Dobrá znamení

Dobrá znamení https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15681/bmid_dobra-znameni-vVv-15681.png 4 1764 248

Děti, zahrávat si s Armagedonem může být nebezpečné! Nezkoušejte to ve vlastním bytě! Crowley je padlý anděl, teoreticky tedy ďábel, prakticky však člověk. Celé stovky let je naturalizovaný na Zemi, kam byl nasazen jako "spící" agent. Miluje staré automobily a populární hudbu a všeobecně dvacáté století, protože to je mnohem lepší než století sedmnácté, a to zase bylo mnohem přijatelnější než to čtrnácté. Žije si skvěle, může si to totiž dovolit. Jistě tímto dalším příběhem T. Pratchetta a N. Gaimana nebudete zklamáni. Čeká vás setkání s Ním. Nastal totiž čas narození nového Satana. Jenom rozpoznat, který z těch dvou roztomilých novorozených chlapečku to je. Dotisk vyšel v roce 2008.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch , 1990

irskádívka
04.03.2019 2 z 5

Jakkoliv mám ráda Terryho Pratchetta, jeho báječný humor a Zeměplochu, tahle kniha se mi prostě nelíbila. Je na ní příliš poznat vliv Neila Gaimana, kterého považuji za dost průměrného, hodně nudného spisovatele s neuvěřitelně snaživým a výkonným marketingovým manažerem. Ve vyprávění se místy objeví klasický Pratchettovský humor, knihou dokonce projde Smrťák (kdo by ho nemiloval?), ale jaksi ani jedno nedostane dost prostoru, zapadne do nekonečného proudu vyprávění, které příliš připomíná pokusy s psaním pod vlivem proudu vědomí.

LordP
22.02.2019 5 z 5

skvele

Izi14
18.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha!
Humornou literaturu moc nemusím, ale tohle je velká výjimka! Co strana, to výbuch smíchu nebo alespoň pousmání.
Už se těším na seriál, který má letos vyjít. David Tennant a Michael Sheen jsou podle mě pro role Crowleyho a Azirafala naprosto dokonalí, takže mám velká očekávání.

Omnis
17.02.2019 5 z 5

Velmi vtipné dílko, které uspokojí fanoušky obou autorů!

alef
10.02.2019 5 z 5

"Lidé by se nikdy nemohli stát svatými ... kdyby současně neměli možnost stát se dokonale zlými."

Začalo to velmi impozantně ... jenže, pak se přihodily jisté události, které se přihodily ... měla to být temná a bouřlivá noc, ale nebyla ... jenže to, že nastala krásná a příjemná noc, neznamená, že nebyly temné síly v ulicích :-). "Jsou všude. A ještě k tomu vždycky! V tom je celý ten vtip."
A pak, všude kolem je mnoho úkazů, víceméně nezvratných důkazů, o tom, že "na většině konání člověka se podílí Satan" (jen tak namátkou: války, morové pohromy a nečekané audity).
A z toho pak vychází neuvěřitelné množství zmatku a nerového stresu ... to, že dosud nenastal Armagedon, je pak jen a jen dílem jednoho padlého anděla, který si nesmírně užívá naše 20. století ... a navíc, má rád lidi :-) ... což je u démona velmi podstatná chyba, samozřejmě, že se snaží, aby nám naše krátké životy, co nejvíc znepříjemnil, jenže ať se snaží, jak se snaží, nic z toho "není ani z poloviny tak hnusné, jako ty věci, které na sebe lidé vymýšlejí sami" ... prostě, celé Peklo se všemi jeho démony a ďábelskými léčkami nám nedokáže udělat nic, co bychom si nedokázali udělat sami ... jsme totiž ve své fantazii a představivosti ... vyjímeční ... naštěstí, jsme vyjímeční ještě v něčem ... přestože velmi snadno dojdete k názoru, že my lidé, jsme horší než Peklo samo, najednou, zcela nečekaně a naprosto nepředvídatelně ... se dokážeme zachovat vznešeně a velkoryse ... tak, že se o tom ani Nebi nesní :-).

Je tedy zřejmé, že na průběh událostí, ani andělé, ani padlí andělé, nemají vlastně nijak zvlášť velký vliv :-) ... což ovšem neznamená, že nemůžou sem tam nějaké té náhodě pomoci ... třeba, aby jeden kluk vyrostl v zcela normálního kluka, navzdory tomu, že má schopnosti zničit celý svět :-) ... na druhou stranu, až zas tak důležité to není, protože to může (viz. výše) ... téměř kdokoliv ...

Páni ... spojení mého oblíbeného Terryho Pratchetta a neméně oblíbeného Neila Gaimana zafungovalo na sto procent :-) ... výsledkem bylo svěží čtení plné toho nejlepšího z obou :-) ...bavilo mě to ... bavil mě příběh, bavila mě myšlenka, bavilo mě hledání ... mám totiž od obou autorů už "něco za sebou", a tak mě bavilo hledat v textu ... bavila jsem se mj. i tím, že jsem si pro sebe identifikovala jednotlivé části /tak tohle určitě psal Pratchett a tohle zase Gaiman/. Spojení fantazie a humoru těch dvou byl pro mě vážně skvělý zážitek :-). Děkuji, pánové!

"Ale až zvítězíme, bude život mnohem lepší," zakrákoral anděl.
"Jenže zdaleka nebude tak zajímavý."

kuruteku
02.02.2019 3 z 5

Čekal jsem víc. Ale musím se smířit, že nic nového od Pratchetta si už nepřečtu. A víc si vychutnat to, co napsat stihl. Ta kniha vůbec špatná není, jenom jí něco chybí - možná kdyby v ní všeho bylo daleko více, takhle na men působí jako povedený dort od pejska a kočičky, hlava ani žaludek z toho nebolí, je tam mnoho výborných ingrediencí (Newt, Anatéma a kronika; Crowly a Azirafael, parta Adama Younga, čtyři pekelní jezdci a vysvětlivky ať autora či překladatele), ale vždycky, když už mám pocit, že to je ono, objeví se pythonovské "... and now something different" a jsme jinde. Celkové vyznění skvělé, námět výborný, ale čekal jsem ještě víc. Tak třeba to objevím při druhém čtení.

Estyr
21.01.2019 2 z 5

Na tuhle knihu jsem se hodně těšil, přeci jenom se v ní spojili dva skvělí autoři. Možná právě pro to velké očekávání pro mě byla kniha velkým zklamáním. Dále lze narazit na spoilery!! Podle popisu se člověk těšil na interakci mezi andělem Azirafalem a pekelníkem Crowleym. Střet jejich pohledů na věc při řešení různých situacích mohl být hlavním humorným proudem, ale bohužel jsem se jí moc nedočkal. Trochu na začátku, pak Azirafal najde knihu proroctví a pustí se do studia a pak se sejdou až na konci. Malý antikrist nedělá vůbec nic ďábelského. Jen sedí kdesi s kamarády a povídají si o triviálních blbostech s klasicky dětskou naivitou. Bohužel to tvoří značnou část obsahu knihy a prokousat se těmahle pasážemi dalo dost zabrat. V podstatě všechny postavy, krom antikrista jsou pro příběh zcela nepodstatné. Celou knihu si hraje s kamarády a když má rozpoutat Soudný den, tak řekne, že se mu nechce a je po všem. Hlavní protagonisté (anděl s ďáblem) se s ním ani nesetkají, natož aby na něj nějak působili. Od dvou velikánů fantasy bych tedy čekal něco lepšího.

martina.culik
07.01.2019 5 z 5

Tak u téhle knihy jsem se opravdu hodně bavila.
Ďábel je padlý anděl, tím pádem není tak nepochopitelné, že se z anděla a démona mohou stát přátelé (nebo alespoň něco na ten způsob). Oba hrají důležitou roli v nastávajícím konci světa, i když asi jinou, než bychom čekali.
Níže pár (nespoilerových) citátů:
"Tak je to vždycky, jeden si myslí, že je na vrcholku světa, a najednou vám oznámí, že bude Armageddon. Velká válka. Poslední boj. Nebe versus Peklo, tři kola, jeden pád, zajatci se neberou. A to je všechno. Už žádný svět. To je to, co znamená konec světa, Už žádný svět. Jen nekonečné Nebe, nebo - to záleží na tom, kdo zvítězí - nekonečné Peklo. Crowley si nedokázal představit, co by bylo horší. (...) Nuda která vládla v Nebi, byla skoro tak strašná jako všechno to vzrušení, které jeden podstupoval v Pekle."
"Ale až zvítězíme, bude život mnohem lepší," zakrákoral anděl. "Jenže zdaleka nebude tak zajímavý..."

janakot
02.01.2019 5 z 5

Právě jsem dočetla. Mám trochu podobné pocity jako po Anně Karenině :-) super kniha, ale musíte si jí zasloužit :-)
Musíte CHTÍT si ji přečíst ( ne že vás někdo bude nutit).
Moc se mi líbila.

moonell
24.12.2018 4 z 5

Z nějakého neznámého důvodu jsem se skrz ní kousala neúměrně dlouho, asi jsem si s tím originálem naložila víc, než jsem dokázala snést :) Nicméně zklamaná určitě nejsem, Gaiman krásně ladí s Pratchettem a jejich narativní techniky se výborně prolínaly.

LenysekC
24.12.2018 4 z 5

"Mám pocit, že už to celé začínám chápat. Jak se do toho jednou začnu tímhle způsobem plíst, nedá se to zastavit. Myslím, že jediná rozumná věc, kterou můžou lidi udělat, je uvědomit si, že když zabijou velrybu, mají prostě mrtvou velrybu."

Torgal
14.12.2018 3 z 5

Konečne sa to stalo - narodil sa antikrist a dni ľudstva sú zrátané. Zachrániť ho môžu len anjel a čert, ktorému sa na Zemi páči až príliš. Z blížiaceho sa armageddonu autori ťažia hromadu humoru, ktorý ale najlepšie funguje v izolovaných scénach. Keď sa človek pozrie na knihu ako na celok, tak je až príliš rozháraná a nekonzistentná a v konečnom dôsledku aj trochu nedotiahnutá. Do tejto torty toho totiž mačička (Pratchett) a psík (Gaiman) nahádzali až priveľa. 7-/10

ZaS
11.12.2018 3 z 5

Pokud jste si jako já mysleli, že spojením dvou vynikajících autorů automaticky vznikne superkniha, pak i vás Dobrá znamení vyvedou z omylu. Není to špatné a přečíst se to dá (druhá polovina je určitě lepší než ta první) , ale na Zeměplochu ani na Nikdykde či Hvězdný prach to nemá.

jaroiva
20.11.2018 2 z 5

Ne, zkrátka to vzdávám. Přečetla jsem půlku, ale nic mi to nedává. Pořád nějaké vysvětlivky, ale vtip je spíš ukrytý... oproti jiným Pratchettům je to prostě nuda.

dalia1769
05.11.2018 5 z 5

Výborné, vtipné, psáno v Pratchettově typickém stylu. Podle mého názoru předčí i minimálně některé díly Zeměplochy. Možná jen místo některých scén s Adamem a jeho partou bych uvítala více scén s Crowleym a Azirafalem, ti byli prostě nejlepší.

Terez9119
28.10.2018 5 z 5

Od Gaimana jsem nečetla nic, zatímco od Pratchetta asi dvacet knížek, takže jeho styl jsem bezpečně poznala, z českého překladu je ale nejvíc cítit Kantůrek :-)
Oproti Zeměploše mě kniha nezklamala, je prostě úplně jiná, ale ne horší. Všechny postavy jsou skvělé, dozvíte se o nich tolik, aby vás zajímalo, co budou dělat dál, a jen u málo pasáží jsem si říkala, že by tam prostě nemusely být (například seance u madam Tracy). Je těžké psát o knize, kde je vám nejsympatičtější Antikrist... Už se nemůžu dočkat seriálu.

BarkaS
19.09.2018 5 z 5

Tohle je moje srdcovka. Je v ní všechno. Že svět není černobílý, že láska má mnoho podob, že dobro může zvítězit, ale potřebuje ty správné podmínky a taky špetku náhody. Geniální, vtipné, milé. Už se těším na seriál.

sara4635
18.09.2018 4 z 5

Miluju scénu s vietnamem a kusem mýdla.

laepus
22.08.2018 5 z 5

Naprosto úžasná kombinace Pratchetta a Gaimana. V současné chvíli si možná i přeji, aby většina toho byla práce Gaimanova, abych měl naději, že někdo dokáže pokračovat v pratchettově stylu dál - obrovská nadsázka a lehkost, jeden vtip za druhým, docela zajímavé myšlenky a názory zabalené do totálně absurdních situací... Moc se líbilo. Sáhl jsem po knížce co nejdřív (jestli se to tak dá vůbec říct), protože jsem chtěl znát předlohu, než bude dodělána podoba filmová, u níž mě výkvět britského herectva rozhodně nenechává chladným. Rozhodně to není knížka pro mladé či nevzdělané, protože ti by podle mě nepochopili asi 50% vtipů, obzvlášť když je to v originále skoro už 30 let stará kniha - zub času na ní však vůbec nehlodal, naopak získává krásnou patinu a mnohdy je o to vtipnější.

sarka9190
17.08.2018 5 z 5

Oba autory zboznuji a spickovani anděla s čertem nemá chybu. Škoda,že nevyšla filmová verze. U nás máme alespoň Anděla Páně:-)

konec světa zfilmováno – TV seriál

Autoři knihy