Doupě

Doupě https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343395/bmid_doupe-LOw-343395.jpg 4 572 141

Román o míjení a mimoběžných cestách Po mimořádně úspěšném románu Němci přichází Jakuba Katalpa s propracovaným mnohovrstevnatým románem ze současnosti. Květa je po manželově smrti sužována pocitem samoty a neužitečnosti. Ve sklepě svého domu proto vybuduje malou místnost — doupě — a čeká na návštěvníka, kterého by do ní mohla zavřít a vyprávět mu svůj životní příběh. Zatímco Květa opečovává svého vězně, v Americe umírá na rakovinu Akiko Ikedaová. Dochází sice na chemoterapii, ta však nezabírá a její manžel postupně ztrácí víru v manželčino uzdravení. Anh Thi Hoang opouští rodný Vietnam a vydává se na dalekou cestu do Prahy, aby pomohl dceři s vedením domácnosti a malého obchodu. Naráží však na odcizení, nejen kulturní, ale také rodinné a generační.... celý text

hzd
04.05.2020 4 z 5

Nejprve se mi do knížky moc nechtělo. Pak jsem se nemohla odtrhnout jak jsem byla zvědavá jak to dopadne. Hodně zajímavé čtení ale na smutné téma. Obzvlášť nemocné Akiko mi bylo líto. Konec bych ještě více rozepsala takhle není jasné jak to vlastně dopadlo jak s Květou tak s naším pošťákem. Zítra si jdu do knihovny pro knižku Němci.

Freiherr
10.03.2020 5 z 5

Po komposičně velmi dobře zvládnutých "Němcích" jsem byl zvědav na autorčinu nejnovější prosu. Bylo mi sděleno, abych neměl příliš vysoká očekávání - prý je "Doupě" zmatečné a nudné. Katalpa v knize rozehrává 3 zcela odlišné příběhy, které se však v jistých momentech prolínají. Hlavní hrdinka, paní Květa, mi byla od začátku sympatická a hlavní dějová linie byla celkem napínavá. Jen konec vyznívá do ztracena - klidně se mohla autorka pokusit nastínit další vývoj.

Katri
16.01.2020 4 z 5

Kniha je zvláštně pojatá. Vypráví tři zcela odlišné příběhy, které spolu souvisí pouze tématem osamělosti. Přestože vyvolává spoustu otázek a nejedná se o sourodý příběh s vedlejšími dějovými liniemi, je čtivá a zcela se vymyká svým zpracováním. Příběhy obsahují velké množství kapitol různé délky a jejich obsah je podbarven melancholií, lítostí a samotou.
Dílo je originální, dobře zpracované a hlavně zvláštní. Doporučuji všem, kdo se rádi zabývají osobnostmi postav a také milovníkům české literatury.

Jájinka
01.12.2019 3 z 5

Po Němcích docela zklamání...

Vilma232
20.09.2019 4 z 5

Různé druhy osamělosti... A někteří osamělí se setkají na Hanspaulce.

Margie94
03.09.2019 4 z 5

Hodně zvláštní a zajímavé čtení, které je rozděleno do tří hlavních příběhů, přičemž jedno je upřednostňováno a má větší rozsah. Na začátku člověk moc dobře nechápe, proč Květa doupě buduje, ale jak se člověk blíží ke konci, všechno do sebe krásně zapadá. Mezitím sledujeme další dva příběhy, přičemž se s hlavním příběhem setkají jen v krátkých okamžicích. Trošku mě mrzí, že jsme příběh nemohli sledovat z pohledu Bohumilovy manželky Marie, která svého manžela postrádala...určitě by to byl další zajímavý vhled do příběhu. Celkově hodnotím 4*

Peršanka
26.08.2019 2 z 5

Na začátku: no ne, to je krásná čeština :), později: no ne, to je ale nenápadně děsivé, co bude dál? a někde v půlce: hm, asi nic, začínám se nudit... přeskakuji na konec a vrtím hlavou, taková banalita, ztráta času :(

Gooverka
26.07.2019 3 z 5

Styl psaní této autorky mám hrozně moc ráda, už od Němců. Mám ráda prolínání postav a různých příběhů, které do sebe v určitém momentu zaklapnou. Většinou jsou pro mě takové knížky jistotou, že se mi budou líbit. Doupě má určitě zajímavý námět, ale spoustu věcí mi tam nesedělo. K žádné z postav, jsem si nenašla žádné pouto, i když jsem se snažila chápat jejich motivace. Japonská linie, jak psalo mnoho lidí předemnou, mi přišla zbytečná a dost uměle naroubovaná na další dva příběhy, které mi dávaly větší smysl. Na konci jsem čekala něco zcela jiného a hlavně mi přišlo, že aby celá kniha dávala smysl, měla by být ještě o pár stránek delší. Není to špatné, ale rozhodně jsem z knihy dost rozpačitá.

micha-ella
23.06.2019 3 z 5

Tahle knížka je složená ze tří příběhů, kdy každý by mohl být úplně samostatný, má hodně krátké kapitoly a hodně prázdných stránek, jakoby autorka nastavovala co se dá, aby docílila určitý počet stran. Hlavní příběh je naprosto absurdní a celé je to nepříjemně depresivní.
Nechápu, proč většina komentujících popisuje děj - k čemu? Kdo to četl, ten popis děje nepotřebuje, kdo to ještě nečetl, dozví se zápletky a pak už ho to nemůže bavit.

martineden
08.06.2019 5 z 5

Moje první kniha od Jakuby Katalpy a jsem nadšená. Křehký příběh jedné osamělé ženy, která nalhává blavně sobě, jaký měla s manželem krásný život. Jenže to nemá moc komu vyprávět...

hulina
22.04.2019 3 z 5

Je to na mě nějaké moc smutné, nepřidalo mi to, ale ubralo, a proto knihy nečtu.

slecnapeta
10.04.2019 4 z 5

Velmi pekne napsana kniha se zajimavym pribehem, ale nemohu rict, ze by me nejak zasahla. Jeste chapu prolinani pribehu Kvety a vietnamske rodiny, ale Akiko a Hideki mi do pribehu tolik nesedeli a to prolnuti s okolnim dejem bylo uplne minimalni. Ale autorka me svym stylem oslovila a jeji predchozi kniha Nemci mi prijde napsana jeste o neco lepe.

alabra
04.04.2019 4 z 5

Kniha plná smutku, osamělí žijí vedle blízkých lidí a přece sami. Trochu zvláštní počtení, dobře napsáno, stejně jako některé předchozí čtenáře i mě Květa rozčilovala, cítila jsem s vykořeněnou paní z Vietnamu a litovala Japonku. Nechápu, proč autorka zvolila tři naprosto odlišné typy postav, které nic nespojovalo, stále jsem čekala na pointu a nedočkala se.

jana2302
02.04.2019 3 z 5

Tak tohle bylo hodně creepy. Napsané určitě dobře, ale příběh fakt divný. Květa je otřesná postava, pošťák mě taky štval... A i když je to napsané dobře, tak já prostě příběhy tohoto typu, kdy mi jsou postavy protivné, číst nepotřebuji a nechci. Japonský příběh kdyby tam nebyl, tak by se asi nic nestalo (akorát přispěl k celkovému depresivnímu pocitu z knihy a ten muž mě vlastně taky štval). Vietnamská paní se mi docela líbila a její dějová linka mi jako jediná přišla napínavá (jestli něco řekne nebo ne; naopak jak to dopadne s pošťákem, mi bylo vlastně dost jedno). Kniha ve mně zanechala divný až nepříjemný pocit, není to můj šálek čaje.

Daisuke
21.03.2019 4 z 5

Tady jsem hodně na vážkách. Jazyk knihy mě bavil a doslova jsem ho zbožňoval, postavy jsem si zamiloval a učarovala mi péče, se kterou byly prezentovány jejich vnitřní konflikty. Příběh bohužel pokulhává, jednotlivé dějové linie na sobě byly v podstatě nezávislé a jejich protínání působilo spíš antiklimakticky. Kniha má lehoučký náhled magického realismu a místy hodně připomíná Murakamiho, ale musím říci, že i Murakami umí napsat uspokojivější konec...

Lidmila_2008
01.01.2019 2 z 5

Za mě slabé, sice zručně napsané, ale kniha jde po povrchu. Květa pro mě byla studená, neživotná, nezajímala mě. To samé japonský motiv - zde naprosto zbytečný. Jediná zajímavá silná linka byla ta s vietnamskou prodavačkou - ta ale bohužel nedostala potřebný prostor.

anna0480
22.11.2018 3 z 5

V porovnání s autorčinou předcházející knihou Němci je tahle podle mě o něco slabší, ale ani tak jsem se u čtení nenudila a knihu přečetla během dvou dní.
Opět se zde setkáváme s více dějovými linkami, přičemž jedna z nich je o japonském páru žijícím v Americe. Žena z tohoto páru umírá na rakovinu a její muž už to nedokáže snést a tak odjíždí na cesty. I když si je vědom toho, že se může vrátit a ona už tam být nemusí. (...) Další dějovou linií je starší Vietnamka, která byla před lety nucena přijet za svou dcerou do České republiky, ve Vietnamu už jí totiž nikdo nezbyl. Už je to sice několik let, co tu žije, ani tak si tu ale nepřipadá doma a jediné, co jí váže s domovem je hedvábí a kondenzovaný zázvor. A nakonec linka hlavní - důchodkyně Květa, která se několik let starala o svého nemocného muže a najednou, když už tu není, jí schází někdo takový. O koho by se mohla starat, komu by mohla vařit a hlavně, komu by mohla odvyprávět celý svůj život. A tak začne ve sklepě svého domu vytvářet Doupě. Doupě obložené novinami, Doupě, které je vybaveno knihovničkou, kobercem a postelí s voňavým povlečením. Koho do Doupěte chytí?

Dějové linky se - jak už to tak většinou u takových knih bývá - místy protnou. Není to ale nic násilného a ani nečekejte nějaké wow. Trochu mě mrzel useknutý závěr, jako by kniha skončila příliš rychle. Jinak ale dávám tři hvězdičky. Líbilo se mi to, kniha se četla lehce i díky krátkým kapitolám, které autorka používala už v již zmiňované knize Němci.

Tiffany
15.11.2018 3 z 5

Nemůžu říct , že by se mi knížka nelíbila…,spíš naopak. Jen si říkám…, jaké myšlenkové pochody přivedou autora k sepsání takového příběhu… Forma čtivá, jazyk barvitý…, ale příběh Květy je tak absurdní…, nereálný.., sci-fi.. Na druhé straně, nosným bodem , je ta již zmiňovaná osamělost ….. Takže knížka určitě k zamyšlení.

Tři plus.

Karimah
30.10.2018 4 z 5

Některé knihy jsou prostě divné a tahle je jednou nich. Četla se ale krásně. Hvězdu ubírám za konec, čekala jsem "něco" a ono "nic".

cérka
22.10.2018 5 z 5

Tak dlouho mi ležela na nočním stolku a já ji pak "zhltla" za jediný den. Ty jo, Květa mě fakt bavila. Představa 72 leté důchodkyně unášející 42 letého pošťáka... :-) :-) :-).
Na druhou stranu všechny příběhy byli vlastně smutné. Květa -osamělá ženská s dědictví chtivou dcerou, nemocná Akiko a její bezradný, bezmocný muž, vykořeněná Anh Thi. Všechny příběhy se v jednu chvíli protnou a pak zase rozběhnou svým směrem. Prošli i mnou a vím, že tam i zůstanou. Knihu budu doporučovat, stejně jako kniha Němci totiž ve mě zanechala stopu, radost a naději, že máme tak skvělé autorky a že je pořád o čem psát :-)