Dívka na kusy

Dívka na kusy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288047/bmid_divka-na-kusy-hCQ-288047.jpg 4 452 133

Charlotte Davis je na tom zle. V osmnácti letech již přišla skoro o všechny blízké ve svém životě. Ale naučila se zapomínat. Její hluboké jizvy jsou plné bolesti a smutku, ale když zapomenete, naleznete trochu klidu. Nemusíte přemýšlet o otci, o vašem nejlepším příteli, který navždy zmizel ani o matce, která vám nemá co dát. Každou novou jizvou ztvrdne Charlottino srdce o trochu víc, přesto to stále tolik bolí. Bolí to dost, abyste na to nemysleli, což je někdy jediná cesta, abyste našli cestu zpět od kraje propasti. Hluboce dojemný portrét dospívající dívky na pokraji ztráty sebe sama a její cestě zpět do života. První próza Kathleen Glasgow je dojemně reálný a upřímný. Je to příběh, od kterého se nebudete moci odtrhnout.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Omega

Girl in Pieces , 2016

lusidka7636
09.12.2018 5 z 5

Bez zábran, pod kůži...tak bych tuto knihu popsala.Klidně bych ji nominovala na knihu,kterou jen tak z hlavy nedostanete ještě dlouho potom.Příběh je hodně silný,emotivní a myslím si,že i napsaný dost trefně,takže mi styl autorky sedl a perfektně vykreslil Charlie,úplně jsem ji měla před očima a prožívala všechno s ní.I postavy okolo ní.Není to zrovna téma o kterém by chtěl člověk číct,určitě to nevyhledávám,ale jsem moc ráda,že jsem si ji přečetla.

Magdyla.8
29.11.2018 4 z 5

Příběh je velmi zajímavý a obohacující. Zažila jsem pár svých známých co si v mládí ubližovali nebo se sebepoškozovali, aby na sebe připoutali pozornost. Ale nemůžete vědět, co se jim právě honí v hlavě. Tohle je kniha plná pocitů, dojmů, myšlenek na svět a minulost, jak se zpátky vrátit do reality a zase znovu žít nový a lepší život. Jsem ráda, že jsem si ji konečně přečetla. Byl to silný šálek kávy, ale jednu hvězdu dávám knize dolů a to je za ty vulgární výrazy skoro na každé stránce.

Kaculman
26.11.2018 5 z 5

Musím říct, že na tuhle knížku jsem byla opravdu zvědavá.
Začnu asi tím co mi na knížce nevyhovovalo a to byl styl psaní autorky. Nedokázala jsem se do knížky začíst. Trvalo mi to dobrých 150 - 200 stran, než jsem knihu začala hltat.
ALE.... příběh, který nám knížka předkládá, je důležitý. Tak moc důležitý a bolestivý.
Každý z nás, něco o sebepoškozování slyšel, četl, viděl, ale málo kdo si dokáže představit jaké to je být osobou, která touží zmizet... která ve svém věku zažila tolik bolesti, že má potřebu vyříznout si svou duši z těla.
Už proto dávám příběhu 5 hvězdiček, protože jsem měla zase možnost nahlédnout pod pokličku a to je důležité.
Určitě si ji přečtěte, nebudete litovat!

Anna 13
19.11.2018 4 z 5

Tohle je snad opravdu nejlepší kniha o sebepoškozování!
Pokud jsem na toto téma v knihách narazila, tak jen okrajově, nikdy do hloubky, nikdy nebylo hlavním tématem. Je nemožné, aby se o tom stále mlčelo a bylo to tabu, když se to týká takového množství (mladých) lidí!

Příběh mě zaujal od první stránky, kdy se s Charlie seznamujeme v prostředí psychiatrické léčebny. Což pro mě bylo tedy velmi přitažlivým a ojedinělým tématem. Bavilo mě se stále setkávat se skupinkou zničených dívek a mladých žen, které si prošly krutou minulostí. Právě proto mě tolik zklamalo, když jsme dívky brzy opustili a sledovali další osudy sympatické Charlie, kterou si prostě musíte zamilovat.

Na první část knihy už další stránky nemají, ale to neznamená, že by snad byly méně důležité. Jenom mi zkrátka prostředí Arizony nesedlo...

Dalo by se říci, že se toho v knize moc neděje, ale v tom spočívá část toho, proč je kniha tak masově milována. Je o boji přežití v dnešním světě, který se může čtenáři jevit nudně, stereotypně, ale přesně takhle to bylo potřeba vylíčit, abychom mohli nádhernou Charlie ještě více obdivovat. Za to, že každé ráno vstane z postele a jde dělat tu kupu nezmiňovaných věcí, které zabíjí chuť do života.
Já Charlottu zbožňovala. Jak se prala sama se sebou. Jak byla statečná. Jak si uvědomovala vše špatné, co dělá, dělala, co se kolem ní děje, ale přesto nebyla schopná toho nechat. Sama jsem chtěla do příběhu vstoupit a umetat jí cestičku, jako kdyby to byla má dcera... Tak moc jsem ji chtěla obejmout a nikdy nepustit...

...protože její minulost je tak příšerná, že se nedá popsat. Ale také je tak jedinečná a zajímavá, že je mi líto, že do ní autorka nezabrousila trochu víc. Jen se jí vždy tak letmo dotkla a pak jako by to nemohla vydržet se stáhla zpět do současnosti...

Tahle kniha je o jizvách na těle i duši, o ztracenosti mladých lidí, kteří řeší svou bolest chlastem, fetem, sexem nebo řezáním. Číst to je bolestné, útrpné... Ale nutné... Žádoucí.

Pět hvězd nedám, protože byla kniha zbytečně dlouhá. Spousta stereotypních scén ubíjela čtivost a chuť nepřestávat. A konec se mi zdál takový neslaný nemastný... Příliš hollywoodský.

I tak kniha zůstane mým literárním klenotem, která ukrývá hrdinku, kterou bych si hned adoptovala...

PS: Nechápala jsem neustálé bědování dívek, které si připadaly díky jizvám ošklivé... Byly krásné... Jen kdyby důvod, proč to dílo na sobě nosí, tolik nebolel...

Denulinka
13.11.2018 5 z 5

Moc hezký a zároveň smutný příběh o dívce, která se vyrovnává sama se sebou a hledá své místo v životě. Knížka se mi moc dobře četla. Po dlouhé době knížka, u které jsem se nemusela do čtení nutit a příběh mě naprosto pohltil. Určitě doporučuji.

Beky
12.11.2018 5 z 5

... Neuvěřitelně silný příběh ...
... Pohnutý děj, reálné téma, drsné vyprávění ...
Tuto knihu po dočtení nelze jen tak odložit ... Člověku se honí hlavou spousta myšlenek a otázek a najde se v ní každý, kdo prožil byť jen zčásti bolest (jako Charlotta) a kdo tápe v tomto světě a hledá sebe sama ...

Marekh
27.10.2018 4 z 5

Autorka píše: "Tento příběh jsem napsala pro všechny, kteří se pálí, řežou nebo žijí na ulici, protože nemají kam jít. Taky je pro matky, otce a přátele těchto dětí." Jedná se o první knihu, kterou autorka napsala. Vytvořila 14 možných verzí, které ji zabraly více než 9 let, než kniha vyšla. Autorka přiznává, že se také sebepoškozovala. Na zadním přebalu knihy je uvedeno, že podle knihkupectví Barnes § Noble z Amazonu se jedná o KNIHU ROKU PRO MLÁDEŽ. Upřímně řečeno jsem byl z počátku knihy nadšený, postupně při četbě nadšení opadávalo, nicméně nakonec jsem zhodnotil, že je dobře, že autorka napsala tuto knihu, poněvadž je důležité upozornit na problém sebepoškozování a jak v knize uvádí, v USA se tento problém týká 2 miliónů mladých žen. Rozhodně nelituji, že jsem knize věnoval čas.

Kniha má 3 části: Vyprávěj svůj příběh, Mohla bych se stát dívkou, skutečnou dívkou a Zrodila se dívka. Hlavní postavou je Charlotta, která se sebepoškozuje tím způsobem, že si skleněnými střepy řeže různé části těla. Bylo to pro mě hodně smutné a neznám nikoho z mých kamarádů, anebo přátel, kteří by se sebepoškozovali tímto způsobem. První část popisuje její působení v léčebně, kde se seznamuje s jejími ošetřujícími lékaři a pacienty, se kterými je každý den v kontaktu, následně odchází z léčebny a má možnost začít nový život. Seznamuje se s jedním mladým mužem a poznává další nové lidi..

Kniha také poukazuje na závislosti na drogách nebo alkoholu. Ze všeho nejdůležitější je přiznat si sám sobě, že je člověk závislý a následně se léčit. Smutné je, když se závislým stane mladý člověk. Myslím si, že každý člověk se může dostat na šikmou plochu a mohou k tomu vést různé důvody. Člověk je úplně na dně, ale vždy je možnost, aby se od toho dna odrazil a začal žít lepší život. Chce to hodně úsilí, trpělivosti a odhodlání. Je fajn mít také někoho, kdo nám bude pomáhat, bude nám oporou, vyslechne nás. Pak je všechno mnohem jednodušší. Na prvním místě by měla být rodina. Existují však případy, kdy rodiče o dítě nejeví zájem, tak potom je třeba si najít kamaráda anebo přítele, alespoň abychom měli vedle sebe nějakou spřízněnou duši. :)

Kniha se vyznačuje krátkými kapitolami, vyskytují se v ní také vulgarismy, což je pochopitelné a odpovídá to prostředí, ve kterém se Charlotta vyskytovala.

Možná některé čtenáře odradí námět knihy - sebepoškozování a závislosti a nebudou chtít číst o těchto závažných věcech a dají raději přednost jiné knize. Jiným čtenářům může tato kniha přinést nové obzory, mohou nahlédnout do mysli člověka, který se sebepoškozuje, dalším čtenářům může kniha přinést naději a povzbudit je, že v tom nejsou sami, pokud mají osobní zkušenosti nebo někoho osobně znají, kdo prošel buď sebepoškozováním, anebo závislostmi na drogách nebo alkoholu.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Obdivovala jsem každého, kdo je ochotný vrhnout se na věc, která ho naplňuje i pohlcuje zároveň. Nezáleželo mi na tom, jestli se to dá poslouchat. Důležité bylo pro mě jen to, že se o to pokoušeli.

Řezání je pomyslným plotem, který si vystavíme okolo svého těla, abychom udržely ostatní lidi od sebe co nejdál, a přitom toužíme po tom, aby se nás někdo dotýkal. Plot je ale ostnatý, takže ani my jej nedokážeme přelézt. Co pak?

konicekbily
27.10.2018 4 z 5

Hodně zajímavá knížka o trumatech a problémech dospívajících dívek. Od sebevzažedných pokusů, přes nemocnici, psychiatrii, hledání svého místa zpět ve společnosti a pokus o nový start do života. Vše vypráběno hlavní hrdinkou.

martinaandulka
20.09.2018 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na dopručení a jsem ráda,že jsem tak udělala.Pochopila jsem lidi,kteří se sebepoškozují a jsou ztracené bytosti,neví jak dál,zbavit se na duši velké bolesti a zkusit žít lepší život,o tom ta kniha je.Spisovatelka to napsala procítěně(také tím prošla) ,čte se rychle a nejsou tam hluchá místa.

M1ra
02.09.2018 4 z 5

Velmi čtivé, mírně vulgární, zajímavé a především důležité čtení, sice jsem asi čekal trochu víc, každopádně kniha velmi dobře napsaná. Kapitoly krátké, bezprostřední, autorka se s ničím nepáře.
Mírně mi připomíná My Děti Ze Stanice Zoo, akorát zde jde především o sebepoškozování a vyrovnání se sám se sebou. Občas trochu zdlouhavější, ale v závěru knihy vám to ani nepřijde.

ajak
11.08.2018 5 z 5

Tak tato knížka mě dostala. Popravdě jsem si ji začala číst a pořádně nevěděla co čekat, ale toto! PÁNI mám z toho tak moc smíšené pocity. Prostě dokonalá knížka.

Ebeca
10.08.2018 5 z 5

Nevím, jak se na tuhle knížku dívá člověk, který sám sobě nikdy neublížil.... Ale pro mne hodně silná kniha a všechny hvězdičky...

fis.rena
08.08.2018 5 z 5

Kniha,která se vryje do mysli,dostane se pod kůži a dá podnět k přemýšlení. Napsané jasně,žádná "horká kaše".

Verry148
05.08.2018

Velmi silná knížka o dívce a o její minulosti. Poukazuje na to jaké mají dívky v dnešním světě problémy. Poukazuje hlavně na sebepoškozování. A jak může dívka z blázice začít život znovu. A nejvíce se mi líbilo jak autor na konci píše, že v tom nejste nikdy sami a aby jste vyhledali pomoc. Doporučuji

verulik196
29.07.2018 5 z 5

Na knížku jsem se nesmírně hodně těšila a měla vysoké očekávání. I přesto ale nejsem vůbec zklamaná. Autorka podává Charlottin příběh takový, jaký je, bez přikrášlování. Není to žádná romanťárna ani odpočinkové čtení, je to ale kniha, která vám ještě dlouho zůstane v hlavě.

Elevener
12.07.2018 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že se rozhodnu pro tuto knihu. Když jsem ji viděla v knihkupectví mezi Šesti Vranami od Leigh Bardugo nebo tuto super knihu od Kathleen Glasgow? Odpověď byla v celku jasná, ale když jsem do této knihy nahlédla a přečetla jeden jediný odstavec moje rozhodnutí bylo ta tam.Tak jsem si knihu koupila.

Musím uznat, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Kniha byla zajímavě podaná. Po pravdě musím přiznat, že jsem od knihy čekalo úplně něco jiného (takže mě celkem zklamala i když byla skvělá, poučná a dokonalá),ale i tak byla super. Můj mozek si myslel že bude brát drogy, bude zlá na všechny o kolo a bude sedět na kraji vany s žiletkou v ruce a plakat, chodit na párty, dokonce v tom nejhorším světle jsem myslela, že bude znásilněná.No ale jak se nakonec se ukázalo že to bude úplně jinačí příběh.
DÁLE OBSAHUJE SPOILERY:
Kniha začíná celkem drsně dívka leží v ústavu a je obvázaná někdo ji přece zachránil život.V ústavu tráví sto stran knihy ale přece jen odejde za svým kamarádem do Arizony kde bude přebývat ze začátku.Musí ale přece schovávat své jizvy pod dlouhým rukávem i když jí je pěkný teplo hlavní hrdinku tudíž velmi obdivuji snaží se i když né vše jde podle plánu. Musí začít nový život chce začít nový život a tak začne pracovat kde se taky seznamí s Raylim (nemám páru jak se to píše) no ale co mě pořádně zaujalo jaký Rayli je woow. Ačkoli bere drogy mě obdivuje že je celkem v pohodě přijde mi že je další ze zajímavých knižních postav. Noa konec ten jsem tedy nečekala...
Jinak dávám pět hvězdiček

Ivetaaa
09.07.2018 5 z 5

Velmi čtivé:)

adela5605
21.06.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila četla bych jí klidně pořád dokola je moje oblíbená kniha po přečtení mám hrozně moc otázek na které bych chtěla odpověď. Díky této knize jsem zase začala číst a né sedět u počítače. nikdy před tím jsem nemyslela ze bych neco takového mohla někdy přečíst. Tahle kniha mi trochu otevrela oči a uvědomila si že na tom někdo může být hůř.

certik003
15.06.2018 5 z 5

Nikdy jsem nechápala, proč se někdo sebepoškozuje, teď asi chápu, že fyzickou bolestí přebijí tu psychickou. Charlie jsem moc fandila, aby si svůj život dala do pořádku a měla radost z každého jejího pomalého krůčku. Velmi silný příběh, který mi ještě dlouho zůstane v hlavě.

Dresia
31.05.2018 4 z 5

Ze začátku mě to moc nebavilo, zvláštní styl. Ale postupně jsem Charlie začala fandit.