Doupě

Doupě https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343395/bmid_doupe-LOw-343395.jpg 4 573 141

Román o míjení a mimoběžných cestách Po mimořádně úspěšném románu Němci přichází Jakuba Katalpa s propracovaným mnohovrstevnatým románem ze současnosti. Květa je po manželově smrti sužována pocitem samoty a neužitečnosti. Ve sklepě svého domu proto vybuduje malou místnost — doupě — a čeká na návštěvníka, kterého by do ní mohla zavřít a vyprávět mu svůj životní příběh. Zatímco Květa opečovává svého vězně, v Americe umírá na rakovinu Akiko Ikedaová. Dochází sice na chemoterapii, ta však nezabírá a její manžel postupně ztrácí víru v manželčino uzdravení. Anh Thi Hoang opouští rodný Vietnam a vydává se na dalekou cestu do Prahy, aby pomohl dceři s vedením domácnosti a malého obchodu. Naráží však na odcizení, nejen kulturní, ale také rodinné a generační.... celý text

holkaslebkou
01.10.2017 4 z 5

Knizka, kterou jsem zhltla rychle jako odpoledni zakusek. Katalpa me jednoduse bavi. Udrzuje si odstup, vyuziva vecny a presny popis situaci, ktere jsou mnohdy podobne absurdni jako u Kafky. Jako kdyby o nic neslo... Ale po vytecnem romanu Nemci jsem byla prece jen malounko zklamana. Dilo me zasahlo, ale nakonec se jeste zatepla odtrhlo a vysumelo.

Tri zeny, tri pribehy, tri druhy uvezneni: Kveta, ktera se po smrti sveho manzela citi osamela a nepotrebna. Zoufale se chce o nekoho starat. Vyhlidne si tedy nesmeleho navstevnika a uvezni ho v utrobach vlastniho sklepa. Jde o cin, jenz spusti sled dalsich udalosti, ktere nakonec mozna povedou ke Kvetine zahube, mozna ke smiru...

Dalsi zena na nas pohlizi jen z druhe strany prazske ulice - Vietnamka, ktera opustila rodnou zem, se jen tezko smiruje s zivotem ve meste, kde dest studi a nevoni. Jelikoz moc neovlada cestinu, vetsinu knihy spis tise sedi a pozoruje.

Posledni linka sleduje umirajici Japonku Akiko a jejiho manzela. Necekejte ale zadne zdlouhave a ubrecene klise. Cim vic Akiko slabne, tim vic si jeji muz uvedomuje, ze je v pasti (v kleci? doupeti?). Potrebuje utect na misto, kde bude vzpominat na svou zenu - zdravou, plnou zivota... stastnou. Jejich posledni spolecny usek vnimam jako to nejhezci a nejuprimnejsi, co jsem asi kdy cetla.

Aby toho nebylo malo, vsechny osudy se v urcitych bodech vzajemne protnou, coz mi nekdy pripada zbytecne a vynucene. Ale budiz. Katalpa je porad vyborna autorka (i sympaticka osobnost).