Dobrodružství Toma Sawyera

Dobrodružství Toma Sawyera

Román Dobrodružství Toma Sawyera, poprvé vydaný už v roce 1876, v dětství s gustem četli naši rodiče i rodiče našich rodičů. Spolu s Dobrodružstvím Huckleberryho Finna se stal na dlouhou dobu nejoblíbenější klukovskou četbou. Nyní vychází v novém českém překladu Jany Mertinové, který přibližuje originál současnosti. Autorův humor i poutavý způsob vyprávění se tak stává srozumitelnější pro dnešní čtenáře. S uličníkem Tomem a jeho kamarádem Huckem budou dnešní kluci znovu prožívat dobrodružný útěk z domova, pirátský život na pustím ostrově i hledání pokladu ve strašidelném domě. Stejně jako mnoho generací před nimi budou číst o tom, jak se oba kamarádi zastali neprávem obviněného Mouly Pottera a ohromili poklidné městečko odhalením skutečného vraha....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32370/dobrodruzstvi-toma-sawyera-32370.jpg 4.2607

Tom Sawyer (1.)

The adventures of Tom Sawyer (1876)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Chesterton

Našla jsem o prázdninách u své tety na půdě :o)
Myslím, že jsem neměla problém pochopit, byť nedělní škola mi byla trochu vzdálená . . . .
Mám k ní asi podobný vztah jako damato, přesto, že jsem nikdy nechtěla být klukem. Stačilo mi být holčičkou s klučičím srdcem. Myslím, že mi to vydrželo dodnes!
Také jsme měli vor ba i necky na rybníku a Tom Sawyer byl jedním z prvních mužů mého srdce :o)
Film Páni kluci jsem viděla, ale s našimi dětskými sny má pramálo společného.
Marku Twaine díky, že jsi pomohl rozvinout do šíře můj dětský svět!

Pavelpi

Výborná kniha o dobrodružstvích Toma a Hucka.Četl jsem jí v dětství a částečně jsem jí nerozuměl ( nedělní škola,otroci atd.)Sice mi to otec vysvětlil,ale já jsem si to neuměl představit,že je něco takového možné.Musím ke své hanbě říct,že jsem knihu od té doby nečetl a musím to určitě napravit.

RyonMathrin

Kniha pro kluky o klucích a klukovinách.

SSTknihy

Trochu se obávám, že kdo jednou viděl úžasný film Páni kluci, který byl natočený na motivy Tomových dobrodružství, tomu už jakékoliv jiné zpracování, včetně originálu bude připadat chudší a tak nějak méně vtipné. Ale i tak jsem si knihu užila a jsem ráda, že jsem ji četla.

Květinka008

Obdobím prázdnoty a hledáním sebe samého prostřednictvím lumpáren na hranách mantinelů prochází každý kluk... Tady ještě v krásné době, kdy nemá diagnózu ADHD a je to prostě jen lump s dobrým srdcem :-) V dětství jsem se ke knihám M. Twaina nedostala, doháním nyní díky Čtenářské výzvě a nelituju!

Liduka

Musím říci, že začátek mě nijak moc nezaujal a i když byl Tom velice vynalézaví, co se týče lumpáren, děj mě začal bavit až poté co došlo ke zločinu, to jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Knihu ráda zařadím do čtenářské výzvy pod bod kniha, která byla zmíněna v jiné knize.

PetraaMatouš

Tento příběh miluje celá rodina. Filmově je to taky velice pěkně zpracované.
Tom je pěknej vykuk a vyčůránek, až hanba mluvit :-)

Damato

... a zase návrat do dětství, kdy jsem strašně chtěla být klukem, abych pořád nedostávala doma vynadáno, že holčička se chová jinak ( kňourá, neleze na plot, nekrade za plotem třešně, všichni ji chválí, zatímco mým rodičům řekla paní učitelka v první třídě, že jsem měla být kluk a totálně otrávila mé mamince i mně moje dětství - " pančelka " byla totiž totální kus nejmenovaného domácího zvířete a já blbka ji tenkrát fakt měla ráda) . Teď se děsím toho, aby moje vnučky nedělaly totéž, protože počítám s tím, že na ně paní učitelky budou pět jen a jen chválu. Ale panenky s kočárky u nás zatím frčí, nevím, jestli tím, že holky ještě neumí lézt po stromech, nebo je to fakt baví . Ale fotka s naším prvním vorem ( svázaná domácí košťata - všechny maminky u nás v paneláku ten večer hledaly koště), který jsme vytvořili a chtěli na něm odplout do dalekých krajin, je důkazem toho, že jsme plány podle pana Twaina vytvořili dokonalé, jen rodiče neměli porozumění a když na tohle přišli, nejdříve nás seřezali všechny do houfu, ale pak asi potažmo byli všichni rádi, že nás vyhmátli v pravý čas, kdy jsme k Třebovce nedošli. Škoda, mohli jsme mít třeba úžasné zážitky z cest ( a nebo spíše z potápění - vzhledem k vratkosti voru). Tom Sawyer by kulil oči, na co všechno jsme nad jeho knihou přišli. A že jsme se vybavili nejen prakem a chlebem, ale i kompasem a rumem - jak správní cestovatelé. Doufám, že tahle inspirativní kniha přinese mnoha a mnoha čtenářským generacím ty skvostné zážitky jako nám v letech 1970-1975.

piroušek
05.12.2017

parta zlobivých dětí, kteří ani nezlobí, taková nostalgie, vtipné příběhy, dalo se to číst před lety,dá se to číst i teď.
Kluci jsou pořád stejní.

marta0912
01.12.2017

Jednoduchý závěr: Děti jsou pořád stejné.

Nelasp
08.10.2017

Vtipné příběhy malého zlobivce a jeho partičky kamarádů mám ráda už od dětství.

Majkrofon
22.06.2017

Mile, vtipné a svieže, ale ako dieťa by ma to zaujalo určite oveľa viac.

maple34
07.04.2017

Asi jsem se k této knize dostal příliš pozdě, ale nějak nevím, co na tomto příběhu všichni vidí. Budu si to muset přečíst ještě jednou. Twain je velmi silný v dialozích, ve kterých je čtenář doslova vtažen do situace, postavy volí akurátní slova, kadence promluv postav je nápaditá a přesná, ale těch dialogů je tu bohužel zoufale málo...Příběh chlapce průšviháře je notoricky známý, proto jsem se mu možná tak dlouho vyhýbal a proto možná nesplnil byť jen mladý kousek očekávání. Jazykově je kniha dost odloučená od dnešní mluvy mladých lidí, proto si myslím, že kniha neoplývá takovou popularitou jako za mých mladých let. Četli jsme v rámci čtení na pokračování v 5. třídě a děti byly z příběhu zmatené, zaujaly je jen určité pasáže v textu (bludiště, Joe Indián, piráti).

PeťkaW.
21.03.2017

Toma Sawyera jsem přečetla kvůli maturitě. A číst ji nebylo ani zdaleka takové utrpení, jako u jiných titulů. Je psaná stravitelným jazykem, děj je docela zábavný a čtivý, líbí se mi detailní popisy americké kultury a zvyků z pohledu malého chlapce. Jako celek kniha působí tak nějak... čistě a nevinně. Twain se dokázal až obdivuhodně vžít do postavy malého chlapce a kdybych nevěděla, co vím, tak bych i věřila tomu, že knihu napsal malý chlapec :) Celé je to krásně uvěřitelné a mile naivní.

pepa4081
16.02.2017

Nádherně napsaná knížka pro děti, ale i pro dospělé, kteří si umí vzpomenout, že v dětství nebyli zrovna andílci. Vrcholně uspokojivé.

Welinie
10.01.2017

Čtená nedávno, ale líbila se mi stejně, jako kdybych ji četla za "mlada.

Baushka
06.01.2017

Několik dobrodružství malého raubíře a jeho kamarádů, první láska, napětí, strach, spřízněnost, plán, pochopení, smutek a pláč, upřímnost a mnoho dalšího na pár stránkách románu rozhodně nejen pro děti.

Petra88
10.12.2016

Příjemná oddechovka. Četla se hezky, rychle.

Blancheerka
04.10.2016

Četlo se to krásně, snadno a rychle, protože mám pocit, že je spíše pro mladší čtenáře ;)

lucille48
18.07.2016

Román na mě udělal zvláštní dojem. Domnívám se, že jsem pochopila díky tomuto románu, že zastřít svou osobnost za tvář vzorného žáka, ne vždy vypovídá o dobrém charakteru – je tomu tak pouze v případě, kdy je onen člověk odvážný a v pravou chvíli poví, co má a nehledí jen sobecky na své dobré bydlo. Jsem si jistá, že tato literatura ve mně vzbudila další vlnu myšlenek, jež můj mozek s radostí vytěsnil, neboť se mu zdálo, že na ně nejsem připravena.

vercasa
01.07.2016

Kniha se mi libila, ale doporucuji spise pro kluky, neboť hlavni hrdina je kluk a popisuje sve zazitky a dobrodruzstvi, ktere provadi spolu se svymi kamarady.

Madlenka_Knihy
12.06.2016

Kniha mě nezaujala.

Micheline
11.03.2016

Kdo by nechtěl mít takového "rošťáka" doma :o))

ThrisaManx
18.01.2016

Tuto knihu jsem tak ráda četla! Zamilovala jsem si Toma natolik, že jsem měla pocit, jako bych to dobrodružství prožila s ním. Mnohem lepší než kniha Dobrodružství Huckleberryho Finna.

Luccy78
18.01.2016

Velmi pěkná kniha, která obohatila mé dospívání. Vyprávění sirotka Toma a jeho kamarádů, jejich dobrodružství, klukovin, ale přitom dobráckosti, jsem měla moc ráda a nadšená jsem byla i z filmového zpracování knihy.

Gael
30.12.2015

Krásný dětský bestseller. Už se těším na Dobrodružství Huckleberryho Finna.

petra2973
21.12.2015

Hezká a poutavá kniha.

Spýťa
06.12.2015

Krásná kniha, ale ještě lepší je audiokniha, kterou čte Naďa Konvalinková, Svatopluk Beneš a další.

Rade
12.11.2015

Tedy ta anotace zde (2005).... :-(
Jinak moje hodně oblíbená kniha z dětství. Pro děti, ale současně v mnohém taky pro dospělé...

pipu
12.11.2015

Nejlepší.... dá se číst pořád dokola..
Znova si připomínat dětství, dobrodružství, zamilovanost, přátelství, lest ..
Musím ji mít :)