Naivní. Super.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hlavní hrdina tohoto jednoduchého románu o složitých věcech, o nichž v některém okamžiku života přemýšlí patrně každý člověk, je pětadvacetiletý mladý osamělý muž, který ztrácí v dnešním složitém světě orientaci. Se zdánlivou jednoduchostí koresponduje i odlehčený vypravěčský styl, zařazující knihu k literatuře tzv. naivismu. Tímto svébytným literárním ztvárněním i příjemným humorem a chápajícím lidským tónem si dílo získalo širokou popularitu a uznání. Doposud bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8767/naivni-super-A5t-8767.jpg 4128
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Doplněk
Orig. název

Naiv. Super., 1996

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Kniha Naivní. Super.

Přidat komentář
JendaVáňa
15.12.2020

Mě to teda dost zklamalo. Dost možná kvůli hajpu, který na knihu vytvořili kamarádi, ale přijde mi to jako takový Coelho zabalený do hipsterského balicího papíru. Mezi naivitou (zde chápanou pozitivně) a bezobsažnou banalitou je nejspíš dost tenká subjektivní hranice...

Jizi
17.08.2020

To je tak, když napíšete knihu, ve které použijete všechny skvělé nápady a pak litujete, že jste je nevytěžili jinak, více, lépe, šířeji.
Jedním z řešení je jednotlivé nápady (radikální, nepředvídaný únik ze stávajícího života, který je podle většinové společnosti naprosto v pořádku a tím pádem je vaše chování zcela nepochopitelné, lásku ke kolu, přátelství  s něčím malým živým - dítětem, losem, atp., volvo, cestování za poznáním, mentální výplach televizí, životní krizi a panickou úzkost ze života...) vzít, načechrat a udělat z nich trilogii. Pokud jste Erland Loe vznikne Doppler.

A já mám tu smůlu, že jsem nejdřív četla celého Dopplera až po něm Naivní. Super. To nevyhnutelně vychází z (nevyhnutelného) srovnávání jako beta verze Dopplera - ve své bizarnosti je stejně sice taky zábavný a ve své naivitě vlastně docela milý, ale onen efekt "co to...?!" se už jaksi nedostavil. 


Clair16
11.07.2020

Naivní. Super. se má k Dopplerovi jako Prima sezóna ke Zbabělcům. Ale to mu (ani jí) z mého pohledu nijak neubírá na kvalitě. Oslava jednoduchosti, která ale vůbec nemusí být triviální; naopak může pojmenovat, co je opravdu důležité. Odlehčené čtení, kterému neschází originalita.

MilaSliacka
11.04.2020

Když jsem knihu četla poté, co vyšla, přišla mi geniální a zcela ze života. Teď, když ji čtu po patnácti letech a je vidět, že jsem někde jinde. Hrdina Erlenda Loe roste a vyvíjí se, stejně jako čtenář. Najít se v ní ale i po letech dá:
humor
minimalismus
existenciální krize (odstartovaná prohrou v kriketu)
triviální pohled na svět
míč
hledání vztahu k lidem
hledání vztahu k sobě
vesmír jménem New York
upřímnost
seznamy

indyka
10.02.2019

Naivní? Rozhodně. Super? Já vlastně ani nevím...

Poprvé od doby, kdy hodnotím knihy zde na Databázi, nejsem schopná vymyslet a obhájit si hvězdičkové hodnocení. Ta kniha je neskutečně zvláštní. Někdy mi přišla geniální, někdy zase....jako nimrání se v maličkostech, které mě moc nebavilo. Dost záleželo i na konkrétních pasážích. A nikdo mi nevymluví, že do toho autor promítl dost sebe a dílo je jeho psychohygienou.

Jednoduše to nezvládnu uchopit. Kniha je to zajímavá, ale možná úplně nejsem na stejné vlně s tím, jak to autor myslel.

Serja
10.01.2019

Pro mě poněkud depresivní a oči otevírající dílko. Až moc jsem vcítil do hlavního hrdiny, co hledá štěstí, smysl...a podstatu času.

freejazz
09.11.2018

áno, svet môže vyzerať úplne inak. len na nás záleží, aký uhol pohľadu zvolíme. som zvedavý na iné dielka toho autora.

eva.haf
11.09.2018

Četla jsem před lety, jako první knihu od tohoto autora. Jak už tady někdo řekl v komentářích níže, název knihy i pro mě odpovídá jejímu hodnocení.

1