Doupě

Doupě https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343395/bmid_doupe-LOw-343395.jpg 4 578 578

Román o míjení a mimoběžných cestách Po mimořádně úspěšném románu Němci přichází Jakuba Katalpa s propracovaným mnohovrstevnatým románem ze současnosti. Květa je po manželově smrti sužována pocitem samoty a neužitečnosti. Ve sklepě svého domu proto vybuduje malou místnost — doupě — a čeká na návštěvníka, kterého by do ní mohla zavřít a vyprávět mu svůj životní příběh. Zatímco Květa opečovává svého vězně, v Americe umírá na rakovinu Akiko Ikedaová. Dochází sice na chemoterapii, ta však nezabírá a její manžel postupně ztrácí víru v manželčino uzdravení. Anh Thi Hoang opouští rodný Vietnam a vydává se na dalekou cestu do Prahy, aby pomohl dceři s vedením domácnosti a malého obchodu. Naráží však na odcizení, nejen kulturní, ale také rodinné a generační.... celý text

rottovat
10.02.2018 5 z 5

Jedním slovem skvělé. Výtečný jazyk a krátké kapitoly udržující čtenáře v napětí. Je to výjimečné a zároveň svým způsobem obyčejné, místy zvrhlé, smutné, neuvěřitelné. Rozhodně lepší než autorčina prvotina "Němci". V závěru jsem možná čekala výraznější propojení jednotlivých osudů, ale právě tím, jak autorka román zakončila, z něj udělala jedinečné dílo.

Marta13
03.02.2018 4 z 5

Kniha čtivě napsaná, ale kniha Němci vede ...

SanFrancisco2
28.01.2018 3 z 5

Čtivé, ale po Němcích velké zklamání.

V28
28.01.2018 5 z 5

Další skvělé čtení od Jakuby Katalpy. Po Němcích přichází Doupě, příběhy tří žen a jejich samoty. Kniha je dobře napsaná, díky krátkým kapitolkám čtivá, okrajově v hlavním příběhu s Ptáčkem i zábavná. Hlavně je to však smutná záležitost, která ukáže jak špatně se někteří lidé dokáží chovat ke svým blízkým nebo si spíš jejich situaci nedokáží uvědomit, ustát a pomoci.

Sorrow
25.01.2018 4 z 5

Doupě je velmi originálním počinem, minimálně na poli české literatury určitě. Je úsporné, a přesto úderné. Všechny tři příběhy, byť se protnou opravdu jen zvolna, se mi do knihy hodily. Člověka zasáhnou a po dočtení je pocit úzkosti, osamocení, ale možná i jisté naděje velmi hmatatelný. Autorka umí dobře pracovat s postavami a zároveň jim nepotřebuje věnovat dvacet zbytečných stran. Jí stačí dva řádky. Opravdu silně na mě její román zapůsobil a fandím i polootevřenému konci, byť to normálně v knihách moc ráda nemám.

rodak
09.01.2018 5 z 5

Co asi dělá pan Ptáček.No to byla dokonalá kniha.Takový nápad .Tři příběhy naprosto odlišné a přece v bolesti a smutku podobné.I humor tam najdeme,absurditu doupěte,lehký styl vyprávění.Já smekám před autorkou.Nová vlna českých autorek např.Mornštajnová,Chalupová Bolavá,Katalpa atd mi dělá obrovskou radost,že i v budoucnu budu mít stále kvalitního čtení dostatek.

pdoubkova
01.01.2018 5 z 5

precteno jednim dechem, vsechny 3 dejove linky - unoskyne Kveta a postak BP, Vietnamka Hoang presazena v Praze i Japonka Akiko s rakovinou v USA, me uplne pohltily a horko tezko jsem se odtrhavala v pul druhy v noci, abych sla spat, takhle si predstavuju petihvezdickovou knihu, i kdyz ten konec byl takovej useklej, nijakej

zuzana2599
27.12.2017 5 z 5

O vánočních svátcích mi dělala společnost současná česká literatura.
Po pochvalných recenzích jsem si i já přečetla Doupě, které určitě není o radostech života. I tak mě tato kniha dokázala oslovit a bavila mě každá jedna stránka. I přesto osamění a smutek hlavních hrdinů se mi příběh četl lehce a v mém nitru nezanechal žádné negativní emoce.

petrarka72
25.12.2017 5 z 5

Mám doma všechny tři romány Jakuby Katalpy už nějakou dobu - tak proč nezačít tím posledním, nota bene o Vánocích...? Tři příběhy, z nichž ten hlavní, Květin, je částečně inspirován Fowlesovým Sběratelem, další dva pak doplňují téma loučení (paní Hoang se starou vlastí a jejími pravidly a tradicemi, Hideki s umírající partnerkou) a vnitřní samoty, která je k nepřekonání. Doupě nejprve jako metafora smysluplnosti (pro Květu), také vězení, které se mění v útočiště, bezpečí (pro pošťáka Ptáčka). Zpráva o světě, v němž se dějí pod příkrovem všednodennosti hrozné věci - ale je jisté, že bude hůř...

debe
20.12.2017 4 z 5

Kniha milá svým sdělením, ale ne úplně uvěřitelná pro její dvě hlavní postavy.

pavlinda
17.12.2017 4 z 5

Napsané výborně,ale působilo to docela morbidně..

Medovnice
16.12.2017 5 z 5

Za mě dobrý :)

Ronny
12.12.2017 4 z 5

Kniha byla napsaná čtivě a věrohodně byly popsány pocity osamění hlavní postavy, odcizení s její dcerou a chápu naprosto její touhu být v životě pro někoho potřebná, mít se o koho starat a s někým sdílet svůj život. Ale způsob jakým si paní Květa partnera obstarala...No to mi přišlo dost na hlavu. To bych pochopila u nějakého úchyla, prostě já vím, že je to jen románová fikce, ale dost mi to vadilo. Na druhou stranu, jsem si uvědomila, jak by mi chyběl můj manžel a že je třeba si vážit si všedních společných prožitků.

Měňavka
11.12.2017 5 z 5

Kniha je naprosto dokonalá a autorka si mne okamžitě získala do svého klubu fanoušků. Příběhy a kapitoly se krásně střídají a pak se dokonce protínají,což je potom na konci velmi příjemné pro rozuzlení. Velmi oceňuji filozofický nádech, úvahy a myšlenky hlavních hrdinů stejně jako popis obyčejných detailů.Takové psaní je prostě moje gusto.Jen tak dál!!!Ocenění, která autorka získala si určitě zasluhuje.

puml
10.12.2017 4 z 5

To lepší ze současné české prózy. Líbil se mi příběh Hidekiho, a to, jak nenuceně se všechny tři příběhy v jednu chvíli protnou.

Alternative
24.11.2017 5 z 5

To bylo zase uplne uzasny pocteni!

kalinkacz
19.11.2017 4 z 5

Tak tohle bylo maxi překvapení! Autorka mě touto knihou skutečně dostala! Brilantně propojila hned tři dějové linky, které jsou dojemné, neotřelé a čtivé... Celkový koncept mě opravdu bavil a jsem si jistá, že velice brzy sáhnu po další autorčině knize... Jo a ta obálka? Host prostě umí a není kniha od českého autora, která by mi tuto myšlenku nepotvrzovala!

JAG
03.11.2017 5 z 5

Skvělé! Důkaz toho, že se vyplatí číst současnou českou literaturu. Všechny tři životní příběhy hlavních postav jsou smutné (nikov však deprimující) - o lidském míjení se, hranicích vnitřní odvahy, životních prožitcích a vzpomínkách na ně. Ačkoliv je těžké se s činy některých postav plně ztotožnit, pochopit je není složité.
Jenotlivé dějové linie rychle plynou. Díky krátkým kapitolám mají příběhy spád a udržlovaly mě v premanentím zájmu sledovat děj dál a dál.

Danago
25.10.2017 3 z 5

Knížka je velice zvláštně napsaná. Jsou zde tři smutné příběhy, které se navzájem dotknou. Ale na mě byla knížka asi příliš filozofická. Zanechala ve mě pocit smutku a osamění, kterým trpěli v knize všichni hlavní i vedlejší postavy. Knížka se čte velice rychle má krátké kapitoly, někdy jen na pár řádků.

Jana283
16.10.2017 4 z 5

Čte se krásně, i když všechny tři příběhy jsou plné smutku a osamění. Se všemi pěti protagonisty knihy musí člověk když ne sympatizovat tak soucítit.