Drákula

Koupit

Nejslavnější hororový příběh popisuje formou dopisů, deníkových záznamů a novinových výstřižků děsivé věci, které se odehrávají v blízkosti tajemného maďarského hraběte. Jak odhalí právník Jonathan Harker, s hrabětem není vše v pořádku.

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391674/big_dracula-pU6-391674.jpg 4.43074
Literatura světová, Horory, Historické romány

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Dracula, 1897

Kniha Drákula

sarimachu7909

Knížka je delší, četla jsem ji po večerech po pár kapitolách. Trochu se stydím, že až teď. Začátek byl naprosto skvělý, atmosféra byla nepopsatelná a děsivá!! Drákula se neobjevoval často, takže jsem se na jeho příchod vždycky moc těšila (a zároveň netěšila:D). Později přibývá postav, je důležité číst pozorně všechny části (i ty, které se zdají být zbytečné), protože ve finále do sebe všechno zapadá. Postavy jsem si hrozně oblíbila, všechno jsem prožívala s nimi. Složitější jazyk mi nevadil, naopak naprosto seděl do atmosféry a dělal všechno takové magičtější. Je to prostě hororová klasika, kterou by si měl přečíst každý.

Mini spoiler:
Od konce jsem čekala mnohem víc, nějakou větší "jízdu".

LadyKopřivA

Samosebou, jako nejspíš každý, tak i já znám spoustu pozdějších zpracování Drákuly a ozvěny jeho literární postavy z mnoha zdrojů. O to víc mě tento klasický román příjemně překvapil. Především upír je tu vylíčen velmi uvěřitelně. Na děsivosti mu přidávají prvky jako vjemy zápachu či zrůdnost zjevu, na mystičnosti fakt, že reaguje a chová se jinak než lidé. Tohle často bývá v různých zpracováních zcela opomíjené, proto se mi obzvláště líbilo, jak pečlivě je tu vykreslené ono pozoruhodné chování a myšlení této figury. Líbila se mi atmosféra celé knihy. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, Mína je chytrá a odvážná, takových postav není nikdy dost. Co se týká stylu - kdyby gentlemani z poloviny 19. století mluvili a vyjadřovali se moderně, spíš by mě to rušilo. Záplava emocí, které si lidé vzájemně vyjadřovali, a s nimiž situace prožívali, mi tu nevadila. Naopak, může být pro dnešního čtenáře paradoxně osvěžující. Ostatně, kdy naposledy mě kniha vedla ke skutečnému zamyšlení nad pojmy "zblednout hrůzou" nebo "pocit absolutního štěstí"? Působilo to opravdově.
Pár postřehů: 1) Román nepostrádá sem tam jiskru suchého britského humoru, až jsem se zasmála nahlas, což četbu velmi osvěží. 2) Van Helsing pendloval na trase Londýn-Amsterdam s takovou svižností, že by se mu o tom dnes mohlo jen zdát. 3) Pokud si člověk dá záležet, ani honba za upírem mu nemůže zabránit, aby se nezapomínal dobře a pravidelně stravovat.
Na závěr citát: "Nikdy se nebojme přemýšlet."

Natyna3

Knihu hodnotím průměrně. Četla se mi dosti těžce, což ale připisuji na vrub jen sama sobě. Celkově jsem ale od příběhu čekala více. Závěr byl ovšem strhující!
“There are mysteries which men can only guess at, which age by age they may solve only in part.“

Akinimod25

Nestárnoucí klasika.

chomic_pisek

Další doplnění seznamu věcí, které jsem už měl znát dávno. Příběh se mi líbil, měl pěknou atmosféru a dovedu si představit, že v době vydání to mohlo být opravdu něco nevídaného a dechberoucího. Co mi ale vadilo bylo to, že všichni páni byli stoprocentní gentlemani, samý pevný charakter a ztělesnění odvahy a sebeobětování a paní Harkerová žena nad ženy. To všechno by vůbec nevadilo, ale škoda, že tam v té partě nebyl nikdo neutrální nebo prospěchářský, prostě cokoli, co by vyvážilo ty gentlemany ryzích ctností, kteří se navzájem pouštěli do dveří a zároveň se distingovaně dohadovali, kdo první a raději obětuje svůj život za dámu v nesnázích. Pak by to mělo ještě zajímavější náboj.

jprst

Tak mne tuhle při úklidu v mé knihovně napadlo, zda nejsem poslední, kdo tuto knihu bude v naší rodině číst. Manželka tento druh literatury příliš nepreferuje, děti to sice přečetly, ale už čtou trochu jiné věci a vnoučata? Ta už čtou úplně něco jiného, tohle označují jako dědův čtenářský pravěk, sice to přečetly ale jejich výraz při hodnocení bych snad ani komentovat nemusel. Pro mne to ale své kouzlo má. takže to v naší knihovně nechám.

ještěrka38

Nejsem příznivcem upírů a jiných těchto bytostí. Nicméně Dracula je odjakživa považován za legendu. Dlouho jsem se rozhodovala, jestli si to někdy přečtu.. A jsem velmi zklamaná. Kniha o Draculovi, kde v podstatě Dracula nevystupuje, pár zmínek, ale jinak se nedozvíte žádný jeho život, nic.. Takže za mě rozhodně nudné čtení...

Kabuky

Klasika