Dobrodruhům

Dobrodruhům https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431044/bmid_dobrodruhum-3Ie-431044.jpg 4 579 182

Neplánujte cesty… prožijte je! Cestování si nikdy nenaplánujete na sto procent – vždy vás něco překvapí. Ví to i oblíbená herečka a cestovatelka Tereza Ramba (Voříšková). Za dva roky navštívila dvacet zemí a rozepsala se o jejich známých i nečekaných podobách. Ať už máte sami neklidného cestovatelského ducha, nebo radši jenom jezdíte prstem po mapě, Tereziny zážitky v kombinaci s autentickými fotografiemi a ilustracemi jsou natolik inspirující, že vás začnou svrbět pohorky.... celý text

katasokolov
20.07.2021 1 z 5

Ke knize jsem se dostala pouze díky čtenářské výzvě na databaziknih a jsem tak ráda, že mi alespoň něco ten strávený čas přinesl -) myšleno -) splnění dalšího tématu výzvy. Knize bohužel chybí jakýkoliv ucelený koncept, je to pouze směsice myšlenek a pocitů, které autorka zažila na svých cestách, a ke kterým využila další super PR téma “lásku”. Je to takový deníček nebo dopis z dovolené rodinným příslušníkům, kde se dozvíme s kým se autorka setkala, kde byla, co dělala a co všechno snědla :-D. Kolikrát ani nevíme ke komu autorka zrovna hovoří, což mi přišlo jako největší bizár…. Takže, pokud máte rádi tuhle českou hereckou osobnost, pak si knihu kupte a dostanete se jí na pár chvil do hlavy. Pokud ale upřednostňujete knihy, které mají alespoň nějaký základní smysl a formu, pak sáhněte raději po jiném čtivu…

Kladně hodnotím snad jen vizuál knížky a pár emočních momentů, jako třeba kapitola o Sarajevu (btw kdo jste neviděli film Příběh mého syna, tak vřele doporučuji, existuje i předloha od Mazzantiniho).

Nechápu tak vysoké hodnocení knihy na databázi, ani ten hype okolo. A co už vůbec nechápu je kapitola o Barbadosu (ti, co četli pochopí…. napsat kapitolu o takhle krásné zemi a hodit tam jen cestu autobusem :-D…. Tak já ti vám teda nevím ;)).

LooneyCZ
17.07.2021 3 z 5

Už to zaznělo mnohokrát, ale naprosto zásadní je fakt, že tohle NENÍ cestopis, to je dojmopis. A ačkoli jsem to tušila dopředu a ze začátku mě čtení i bavilo, bylo to takové milé, ke konci bylo těch emocí prostě moc. Na úkor čehokoli jiného, co by stálo za přečtení. Kapitoly o Číně nebo Barbadosu jsou v knize asi jen proto, aby se autorka pochlubila, že tam byla.
Jako bych četla deníček člověka, kterého neznám natolik, aby mi ty narážky dávaly smysl. Na můj vkus zbytečně moc osobní dojmologie. Postupem času na mě navíc výlevy o ekologii a stavu světa začaly působit jako prohlášení naivky, která by chtěla dosáhnout světového míru (omlouvám se autorce, myslí to zřejmě dobře, ale některá prohlášení jsou v kontextu jiných docela pokrytecká). Takže hvězdu za grafiku a dvě hvězdy za některé kapitoly a fotky (severní pól, Laos, úvod). Nebylo to špatné, pokud od toho nečekáte cestopis.
Nedoporučuji: milovníkům cestopisů, opravdovým dobrodruhům a horalům, lidem, kteří se touží dozvědět fakta o zmíněných zemích.
Doporučuji: fanklubu autorky, emocionálně zalozeným děvčatům s touhou po cestování, lidem, kteří rádi čtou knihy, které "pohladí po duši".

vampyrcik
13.07.2021 5 z 5

Tahle kniha mě pohladila na duši a připomněla mi, proč je tak prima cestovat.

Sandalkar
29.06.2021 5 z 5

Je to jiny, ale je to super. Nejsem fanda minimalisticke grafiky, ale ty vety. Ta schopnost predat pocit, vuni a naladu mista i autorky v par slovech/vetach to je baajo. Uvitala bych fotky k textu, ne jen na pocatku kapitoly (dane zeme). Ale proste, je to krasne umelecke dilo. Sve. Originalni.

Ps.: Str.248 Ja nemam cich, takze je mi to fuk.... V roce 2021 totalne punk veta.

Lutzinka
29.06.2021 5 z 5

Klobouk dolů.
Originální, upřímné, skvělé.

Knižní střípky
10.05.2021 3 z 5

Poslech audioknihy

Přestože autorka navštívila za dva roky cca 20 destinací, je možné, že skalní fanoušci cestopisů mohou býti zklamáni. Zde se totiž nejedná o nějaké obšírné a podrobné popisování daného navštíveného místa, ale spíše o útržky pocitů, zážitků, dojmů, vjemů, řekla bych, že je to hodně osobní. Je to vlastně takový deník z cest, kde se pisatel zaměřuje na své pocity z prožitého, zapisuje si to, co je pro něho v danou chvíli důležité a mnohdy nám tak dává nahlédnout do svého nitra.
A jelikož já fanda klasických cestopisných knih nejsem, byla jsem spokojená. Jsem moc ráda, že jsem zvolila formu audio nahrávky a knihu jsem použila jako takové fotoalbum.

Rézi
01.05.2021 3 z 5

Taky jste se rozbrečeli?

knihomolka27
29.04.2021 5 z 5

Krásná životní filozofie a touha objevovat nová a nová místa napříč celým světem. Čtivé, zajímavé momenty z autorčina života. Nějakým hodně osobním věcem sice moc nerozumíte, ale to nemění nic na tom, že z knihy cítíte mnoho emocí.

Velmi působivé fotografie, které lákají místa navštívit. Celkově po dočtení knihy se ve vás zvedne váš dobrodružný duh, a budete si přát prožívat svá vlastní dobrodružství. DOPORUČUJI

Marekh
17.04.2021 3 z 5

Po dlouhé době jsem se začetl do cestopisu. Kniha má zajímavý koncept. Je napsána formou krátkých zápisků ze zemí, které autorka navštívila. Zpočátku jsem si musel zvyknout na styl psaní. Používá hovorovou řeč. V přímé řeči se nevyskytují uvozovky, ale poznáme ji podle jiné barvy písma. Mezi zápisky z cest vkládá také kapitoly o lásce. Autorka má osobitý styl vyprávění a pohled na život. Zajímá se také o ekologii a v knize najdeme také zajímavé myšlenky. V knize se nachází také humor. Možná mohly být zápisky z jednotlivých zemí více podrobnější, pokud by se v knize vyskytovalo méně zemí, o kterých píše. Vyprávění zážitků z cest je letem světem. Líbily se mi závěrečné části kapitol, které jsou pojmenovány, CO JSEM SE NAUČILA. Nejvíce mne oslovily kapitoly SEVERNÍ PÓL, VIETNAM, PERU a pár dalších zemí.

Kniha obsahuje hodně barevných a černobílých fotografií, které jsou pěkné a povedly se. Zajímavě je řešený také hřbet knihy. Papír je kvalitní. Je však škoda, že kniha nemá pevnou vazbu, je v paperbacku. Kniha tohoto formátu a s takovým množstvím fotografií by si ji určitě zasloužila, když přihlédnu k ceně, za kterou se kniha prodává. V knize se vyskytuje také černobílá „pohlednice“, na které je vyobrazen vlk.

Knihu jsem měl přečtenou za 2 dny, četla se rychle. Určitě existují lépe zpracované cestopisy i po stylistické stránce, z druhé strany jsem tuto knihu bral jako oddechovku a celkově knihu hodnotím průměrně. Někteří čtenáři jsou z knihy nadšení, jiná skupina čtenářů neoplývá tímto nadšením a možná to bude způsobeno tím, že autorka věnuje určitý prostor v knize lásce a vztahu ke svému muži. Já stojím asi uprostřed těchto dvou skupin.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Tak jsem teď tady a obcházím svůj hotel každý den pořád dokola, abych se donutila vylézt z postele. To je základ léčení splínu. Vstát. Vyrazit kamkoliv a být tam jakkoliv dlouho a třeba zbytečně, ale vstát. Jakmile zůstanete ležet v posteli, jste ztracení. To je vyzkoušený.

Cestování mění život. Vytrhává nás z naší reality, nutí nás bojovat za sebe, rozšiřuje obzor. Živí duši.

Barticek
14.04.2021 4 z 5

Nejde o klasický cestopis, ale spíš pocitopis. Ale velké plus za nádherné fotky!

evelina3309
24.03.2021 4 z 5

Krásná vazba knížky, ráda si jí doma vystavím. Zápisky mě bavily ale po pár stránkách jsem vždy měla dost a knížku otevřela opět až za pár dní. Stejně tak to mám i s podcastem Terezy Ramby. Je jí prostě až moc ale i přesto mě to láká se vrátit. Knížku cením a jelikož mi cestování chybí, ráda si občas výletuji aspoň v hlavě.

Tanulee
12.03.2021 1 z 5

Zajímavý nápad vizuálního řešení knihy, ale obsahu dávám 3 body z 10. Pár hezkých myšlenek se v knížce najde, ale není to kniha, kterou bych musela mít v knihovně, proto jsem ji poslala dál, aby udělala radost jiné duši. Ohledně navštívených zemí jsem se nedozvěděla vůbec nic, jsou to jen útržky myšlenek, které si neumím pospojovat.

Klobouková
10.03.2021 5 z 5

Krásná knížka. Obsahem i na pohled. Ne, není to cestoPIS, jak tu mnozí uvádějí, Tereza Ramba až na výjimky nepíše o poPISU cest, ale zejména o dojmech a o prožitku cest.
Vždy jsem se považovala za cestovatelku, zdaleka bych si však netroufla do všech výprav, do kterých se vrhá Tereza - a o to víc mě bavilo o všech jejích dobrodružstvích číst a tajit nad nimi dech. Doufám, že autorka bude v psaní pokračovat!

mau
07.03.2021 2 z 5

První polovina zajímavá, druhou už jsem téměř nemohla dočíst. Chápu autorku, že určitě prožívala krásné období, ale na mě toho bylo už trochu moc.

Buchtičkajani
21.02.2021 4 z 5

Nečekejte klasický cestopis, spíš zážitky z cest u kterých se zasmějete, pohodová, čtivá knížka, plus krásné fotky...

kofee
18.02.2021 4 z 5

Dobrodružství v krajinách duše s pozadím zelených hor, bílých plání a barevných vod.

sonie
17.02.2021 5 z 5

Jsem z knihy nadšená, jednoduše napsaná, velice čtivá!

jengibre
13.02.2021 5 z 5

Miluji tuhle knížku. Miluji způsob, kterým Tereza píše. Tak oduševněle. Se srdcem na dlani. A úžasně autenticky. Zážitky, emoce, pocity. Kreativita. A láska. Spousta lásky. Až se mi nejednou hrnuly slzy do očí. Děkuji.

houbaaa
11.02.2021 4 z 5

Cestování není jen o nahánění zážitků a návštěvě co nejvíce míst, ale i o rozjímání a přemýšlení během cesty samotné. Jaké jsou osudy lidí, které potkávám a kam mě posouvá vztah s lidmi, s nimiž cestuji? Cestě, která není sdílená s ostatními, vždy něco chybí. Tereza si tyto vjemy z cest zaznamenává a dává tak nahlédnout do svých pocitů, jenž během dobrodružství prožívá. Hvězda navíc za krásné zpracování knihy a fotografie.

slunecnice45
09.02.2021

Moc milá kniha. Dokonce jsem se z ní i něco dozvěděla. Původně jsem měla obavy, jestli autorčin styl nevyzní spíše jako póza, ale naštěstí tomu tak není. Stačí si jen trochu zvyknout. Poté jsem beze zbytku uvěřila, že vše je myšleno opravdicky a bylo mi s knihou velmi příjemně. Mohu doporučit)