Dobrý den, soudružko učitelko: Husákovy děti ve školních lavicích aneb jak to tenkrát vážně bylo https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499780/bmid_dobry-den-soudruzko-ucitelko-husako-CHp-499780.png 4 20 8

Co se během normalizace vyučovalo, jaké gastronomické kreace nabízely školní jídelny a která témata mezi žáky o přestávkách frčela? V této odlehčené publikaci najdete pořádnou várku informací o dobové módě, šikézních účesech, školních pomůckách i o všem, co se mezi školními zdmi dělo, když jste zrovna nemuseli chodit na chodbě s rukama za zády. Nedílnou součástí knihy je i bohatý obrazový doprovod, který často vydá za mnoho slov.... celý text

Dobraadresa
18.06.2023 4 z 5

Je to knížka pro jednu generaci, a protože do ní patřím, tak mě bavila. Vzpomněl jsem si na spoustu věcí, co už jsem jinak nedržel v paměti. Užil jsem si takovou zdravou nostalgii, která minulost nepřikrašluje, ale opravdu hlavně ukazuje a připomíná.

Olous1
19.04.2023 5 z 5

Tak já jsem se u knihy bavila. Nostalgie, zavzpomínala na své dětství a fakt i zasmála. Hlavně mě pobavil toaletní papír. Vše co je v knize napsáno,tak jsem zažila,bylo to příjemné zavzpomínání.

lapagerie
10.11.2022 3 z 5

Jsem trochu zklamaná. Asi jsem čekala něco jiného. Je to vlastně soupis toho, co se dalo za mého dětství sehnat. U něčeho jsem se zasmála, na něco si nepamatovala. Ale neseděly mi moc osobní komentáře, občas mi přišly zbytečně povrchní a odsuzující. A většinou jsem se s nimi nedokázala ztotožnit. I když jsem za socíku byla dítě základní školou povinné, nevnímala jsem dobu jako špatnou.

los
29.10.2022 odpad!

čekal jsem nějaké popularizované pojednání o školství v 70. a 80. letech, podložené odborným materiálem, a ne fotografie obalů od bonbonů a různého spotřebního zboží s odkazem na nějaké muzeum socialismu, to vše doprovázené subjektivním komentářem kompilátora, který staví na stereotypním a kontrapozičním obrazu doby

proč se v posledních letech stalo takovou módou chlubit se, že jsem nevzdělaný hlupák? (narážím na autorův závěrečný medailon)

moničina
05.10.2022 4 z 5

Taký stručný súhrn všetkého, čo sa za socíku nosilo a čo bolo dostať v obchode. A to nielen pre deti ale aj dospelych. Obrázky boli fajn, na ich vačší počet by bolo treba hrubšiu knihu. S čím nesúhlasím je kritický podtext na všetko, čo sa vtedy nosilo a čo bolo dostať v obchode. Pritom napr. vtedajším potravinám sa tie dnešné produkty chuťovo aj kvalitou ani zďaleka nepribližujú. A kritický komentár k spevákom, že naspievali pôvodné zahraničné hity a tak sa zviezli po chrbte zahraničných interpretov, s tým nesúhlasím. Mnohé z tých pesničiek boli výborné a niekedy aj lepšie ako originál. Autor to tam nepriamo interpretuje, akoby nerobili nic ine, len napodobňovali západ. Celkovo mi pripadá, že autor akoby kritizoval úplne všetko z tej doby. Ide teda o neobjektívnost. Ale pripomienka mnohých produktov mi vrátila spomienky na detstvo a dávam tri hviezdičky.

maryzka
04.10.2022 4 z 5

Taky jsem si ji přečetla z nostalgie, ale i když jsem se bavila, tak si myslím, že by některé věci měli zůstat především z potravin. Nějak asi jak autor podotkl mám rozmazlený jazyk a proto mi spousta věci nechutná, Je fakt, že štávy, které vyráběli v Mnichově Hradišti byli nejlepší, domácí se moc nepovedli

iceVS
25.09.2022 5 z 5

Nostalgie a smích v jednom.
Absolutně jsem se bavila.
V knize bylo asi úplně všechno, snad vyjma dobrovolně povinného dopisování s kamarády ze Sovětského svazu a řetězové dopisy :-D
Jako jediná ze třídy jsem nebyla jiskrou ani pionýrkou - z důvodu totální introverze mi to prošlo :-D

A pane autore - netuším, co je to za lesklou kulatou věc na straně 83 - to jsme ve škole neměli :-)

Jarka_rybář
14.09.2022 2 z 5

No, nevím. Na knihu jsem se těšila, ale dojmy z ní mám spíše smíšené. Je spíše citově zabarvenou směskou vzpomínek než pramenem pro poznání doby. Fotografie a ilustrace často doplňují text je nedostatečně, věci zníměné v textu často nejsou na obrázcích. Informační hodnota je tedy malá. Mám pocit, že jsem se nedozvěděla skoro nic.

socialismus zboží retro kultura a společnost

Ondřej Horák
česká, 1976
2014  80%Tvrdohlavý muž
2013  50%Dvořiště
2021  37%Pohlavní styky
2017  40%Nebožtík
2018  36%Mrtvá schránka

Kniha Dobrý den, soudružko učitelko: Husákovy děti ve školních lavicích aneb jak to tenkrát vážně bylo je v