Divočina

Divočina https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173359/bmid_divocina-R0u-173359.jpg 4 1448 380

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť, keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu - dvadsaťdvaročná Cheryl - sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. Po matkinej smrti, ktorú Cheryl znáša veľmi ťažko, sa rodina rozpŕchne. Do jej života sa dostanú drogy a sex s náhodnými mužmi. Časté nevery vedú aj k rozpadu jej manželstva. V tomto okamihu sa uvedomí, že musí niečo urobiť, že jej život nemôže takto pokračovať ďalej. O štyri roky neskôr, v čase keď už nemá čo stratiť, urobí to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlá sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemá nijakú skúsenosť a chodník je iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamená najmä nádej, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Netuší však, aká ťažká skúška ju čaká. Životom skúšané dievča sa vydá cestu bez náležitej prípravy. Putuje pešo s batohom takým ťažkým, že jej do krvi oškrie chrbát, príde takmer o všetky nechty na nohách, časť cesty prejde iba v jednej topánke… Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Počas cesty zažíva najrôznejšie emócie: odhodlanie, hnev, beznádej, ale napokon katarziu a naplnenie. Divočina je napínavé rozprávanie okorenené humorom, ktoré živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť dlhá 1 770 kilometrov ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (SK)

Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail , 2012

Nonosbawsut
12.12.2016 odpad!

Ne... Hloupé, ploché, plytké... Ne...

Maser
07.12.2016 4 z 5

Zajímalo Vás někdy proč se lidé vydávají na cestu? Proč celý svůj život zabalí do velkého baťohu a vyjdou z domu do míst, která si našli kdesi na mapě? Proč se celé týdny špinaví, zpocení, vyčerpaní a hladoví trmácejí do končin na které lidé už dávno zapomněli? Ne každý je nadšenec do trekkingu nebo dobrodruh. Vyhledání absolutní samoty a odloučenosti může vyléčit duši.

Mysleli jste někdy na to jaký je životní příběh člověka, který kolem Vás prošel? Velká krosna, špinavé oblečení a upocené čelo. Usměje se na Vás, pozdraví a pokračuje dál. Neudělal to protože se to sluší. Možná jste první člověk na kterého narazil po dlouhých týdnech samoty a kontakt s jinou lidskou bytostí v něm vyvolává téměř dětskou radost.

Již jsem poznal pár lidí, kteří se vydali na cestu....a ne všichni z nich byli nadšenci do trekkingu nebo dobrodruzi.

kacapr
04.12.2016 5 z 5

Dlouho jsem se ke čtení odhodláva a musím říct, že mě knížka dost mile překvapila a úplně pohltila - krásný, silný příběh...

Hella
30.10.2016 3 z 5

Dva poznatky:
1) Ano, kniha je čtivá a poměrně zajímavá.
2) Ale ani postupem času a děje jsem se nedokázala zbavit obrovské averze k vypravěčce. Byla mi tak neskonale protivná a nesympatická (drogy; "odkopnutí" Paula; poněkud zvláštní způsob, jak se vyrovnat se smrtí matky - spolykat její popel s kousky kostí?, atd...), že jsem občas knihu na pár dní musela odložit a její "postavu" vydýchat. Mmch, závislost na heroinu a přitom žádné abstinenční příznaky a problémy???

callahanh
19.10.2016 4 z 5

S knihou mám podobný problém jako s filmem. Autorka mě dost štvala svou naivitou a absolutní nepřipraveností na trek a nebyla po všech stránkách sympatická. Na druhou stranu je její odhodlání hodně silné a pozitivem je, že vše nevzdala a dokázala ujít celou vzdálenost. Její vůle a některé příhody jsou tím nejlepším na celé knize, která je jinak hrozně zdlouhavá, plná zbytečné vaty, ačkoli chápu, že autorka potřebovala dostat na papír všechno, co se jí přihodilo a jak se cítila. Je zkrátka znát, že vychází z vlastních deníkových záznamů a chybí jí cit pro výběr toho nejdůležitějšího. Přesto se kniha poměrně dobře čte, dodá čtenáři naději, že i když se dějí hodně špatné věci, je z nich cesta ven a někteří si i uvědomí, že v běžném životě řešíme opravdu malichernosti. Každý má zkrátka svůj způsob, jak se vyrovnat s nepřízní osudu a najít sám sebe v době krize. Já bych asi podobnou túru neabsolvoval, ale skláním se před těmi, kteří takovou odvahu mají. 70%

MakiMel
27.09.2016 4 z 5

Nápaditý příběh na téma "útěk do samoty", zhruba v půlce knihy jsem se podívala na film, ten je oproti knize o spoustu dějových paralel ochuzen, ale chápu, že asi by nevyzněl tak dobře jako vyzněl, až tedy na ten poněkud kýčovitý konec "a žili šťastně až do smrti".

Peťulka3
17.09.2016 5 z 5

Skvělý příběh :-)

mautina7
29.08.2016 5 z 5

Vynikající čtení, Divočina mě vtáhla do děje tak, že jsem si občas připadala, že cestuji s hlavní hrdinkou a bolely mě za ní nohy :) O Pacific Crest Trail jsem předtím nic nevěděla a jsem ráda, že jsem ji díky této knížce jsem zprostředkovaně poznala. Zároveň mě oslovilo i to, že se na tuto náročnou cestu nevydal nějaký zkušený hiker, ale obyčejná holka v mé věkové kategorii, která si potřebovala utřídit svůj život.

Mirime13
04.08.2016 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, jedna z těch, které změní pohled na svět. Wow, mám chuť sbalit krosnu a vyrazit na PCT.

Viky007
31.07.2016 5 z 5

Myslím, že každý člověk si někdy projde obdobím, kdy by nejraději vzal batoh a vyrazil pryč od všeho. Cheryl tohle podnikla a za to ji vážně obdivuji. Určitě to nebylo snadné. Nicméně mě občas štvala její naivita a jakási nepoučitelnost, hlavně co se týče chlapů a drog. Ale budiž, pořád je to jen člověk, že.
Na konci samozřejmě vypluje na povrch otázka, zda šlo o úspěšnou cestu. Myslím, že Cheryl se hlavně chtěla vyrovnat se smrtí své matky, což se jí snad nakonec podařilo. To ostatní... nevím... možná si v sobě přece jen udělalal pořádek. Alespoň to tak vyznělo na konci.
Každopádně doporučuji. Je to skvělá kniha o lidské sílé a odhodlání. Zakousne se do vás a už vás nepustí.

preciousx
28.07.2016 3 z 5

Kniha dvou tváří. Na jedné straně jsem hrozně obdivovala odhodlání autorky se na takovou výpravu vydat, aby si urovnala svůj vlastní život. Na druhé straně jsem ale po přečtení neměla pocit, že by ji to nějak změnilo, jen se konečně dokázala smířit se smrtí své matky. Možná to byl její cíl, je mi zpočátku přišlo, že chce víc. Její neustálá nadrženost i v situacích, kdy byla na míle vzdálená jakémukoliv pocitu vlastní přitažlivosti, mě docela iritovala. Chvílemi jsem měla pocit, že místo hledání sebe sama, hledá spíše někoho na sex.

eraserhead
24.07.2016 4 z 5

Hluboce lidský příběh. Více než samotné putování se mi líbily autorčiny životní flashbacky. Díky nim je celá ta záležitost pochopitelnější a jaksi reálnější. Hrozně se mi na knize líbil fakt, že jsem si při čtení jednotlivých dní a zmíněných datumů snažil vybavit, co jsem v té době, před těmi 21 lety zrovna dělal já. Takhle ta kniha dostala úplně nový rozměr. Další její pozitivem je fakt, že jsem ve svém životě měl několikrát tendence podniknout něco takového, vydat se prostě na cestu, kamkoliv, kde bych byl sám (jsem docela samotářský člověk). Tohle je další ponouknutí to konečně podniknout.

Paja.12
18.07.2016 4 z 5

Největší kouzlo příběhu od Cheryl Strayed tkví v tom, že se jedná o příběh Cheryl Strayed. Vědomí, že čtete skutečný příběh skutečné (a naprosto neuvěřitelné!) ženy vyzdvihuje knihu nad všechny ostatní s podobným námětem. Divočina je důkazem, že není vždy potřeba vymýšlet přehnaně složité děje, originální zápletky či dramatické konce – dobrou knihu za vás napíše vlastní životní příběh. Přečtení této knihy mě naučilo 3 věci: 1) když člověk chce a nevzdá se, dokáže všechno na světě, 2) když je člověk nucen bojovat takřka o přežití, naše každodenní sebedůležitější problémy se najednou jeví jako naprosto nicotné, 3) i ve mně se očividně skrývá nebezpečná touha podniknout podobnou túru :-) … Ačkoliv se možná nejedná o žádné literární veledílo (některé pasáže budete mít chuť přeskočit kvůli jejich zdlouhavosti, na jiných se zase budete vytáčet nad chováním hlavní hrdinky), rozhodně je to kniha k zamyšlení.

ivana9055
14.07.2016

Knížku jsem přečetla za jedno odpoledne. Moc dobře se to čte a myšlenkami se přenáším na cestu kudy Cheryl jde. Opravdu je stezka na tzv. vyčištění hlavy a hlavně zamyšlení co bude dělat dál. Film není špatný ale do knihy co se týče obsahu a děje má dost daleko. Přečtěte si ji určitě si trochu vyčistíte hlavu.

kalinkacz
12.07.2016 4 z 5

Jestli jste někdy našli člověka s obrovským odhodláním a máte pocit, že nikdo silnější není, tak vás vyvedu z omylu! Cheryl Strayd dokázala, že i nemožné se může stát skutečností… A to v tom nejméně pravděpodobném období v životě… Rozpadne se vám manželství, zemře vám matka a začnete propadat depresím… V takové životní situaci by jistě mnozí z nás skončili v léčebně, Cheryl to ale vyřešila naprosto sebevědomě a pustila se do neskutečně náročné cesty, na které číhaly i velmi nebezpečné překážky... U této knihy budete brečet, číst s otevřenou pusou, smát se a divit se nad neuvěřitelnou silou (jak fyzickou, tak psychickou) hlavní hrdinky… Jednoduše doporučuji!

Eva88
23.06.2016 3 z 5

Velký respekt k odhodlání a vytrvalosti autorky. Krásná myšlenka, pěkný příběh. Pro mě ale děj už chvílemi zdlouhavý.

duch72
16.06.2016 4 z 5

Velice autentická kniha, výpověď o Americe konce minulého tisíciletí a o tom, jak si dát do pořádku vykolejený život.

cuzan
15.06.2016 3 z 5

Autobiografický příběh o ztracené ženě, která se na 1000 mil dlouhé cestě na svých nohou dostává na okraj fyzických sil. Což ale není nic v porovnání s tím, na jaké okraje duševní propasti se dostala v letech před cestou, po smrti své matky. Krásné a na dřeň upřímné vyprávění o nalezení sama sebe, přijetí a odpuštění a o změně životního modu. Varování: po přečtení dost možná pocítíte touhu taky vyrazit na nějakou zátěžovou/duchovní cestu s batohem.

locin
10.06.2016 4 z 5

Pokud hledá člověk trochu toho dobrodružtví tak tohle je dobrý směr.
Místy mi přišel příběh trochu zdlouhavý, a neustálé vracení k matčině smrti mi taky nebylo úplně příjemné.
Ale jinak musím uznat, že kniha byla zajímavá a našla jsem zde pěkněho průvodce po Americkém pobřeží. Jmenovaná místa jsem si i vyhledávala - alespoň se mi zase trochu rozšířili obzory.

adela7455
07.06.2016 4 z 5

Obsah knihy je velmi zajímavý, zaujal mě postoj hlavní postavy k životu.