Dnes v noci jsem ji viděl

Dnes v noci jsem ji viděl https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374062/bmid_dnes-v-noci-jsem-ji-videl-ipn-374062.jpg 4 117 39

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi z období druhé světové války od oceňovaného slovinského spisovatele Zámek u Lublaně v čase války a okouzlující žena z vysoké společnosti, která záhadně zmizí. Aby si Veronika a její manžel Leo udrželi společenské postavení, jsou nuceni stýkat se s německými důstojníky. Zároveň ale tajně podporují partyzány. Tragický příběh mladé Veroniky odkrývá pět vypravěčů. Všichni doplní dílek tajemné skládačky, ale každý na ni vzpomíná po svém – jako na extravagantní milenku, vznešenou nedostupnou dámu nebo milující dceru.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Plus

To noč sem jo videl , 2010

BlueberryL
02.05.2020 3 z 5

Neotřelá kompozice pro mě v závěru ztratila dech. První "kapitola" o lásce vojáka Steva k hlavní hrdince Veronice je suverénně nejlepší z celé knihy, křehká a dojemná. Stačila by mi i jako povídka - té bych dala pět hvězdiček.

denisa7430
26.09.2019 5 z 5

Velice poutavý román Dnes v noci jsem ji viděl je z období druhé světové války, z míst, o kterých se moc nepíše, nebo se k nám podobné romány prozatím nedostaly. Popisuje historické události velké války na území Jugoslávie, Srbska a Slovinska. Na jedné straně popisuje Slovince, kteří byli s německou okupací spokojení, na druhé straně zmiňuje násilí a potyčky partyzánů, kteří proti okupantům bojovali. Celou dobu zůstává čtenář napjatý, čeká, nemůže se dočkat vytouženého dobrého konce tohoto příběhu. Toho se však nedočká...

i_vanička
02.08.2019 4 z 5

Váhám napsat komentář, protože všechny komentáře níže jsou velmi shodné s tím, s jakými pocity jsem tuto bezesporu skvělou knihu četla já. Možná jeden postřeh stojí za připomenutí. Vyustění příběhu bohužel opět ukazalo, jak je omezenost, malost, sobeckost a hloupost nebezpečná, jak snadno se stane, že zvítězí nad ušlechtilostí, vstřícností, doprosrdečností ....ach jo.

Misha224
13.07.2019 4 z 5

Zvláštní kniha vyprávěna z pohledu nejbližších. Kniha je podle skutečnosti...

Acamar
12.07.2019 5 z 5

Zajímavě koncipovaná kniha, jako mozaika poskládaná ze vzpomínek pěti navzájem jen volně provázaných osob. Středobodem, kolem nějž se příběh otáčí, je pohřešovaná mladá žena Veronika, která více či méně prošla jejich životy, ale jejíž charisma se hluboce otisklo do jejich paměti.
Jak jednotliví "pozůstalí" přebírají štafetu vyprávění a doplňují své střípky do skládanky jejího tajemného zmizení, emoce se přelévají a pohled na Veroniku mění, kompletuje... Lehkovážná, nespoutaná dívka z úvodu knihy se stává milující a milovanou, těžce postrádanou dcerou, vřelou, přímočarou a přátelskou ženou, která nechce nic než žít po svém ... A jak válka, zpočátku přítomná jen jako vzdálená kulisa, prostupuje vyprávěním, z Veroničina příběhu se stává tragická výpověď o době, kdy třeba jedna malá, vlastně plně neuvědomělá pomsta v podobě neopodstatněného udání může mít neodčinitelné následky.
Čtenářsky nijak náročná, přesto psychologicky a emocionálně silná kniha, která stojí za přečtení.

slamenka
23.05.2019 4 z 5

Skvělá kniha napsaná dle skutečné události!!! a to já můžu :-) Nejvíc se mi líbilo, že příběh hlavní hrdinky nám postupně ukazuje 5 protagonistů příběhu. I když po prvním z nich jsem se bála, že to bude romanticky naladěné. Nakonec se z toho vyklubal úžasný příběh o ženě za druhé světové války ve Slovinsku, která si dovolila být jiná a bohužel na to doplatila. Bravurně napsané, celou dobu víte, kam ten příběh směřuje, ale nechcete, aby to tak skončilo. Jednu hvězdičku ubírám za ten pomalý rozjezd, párkrát jsem totiž uvažovala, že knihu odložím. Ještě, že jsem tak neudělala :-)

momo01
28.04.2019 4 z 5

Přečetla jsem už hodně knih s válečnou tematikou, a přesto tato je jiná než ostatní. Ať už tím, že se odehrává ve Slovinsku nebo postavou výjimečné a výstřední Veroniky. Zasáhlo mě, a znovu jsem si připomněla, jak svými chybnými rozhodnutími, nebo tím, že jsme v nesprávnou chvíli na nesprávném místě ovlivňujeme životy druhých. Někdy stačí i málo.

vladka1695
26.04.2019 4 z 5

Doporučuji!

douchova11
06.03.2019 5 z 5

Tahle kniha vám zůstane v mysli ještě hodně dlouho po jejím přečtení. Příběh, který je v ní popsán, člověka zasáhne zvlášť tehdy, když si uvědomí, že se skutečně stal. Znovu a znovu mě překvapuje, jakých ohavností a krutostí je schopen člověk, který je absolutně přesvědčený, že jedná ve jménu práva. Přitom není ochoten vzít v úvahu také práva druhých.

ladyka
18.01.2019 5 z 5

Dojem z knihy umocnil fakt, že hlavní hrdinka skutečně žila (byť pod jiným jménem) a její fotografie je na přebalu knihy. To jsem zjistila až po dočtení díky Zajímavostem tady na DK a o to jsem byla více "v šoku". Nejde o žádné lehké a odpočinkové čtení, ani romanci, jak by se mohlo zprvu zdát, spíš mozaiku lásky, historie, poetiky a tiché hrůzy, o příběh ženy na pozadí války, a to nejen vojenské či národnostní, ale i plíživé vztahové a lidské.

hs777
31.12.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Vzpomínání pěti různých postav na zmizelou ženu zvláštního typu začíná lehkovážně jako milostný románek bohaté paničky v době války a končí mrazivě morální kocovinou toho jediného, který tuší pravdu. Na závěr roku jsem si nemohla vybrat lépe.

kristleko
22.12.2018 5 z 5

(SPOILER) „Dnes v noci jsem ji viděl, jako by byla živá,“ otevírá hned první věta románu vyprávění pěti různých lidí, kteří vzpomínají na jednu mladou a okouzlující ženu, která jim tak či onak prošla životem. Postupně se poodkrývají detaily smutného příběhu Veroniky, která „chtěla jen žít a nikomu nic zlého nepřála“, měla akorát tu smůlu, že žila zrovna ve Slovinsku za druhé světové války. Tedy v době, kdy „si nikdo neváží lidí, kteří mají rádi jiné lidi, přírodu, zvířata, svět a s tím vším se cítí dobře“, ale kdy se naopak do popředí dostávají ty nejhorší lidské vlastnosti jako nevděk, žárlivost a závist a „kdy je zabití člověka něco tak samozřejmého jako přejet žábu na silnici“. Pak už stačí být jen ve špatnou chvíli na špatném místě, kde jsou lidé připravení zabíjet, třebaže je člověk nevinný… Drago Jančar v tomto románu velice plasticky líčí hrůzy války daleko za frontovými liniemi – i tam je totiž hranice mezi životem a smrtí neznatelná a často závisí jen na čiré svévoli lidí, kteří zrovna v tu chvíli v ruce třímají zbraň. Vypravěčsky bravurní a lidsky odzbrojující kniha, která připomíná osudy možná už trochu zapomenutých obětí druhé světové války, která stála život i miliony lidí mimo koncentrační tábory nebo bojiště. (10/10)

bejan
10.09.2018 5 z 5

Z vyprávění několika lidí se nám postupně skládá mozaika jednoho lidského života a jeho tragického konce. Vyprávění je suverénní, znovu a znovu posouvaná perspektiva je čtenářsky velmi chytlavá.

Ne že by příběh byl zcela originální, ale stále je důležité takové knihy číst, abychom si uvědomili, že nejnebezpečnější věcí je lidská hloupost.

Šárka_D
21.08.2018 5 z 5

Někdy otevřete knihu a po prvních větách cítíte, že máte v rukou něco mimořádného. Věděla jsem to i při čtení Dnes v noci jsem ji viděl od slovinského autora Draga Jančara. Román je dějově rozprostřen mezi léta druhé světové války a období, které ji bezprostředně ohraničuje, vzpomínky pěti vypravěčů ale zabíhají různě hluboko do minulosti a odkrývají čtenáři život v bývalém Království Jugoslávie očima různých společenských vrstev. Vypravěči po částech rozplétají příběh hlavní postavy - krásné a bohaté Veroniky - která sama nedostane prostor povědět svou verzi, v celém románu se o ní mluví jen ve třetí osobě. A co začíná jako milostný příběh, skončí ve výčitkách svědomí stárnoucího partyzána, národního hrdiny, který si připouští, že zločiny možná nejsou omluvitelné válkou ani okolnostmi. Nakladatelství Plus odvedlo dalším přírůstkem do Pestré řady opět skvělou práci.

Enxinka
19.08.2018 5 z 5

Nazorna ukazka toho, co dokaze zavist a nestastna laska mladyho kluka v dobe, kdy si lidi na zaklade “vyssich” principu nepotrebuji overovat fakta a dokonce pak jeste stravi relativne poklidny zivot.
Bohuzel verim, ze pribehy jako Veronicin se odehravaly prinejmensim po cele Evrope.

Corly
15.08.2018 5 z 5

Teď jsem dočetla a nemám slov... :-( Je mi jich tak líto...
Ale určitě stojí za to přečíst, moc silný děj, osvětlení dějin a opravdu velice působivě napsané. Taky se mi líbil autorův styl, zvláštní tím, jak na Veroniku a její osud vzpomíná jeden každý svým způsobem a svým příběhem...a upřímně, ten poslední jsem dočetla s hodně velkým sebezapřením...:-( Škoda, že nemohl líp dopadnout ten první...:-)

Jana283
18.07.2018 4 z 5

Dojemný příběh krásné a nespoutané Veroniky mi osvětlil mnohé z dějin Jugoslávie od 30. do 50. let 20.století.

Ronny
04.07.2018 5 z 5

Velmi smutné čtení, život není spravedlivý.

carodej-ucednik
24.06.2018

Vypůjčený komentář: Jančar komponoval svůj román jako skládačku pěti monologů, osobních a subjektivních svědectví, z nichž tryská zaujetí, láska i žárlivost. Ale temná i poetická kniha je něčím víc než pouhým podmanivým milostným příběhem, je ponorem do historie země, jejíž klidná, půvabná a zelená krajina plná hor a jezer se za války mění v peklo.