Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226510/bmid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-gL5-226510.jpg 5 2489 2489

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind , 2013

Lucyna229
17.02.2020 5 z 5

Po přečtení knihy jsem brečela skoro celý večer.. Ale doporučuju ji. Je to krásný, dojemný příběh.

Josh
06.02.2020 5 z 5

První kniha od této romantickými příběhy známé autorky, která však nemá obvyklá sladká témata..... Nezklamala, bylo to tak, žádný přeslazený snový příběh. Téma 1SV a umění bylo hodně zajímavé.

Bylo tam od všeho trochu – láska, záhada, napětí, bolest, prohra, štěstí, všeho akorát na skvělé čtení! Četla se tak skoro sama, střídání časových úseků bylo vždy včas, aby byl člověk v napětí co bude dál a neodtrhl se od knihy, a to až do samého závěru, protože ten se předpokládat nedal (jakkoli držíte palce:o)

Musím říci, že s ohledem na životní poznání se mi dostalo pod kůži, jak určité situace v době války, ale i míru mění lidské charaktery a ovlivňují přátelství, důvěru v lidi kolem vás, zvláště ty, jež pokládáte za nejbližší. Každá doba prověřuje jak osobně, tak i ty ostatní.... Jen v době války jde o život. I když možná nejen v době války :o((

milena8281
01.02.2020 3 z 5

Velmi příjemné čtení, i když musím přiznat, že posledních sto stran už jsem kousala. Ne že by mě to nebavilo, nebo že by to bylo dlouhé, ale už jsem se těšila na rozuzlení a ono se to táhlo. Konec byl pozitivní - v obou dějových linkách.

Chicky
29.01.2020 4 z 5

Kniha se mi libila,jen byla pasaz kde byla obtiz se prolouskat...jinak musim rict,ze konec me dost prekvapil.

Jana-Marie
09.01.2020 4 z 5

Krásná kniha, ale z nějakého důvodu se mi nelíbila až tak moc, jako ostatní autorčiny knihy - přišlo mi, že občas jsem se jí musela trošku prokousávat.

RendyaDav
09.01.2020 5 z 5

Kniha ,která mě bavila...Hlavně ta část z první světové války , jsem četla se zatajeným dechem...Dokonalá propojenost,souzněnost...Mělo to vše...Krutost i části , které Vás úplně pohladí po duši....

leanyka
01.01.2020 4 z 5

Další krásná knížka od Jojo Moyes, kdo má její knížky rád, tak nezklame. Dobře se čte. Četla jsem po Poslední dopis od tvé lásky a v porovnání se mi tato líbila o trochu méně. Ale doporučuji a určitě se k ní někdy vrátím.

hellena1523
30.12.2019 2 z 5

Mně ta Moyesová asi fakt nesedí. Já jsem schopná bulet i u reklamy na toaleťák, když tam dají štěňátko, ale tohle už je druhá knížka od Jojo Moyes a zase nic, ani kapka.
Příběh nebyl špatný, ale autorka tak strašně klouže po povrchu za pomoci prázdných postav, že to ve mně nevyvolává žádné emoce.

slaska77
26.12.2019 5 z 5

Úžasně propojený 100 let starý příběh Sofie a současné hrdinky Olívie, děj skvěle graduje až ke strhujícímu závěru, hodně místa na romantiku, ale i sebereflexi všech postav, v knížce si přijdou na své milovníci detailních zápletek, ale i drobných vtípků, historických události v pozadí venkova i současného hektického městského života .... prostě to tak nějak celé zapadá do sebe a rozhodně nemohu nic vytknout, přála bych všem čtenářům více takových knih, pro mě ideální! (Prosinec: 944 str.)

nikiss76
24.12.2019 4 z 5

Moc mě bavila myšlenky vyprávět příběh ve dvou časových rovinách a vzájemně je střídat a poodhalovat tajemství Dívky, již si tu zanechal. Příběh byl nádherný, napínavý, zajímavý a velmi dojemný. Mám pouze jedinou výtku a to, že bych o několik desítek stran zkrátila celý soudní proces, protože jsme se trošku točili v kruhu a už to bylo zdlouhavé.

marli58
10.12.2019 4 z 5

Dvě časové roviny mám moc ráda a myslím, že se Jojo Moyes povedly. Trochu mně vadila zdlouhavá urputnost hlavní hrdinky, protože to vypadalo, že po soudní při možná získá obraz, ale zůstane s ním na ulici.

Joyce24
07.12.2019 5 z 5

Krásný příběh, posledních sto stran jsem se nemohla odtrhnout od čtení, abych se dozvěděla, jak to celé vlastně dopadne. Za mě velké doporučení.

Jumpova
02.12.2019 5 z 5

Čtvrtá kniha od Jojo, kterou jsem přečetla a znovu mě tato autorka nezklamala. Hodně čtivý, napínavý a překvapivý příběh se zajímavým tématem. Opravdu skvělá kniha, za sebe doporučuju k přečtení.

Kuci12
30.11.2019 4 z 5

Dva příběhy, dvě doby, dvě ženy a jeden obraz. Zapletený příběh, který postupně odkrývá svá tajemství. Konec byl sladký, jako cukrová vata.....ale jinak to nemělo chybu.

SimaVy
24.11.2019 5 z 5

Neuvěřitelná kniha, za mě 10 z 10. Skvělý příběh.

aimi
21.11.2019 2 z 5

Spisovatelku Jojo Moyesovou mám ráda, zatím se mi její knihy všechny líbily, některé víc, některé míň. Ale vždy mě pohltily a četla jsem je jedním dechem. Z této jsem byla ale trochu rozpačitá.
Příběh o útrapách za první světové války, o okupaci francouzského městečka a o obyvatelích v něm, příběh o restitucích uměleckých děl ukradených za válek, příběh o velké lásce.
Část z minulosti napínavá, čtivá, krásná. To jsem byla z knihy nadšená.Psaná v ich formě, vtáhla do děje a nešlo se odtrhnout. Pak část ze současnosti, přechod na er formu (proč?), nudné, nezáživné, občas jsem hlavní hrdinku nechápala. Pak se i časová období střídala- ale zmatek to nenadělalo, vždy jsem se chytla.
V knize bylo hodně náhod a štěstí, v závěru “korunní” svědek z čista jasna, jako blesk z modrého nebe (kde se vzala, tu se vzala) a konečný epilog a dovyprávění všech osudů...Harlekýnka hadr.
Námět velmi zajímavý, podobný Hortenziové zahradě. Tam ale milostná dvojice zůstala v hlavě vryta podstatně hlouběji. Některé postavy jednaly tak, že jsem nepochopila, proč to tak dělají,některé postavy mi byly i nesympatické.
Podle mě nejslabší kniha Jojo Moyesové. Námět a myšlenka pěkná, ale sepsáno narychlo, horkou jehlou. Chtělo to víc promyslet, trochu dotáhnout, méně náhod.
Ale neodradila mě, určitě si další knihu od ní přečtu s chutí.

Páájinka
14.10.2019 5 z 5

Moc hezký příběh.

Janika908
05.10.2019 3 z 5

Kniha je vyprávěná ve dvou časových rovinách a docela mě mrzel přesun do té druhé druhé. Spojení časových rovin je prozrazené na obálce knihy a to mě dost mrzí, ráda bych se příště nechala překvapit. Ale jinak za mě dost příjemné a odpočinkové čtení.

Eva88
22.09.2019 4 z 5

Jsem ráda, že jsem paní Jojo dala ještě šanci. První přečtená kniha Zakázané ovoce mně úplně nenadchla. Toto byla ale pecka. Perfektní propletení minulosti a přítomnosti díky jednomu obrazu. Líbí se mi, že v knize byly všechny dějové linky a otázky dokončené a zodpovězené.

Rosana
21.09.2019 5 z 5

Příběh z období války neměl chybu a líbil se mnohem, mnohem víc než ten ze současnosti týkající se vlastnictví obrazu.