to trošku šroubovaná čeština. Nic méně Drácula je klasika klasik. I na podruhé jsem si jí užil.

AliStejsy
09.07.2021 4 z 5

Velmi napínavý a vzrušující příběh, ale zároveň i docela zdlouhavý. Ke konci už jsem se nemohla dočkat, až knihu konečně dočtu.

666Jitka
07.07.2021 5 z 5

Kniha, ke které se stále vracím a patří k mým nejoblíbenějším ze staré školy hororu. Tentokrát jsem jí poslouchala jako rozhlasovou hru na mujrozhlas.cz - hra je poněkud upravená, ale vcelku dobře zpracovaná. Myslím, že je to důstojná pocta Bramu Stokerovi a jeho nesmrtelnému dílu.