Drákula

Drákula https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391674/bmid_dracula-pU6-391674.jpg 4 3356 574

Nejslavnější hororový příběh popisuje formou dopisů, deníkových záznamů a novinových výstřižků děsivé věci, které se odehrávají v blízkosti tajemného maďarského hraběte. Jak odhalí právník Jonathan Harker, s hrabětem není vše v pořádku.

Žánr:
Literatura světová , Horory , Romány

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)
Originální název:

Dracula , 1897


více info...

Komentáře (574)


Dopietzsche
Dopietzsche
21.02.2024 5 z 5

Doopravdy jsem se bál. Naozaj. Když jsem četl první Minin dopis, doopravdy jsem se bál, že se to zvrhne v Jane Austenovou. Naštěstí se tak nestalo. Nářez!
P.s.: opravdu se mi ulevilo, když zemřela nejzápornější postava knihy... A tím myslím Lucyinu paní máti. Ach, ty matky. Musíš je mít rád/a, ale!

zsykorova
zsykorova
25.01.2024 5 z 5

Co k tomu říct. Perfektní kus literatury.


lucyvase4
lucyvase4
20.01.2024 5 z 5

Neboť mrtví cválají rychle....

Jak vše dopadne? Podaří se pěti mužům a jedné odvážné ženě hraběte zastavit? A co se stane, když vás ochutná upír?

Musím říct, že ačkoli bylo dílo psané v roce 1897 je napsané tak skvěle, že bychom to ani nepoznali. Příběh je neskutečný. Plný napětí, akce a rozhodně se při čtení knihy nebudete nudit. Já se místy i bála hlavně, když jsem četla do pozdní noci.

Možná za to může i forma, kterou Stoker zvolil. Celá kniha se totiž skládá z mnoha deníku, které jsou chronologicky poskládány. Máme tedy přehled, jak se věci postupně udály, a jak je jednotlivé postavy vnímaly.

Postavy a prostředí líčí Stoker tak přesvědčivě, že jsem měla pocit, jako bych skutečně v Londýně, Whitby ale i Transylvánii byla s nimi. Navíc jsem si všechny postavy zamilovala. Ať už se jednalo o Minu Harkerovou, Jonathana Harkera, Doktora Van Helsinga nebo Johna Sewarda.

Teď už chápu proč je Dracula fenoménem i po více než 100 letech od napsání. Stoker byl mistr.

A teď se můžu pustit do knihy Dracul od D. Stokera

Četli jste Draculu nebo Dracul??? Viděli jste film? Budu ráda když mi své dojmy napíšete.

Kopretina
Kopretina
17.12.2023 5 z 5

Některé knihy mě zaujmou dějem a některé tím, jak jsou napsané, je radost je číst. Tato kniha splňuje oboje, i když mě více chytla forma než děj. Velké překvapení a nadšení!

konicekbily
konicekbily
09.12.2023 5 z 5

Po mnoha letech jsem si přečetl znovu. Vzhledem k době, kdy byla kniha napsána, je jedinečná. Úvod do upířích a horrorových knih. A styl: formou zápisů do deníků s navazující časovou vytváří pohodlnou atmosféru pro čtenáře. Promyšlená zápletka s návratem hrdinů na "místo činu". A vše vysvětleno - dokonce tak dobře, že jsem to pochopil i já! Nemrtvý Drakula se tak v literatuře stává nesmrtelným!

JointlieKat94
JointlieKat94
06.12.2023 5 z 5

Naprosto dokonalé! Nemám k tomu co říct, vlastním vydání z roku 2018 a to je vážně krása. A příběh samozřejmě výborný!

Jiho226
Jiho226
21.11.2023 5 z 5

Nestárnoucí kvalita!

Ctenar_ctouci
Ctenar_ctouci
19.11.2023 4 z 5

Zajímavé deníkové zpracování a zapsání anglického dialektu.

TerkinKnižnySve
TerkinKnižnySve
07.11.2023 5 z 5

Zo začiatku to bola pre mňa zvláštna kniha a doslova som sa musela nútiť aby som pokračovala v čítaní , keďže je toto dielo o niečo rozsiahlejšie ale prvotným zdrahanim som sa do toho zažrala, poplakala som si, trocha vydesila :)
Celkový dojem s tohto diela je pre mňa úchvatný až po docitani som ocenila všetky tie možno zbytočne veci a ťažsie čítanie . Odporúčam

mila2411
mila2411
06.11.2023 5 z 5

Za mě obrovské překvapení! Vzhledem k požehnanému věku originálu jsem čekal něco jako milé RETRO, ale NE: neskutečně to funguje i po 100 letech. Formu vyprávění, spád a dynamiku děju musí panu Stokerovi tiše závidět řada dnešních autorů. Genilání!

p0stm0derna
p0stm0derna
27.10.2023 5 z 5

Drákulu jsem si nezamiloval. Ale zamiloval jsem si vedení deníků, třídění zápisků, přepisování válečků z fonografu na psacím stroji, archivování korespondence a učení se jízdním řádům. Naivita knihy na mě působila kladně. Potěšilo mě, jak se rozebíralo kdo komu napsal, kdo s kým jak konverzoval a pak - fik - hlavu snoubence - vampce - ufiknou jen tak mimochodem. O kreslení rituálního kruhu a boji s úchylnými čarodějkami se toho nedozvíme mnoho - ale je to vyváženo tím, že se dozvíme kolik koní si zakoupili na cestu, kolik služebnictva najali, kolik jídla vezli a jaké oděvy zvolili na cestu.

janina66
janina66
11.10.2023 5 z 5

Poprvé jsem přečetla tuto klasickou knihu a jsem moc ráda. Sice je to místy táhlé, ale prostě to není film, který jsem už viděla několikrát.
Nakonec skvělé.

bukiet
bukiet
14.09.2023 5 z 5

Stephen King rozdělil ve své knize Danse Macabre prvotní horory na příběhy o Příšeře beze jména, o Vlkodlakovi a o Upírovi a samozřejmě ke každému z těchto typů uvedl základní literární dílo. A když se řekne upír, má každý jasno, protože všichni ví, že ten nejslavnější literární krvesaj pochází z Transylvánie a jmenuje se Tepes, tedy Dracula. Sice nebyl Stokerův netvor první, ale jeho autor nastavil na dlouhá léta pravidla upírství, stejně jako Curt Siodmak vymyslel pravidla pro vlkodlaky. A pak se všichni potkali ve Stmívání. A přitom dlouhá staletí byli vlkodlaci chápáni jako jeden z aspektů upírství. Pavel Soukup dokazuje své mistrovství při četbě mistrovského hororu Brama Stokera.

Atuin
Atuin
11.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Dracula mě baví a vždy bavil. Jako Stoker položil úctyhodné základy. Transylvánský vstup je uplné mistrovské dilo a obecně je to jedna z mála knih kde mi vyhovuje vypravení formou deníků a dopisů uplně bez diskuse a do puntíku. Je ovšem jedině dobře že film ( ten povšechně známý s Gary Oldmanem) trochu obrousil ty černobílé hrany a uvrhl Draculu do takového ambivalentního pojetí ( což kniha ani jednou neudělá, zde je to prostě chladnokrevný netvor a tečka) . Proto mozná lze souhlasit z tím že konec má maličko nadbytečných prvků na poněkud malém prostoru. Tedy můj subjektivní pohled je. asi takový že v knize ta konečná nadstavba Mini vůbec nemusela být, že by ten konec uhrál Stoker pouze z mužskou posádkou. Protože tato hrdinka dobře funguje jako zrcadlo v němž se Dracula " spatří" a kam ho to odhodí což dobře utvořil film, kniha s takovým motivem vůbec nepracuje.
Ovšem je to napsáno dobře, chytře a svižně a moderně až na Van Helsingův akcent, což se dá zrovna u něj dost chápat. Kniha nestarne a s povahou posledních stran je třeba se srovnat, autor prostě zrcadlil něco krapet jiného.

Evkaha
Evkaha
02.08.2023 5 z 5

Asi jsem to čekala trošku jinak, ale nakonec super. Některé moderny s upíry se můžou jít zahrabat.

mirek93
mirek93
19.07.2023 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha. Děj byl nepředvídatelný a poměrně mě bavil.
Jedinou nevýhodou byl asi trochu archaičtější překlad a jiný způsob mluvy.
Každopádně je to legendární kniha, která definovala jeden celý žánr, ze kterého čerpají spisovatelé a scenáristi dodnes. Rozhodně doporučuji.

Lele61
Lele61
15.07.2023 5 z 5

Dracula je už taková klasika v žánru "upírské" literatury a potažmo hororu. Bram Stoker umístil děj příběhu do kulis Anglie devatenáctého století. Hrabě Dracula se vydává ze svého tajemného sídla v Transylvánii do Londýna. Tam se ale proti němu postaví skupinka neohrožených vedená lékařem Van Helsingem a začíná boj. Velmi napínavý a čtivý román, který ani řadu let od jeho vydání nějak zvlášť neztratil na atraktivitě.

mistrikova
mistrikova
09.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Pro mě re-reading po asi 20 letech...ale úžasně napsaný román, který čtenáře vtáhne do děje...velmi mě pobavil popis Slováků a Rumunů...a samozřejmě transfuze krve...
Doporučuji na 100 %!

frouzystar
frouzystar
06.06.2023 5 z 5

Úžasně čtivá a napínavá kniha psaná inovativní formou. Hltal jsem každou její kapitolu a nakonec jsem byl jen zklamaný, že musí skončit.

Ivan Kučera
Ivan Kučera
21.05.2023 4 z 5

"Najčudnejšie vyzerali Slováci." Dokonalá ukážka toho, že cenzúra je zlo. S legendárnym Stokerovým román som sa prvý raz stretol v puberte. Žiaľ, v súvislosti so slovenským vydaním od Tatranu z r. 1990, ktoré bolo reedíciou z r. 1969 (takisto Tatran). Prečo "žiaľ"? Jednalo sa totiž o vražedne scenzurovanú verziu. Slovenský prekladateľ/vydavateľ si vtedy totiž povedal, že táto pasáž sa mu nepáči, tamtá mu pripadá nudná, ďalšia zas príliš sentimentálna, banálna, či nevhodne popisná... a tak to vymazal! Počujete dobre: vzal knihu cudzieho autora, vyhodil z nej všetko, čo sa JEMU osobne nepozdávalo a nepáčilo a vyrazil to dočerta. Na jazyk sa mi derú rôzne slová, ale nebudeme si kaziť krásnu noc so splnom, tak len pre poriadok dodám, že cenzurovaná verzia je o desiatky (!) strán kratšia. Nečudo, že sa mi nikdy nepáčila. Stratil som akúkoľvek chuť a motiváciu vrátiť sa do ponurého sveta grófa Draculu. Situácia sa zmenila v r. 2022, kedy som si prečítal prequel Dracul od Stokerovho praprasynovca... a bol som uchvátený. Skvelá kniha. Tak som si povedal, že je načase skúsiť to ešte raz s originálom. Zadovážil som si kvalitné slovenské vydanie od Európy z r. 2003. Nielenže disponuje neskrátenou Stokerovou verziou, ale tiež šťavnatými dodatkami Petra Uličného, edičnou poznámkou venujúcej sa o.i. aj práve kontroverzným cenzurovaným vydaniam, ďalej tu nájdete vysvetlivky, dobovú recenziu a dokonca poviedku Draculov hosť, ktorú Bram Stoker pôvodne plánoval použiť ako prológ Draculu, ale napokon z toho nič nebolo a poviedku pustila do obehu až jeho vdova. Dracula je v necenzurovanej, klasickej verzii parádna hororová jazda (ehm, let nočnou oblohou). Týmto sa mu hlboko ospravedlňujem za to, že som mu krivdil, aj keď to tak úplne nebola moja vina. Román má stovky strán, ale je svižný nielen vďaka tomu, že neustále strieda postavy, ale tiež štýly. Denník, zápisník, listová korešpondencia, zápisníky kapitána lode. Je toho tak veľa, až sa natíska otázka, kedy postavy vôbec stíhajú bojovať proti Draculovi, keď neustále niečo vypisujú. Kapitánov denník každopádne patrí (spolu s mrazivým transylvánskym začiatkom) k vrcholom knihy. Dodám, že v r. 2023 bol sfilmovaný do podoby celovečerného hororu. V románe ma každopádne rušilo zopár vecí: nelogické správanie postáv (matka vyhodí cesnak), patetickosť (Van Helsing emotívny zdĺhavý preslov uprednostní pred okamžitým skontrolovaním pacientky), medicínske hlúposti poplatné dobe svojho vzniku (všetci chlapi v okolí Lucy mali rovnakú krvnú skupinu, alebo to do nej prali hlava-nehlava?), rapídny stupeň WTF (indický fakír) a v mužských postavách (s výnimkou radikálneho Van Helsinga) je ťažké (a asi aj zbytočné) orientovať sa (proste sú to "nejakí chlapi"). Áno, trochu ma to nudilo, čo bolo dané tým, že som videl množstvo filmových adaptácií. Najmä v druhej polovici už to na mňa pôsobilo zdĺhavo a nekonečne. Rozpaky vo mne vyvolali i veľmi emotívne postavy, ktoré neustále plačú, zviera im srdcia, rozprávajú v patetických temer už až veršoch a dávajú sľuby na život a na smrť. A mierne ma znepokojila predstava mladej ženy, okolo ktorej ako predátori krúžia traja chlapi naraz (a pravdupovediac Van Helsing tiež pôsobí dojmom, že by rád oplodňoval), ale to len tak na odľahčenie. Inak klasika a absolútna povinnosť pre každého hororového fanúšika. Len preboha fakt nečítajte tie hnusné cenzurované vydania.