Dobrodružství kapitána Hatterase

Dobrodružství kapitána Hatterase

Román se odehrává v roce 1861 a jeho obsahem je popis britské výpravy k severnímu pólu vedené kapitánem Johnem Hatterasem. Ten je přesvědčen, že kolem pólu je volné nezamrzlé moře, a je svým cílem přímo posedlý. Nezabrání mu v tom ani vzpoura posádky jeho lodi, která s ním nechce pokračovat v nebezepečné cestě a loď dokonce zničí. Pokračuje s několika odvážlivci dál a nalézá u břehu pevniny nazvané Nová Amerika trosky lodi předcházející výpravy ze Spojených států amerických. Na Nové Americe, ležící zhruba na 83 stupni severní šírky a 120 stupni západní délky, cestovatelé přezimují. Velkou zásluhu na jejich přežití má především jeden z členů výpravy, doktor Clawbony, který například dokázal zapálit oheň pomocí čočky vyrobené z tvrdého ledu, pro boj s medvědy vyrobit náboje ze zmrzlé rtuti a masový útok medvědů zastavit výbuchem střelného prachu, odpáleného elektricky. Tím ale jejich dobrodružná výprava zdaleka nekončí...

méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/91_/919/dobrodruzstvi-kapita-919.jpg 3.968

Voyages et aventures du capitaine Hatteras (1866)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Návrat

danny_21

Tato Verneovka mě v dětství minula a nebýt toho, že jsem nedávno četl Simonnsova Terrora, možná bych dal tomu samolibému, sobeckému Hatterassovi vyšší hodnocení - 55 %

TheRaven
12.07.2016

Pro mě osobně jedna z nejlepších verneovek, která dobře ukazuje, že Verne dokázal psát i poměrně drsné romány, které nemusely sestávat jen z klasického romantického děje zaplněného naivními lidmi. Hlavními pozitivy knihy jsou tak nečernobílé postavy, tradičně spousty zeměpisných či dějepisných zajímavostí, a především skvělý popis toho, jak probíhaly výpravy za dobytím severního pólů, a to se všemi jejich těžkostmi.
Více k mému hodnocení knihy zde: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/podivuhodne-cesty-julese-verna-zastavka-druha-dobrodruzstvi-kapitana-hatterase-6127

tenax
09.03.2016

Mrazivý román. Mrazivý nejen prostředím severních polárních krajů, ale zejména charakterem hlavního hrdiny. Hatteras je statečný, odhodlaný, nezdolný, ale zároveň bezohledný a ješitný fanatik, který je schopen obětovat cokoliv a kohokoliv, jen aby dosáhl vytčeného cíle. Podle toho také výprava probíhá. Jediným skutečně kladným hrdinou je doktor Clawbony, díky jehož neustálé dobré náladě, vzdělání a vynalézavosti příběh dopadne tak, jak dopadne.

hlavin
09.02.2016

V knize není prakticky žádná kladná postava, vyjma doktora Clawbonyho. Kapitán Hatteras je pro mě postava záporná, vlastní ctižádosti a ješitnosti by obětoval životy ostatních, i těch, kdo ho nezradili. Zavlekl někam námořníky, a ani neřekl kam poplují. Nejde mu o vědu, ale o sebe. Ne aby něco bylo objeveno pro vědu, ale aby to bylo spojeno s jeho jménem.
Jak již zde zmínil jeden diskutující, náhlá změna od nenávisti k přátelství opravdu v životě nefunguje.
Kniha je jinak psána poutavě, není tu ani tolik popisů jako v některých jiných verneovkách.

Rup
02.07.2015

Neprávem opomíjený román má snad ze všech autorových knih nejlépe propracované charaktery panáků. Jen škoda toho až příliš idealistického závěru - z nepřekonatelné nenávisti do absolutní oddanosti je přece jen mnohem delší cesta, než jakou autor nastínil. Vhledem k době vzniku a zaměření díla nemám žádných výtek. Doporučuji.

admin
02.03.2015

Opět klasický Verne. Kdo již toho četl více, najde stejné schéma vyprávění zasazené do jiného prostředí, podobné zápletky, podobné charaktery hrdinů, podobné situace často vyhnané až do krajnosti. Poutavost vyprávění se však nedá upřít.

Krami
24.11.2014

Klasický Verne, který prostě nezklame. Spousta dramatických a podivných situací, boj o holý život i různorodé zápletky. Samotná postava Johna Hatterase mě nejdřív moc neoslovila, ale s postupem děje jsem si ji dost oblíbil. Ani zrada neodradila kapitána od splnění si svého velkého snu. Není to ani moc známá verneovka, ale rozhodně stojí za přečtení.

xeroxino
28.10.2014

Jedna s najlepsich knih od Verna.. !

Eigis
21.08.2013

Kapitán Hatteras je typicky Verneovská postava muže odhodlaného jít za svým přes jakékoliv překážky. Další velice výraznou postavou je doktor Clawbony, z jehož pohledu je příběh vyprávěn, který je kapitánovi velice výraznou oporou, při jeho cestě na severní pól. Je velice zajímavé, že podobné schéma uplatní Verne ve své knize Ledová sfinga, ve které se hlavní hrdinové snaží zachránit výpravu, která zmizela při cestě na jižní pól.

vitavita
08.04.2012