Divočina

Divočina https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173359/bmid_divocina-R0u-173359.jpg 4 1448 380

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť, keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu - dvadsaťdvaročná Cheryl - sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. Po matkinej smrti, ktorú Cheryl znáša veľmi ťažko, sa rodina rozpŕchne. Do jej života sa dostanú drogy a sex s náhodnými mužmi. Časté nevery vedú aj k rozpadu jej manželstva. V tomto okamihu sa uvedomí, že musí niečo urobiť, že jej život nemôže takto pokračovať ďalej. O štyri roky neskôr, v čase keď už nemá čo stratiť, urobí to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlá sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemá nijakú skúsenosť a chodník je iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamená najmä nádej, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Netuší však, aká ťažká skúška ju čaká. Životom skúšané dievča sa vydá cestu bez náležitej prípravy. Putuje pešo s batohom takým ťažkým, že jej do krvi oškrie chrbát, príde takmer o všetky nechty na nohách, časť cesty prejde iba v jednej topánke… Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Počas cesty zažíva najrôznejšie emócie: odhodlanie, hnev, beznádej, ale napokon katarziu a naplnenie. Divočina je napínavé rozprávanie okorenené humorom, ktoré živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť dlhá 1 770 kilometrov ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (SK)

Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail , 2012

1casper
06.06.2016 5 z 5

Pěkná, čtivá knížka. Člověk si občas může sáhnout na dno, vidí pak kolem sebe i ty drobnosti, které předtím neviděl.....Kdyby PCT byla někde poblíž, asi bych neodolala..... ;-)

Dorrinka
28.05.2016 3 z 5

Hlavní motivací k výběru téhle knihy pro mě byla čtenářská výzva, jinak je to kus žánrem i stylem dost odlišný od mého průměru i od mých oddychových guilty pleasures. Ale jsem ráda, že jsem po ní sáhla, četla se snadno a rychle, ale na rozdíl od jiných "rychloknih" po ní nezůstala nepříjemná pachuť nehotového. Místy mě malilinko rozčilovala autorčina světoborná americká hlubokomyslnost v situacích, kdy by si soudná Evropanka řekla prostě jen "ach jo" a dál nekomentovala.

jakafe
22.05.2016 3 z 5

Po nezdařilém filmu jsem toužila po srovnání s knihou a jako mnozí níže i já musím uznat, že kniha je mnohem lepší. Je velmi čtivá, občas napínavá a oproti filmovému zpracování mi zde flashbacky nevadily. Protože jsem sama v přírodě na túrách a pod stanem jako doma, tak pro mě kniha inspirativní nebyla, ale mnohé může nasměrovat ke svobodnému a dobrodružnému trampování. Zajímavé pro mě bylo srovnání americké krajiny, podnebí a značení (nebo lépe řečeno neznačení) cest oproti naší české kotlině. Oddechová kniha, žádná náročná literatura, proto je ideální na cesty, i vzhledem k brožovanému vydání.

pejty
22.05.2016 3 z 5

Pro mě toto byla kniha dvou tváří. Ta první krásná tvář vypráví strhující příběh ženy, která se v životě dostala na samotné dno a zvolila velice zvláštní a zajímavou cestu, která jí pomohla se z toho dna odpoutat a dostat se zpátky na vrchol. Ta druhá tvář knihy už tak pěkná nebyla a to zejména kvůli stylu, jakým byla napsána. Nemůžu si pomoct, ale pro mě ta kniha byla neskutečně nudná a velice rozvleklá a musím říct, že pro mě bylo neskutečně trýznivé jí číst. Kdyby ten příběh nebyl tak silný tak bych se na tu knihu vykašlal už v půlce a v podstatě bych už stejně o nic nepřišel, neboť se vyprávění točí pořád a stále dokola.

alcaaja
18.05.2016 5 z 5

po přečteni teto knihy jsem take dostala chut se nekam vypravit...clovek si pak zacne vazit i toho mala co má...velmi čtiva kniha

mohoritova
13.05.2016 4 z 5

dobrodružné, dojemné, inspirativní

Yasm
07.05.2016 3 z 5

Mám z té knihy rozporuplné pocity. Cestopis je skvělý, ale osobnost Cheryl je mi strašně nesympatická a napříjemná, hipísácké feministky holt nemusím. Nemám pocit,že by se během té cesty nějak změnila.

Vadily mi neustálé narážky na sex. V půlce jsem měla pocit, že je to celé hlavně o tom, jestli se na cestě s někým vyspí (spoiler: vyspí).

Mrzí mě to, cestopisy miluju, chůzi a dlouhé poutě taky, sama bych na podobnou výpravu moc ráda jednou vyrazila. Na knihu jsem se těšila... Zbytečně.

Pet007
01.05.2016 4 z 5

Zajímavá kniha. Doporučila mi ji dcera, která se po jejím přečtení nadchla pro podobné akce. Hlavní hrdinka mi byla sympatická svým amatérským přístupem a blízká, že jí neustále chyběly peníze. Je to teď takový masový jev říkat nemám peníze, ale ona je opravdu neměla, proto si někdy nemohla koupit ani jídlo. A nejdůležitější, příběh je podle skutečnosti.

stopka64
15.04.2016

V posledních měsících čtu skoro jen cestopisy: několik Jazairiových, Ziburovu čtyřicetidenní cestu do Jeruzaléma, a nyní Divočinu. Ta mě velice zaujala, hlavně ´ten samotný průběh cesty: před dvěma desítkami let jsme tu krajinu od LA až nahoru do kanadského Calgary projeli autem hlavně po národních parcích amerického Západu - pěkně jsem si to připomněla. A nezbývá než litovat, že já jako ženská bych si netroufla něco takového sama podniknout. - Mám taky trochu výhrady k překladu a nějakým nepřesnostem: na str. 104 se uvádí, že Cheryl bude splácet půjčku na vzdělání do čtyřiatřiceti, na str. 164 je řeč o stejném placení do třiačtyřiceti - divné, což? Chtěla bych vidět ten film, ale nikde ho už nedávají.

petra4080
11.04.2016 4 z 5

Knížka se krásně čte. Musím říct, že bych něco takového také chtěla zažít... přehodnotit priority, strádat a převzít zodpovědnost sama za sebe. Za mě dobrý, jen ten překlad nic moc.

Denisa_a
10.04.2016 2 z 5

Bohužel patřím k lidem, kteří tato knížka moc nenadchla. Knihu jsem louskala 3 měsíce a to je u mě co říct. Nevím proč ale nějak jsem se nedokázala začíst. Příběh je sice moc zajímavý, autorka hrdinka ale mě celkově kniha moc nenadchla.

baynats
08.04.2016 4 z 5

Občas by asi každý člověk potřeboval utéct od všeho a všech a být jenom sám se sebou, ale málokdo to opravdu udělá.. Palec nahoru za odvahu, kterou bych taky ráda měla. Mimochodem, nejsem fanouškem filmových zpracování knih, ale kvůli té přírodě, která přeci jenom na obrazovce asi vynikne jinak než na papíře, hodlám shlédnout i filmovou verzi.

patricie7402
30.03.2016 5 z 5

Kniha je napsána velmi poutavě, stručně, z toho správného (lehkého) feministického-dobrodružného připodobnění. Jako bych tam byla, jako bych šlapala tu velkou štreku, za sebou tahala nohy a nad sebou si nesla tu obrovskou krosnu. Když jsem byla ve fázi rozečtené poloviny knihy, už jsem měla chuť jít na nějakou tůru a cestovat...odprostit se od společnosti, od lidí a jít jen s mraky a být spjata s přírodou, tak jako kdysi naši předkové. A samozřejmě mít dobré boty, protože jak je v knize popisována akce se strhnutím nehtu u palce u nohy, asi bych nemusela mít úplně všechno :D
Doporučuji všem dobrodruhům a těm co mají rádi procházky přírodou.

Smileplease
22.03.2016 5 z 5

Tato kniha mě doslova pohltila. Je smutné co se Cheryl stalo, ale tohle se stává některým lidem po celé zeměkouli a ani o tom nevíme, zato tato spisovatelka nám to ukázala, odhalila svoje pocity. Takovýhle typ knížek mockrát nepotkávám a je to dobrodružný poslouchat její cestu a překážky. Stránky plynuly před mýma očima tak rychle až jsem zjistila, že jsem na konci.

Luis
22.03.2016 2 z 5

Řídit se podle hlavní hrdinky, tak všichni budeme chodit na tůry s krabicí kondomů. Pro mě je kniha zklamání.

jolii
10.03.2016 4 z 5

Bavila mě. Dřív jsem četla než viděla, tak to mám radši. A Cheryl chápu.

Pog
29.02.2016 5 z 5

Někdy je až k neuvěření, čím si musela Cheryl projít a co všechno musela překonat. Má můj obdiv ❤

teresinha
23.02.2016 3 z 5

Milé cestovací čtení se spoustou ale. Viděla jsem film dřív, než jsem četla knihu, takže jsem od ní úplně upřímně neměla velká očekávání, protože film mě zrovna nenadchl. Ale knížka se mi hodila na dvoutýdenní putování pod stan, přišla mi tematická :)
Jsou v ní moc pěkné pasáže, kdy autorka popisuje trek jako takový, jaké to bylo ujít tu dálku, s čím vším se potýkala, koho potkala, co ji trápilo a těšilo, jak úžasná kolem ní byla příroda a kudy všude šla. To mě bavilo moc.
Pak je tu ale ještě druhá linie příběhu, která popisuje, proč vlastně se Cheryl na tuhle pouť vydala. A ta je děsně ukňouraná, řešivá a z mého pohledu trochu pitomá a zbytečná. Nebo spíš zbytečně příliš rozvinutá. A nadsazená. Ono to totiž vypadá, jako by se jí děly bůhvíjaké hrozné věci. Neděly. Něco si zažila, něčím si prošla, ale víte jak...
A překlad taky bohužel není z nejlepších. Perly tipu Blikej, blikej hvězdičko či chtěl bych být tvým čistým přítelem (jako ona se během té cesty moc nemyla, ale počítám, že tak to asi autorka nemyslela :D) jsou na každé druhé stránce. Škoda.

JanaOnd
21.02.2016 4 z 5

V tomto případě bych řekla, že film je možná trochu lepší a napínavější než knížka.

Acquenta
20.02.2016 4 z 5

Bylo to fajn čtení. Zajímavé, čtivé, citové...ale popis zastřelení koně byl opravdu krutý a šílený....to si mohla spisovatelka odpustit...:-(