Dítě na nástupišti

Dítě na nástupišti https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467608/bmid_dite-na-nastupisti-pD4-467608.jpeg 4 259 259

Praha 1939. Mladá matka Eva má tajemství, které ohrožuje její dcerku Miriam. Ve chvíli, kdy se blíží okupační nacistické síly, pochopí, že musí svou dcerku poslat pryč. Jen tak ji může zachránit. Vše je však v ohrožení, když Eva musí nastoupit do transportu…Dobrovolnice Pamela v Londýně hledá nové domovy pro židovské děti z Evropy. Ve chvíli, kdy její vlastní syn nastupuje k RAF, seznámí se s mladou dívenkou a zjistí, jak snadno se může celý její svět zhroutit…... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Child On Platform One: Inspired by the children who escaped the Holocaust , 2019

MilackovaN
02.06.2021 5 z 5

Nádherná knížka, která propojila mnoho témat z naší historie. Ačkoliv ještě nemám děti, dovedu si představit, jak těžké bylo vzdát se dítěte, i když s vidinou toho, že bude v bezpečí. Muselo to být něco nepředstavitelného a obdivuju všechny rodiče, kteří to pro své děti udělali. Obdiv také patří rodinám, které přijali cizí dítě za vlastní, a byli ochotni věnovat každou korunu za jejich blaho, vzdělání... Miluju příběhy, které se týkají pana Nicholase Wintona. Byl to určitě skvělý člověk s obrovským srdcem, a myslím, že se jeho činům už nic nevyrovná.

Příběh plyne pomalu, ale je čtivý a všechny informace dávkuje postupně. Největší překvapení můžete očekávat v Terezíně, ačkoliv jsem něco podobného, vzhledem k okolnostem, tak nějak tušila už na začátku.

Knihu určitě doporučuji k přečtení. Některé historické nesrovnalosti se dají vzhledem k povaze příběhu prominout.

LadyCotton
02.06.2021 4 z 5

Začátek knihy je trochu plytký... Pokud ale vydržíte, dostanete příběh, který jste doposud určitě nečetli. Autorka "namíchala" několik zajímavých témat jako např. Nicholas Winton (Angličan, který z Prahy dostal několik set dětí do Anglie), předválečná Praha, Ghetto v Terezíně, poválečná Praha, osud přeživších Židů v Československu a mnohé další.
Ano, je pravda, že v příběhu několik historických nepřesností. Ale myslím, že to autorce odpustíte.
Anotace ke knize je velice zkrácená - poutá pouze na 1/3 příběhu knihy.

japam
28.05.2021 5 z 5

Hezky napsaná kniha.Krásně se četla a doporučuji.

cornetka
22.05.2021 4 z 5

I přesto, že některé situace jsou založeny na skutečných událostech a děj je zajímavý, chybělo mi ve vyprávění něco, kvůli čemu bych řekla “wau, bylo to super”.

ErikaJ
17.05.2021 5 z 5

Jak asi Eve muselo byt, kdyz se rozhodovala, zda-li Miriam poslat do Anglie, jak velikou bolest musela citit, kdyz vlak odjizdel?
Co vsechno museli lide za valky vytrpet? Kolik bolesti je clovek schopen unest? Nejen tyto, ale spoustu dalsich otazek si kladu vzdy, kdyz doctu pribeh, odehravajici se ve valecnych letech. Pekny pribeh, i kdyz smutny. Ostatne jako vsechny dalsi z teto doby.

Evka271
26.04.2021 5 z 5

Náhodná setkání ,velká tajemství a velké ztráty .To vše se v knize odehrává . Život ukazuje jak dokáže být krutý a drsný a přes to všechno se najdou i cesty ke štěstí o kterém by člověk neměl ani ponětí. Silný velmi pěkný příběh .

ZUZANA-123
25.04.2021 3 z 5

Zajímavá byla zápletka odehrávající se v koncentračním táboře v Terezínĕ,která se odkryla až pozdĕji.Pokud jste detailisti zjistíte,že nĕkterá historickà faka moc nesedí.

Luccinda
22.04.2021 5 z 5

Ačkoliv knížka není nijak dlouhá, její příběh je poměrně obsáhlý. Pokrývá období od 30. do 60. let minulého století, jeho převážná část se ale odehrává krátce před druhou světovou válkou a během ní. Je rozdělen na dvě dějové linie, které se odehrávají v Československu a v Anglii. Díky tomu je v knížce krásně vidět, jak odlišně válku prožívali lidé na ostrovech, kde se museli vypořádat s příděly, nedostatkem jídla a leteckými útoky, a v pevninské Evropě, jejíž obyvatelé čelili nebezpečí koncentračních táborů.

Dítě na nástupišti je opravdu skvělé ve všech ohledech. Jsem ráda, že se v té obrovské záplavě knih s touto tematikou vyskytla kniha s takto originálním námětem. Výborně mi sedl také styl psaní autorky. Přiznám se, že při čtení některých pasáží mi až běhal mráz po zádech. Zároveň to ale nebylo tak smutné a bolestné, jako jiné knihy se stejnou tematikou, což někteří čtenáři určitě uvítají. Za mě velké doporučení!

Kanylka
22.04.2021 2 z 5

Příběh s touto tématikou je vždy smutný a bolestný, za poslední dobu se s nimi doslova roztrhl pytel. Číst ji, ale podruhé nebudu. PS: Před Sirem Nicholasem Wintonem smekám.

Knižní střípky
14.04.2021 3 z 5

Poslech audioknihy

Přiznám se rovnou, že byť je příběh velice zajímavý a zpracovávající těžké a bolestné téma, tentokrát na mě nezapůsobil tak, jako jiné příběhy z této doby. Nedokázal ve mě vzbudit emoce, které jsem očekávala. A to si myslím, že díky poslechu knihu hodnotím lépe, než když bych ji pouze četla. Obě dvě interpretky totiž odvedly výbornou a profesionální práci a nebýt jich, asi bych hodnotila hůře. On totiž poslech jako takový dokáže i slabší knihu pozvednout, to jsem si již několikrát uvědomila. A přesně to se zde v mých očích stalo. Díky skvělému výkonu interpretek kniha dostala úplně jiný rozměr.

Leniii
08.04.2021 4 z 5

Zajímavý námět. Čtivý příběh. Ale ten konec byl takový zrychlený, škoda..
Krásná obálka knihy.

kuttnerovka
08.04.2021 4 z 5

Po hodně dlouhé době jsem zabrousila ke knize s tímto smutným tématem. Příběh mě doslova pohltil. Čtivé od začátku až do konce, děj měl spád, líbilo se mi prolínání osudu mezi hrdinkami, kdy je každá v jiné zemi. Možná jen jediné negativum, a to, že zakončení mi přišlo pak urychlené, myslím, že už by se tolik nestalo, kdyby se autorka ještě trochu rozepsala.

maryzka
28.03.2021 3 z 5

Kniha, která se vrací k hroznému období mě nezklamala i když si myslím, že se snažila ukázat záchranu dětí sira Winstona. I když nevím proč se to jmenuje tak jak se to jmenuje, neboť nástupiště je pouze když odjíždí dítě do Anglie. Jestli ještě počítali s tím, jak se lidé dostávali do Terezína, tak nevím.

´t

Eleyne512
26.03.2021 1 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila a nemohla se dočkat. Je čtivá, zaujme, ale..... Je v ní tolik historických nepřesností, že ve mě spíš převládá názor, že autorka si sakra měla ověřit fakta. Ale to je asi tím, že se sama o historii zajímám a Terezín je mým druhým domovem, takže vím, že v roce 1939 přes něj určitě neprojížděl vlak.. Protože koleje byly postaveny z Bohušovic až o pár let později a víme za jakým umyslem.... Když se vrátím k příběhu je čtivý, čtěte jedním dechem a i slza ukapne, určitě doporučuji, jen ne těm, kteří znají tuhle naši historii podrobněji jako já.

zuzana2599
26.03.2021 4 z 5

Román inspirovaný hrdinským činem Sira Nicholase Wintona, zachráncem židovských dětí, kterým umožnil odjet vlakem do Anglie... Všichni známe ten obdivuhodný příběh.
I tento román se odehrává střídavě v Anglii a v Praze. Eva je mladá maminka, která má své tajemství, ale hlavně krásnou holčičku Miriam, kterou chce zachránit.... V Londýně žije statečná Pamela, která má nejenom vlivného muže, ale i syna Willa a zejména dobré srdce a ochotu, vůli pomáhat...
Autorka napsala román, který mě chytil za srdce, líbil se mi moc, i když mi celkový dojem z knihy trochu zkazil závěr románu. Ten mi bohužel nějak nesedl. Ale samozřejmě, to je jen můj názor. Jinému se bude líbit, co se mi nelíbí.

Artep25
20.03.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila .Příjemně překvapila i zápletka .Předpokládám, že je příběh smyšlený ,ale kdoví ,třeba by se i takový příběh mohl stát .Muselo být kruté pro rodiny s dětmi se rozdělit a poslat děti pryč ,aby je zachránili .Velmi smutné .Doporučuji k přečtení .