Doppler

Doppler https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8768/bmid_doppler-i4j-8768.jpg 4 515 122

Doppler série

Hlavní hrdina autorova druhého románu se po zdánlivě bezvýznamném pádu z kola dostává do hluboké osobní krize, kterou řeší tím, že se zcela stáhne do sebe, opustí ženu a děti a dosavadní pohodlný způsob života a rozhodne se přestěhovat do lesa. Společnost mu dělá losí mládě, jehož matku zastřelil kvůli potřebě jídla. Je to tedy román o lidské osamělosti, přechodu od aktivity k pasivitě, soukromém protestu proti společnosti a proti tomu, co se považuje za správné a korektní, proti konzumu a blahobytu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vakát

Doppler , 2004

Dreamal
08.04.2021 4 z 5

Kniha mě hodně bavila, i když mě pořád nadzvedávala ta přehnaná "nezodpovědnost" hrdiny k dosavadnímu životu:-)

byvalyknihovnik
26.03.2021 4 z 5

Anotace u knihy je docela výstižná. Doppler toužíc po svobodě a míru v duši se přestěhuje do lesů. Ale ani tam nemá takový klid, jaký by si představoval a to vytváří často komické až absurdní situace. Kniha je trošku sondou do lidské duše, zároveň je to takové vtipné a odpočinkové čtení. Kniha mě bavila, mohu doporučit.

jaroiva
10.03.2021 4 z 5

Možná je Doppler magor a možná je génius a tím, že upadnul (a asi se řádně bacil), se mu v hlavě rozsvítilo. Každopádně mě knížka pobavila. Kdo by nechtěl na chvíli se vším seknout a prchnout někam do lesa? Jen kdyby neotravovali ti ostatní lidi.

HelenBarbora
18.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha, čte se jedním dechem. Chci další díly :)

Gracian1964
03.12.2020 5 z 5

Pekne švihnutá kniha. Tu máme názorný príklad, čo sa môže stať s človekom severského typu, keď mu na hlave pristane vlastný bicykel.

tatjana1737
06.10.2020 3 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou v jedné recenzi a musím říct, že jsem čekala trochu víc. Ústřední myšlenka je mi blízká, sama pociťuji jistou krizi a touhu vrátit se k přírodě, ale lehce absurdní uchopení mi ve svém důsledku přišlo nereálné. Nevím, jak v Norsku, ale říkám si, že u nás by asi jen tak neprošlo, aby se někdo spakoval a bivakoval v lese. Už jen proto, jak by manželka sama řešila složenky? Kdyby můj manžel do Kauflandu přinesl vyuzené losí maso a vyžadoval směnný obchod, myslím, že by ho - v tom lepším případě - poslali pryč, v tom horším na něj zavolali městskou a hospitalizovali ho na psychiatrii. Doppler měl velké štěstí v tom, s kým se potkal - ať to byl právě manažer prodejny nebo Düsseldorf. Lehce mne mrzelo, že ženské postavy jsou v knize spíše do počtu - manželka, která je sice tolerantní, ale jen do určité míry (dokud není stižena analgetiky podanými při porodu), a dcera, která by vlastně v knize ani být nemusela. Humorem mi kniha dost připomínala Stoletého staříka, zejména scéna v porodnici se spoutaným švagrem mi přišla úžasně absurdní. Asi bych si nakonec na autorův styl přivykla více a byla ochotna mu toho i více dovolit, ale kniha byla příliš tenká a obsažené myšlenky mi výraznější poselství nepředaly. Kdo by bažil po větším propracování tématu návratu k přírodě, doporučuji film "Tohle je náš svět" (2016).

CITÁT:
Můj švagr si oddechl, jak vidím. Nejspíš očekával větší odpor. Možná měl trochu obavy, ale místo toho to bylo příjemné a skoro milé setkání. Důvodem je to, že lžu. Jenomže to on neví. Lež je skvělý prostředek, kterého mnozí využívají příliš zřídka. Je neuvěřitelně efektivní. Člověk něco říká a míní něco jiného. Fantastické.

Moje elfské jméno je: Ránëwén / Orodreth Tinúviel.

kacenka075
29.08.2020

Dokonalá kniha na špatnou náladu, skvěle vystihuje psychiku muže prožívajícího krizi středního věku... tedy aspoň myslím:-) Brala jsem to jako návod, jak se k tomuto období v životě většiny mužů postavit.

Finn69
02.08.2020 3 z 5

Příjemná, absurdní knížka, která se jednak dobře četla, jednak mi připomněla mně samého v některých chvilkách. A aby nedošlo k nedorozumění, nemluvím o Dopplerově fyzické výbavě :) I když, když už jsem to zmínil...
Mě to bavilo, trochu mi to připomínalo Paasilinnu a losí kámoš Bongo byl samozřejmě super.

matt.296
03.07.2020 5 z 5

Skvelá kniha. Dá sa žiť aj inak ako to robia ostatní. Páčil sa mi aj humor a ironia, ktorú treba brat s nadhľadom. Vlastne celu knihu treba brat s nadhľadom. A postava losa - Bonga - bolo tiež výborná.

JIKO74
05.02.2020 4 z 5

Knihu jsem četla před nějakým časem,
možná jsem utrpěla nějaký šok, zřejmě z opětovného poznání křehkosti mužské identity, (tady bych dala smajlík) , nicméně knihu doceňuji až s odstupem. Na první dobrou byla kniha osobitým způsobem humorná a byla v ní krásná nadsázka, hezky položená a nazaměnitelně mužsky pojatá. Asi i proto mi ta kniha byla trochu protivná a v něčem příliš neutěšená. Ale! postupně mi přijde moudřejší a hlubší než jsem jí původně přisoudila. Vzácný jev, zraje ve mně jako víno...

Luis
02.02.2020 2 z 5

Pár zajímavých myšlenek a pro někoho vtipných situací tam je, ale znovu už raději ne. A na pokračování si nechám zajít chuť.

Rade
21.01.2020 4 z 5

Vtipné a absurdní, s velkou nadsázkou. To si čtenář musí uvědomit, jinak si to neužije…
Mně se zdálo hodně dobré, i když ke konci už to nebylo ono, vtipná absurdita s kritikou konzumního života a honby za úspěšným životem přecházela do pro mě trochu fantasmagorického neurčitého konce.
Trochu mi - v něčem - připomnělo „Opozdilce“ Dimitri Verhulsta, tím vtipem i absurditou a taky hodně rozporuplným hlavním hrdinou…

„Až za soumraku se mi v paměti vynoří zlomky refrénu a já si je nekriticky dlouho zpívám, dokud mi s úděsem nedojde, že si drmolím znělku k ,Banánům v pyžamu´. Dokonce ani tady v lese nejsem ušetřen jedovatých šípů dětské kultury. Je to jako nemoc. Šíří se sluchem. I nepatné vystavení zdroji stačí na to, aby virus nemilosrdně zasáhl mozek. Měsíce tam může číhat, zatímco člověk netuší nebezpečí, a pak najednou zaútočí a ukáže svou pravou tvář. Zbytek večera se mění v jakýsi pěstní souboj mezi mnou a ,Banány v pyžamu´. Snažím se písničku zahnat, ale stále se mi vrací. Ve chvíli, kdy se už nesoustředím na to, že si ji broukat nesmím, si ji zase broukám. Připadám si jako posedlý. Je to jako ve filmu, který jsem viděl před mnoha lety. Tam se ruka hlavního hrdiny proměnila ve zlo a snažila se ho zabít. Nakonec ji odřízl motorovou pilou. Pilu zdržel ve zdravé ruce a za startovací lanko zatáhl pusou. Pryč se zlou rukou.“

MilaSliacka
10.12.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, plánuju číst pokračování. Oceňuji přímočarý styl. Ale. Velká část příběhu se odehrává v zasněženém lese. Ve stanu žije muž s losím mládětem a občas se svým čtyřletým synem. Jednou na ně ve vánici v noci spadne stan a je potřeba jít ven ho opravit. Ok, může být, ale chybí mi tam jakákoli zmínka o nepohodlí a zimě. Zároveň se hrdina vnitřně hrabe ve všem ostatním od úplných prkotin (často třeba řeší, kam chodí na malou) až po hluboká filosofická témata (jeho myšlenky o tom, co je spokojený život, mě bavily nejvíc), tak jak to, že nepadne ani zmínka o přírodních živlech a šoku z tak radikální změny prostředí? Tohle mi tam nesedělo.

brocolli
28.10.2019 4 z 5

velice promyšlený a zajímavý příběh, za mě je v něm veliká pravda, akorát bylo těžší se začíst

MatoLenka
04.09.2019 1 z 5

Nebyla jsem s to se začíst.

Monique07
05.08.2019 5 z 5

Ač se to tak nemusí jevit, má tato kniha neskutečnou hloubku. Ta hloubka je za hranicí běžně konvenční hloubky. Inspirativní.

RSí
19.07.2019 1 z 5

Soba jsem v knize našla, ale zmiňovaný humor z mého výtisku zřejmě vyprchal. Myslím, že je to první kniha, u které mě napadlo, že bych ji nejradši šla vrátit.

Romča11
10.07.2019 3 z 5

Doppler je velice zvláštní kniha. Pojednává o muži jménem Andreas Doppler, Norovi, který se rozhodl jednoho dne, poté co spadl z kola, že bude žít v lese. A kniha pojednává o dobrodružství, která zažívá spolu s losím mládětem Bongem, jehož matku zabil pro maso. Nejdříve žije v lese sám, ale poté se k němu postupem času přidá pár lidí. Co je nejdůležitější a tyto myšlenky se táhnou celou knihou je to, že Doppler nemá rád lidi a píli a tím pádem se snaží nedělat nic. V knize se střídají pasáže, kdy Doppler vypráví a kdy vede filosofické úvahy a myšlenky. A to je to, co mi na knize hodně vadilo. Podle mě to zdržovalo celé plynutí děje knížky a často jsem se celkem musela nutit, abych knihu dočetla. I když to nejspíš bylo také proto, že mi nesedl autorův styl psaní a vlastně celý humor nebo styl myšlení hlavní podtavy, Dopplera. Prostě mi tato kniha moc nesedla, nejspíš budu na klasické dívčí romány, ale musím ocenit některé Dopplerovy myšlenky. Například že všichni lidé jsou moc pilní a neustále se za něčím ženou, shromažďují věci a nemovitosti a je to k ničemu. A občas sami přijdou na to přijdou a pak se v pokročilém věku ocitají opět v roli dospívajícího teenegera a nevědí, kdo jsou. Nepoznávají se a ani své tělo.

Mayaku
06.05.2019 4 z 5

Příjemný humoristický román. Na rozdíl od druhého dílu série (Náklaďáky volvo), kterým jsem neprozřetelně začala a který mě docela otrávil, bylo setkání s Dopplerem nepoměrně příjemnější, a nelituji, že jsem knize přeci jenom dala šanci. Příběh je zde takový sevřenější, postavy sympatičtější a humor tolik netlačí na pilu.

Tozbee
15.04.2019 3 z 5

Je to správně uhozené a provokativní. Ten chlap je střídavě roztomilý a na zabití. A celek je z půlky zábavný a z poloviny nudný. A je celkem možné, že při druhém čtení by se mi ty půlky prohodily, což mi na celé knížce přijde jako nejlepší.