Dlouhý krok do tmy

Dlouhý krok do tmy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389289/bmid_dlouhy-krok-do-tmy-Z6c-389289.jpg 4 117 47

Historický krimi román napsaný na motivy skutečných událostí, který vychází u příležitosti 100. výročí založení Československa. Podzim roku 1918. Rakousko-Uhersko po zdánlivě nekonečných čtyřech letech války ohlásilo kapitulaci… a v lese nedaleko Lomnice nad Popelkou objevila textilní dělnice tělo zavražděné dívky. Závodčí Jindřich Kališ musí vyřešit svůj poslední případ v uniformě c. k. četníka a zároveň první z těch, kdy se bude muset zodpovídat novým československým úřadům. A nejen jim… Němci v pohraničí se hlasitě dovolávají práva na samostatnost, na českém území se rakouská správa snaží z posledních sil zachovat staré pořádky a hned za Jizerskými horami čeká na svou chvíli stále ještě bojující císařské Německo. Kališ bude muset napnout všechny síly, aby rozpletl předivo spiknutí utkané v době, kdy se z válečného strádání, hladu a nemocí ztěžka rodil československý stát. Vždyť časnou podzimní tmou obchází Pán lží a každý den hraje v jeho prospěch.... celý text

Madelisi
27.10.2020 4 z 5

Mám pocit, že něco takového se fakt mohlo odehrát. V létě jsem se pohybovala v Jizerských horách, takže místo děje mělo pro mě zvláštní kouzlo.
Detektivní motiv drží pohromadě představení politických problémů. Došlo mi, že jsme svůj 28. říjen ani nemuseli mít a mohl figurovat v učebnicích dějepisu pouze jako den, kdy se Češi pokusili vyhlásit nezávislost.
Závěrečná věta se mi moc líbí: Pro jeden národ bylo vše, jak má být. Pro druhý nebylo nic, jak má být.

Nicméně hvězdičku ubírám za zhoršený čtenářský zážitek související s délkou kapitol. Chápu členění po dnech, nicméně zvlášť na konci kvůli premiéře děje byly až moc dlouhé.
Uznávám, jde o malicherný problém, vše ostatní bylo nádherně propojeno a zamilovala jsem si hlavní duo i hlavního záporáka.

SirJohny1981
26.08.2020 4 z 5

Bydlím v místech, kde se dej odehrává, proto mne kniha zaujala a také bavila. Zpočátku se četlo velmi dobře, ke konci jsem dočetl jen s velkou námahou.

terinkha
28.05.2020 5 z 5

Musím dát plný počet.
Zaprvé, děj knihy se odehrává v pro mě známých krajích, protože v Turnově (potažmo Českém ráji) jsem vyrostla a v Liberci žiju teď.
Zadruhé, kniha mě donutila zajímat se víc o dějiny WW1 a o to, co se dělo v českém pohraničí.
Zatřetí, takhle skvěle vystavěný příběh na několika historických faktech, to je fakt něco.
Děkuju a vřele doporučuju, za mě 90 %!

nai.ivka
23.05.2020 4 z 5

Víc mě zajímala pro mě neznámá politika a historie než příběh, který mi přišel natahovaný tak, aby se ústřední dvojice dostala všude tam kde nám autor chce přiblížit dějiny. No jo, ale bez příběhu by to byl jen soupis dat a reálií a to by zas nebylo čtivé. Přemýšlela jsem při čtení nad tím, že vždycky se Češi s někým rozhádáme, na někoho ukazujeme prstem, nad někým ohrnujem nos a pak to co je rozehrané tím dokážeme projet. My nepotřebujeme vnějšího nepřítele, vystačíme si to sami hezky po.

Shardlake
19.05.2020 3 z 5

Příběh se odehrává od jara roku 1918 do zimy 1918. Na pozadí vyšetřování vraha mladé ženy je v knize odkrývána historie naší země, a to tehdejší pád monarchie a vznik Československa. Děj je sice pozvolný, ale kniha jistě stojí za přečtení.

shaman88
16.12.2019 5 z 5

Pokusím se příliš nespoilovat. Autor nám nabízí historickou krimi, která se časem z detektivky vyvine spíše v thriller, a to se mi na ní líbí. Historické prostředí je nádherně popsané, uvěřitelné a nenarušuje proud hlavního příběhu (srov. změť postav v díle Sienkiewicze). Mě například zaujaly motivy jednání Čechů i Němců té doby. Lze jen doporučit pro zájemce o historii a česko-německé vztahy. PS: Číslo 88 v mém nicku nesouvisí s Německem :)

cori
24.11.2019 3 z 5

Příběh popisuje 11 osudových dní nejen pro vznikající Československo, ale i pro závodčího Jindřicha Kališe, který vyšetřuje smrt mladé dělnice a snaží se s nasazením vlastního života zabránit česko-německé válce. Autor do dnes již neznámých politických kulis prvních dní samostatného českého státu zasazuje detektivní příběh, v němž popisuje i dilemata, která museli řešit státní zaměstnanci: podpořit stát nebo za každou cenu uplatňovat c. a k.nařízení.
SPOILER: Z Malíkové (pětatřicetileté dělnice okolím zvané bába) se ke konci stává druhá Sarah Connorová a z Jindřicha nezničitelný terminátor, nezastaví ho ani dvě rány do hlavy, střelné zranění ani pobodání.
Největší frajer je pro mě nadlesní Havlíček, který ač mu žena právě rodí, drží v šachu bandu živlů a zastaví mír ohrožující vlak.

alzbeta4340
17.08.2019 3 z 5

Hodně historických reálií a hodně politiky - bohužel trochu na úkor čtivosti detektivního motivu. Až mi bylo líto, že se mi kniha nečetla tak dobře, jak jsem čekala. Téma je to skvěle vybrané a dozvěděla jsem se i něco nového.

olle
26.05.2019 3 z 5

Oceňuji historické souvislosti a pohled z druhé strany - jaké emoce mohl v Němcích vzbuzovat vznik Československa. To mi přijde jako skvěle nosné a neotřelé téma. Tak je jen škoda, že mi hlavní postavy nesedly. Celé jejich jednání mi přišlo takové těžkopádné.

rodak
21.05.2019 4 z 5

Vážně téma knihy polidšťuje humor a vtipné situace dvojice Kališ-Malíková.Kniha se četla velmi dobře.

Boby17
03.05.2019 5 z 5

Nejistá a převratná byla doba vyhlášení samostatného československého i sudetského státu a do tohoto mumraje bylo zasazeno vyšetřování vraždy mladé dívky, které se rychle změnilo na zarputilé pronásledování pachatele. Nesourodá dvojice četnického závodčího Kališe a jeho samozvané spolupracovnice Malíkové mě napínavým a vlastně i nenásilně poučným způsobem provedla životním dramatem, který jsem při obdobné události v roce 1993 naštěstí nezažil. Také děkuji autorovi za doslov, bez kterého by knize něco velmi podstatného chybělo. Dávám všechny hvězdy a doporučuji dílo všem zájemcům o naše dějiny.

MartinaF
03.03.2019 3 z 5

Konečně hotovo. Po víc jak měsíci kniha dočtena. Přiznám se, že to bylo něco, co mě hodně nebavilo. Možná jsem knihu měla odložit a nedočíst ji, ale patřím k těm lidem, kteří příběh dočtou do konce. Ač mám ráda tituly podobného zaměření, tady jsem se trápila a nemohla jsem se dějem prokousat. Nesedlo mi politikaření, příliš mnoho postav a pak už jsem nedávala pozor a utíkal mi smysl celého příběhu. Takže zkrátka i když mi hlavní postavy byly sympatické, převážily negativní emoce.

Ale abych knize úplně nekřivdila, ocenila jsem nové informace, které jsem se dozvěděla o nervozní situaci krátce po vzniku Československa. Jen kdyby to nebylo tak strašně rozvleklé. Navíc autor píše velice dobře, měl vše dobře promyšlené a napsané, ale mě neohromila.

Své čtenáře si najde, pozitivních reakcí je tu opravdu hodně.

Galadwen
12.02.2019 5 z 5

Naprostá spokojenost, děkuji autorovi. Spíš než o detektivku jde o historický román s detektivním prvkem, kde se zajímavě spojuje fikce s realitou, smyšlené postavy se skutečnými. Pro mne o to zajímavější, že bydlím v Reichenbergu (pardon, Liberci) a loni mě z práce poslali kvůli vzdělávání na konferenci o vzniku a zániku provincie Deutschbohmen, takže o Bauerovi nebo Kulichovi jsem neslyšela poprvé. Z téhle čtivé prózy si toho nakonec určitě zapamatuju víc, než z té konference :-).

Martiiiik
12.02.2019 5 z 5

Kniha se mi strašně moc líbila :-) hlavně tím, že se odehrává u nás doma, v místech, která znám jako své boty :-) úplně živě si dokážu představit, jak to vypadalo před sto lety a jak přede mnou kráčí hrdinové.. trocha nostalgie :-) myslím ale, že kniha může být velmi zajímavá i pro lidi, kteří neznají tato překrásná místa Podkrkonoší.. je čtivě napsaná, s velmi zajímavým příběhem.. určitě doporučuji :-)

Bobina74
10.02.2019 4 z 5

Zvláštní a vynikající. Zasadit detektivní román do tohoto období bylo trefou do černého. Byla jsem velmi mile překvapena a dostalo se mi zábavné, napínavé, poučné detektivky i historie. Palec nahoru pane autore ;-)

kristeen
05.02.2019 4 z 5

Téma mi na začátku přišlo odtažité...ovšem autor vytvořil kolem (v detailu) málo známých událostí velmi specifickou atmosféru, a zasadil do ní postavy, které se v mlze, dešti i větru (a hlavně víru těchto událostí) vynořují a zase ztrácí s takovou lehkostí, že byla radost knihu číst.

rozarada
23.01.2019 3 z 5

Nikdy jsem si neuměla představit, jak těžké bylo zavádět "nové pořádky" v prvních dnech po vzniku Československé republiky, v době bez médií. Asi ve 2/3 mě začala opouštět pozornost, přišlo mi, že se zápletky pořád opakují a nešlo se tím nějak prokousat. Úplný závěr opět dobrý. Kdyby to šlo, dala bych tak 80%.

čef
13.01.2019 5 z 5

Překvapivě dobrý román ze zajímavého podzimu roku 1918 v Čechách. Zajímavý ve smyslu čínské kletby, která přeje nepřátelům zajímavé časy - spousta zmatků a bezpráví, spousta politických šíbrů a blbů, vždy připravených provést nějakou hovadinu. Více než kriminální román jde o román dobrodružný - hlavní hrdina je zmlácen, pobodán a postřelen, ale šťastná hvězda je díkybohu většinou na jeho straně. V každém případě budu rád, pokud narazím na další díla tohoto spisovatele.

efka.saf
02.01.2019 4 z 5

Uf, tak mám dočteno. Konečně. Hodně jsem se na tuhle knihu těšila. Detektivka odehrávající se na pozadí vzniku Československého státu vydaná ke stému výročí, co víc by si člověk mohl přát? No, něco by se určitě našlo...

Ačkoliv knihu nakonec nehodnotím nijak špatně, protože příběh mi ve své podstatě přišel poměrně slušně promyšlený, nic to nemění na tom, že pro mě bylo stále větší výzvou se knihou prokousat. Jinými slovy, nejednou jsem se do čtení musela opravdu slušně nutit.
Detektivní zápletka byla (logicky) velmi silně protkaná politickými událostmi té doby a celé to na mě bylo docela těžké čtení. Jsem zvyklá číst prakticky kdekoliv a za jakýchkoli okolností, tuto knihu jsem ale četla především v tichu a klidu, abych se mohla soustředit a nic mi neuniklo. Ačkoliv se zápletka nakonec pěkně rozuzlila, pravdou je, že sám vrah byl poměrně záhy znám a já pořád doufala v nějakou WOW třešničku na dortu, která bohužel nepřišla. Co se vyšetřovatele týče, závodčí Kališ byl docela sympatická postava, zavilá a odhodlaná, který spolu s Malíkovou tvořil nevšední vyšetřovatelskou dvojici.

Suma sumárum, určitě tuto knihu doporučuji, protože krom originální zápletky nabízí také velmi zajímavé kulisy, kterými bylo válkou zdecimované Podkrkonoší. Tím se stává i velmi poučnou a nejednomu čtenáři jistě rozšíří historické obzory. Na druhou stranu ale musím říct, že jsem již v rukách držela daleko čtivější knihy. Budiž nám všem ale útěchou, že vše dobře dopadlo a v závěru vzniklo ČSR! :D

hs777
30.12.2018 3 z 5

Tentokrát se s většinovým hodnocením zde neshodnu. Možná je to tím, že jsem čekala něco trochu jiného, možná jsem se do knihy úplně neponořila, ale i přes velmi dramatické události vzniku naší republiky jsem se strašně nudila. Co mě jediné bavilo, bylo vyšetřování vraždy mladé dívky, ale spolupráce četníka s lidovou textilačkou a hlavně závěr knihy byly spíš k pousmání. Se mnou to nevyšlo, ale své nadšené čtenáře si kniha jistě najde.